Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nevoie de un sfat legat de un cutit de drumetie si vanatoare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai daca te prind astia cu el esti la mana lor ! Si ca sa dai spaga te ameninta cu dosar penal , chiar si arest ! Oricum ar fi ti-l confisca !
In padure e mult mai bun un fierastrau pliabil bun :
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Si nu mai ai treaba !

Edited by Alltrack, 05 November 2022 - 14:19.


#20
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
[...]
Eu stand intr-o zona foarte impadurita,ii plin de vulpi si lupi.Acuma sincer vorbind,ma simt mai in siguranta daca am cutitul la mine.Cred ca altfel vorbim cand am cu ce sa ma apar.

Edited by Barboso, 05 November 2022 - 17:11.


#21
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Mărimea și forma unui cuțit sunt determinate de scopul in care este folosit, așa cum ți a explicat și @alltrack.
Ce anume tai în pădure ?
Lemne, să faci focul ? Trebuie un cuțit mare și greu, sau ceva de genul :

https://www.4camping...ber-bg-hatchet/

Pentru mărunțișuri îți este suficient un briceag bun, eu am in borsetă un Kershaw Link, e prea suficient 99 % din timp.

Dacă totuși consideri că vor fi situații când îl vei abuza, iar un briceag nu va face față, alege un full tang cu lama până în 15 cm, mai mult e prea mult și cam degeaba, eventual mărește puțin bugetul și ia un oțel serios de la o firmă serioasă, nu un inoxidabil oarecare de la niște necunoscuți.

#22
Tanaka_Senshin

Tanaka_Senshin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 20.02.2010
Cuțitul cu pricina să nu fie ținut la vedere ostentativ. Dacă ești prin pădure nu are nimeni treabă cu tine, evident dacă și tu îți vezi de ale tale. Atâta timp cât ai o armă albă asupra ta este recomandat să eviți locurile aglomerate (concerte, mitinguri, etc.) pentru că în cazul unui control, nu prea se justifică portul obiectului cu pricina și faza cu șefu, l-am uitat în geantă nu ține.

#23
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
[...]
Asta inteleg, nici nu se pune problema sa merg in locuri aglomerate cu el.Eu mai fac  drumetii si din padure mai ies printr-un sat.Dar daca intru biserica sau magazin   satesc  ar fi vreo problema?Cum am spus,cutitul in ghiozdan si cu teaca pusa?Eu intreb,deoarece nu vrea sa fiu in afara legii.


NU mai cita ultimul post !

Edited by Barboso, 05 November 2022 - 17:11.


#24
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017

 Mihalciuc, on 04 noiembrie 2022 - 20:17, said:

Ce cutit bun de vanatoare sau drumetie cunoasteti care sa coste pana in 150 de lei?

iti dau eu o lama la banii aia si iti pui tu plasele

iti trimit foto in privat daca vrei

Edited by Ru-Warrior, 05 November 2022 - 19:01.


#25
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
cel mai bun e asta:
in combinatie cu pantalonii maro, nu dau gres niciodata!

PS: m-am intalnit cu ursul, pe munte, in urma cu 2 luni si inca aberez pe SP!

Attached Files



#26
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 Ru-Warrior, on 05 noiembrie 2022 - 19:00, said:



iti dau eu o lama la banii aia si iti pui tu plasele

iti trimit foto in privat daca vrei

Ce lamă dai tu la banii ăia și cum o garantezi ?
Ce otel are, la cat HRC o duci după călire ?

#27
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Cam ce ai vrea sa faci cu un cutit la vanatoare?
Clar nu vanezi cu el, doar sa jupoi si sa eviscerezi.
In drumetie? Nici nu se pune problema sa tai vreo craca ori sa-ti construiesti vreun adapost - astea in categoria supravietuire.
Carevasazica orice cutit cu lama sub 15 cm e bun, nu prea gros, sa aiba teaca.
Personal sunt cu totul impotriva briceagului, scula care poate sa te lase chiar atunci cand ai cea mai mare nevoie de el.

#28
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 yekun, on 05 noiembrie 2022 - 10:32, said:

Ceva de genul :

https://www.knifesto...fh41s-bk-p82342

Se deschide cu o mana, otel D2...

Asta-i varu' lu' ala de l-am pus mai sus. Da, D2 ii un otel de scule serios, peste aliaje ce se folosesc la bricege ce costa jumate cat ala.

 danb1961, on 05 noiembrie 2022 - 06:58, said:

Luat
...
Bun la drumetie, la vanatoare nu stiu a zice..

Asta are burta din aia pe lama, personal ma feresc de ele. La fel ma feresc de firme gen "Bear Grylls" sau whatever, prefer unu' de la o firma cunoscuta ce face cutite.

 Mihalciuc, on 05 noiembrie 2022 - 15:49, said:

[...]
Asta inteleg, nici nu se pune problema sa merg in locuri aglomerate cu el.Eu mai fac  drumetii si din padure mai ies printr-un sat.Dar daca intru biserica sau magazin   satesc  ar fi vreo problema?Cum am spus,cutitul in ghiozdan si cu teaca pusa?Eu intreb,deoarece nu vrea sa fiu in afara legii.

Daca vii din drumetie cu ghetele murdare si intri in aprozar cu cutitu' in rucsac n-are nimeni treaba atata timp cat ramane acolo.

#29
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 edy_wheazel, on 06 noiembrie 2022 - 22:40, said:


Asta-i varu' lu' ala de l-am pus mai sus. Da, D2 ii un otel de scule serios, peste aliaje ce se folosesc la bricege ce costa jumate cat ala.


D2 a dat cu flit la tot ce aveam inainte in materie de cutite. Otel de arc, draci, laci.

E adevarat ca a fost detronat ulterior de un CPM 20 CV, ireala retentia lamei la acel otel, dar inca e vicerege.
Si se incadreaza atat in buget cat si in cerinte.

@cellini60
Nu sunt de acord cu tine.
Cerintele sunt modeste, iar un briceag de 150 de lei le indeplineste cu brio.

#30
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 yekun, on 06 noiembrie 2022 - 23:02, said:

E adevarat ca a fost detronat ulterior de un CPM 20 CV, ireala retentia lamei la acel otel...

Ala joaca in alta liga. Si alta tehnologie. Si alt pret. :D Nu de alta se numeste "super otel".

#31
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 28.02.2008
Iti permiti chiar doua in bugetul tau :))
https://www.emag.ro/...2/pd/DMQV5GBBM/

Am unul din astea doua de vreo 3 ani, folosit la toate drumetiile in care merg, taie foarte bine si l-am ascutit doar de vreo doua ori in astia 3 ani. Pentru vanatoare nu mi se pare prea util, adica e bun la transat bucati mari de carne, a trecut saracul prin turme de oi pentru tocan si pastrama, dar mai folositor il am pe asta mic, bun la jupuit:
https://www.emag.ro/...2/pd/DNX6N4MBM/

#32
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Ce folosesc eu

CRKT Hammond Desert Cruiser la EDC-ul de iesiri in peisaj

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ndGwAAxPy3g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Briceag de la Romania neimblanzita versiunea de acum cativa ani in borseta sau la trusa mica din buzunar.



#33
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017
Sunt bricege Victorinox cu deschidere cu o mână aproape de bugetul propus:  Victorinox Forester M, parca ii zice.  
Apoi, la Leatherman are si modele mai mici si mai ieftine:  Sidekick, Wingman sau Rev, nu sunt la fel de bine închegate ca Wave, dar sunt foarte bune, doar că-s mai scumpe decât Victorinox Forester.
La cutite cu lama fixă cel mai bun raport calitate pret e la Mora, iar Mora Companion este aproape o referință în domeniu.

Edited by zartdato1-0, 24 March 2023 - 14:02.


#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Duo-ul Mora Companion si Victorinox Camper este imbatabil, ai de toate acolo. Depasesti putin bugetu', da' nu cu mult.

#35
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Eu vreau sa îmi completez colecția cu o baioneta de pistol mitraliera cu tot cu teaca evident. Sunt câteva oferte pe olx dar mi se par prea scumpe plus o grămadă imitații. Vara asta mai ales dacă în peregrinările mele ajung pe la frații moldoveni sau pe la Skopje vizitez târgurile.

Edited by Kokoshmare, 28 March 2023 - 16:26.


#36
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 Kokoshmare, on 28 martie 2023 - 16:25, said:

Eu vreau sa îmi completez colecția cu o baioneta de pistol mitraliera cu tot cu teaca evident.

Exceptand elementul nostalgiei, gasesti variante practice mult mai bune. Un Glock FM78 ii sub 200 de lei (150 si ceva) si ii o legenda vie! In poza (apropos de colectie Posted Image ) ii in stanga sus, la sectiunea "baionete semi-inutile" impreuna cu Ka-Bar USMC si Gerber Strongarm (o alta legenda, doar ca i-au sarit pretu' in ultima vreme de m-am speriat!). La Glock si la Gerber vezi destruction test-urile de la JoeX pe youtube, te doare sufletu' de ce face ala si ce rezistente sunt cutitele astea Posted Image

[ https://i.ibb.co/XDch08P/IMG-20230320-135835-HDR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by edy_wheazel, 28 March 2023 - 22:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate