Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nevoie de un sfat legat de un cutit de drumetie si vanatoare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
O recomandare pana in 200 lei pentru un kuri? L-as fi vrut pe cel de la cold steel (KUKRI PLUS) dar este stoc zero peste tot.

#38
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 03.09.2016
Urmărind această discuție de pe margine (și cu mare interes), m-am decis să iau un Victorinox Hiker (123 de lei pe eMag). E primul meu Victoraș, ceva asemănător am doar ăla Ducati ce se dădea într-o vreme la careva benzinărie (don't shoot, please!) și un briceag Bear Grylls Gerber, tot de pe eMag.
Hiker-ul l-am ales că are șurubelniță profil Philips în loc de tirbușon...chiar nu mă văd ducând cu mine în drumeții sticle de vin.
Sunt mulțumit de el chit că nu prea eram fan al acestui brand și al acestui tip de multi tool. E super ascuțit (n-aș fi crezut, sincer) și foarte versatil.
Nu pot decât să vă mulțumesc vouă că, involuntar, ați reușit să mă convingeți să cumpăr așa ceva Posted Image

#39
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

 edy_wheazel, on 28 martie 2023 - 22:29, said:



Exceptand elementul nostalgiei, gasesti variante practice mult mai bune.
Impresionanta colecția.

#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 Kokoshmare, on 01 aprilie 2023 - 19:57, said:

Impresionanta colecția.

Multumesc! :D

 Bodolay, on 31 martie 2023 - 13:43, said:

Sunt mulțumit de el chit că nu prea eram fan al acestui brand și al acestui tip de multi tool. E super ascuțit (n-aș fi crezut, sincer) și foarte versatil.

Victorinox au de departe nu doar cel mai bun raport pret/calitate, dar si o gama foarte larga de produse. Este practic imposibil sa nu gasesti o varianta de care ai nevoie, indiferent ca-ti trebuie la camping sau la taiat si dezizolat cabluri. Apropos, vezi ca sunt chiar o gramada de chestii ce poti sa le faci cu el, de exemplu sa-l folosesti si ca suport de telefon sau sa-l folosesti pentru a masura chestii (lungimea cu ambele lame deschise este de fix 20 cm). Sau o gramada de chestii prin padure. Ii drept, nu arata el prea "tactical" sau cool, arata saracu' ca briceagu' lu' tata mare, insa ala micu' tace si face!

#41
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Multe postari putine cutite peste medie ! Multe nu sunt bune nici de bucatarie Posted Image ! Nu am vazut si eu macar un Spyderco , ce sa mai zic de Fällkniven , macar un A/F/S 1 .

 Kokoshmare, on 28 martie 2023 - 16:25, said:

Eu vreau sa îmi completez colecția cu o baioneta de pistol mitraliera cu tot cu teaca evident.
Umbli cu pistol mitraliera sau vrei sa tai sarma ghimpata Posted Image ! Ca altfel doar poate sperii pe cineva cu ea...in rest Posted Image !

Edited by Alltrack, 01 April 2023 - 20:16.


#42
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 Alltrack, on 01 aprilie 2023 - 20:11, said:

Multe postari putine cutite peste medie ! Multe nu sunt bune nici de bucatarie Posted Image ! Nu am vazut si eu macar un Spyderco , ce sa mai zic de Fällkniven , macar un A/F/S 1 .

Este si un Spyderco in poza aia, il folosesc pentru poze de pus pe net :D Problema cu cutitele mai scumpe ii ca te gandesti de patru ori inainte sa-l abuzezi, in timp ce pe Ganzo trag fara mila! Pentru bucatarie de camping Victorinoxu' si Opinelu' (inox cu lama de cel putin 8 cm) ruleaza!

#43
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
L-am vazut , probabil cel cu maner albastru , daca tu zici ca e original...te credPosted Image ! Depinde la ce le folosesti !
Cam asa arata un Spyderco original , cu sigla neagra pe lama . Si unul cu care poti face cam multePosted Image !

Edited by Alltrack, 01 April 2023 - 20:40.


#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 Alltrack, on 01 aprilie 2023 - 20:25, said:

L-am vazut , probabil cel cu maner albastru , daca tu zici ca e original...te credPosted Image !

Sincer, nu stiu exact cat ii de original. L-am luat nou in cutie (nu mai stiu exact de unde) si otelul pare de calitate, dar nu bag mana in foc pentru el.

Quote

Depinde la ce le folosesti !

De exemplu a trebuit sa tai rigips, bucati de plastic sau piele groasa, nu vorbesc de cabluri, sarme si alte asemenea. Ganzo G732 rezista precum coafura cu Dry Wetter Taft. Si cand cedeaza (il am deja de ani buni, nici nu stiu daca se mai gaseste modelu', ii ala din poza cu maner de camuflaj) trec la urmatoru' ca am de unde! :D

#45
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am completat mesajul anterior , nu mai pot edita , vezi tu daca seamana Posted Image !

Edited by Alltrack, 01 April 2023 - 20:43.


#46
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Nu seamana ca nu-i acelasi model, al meu ii Paramilitary 2 daca nu ma inseala memoria. Teoretic ii absolut identic cu pozele de pe net, daca nu ma insel si greutatea. Da' repet, nu poti stii ce face chinezu' :D

#47
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Daca seamana sigla NEAGRA...nu stearsa de pe lama , nu cutitele ca e evident ca al meu are lama fierastrau ! Ia-l pe ''fra-su'' cu otel VG-10 tot cu sigla NEAGRA pe lama !

Edited by Alltrack, 01 April 2023 - 21:10.


#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Asa arata si sigla mea. O sa fac o poza mai clara zilele viitoare, nu-s acasa acum.

#49
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 Alltrack, on 01 aprilie 2023 - 21:08, said:

...

Ok, am pus niste poze mai bune cu Spyderco-u' meu. Pare original, zic io (pana la proba contrarie :D ):

[ https://i.ibb.co/kG8kpb5/IMG-20230402-162339-HDR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/hs55zNX/IMG-20230402-162407-HDR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 Alltrack, on 01 aprilie 2023 - 21:08, said:

Daca seamana sigla NEAGRA...nu stearsa de pe lama , nu cutitele ca e evident ca al meu are lama fierastrau ! Ia-l pe ''fra-su'' cu otel VG-10 tot cu sigla NEAGRA pe lama !

Omul are un otel premium, iar tu ii recomanzi unul inferior, high end ?

https://knifeinforme...st-knife-steel/

#51
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
De acord , pozele erau ''divinaPosted Image '' !!!

Edited by Alltrack, 02 April 2023 - 21:10.


#52
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Sincer, nu prea sunt fan al cutitelor de vanatoare. Imi place cum arata Buck 119 si am un Muela Elk 14G, care ii cutit chiar misto dar prea putin practic pentru mine.

#53
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Atunci ''ia-l pe asta'' Posted Image...cum e ? Tractor...cal de povara...Rambo Posted Image ? Ma opresc aici ca bag pana maine ! Oricum sterg toate pozele in 48 de ore ca nu am nevoie de reclama !
@yekun...ceva comentarii ?

Edited by Alltrack, 02 April 2023 - 22:45.


#54
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 Alltrack, on 02 aprilie 2023 - 21:41, said:

Uite unul inferior de recomandat ! Happy ? Am scapat de tine ? Stii ca esti la ignore !

Nu sunt la ignore, ai facut ceva gresit cand ai vrut sa ma pui pe ignore...

Ce vrei sa comentez, apreciezi mai mult aspectul decat calitatea....

Despre otelul ăsta ce părere ai ?

Attached Files


Edited by yekun, 02 April 2023 - 23:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate