Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nevoie de un sfat legat de un cutit de drumetie si vanatoare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Ce cutit bun de vanatoare sau drumetie cunoasteti care sa coste pana in 150 de lei?

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
eu as mai pune 30 de lei si as lua un victorinox huntsman.

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
2 categorii diferite. la banii aia nu gasesti nimic serios. material slab, partial tang...prelucrare slaba...

#4
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

 smoke, on 04 noiembrie 2022 - 20:34, said:

2 categorii diferite. la banii aia nu gasesti nimic serios. material slab, partial tang...prelucrare slaba...
Atunci ce imi recomanzi la un pret  decent?Chiar daca imi depaseste putin bugetul

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
pai ce vrei, cutit de vanatoare sau de drumetie. de drumetie e perfect ce ti-a recomandat colegu, adica un briceag multifunctional. si daca nu stii la ce il folosesti exact..urmeaza recomandarea aia ca o sa fii multumit..

#6
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

 smoke, on 04 noiembrie 2022 - 21:14, said:

pai ce vrei, cutit de vanatoare sau de drumetie. de drumetie e perfect ce ti-a recomandat colegu, adica un briceag multifunctional. si daca nu stii la ce il folosesti exact..urmeaza recomandarea aia ca o sa fii multumit..
Pt drumetie si un pic pentru pescuit.
Ce parere ai de asta?
https://www.knifesto...KRoCF54QAvD_BwE

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Pentru pescuit, vrei ceva care se deschide ușor cu o singură mână. Eu am avut un Kershaw Chill în trusa de pescuit, până l-am pierdut în baltă, dar ăla a fost perfect. Îl deschideam, tăia foarte ok, puteam folosi serațiile pentru fir textil.

Pentru camping, că ai de desfăcut o conservă, de desfăcut o bere, de crestat un pește, un Victorinox de-ăla de care ți s-a recomandat mai sus e minunat. Mie nu-mi place ăla pentru pescuit (cu toate că, de nevoie, un Victorinox am), pentru că nu-l pot deschide cu o singură mână.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Vezi ca nici baionetele nu se mai fac asa mari in ziua de azi, si e ilegal sa umbli cu asa ceva la tine, e arma alba si nu cred ca exista permis de arma alba. ( ma refer la ce ai pus link)
Daca era o maceta sau alte tipurile de cutite mari cum mai au finlandezii, atunci macar ala e justificabil pt. taiat vegetatie deasa, chit ca in RO nu prea mai ai voie nici in padure sa mergi fara permis de vanatoare si in grup organizat...
Maceta nu e nici tocmai sabie sa zica ca esti nebun, si nici cutit care poate fi ascuns usor- chit ca sub un pardesiu mai lung poti baga si maceta dar nu prea se umbla imbracat asa prin padure...
Daca iei un briceag, ia cu lama scurta si cu deschidere laterala, nu automat, nu gravitational, nu fluture. Poate fi cu deschidere manuala si foarte rapida cu un mic cioc sau chiar inertial lateral plus cioc.
In RO se considera arme albe de la 15cm lungime lama in sus, iar in R. Moldova de la 95mm.
Sunt si alte criterii dar esti la mana celor care aplica legea.
Teoretic in RO trebuie sa fie simultan indeplinite mai multe criterii, peste 15cm lungime, maner solid sau cu mecanism care il face solidar cu lama, garda la lama, latime de minim 0,4cm, tais dublu pe toata lungimea, si in Moldova grosime de minim 2,6mm cu lungime de minim 95mm, insa nu te baza pe simultaneitate ca nu scrie clar simultan, latimea poate fi considerata grosime, garda poate fi ignorata, taisul dublu la fel - ala e oricum pumnal stilet sau baioneta, nu te baza ca le iau pe toate in considerare, mai ales ca in lege se precizeaza chiar inainte ca orice obiect care poate vatama prin taiere, impungere, etc., e arma alba.
Ia un briceag cu lama de maxim 9cm, cu deschidere laterala fara arc, dar nu fluture si nu gravitational.
Sunt mii de modele dintre care majoritatea urate cu spume si in general cele decente ( ba chiar si urate) sunt porcos de scumpe dar le iei de placere.
Eu le zic bricege de unboxing, sa dea cool pe youtube...

Edited by loock, 05 November 2022 - 02:21.


#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Mihalciuc, on 04 noiembrie 2022 - 21:55, said:

Pt drumetie si un pic pentru pescuit.
Ce parere ai de asta?
https://www.knifesto...KRoCF54QAvD_BwE

Pentru drumetie recomand Mora Companion (asta ii otel carbon si prinde patina in timp, gasesti si varianta inox). Ii robust si bine lucrat, raportu' pret calitate ii excelent. Cu al meu am crapat si lemne. Singuru' inconvenient ii lama scandinava care ii buna la bushcraft & shit da' nu tare potrivita la feliat.

Nu sunt pescar, da' poti sa iti iei un briceag de genu' asta (am ceva asemanator, difera putin forma lamei). Nu ti-a mila daca-l pierzi sau whatever, poti sa-l inchizi si sa-l deschizi cu o singura mana. Ii destul de robust si retentia taisului ii decenta. Asta ii un pic mai serios in ideea in care otelu' lamei ii mai bun, am si unu' din asta si ii ok. De asemenea recomand Manly, briceag bulgaresc facut cu simt de raspundere. Dezavantaju' ii ca nu il poti manevra cu o singura mana, insa otelu' ii ok si briceagu' robust, n-am avut probleme cu el. De asemenea, dintre astea cred ca a fost singuru' pe care nu a trebuit sa-l ascutesc ca sa fie cum imi place mie.

Baioneta aia din link-u' tau nu o recomand. Posibil sa fie ok insa asta ii cel mai inutil cutit pe care il am, iar asta ii semi-inutil. Tot Mora Companion ii baza. Mai mult, chestia din link-u' tau are o "burta" pe lama si io ma feresc de astea ca de dracu', ma enerveaza la culme sa le ascutesc.

#10
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

 Mihalciuc, on 04 noiembrie 2022 - 20:17, said:

Ce cutit bun de drumetie cunoasteti?
Letherman Wave. Un cutitas "combinat" care te ajuta la toate in toate drumetiie (te ajuta sa supravietuiesti dar nu sa sa omori si ursul....)! La pescuit garantez  si multe, multe alte lucruri, garantez!Posted Image
Costa 2 bani dar are garantie mare, mare de tot.....!

Edited by arisel, 05 November 2022 - 04:24.


#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
"2 bani"? :D Ii vreo 5-6 sute de lei. Omu' vrea Logan si tu ii spui de S Class, ca-i mai bun :D

#12
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Luat
https://www.emag.ro/...8/pd/DFDQ4HMBM/
Bun la drumetie, la vanatoare nu stiu a zice..

#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
eu am victorinox dar si mora, dar alt model decat cel pus de colegu' . ia mora ca isi va face treaba 100%

#14
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Ceva de genul :

https://www.knifesto...fh41s-bk-p82342

Se deschide cu o mana, otel D2, teoretic semiinoxidabil, practic n are nici pe dracu, nu rugineste.

Ala pus de tine nu i bun, din mai multe puncte de vedere.
1. Habar nu ai ce material e lama aia. Otel inoxidabil, caca maca, de care otel inoxidabil, ca si lingurile sunt facute tot din otel inoxidabil.
2. E prea mare pt pescuit si drumetii, daca era pt vanatoare, hai sa zicem, dar reveneam la pct 1.
3.Cutitele astea mai trebuie si ascutite si, asa cum ti a zis si @edy_wheazel, burta aia concava de pe lama te incurca foarte tare si nu foloseste la nimic.

Acu', tu stii ce anume vrei, daca vrei cu lingura, furculita, tirbuson si alte nebunii, uita te de vreun victorinox.

#15
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

 loock, on 05 noiembrie 2022 - 02:14, said:

Vezi ca nici baionetele nu se mai fac asa mari in ziua de azi, si e ilegal sa umbli cu asa ceva la tine, e arma alba si nu cred ca exista permis de arma alba. ( ma refer la ce ai pus link)
Daca era o maceta sau alte tipurile de cutite mari cum mai au finlandezii, atunci macar ala e justificabil pt. taiat vegetatie deasa, chit ca in RO nu prea mai ai voie nici in padure sa mergi fara permis de vanatoare si in grup organizat...
Maceta nu e nici tocmai sabie sa zica ca esti nebun, si nici cutit care poate fi ascuns usor- chit ca sub un pardesiu mai lung poti baga si maceta dar nu prea se umbla imbracat asa prin padure...
Daca iei un briceag, ia cu lama scurta si cu deschidere laterala, nu automat, nu gravitational, nu fluture. Poate fi cu deschidere manuala si foarte rapida cu un mic cioc sau chiar inertial lateral plus cioc.
In RO se considera arme albe de la 15cm lungime lama in sus, iar in R. Moldova de la 95mm.
Sunt si alte criterii dar esti la mana celor care aplica legea.
Teoretic in RO trebuie sa fie simultan indeplinite mai multe criterii, peste 15cm lungime, maner solid sau cu mecanism care il face solidar cu lama, garda la lama, latime de minim 0,4cm, tais dublu pe toata lungimea, si in Moldova grosime de minim 2,6mm cu lungime de minim 95mm, insa nu te baza pe simultaneitate ca nu scrie clar simultan, latimea poate fi considerata grosime, garda poate fi ignorata, taisul dublu la fel - ala e oricum pumnal stilet sau baioneta, nu te baza ca le iau pe toate in considerare, mai ales ca in lege se precizeaza chiar inainte ca orice obiect care poate vatama prin taiere, impungere, etc., e arma alba.
Ia un briceag cu lama de maxim 9cm, cu deschidere laterala fara arc, dar nu fluture si nu gravitational.
Sunt mii de modele dintre care majoritatea urate cu spume si in general cele decente ( ba chiar si urate) sunt porcos de scumpe dar le iei de placere.
Eu le zic bricege de unboxing, sa dea cool pe youtube...
Ai zis  o prostie ft mare.Eu am dreptul sa port baioneta sau cutitul la mn,indiferent de cati cm  are.Citeste articolul 370,cata vreme nu ma aflu in locurile specificate de acesta.

#16
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

 Mihalciuc, on 05 noiembrie 2022 - 10:58, said:

Ai zis  o prostie ft mare.Eu am dreptul sa port baioneta sau cutitul la mn,indiferent de cati cm  are.Citeste articolul 370,cata vreme nu ma aflu in locurile specificate de acesta.
art 372,scuze

#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Mihalciuc, on 05 noiembrie 2022 - 11:22, said:

art 372,scuze
Dreptatea e pe undeva la mijloc ! Una e la pescuit in care scoti cutitul si il pui pe o masa si alta e sa te plimbi pe trasee amenajate cu un ''cutitoi'' la tine , mai ales daca e purtat la vedere . Se poate considera ''în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement'' , in ambele cazuri si ramane la latitudinea ''fortelor de ordine'' .

Din punctul meu de vedere un ''cutit'' de vanatoare e diferit fata de unul de pescuit si diferit fata de unul de drumetie...care sunt diferite de cele de bushcraft . Marimi diferite , greutati diferite , forme diferite si tip de tais diferit .

Sa tai vanat mediu/mare e una , sa filetezi peste e alta , sa deschizi conserve&etc. e alta , sa cioplesti lemne sau sa faci aschii pentru foc e alta . Deci trebuie sa te decizi !
Ani de zile am carat pe coclauri niste ''cutitoaie'' mari...grele...inconfortabile de carat la brau...degeabaPosted Image , pana am descoperit LEATHERMAN . Daca nu sunt bani si nu pleci in ture lungi e suficient si un Victorinox decent .

Deci daca nu tai vanat mare , nu filetezi peste , nu ''cioplesti'' lemne , nu deschizi conserve , orice briceag bun cu lama de 8 - 10 cm e bun .

Edited by Alltrack, 05 November 2022 - 13:33.


#18
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
[...]
Acuma eu un lucru nu inteleg.Eu stau la sat si mai merg in drumetie pe langa mine,adica padure+alte sate.Cateodata mai vad cate o biserica si mai intru in ea.Niciodata nu am inteles daca fac bine sau nu intrand cu un cutit la min.Intotdeauna mi-a ramas in ghiozdan.Eu il folosesc in padure,daca mai am de taiat ceva.Acuma legea ii un pic alambicata.Voi ce spuneti?

Edited by Barboso, 05 November 2022 - 17:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate