Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pareri aparat masura echivalent / substitut Fluke, variante osciloscop

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Salut !

Astept ceva pareri aparat masura autorange gen Fluke 11 Multimeter, nu ma supar daca are mai multe functii dar sa fie ceva mai ieftin - parca n-as da 1500 pe un Fluke nou, vreau ceva bunicel care sa intre la tavaleala , in nici un caz chinezism caruia i se farama carcasa dupa 2 ani, poate sa fie fara ampermetru si fara Cx, bun ar fi cu frecventmetru si ceva memorie. De la cele cu beep pe dioda, in sus.

La fel cateva pareri si pentru un osciloscop pentru acasa 10-20 MHz - utilizare ocazionala, eventual 2 intrari, n-am habar daca interfetele de PC sunt bune de ceva, erau niste impedimente cu separarea galvanica parca la ele, am vazut si ceva jucarii fara carcasa pe la dealeri , nu stiu cine a cumparat daca le-a verificat , daca-s bune la ceva etc, astept pareri.

ms+

#2
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Le ce il vei folosi?
Vezi ce gasesti in bugetul tau de la UNI-T ...
Tu cam vrei si frumi si devreme acasa ....

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Gama low-end(ish) dar cu performante decente: Uni-T
Gama de mijloc: Extech sau Brymen
Gama de varf: Fluke

Depinde pentru ce il folosesti. Pt uz ocazional sau hobby, parerea mea e ca Uni-T sunt imbatabile. Daca nu ai nevoie de clampmetru si vrei ceva mai mid-range, eu as lua un Brymen BM235.

De altfel, din experienta mea, pentru continuity testing (beep), Uni-T sunt mult mai practice. Fluke au nevoie de cateva fractiuni de secunda pana sa piuie si devin enervante repede.

Osciloscop: Rigol all the way, in special DS1054Z. Sunt multe tutoriale pe net despre el si cum poti activa functionalitati suplimentare.

Cauta si pe Batterfly. Sunt niste italieni extrem de amabili si profesionisti.

Edited by bogdan_o, 01 November 2022 - 20:31.


#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
KEYSIGHT TECHNOLOGIES  U1231A

#5
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 bogdan_o, on 01 noiembrie 2022 - 20:30, said:

Salut

Gama low-end(ish) dar cu performante decente: Uni-T
Gama de mijloc: Extech sau Brymen
Gama de varf: Fluke

Depinde pentru ce il folosesti. Pt uz ocazional sau hobby, parerea mea e ca Uni-T sunt imbatabile. Daca nu ai nevoie de clampmetru si vrei ceva mai mid-range, eu as lua un Brymen BM235.

De altfel, din experienta mea, pentru continuity testing (beep), Uni-T sunt mult mai practice. Fluke au nevoie de cateva fractiuni de secunda pana sa piuie si devin enervante repede.

Osciloscop: Rigol all the way, in special DS1054Z. Sunt multe tutoriale pe net despre el si cum poti activa functionalitati suplimentare.

Cauta si pe Batterfly. Sunt niste italieni extrem de amabili si profesionisti.

O sa ma uit la tot ce ai scris , ms .

Ai idee si ceva bun extraplat, gen Hioki wallet, am avut unul insa n-a prea tinut selectorul, acelea extraplate autorange, intra bine in buzunar - daca tot m-apuc sa inmultesc aparatele poate gasesc si asa ceva , in plus, sa fie la purtator cand e cazul.

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 Sinmbad, on 01 noiembrie 2022 - 19:02, said:

Salut !

Astept ceva pareri aparat masura autorange gen Fluke 11 Multimeter,

Este scos din productie, inlocuit de seria 115-117 care sint facute in ...China!
Posted Image
Si-l gasiti mai ieftin tocmai de aia! aprox 1000lei.
https://www.tme.eu/r...luke/fluke-115/


Aveti Fluke de la 700 lei in sus
https://www.tme.eu/r...gross_prices=on

Edited by Ion_Bumbu, 01 November 2022 - 21:09.


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Cum nu chinezarii? Vrei de pe Marte?
Uni-T sunt foarte bune, dar poti lejer sa cobori si mai jos ca pret. Chinezii fac aparate ieftine si bune.
Gasesti o groaza pe aliexpress, ieftine si bune.
Eu am un UniT mic cu clampmetru si nu mai simt nevoia sa-mi iau altceva, insa chiar si pe ala am dat mult (250lei).
Am separat UniT pentru inductante, dar probabil ca o sa-mi iau o punte RLC de pe aliexpress ca nu am cu ce masura (reliable) un ESR la condensatori. Am un tester care masoara el ceva, iti arata daca condensatorul e bun, insa nu e o masuratoare de precizie(nici nu prea ar fi necesar, insa.).
A luat frate-miu ceva pe la 800 lei si e foarte buna. Masoara si rezistenta inductantelor, ESR, capacitati de ordinul zecimi de pF, pe vreo 5 trepte de frecventa. Deci, foarte bun la acest pret.

Pe Uni-T astea le-am luat inainte sa descopar alexpressul si am apucat cu ele, nu-mi mai aiu altceva ca nu se justifica. Sunt bune, dar daca ar fi acum sa cumpar, as lua altceva cu mai multe functii si mai ieftin.
Osciloscop am unul USB de pe Aliexpress, pe USB de 20MSa si 2 canale, dar acum se gasesc mai bune si mai ieftine. Al meu e pana la 60V si nu are izolare galvanica fata de laptop, deci nu poti lucra la tensiunea de retea(decat cu maaare grija)

Evident, nu detin de pe Aliexpress personal prea multe, insa am cunoscuti ce au luat si lucreaza cu ele. Nici vorba sa se justifice Fluke, ala e de fițe.

Daca ar fi sa nu am nimic si sa cumpar acum, mi-as lua o suita de aparate de masura. Ceva de genul...
1. Un clampmetru AC-DC cu autoscalare si voltmetru, continuitate, basic stuff.
2. Un voltmetru si ohmetru +continuitate/dioda fara autoscalare. (e mult mai rapid decat cel cu autoscalare)
3. O punte RLC cu care sa pot masura inclusiv inductante mici, capacitati mici (bun la verificat si cabluri intrerupte, bobinaje cu probleme)
4. Un tranzistor tester (un gadget, dar foarte util).
5. Un osciloscop cu ecran, fara conexiuni la laptop sa-l pot folosi la tensiuni pana pe la 400V.

Cred ca m-as incadra in 1000 lei cu toate astea.

Edited by maccip, 01 November 2022 - 21:04.


#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Cind veti baga o chinezarie la 400Vac si va pocni ca o castana coapta atunci o sa va dati seama de ce Fluke 87 este un standrd industrial...si ce inseamna acele CAT..

Edited by Ion_Bumbu, 01 November 2022 - 21:16.


#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Pai da. Dar si daca chinezaria nu pocneste, o sa-ti dai seama ca ai dat 3500 lei pe un aparat  in mod nejustificat.
Dar fiecare cu banii lui si cu fricile lui Eu spun ce as face eu si vorbesc din experienta ca n-am ce sa zic de acel fluke ca nu-l am si nu mi-l doresc.
Kinezaria mea poate fi bagata in priza fara probleme, nu pocneste nimic.

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Sint aparate bune si altele nu neaparat la nivelul 87, ala este un standard, firmele care se respecta asaceva folosesc.
Decit o coaja care se desface, am avut unu din asta luat de la Conrad dela un amic, efectiv s-a desfacut in 2 carcasa.
Decit asa mai bine un Fluke de 700 lei.

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 bogdan_o, on 01 noiembrie 2022 - 20:30, said:

De altfel, din experienta mea, pentru continuity testing (beep), Uni-T sunt mult mai practice. Fluke au nevoie de cateva fractiuni de secunda pana sa piuie si devin enervante repede.
Nu știu ce Fluke ai tu dar al meu, 179, pe continuitate bipăie instant. Nici o întârziere sesizabilă.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Fluke 11 nu se mai face, poate daca gasesti stocuri vechi.
Se gaseste Fluke 12.
Un multimetru bun fara ampermetru si fara hertzmetru e Fluke 101 care poate fi bagat si in priza chiar mai safe decat multe multimetre Fluke. In Ro e mai rar, uneori cu pret umflat mult peste pretul producatorului.

Daca vrei mai pricopsit vezi Brymen, au si mai accesibile si mai performante, cu esantionare pe 50K, etc.

Edited by loock, 01 November 2022 - 22:34.


#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 maccip, on 01 noiembrie 2022 - 21:12, said:

2. Un voltmetru si ohmetru +continuitate/dioda fara autoscalare. (e mult mai rapid decat cel cu autoscalare)
Nu cred că un un multimetru fără scalare e mai rapid decât unele cu autoscalare.
Fără să generalizez, la al meu Fluke 179, dacă folosesc autoscalarea văd un pic de întârziere dacă sunt la pragul la care vrea să schimbe scala.

Dar dacă îl trec în mod scală manuală (că da, se poate) nu mai e nici un pic de întârziere. Nu sunt eu atât de rapid cât poate el să afișeze.

Edited by DaculScoril0, 01 November 2022 - 22:58.


#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am Uni-T și cred că pot să joc fotbal cu el, și nu are nimic, poate să îmi stric pantofii.
Foarte solid, îl bag fără frică în priză.
Am avut și o chinezărie sinistră ieftină, era dinăla negru, cu ăla nu am avut curaj la 220 V.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. initiator, nu baga UNI-T in priza, cel putin nu orice model.
Mergi pe Brymen daca vrei un singur multimetru sau Fluke 101 plus Brymen daca vrei mai multe.

#16
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 Ion_Bumbu, on 01 noiembrie 2022 - 21:01, said:



Este scos din productie, inlocuit de seria 115-117 care sint facute in ...China!
Posted Image
Si-l gasiti mai ieftin tocmai de aia! aprox 1000lei.
https://www.tme.eu/r...luke/fluke-115/


Aveti Fluke de la 700 lei in sus
https://www.tme.eu/r...gross_prices=on

Eu am zis similar Fluke 11 că m am obișnuit cu el de 20 de ani și e mai simplu sa dai exemplu decât să descrii exhaustiv.

Am zis sa l pensionez că e bătrân și să i caut înlocuitor.


 Ion_Bumbu, on 01 noiembrie 2022 - 21:16, said:

Cind veti baga o chinezarie la 400Vac si va pocni ca o castana coapta atunci o sa va dati seama de ce Fluke 87 este un standrd industrial...si ce inseamna acele CAT..

Săracul Fluke îl bagi in priza când e pe dioda și se autoprotejează.

Cele chinezești se strica stand. Probabil sunt și unele mai bune.

#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 Sinmbad, on 01 noiembrie 2022 - 23:29, said:

Eu am zis similar Fluke 11 că m am obișnuit cu el de 20 de ani și e mai simplu sa dai exemplu decât să descrii exhaustiv.



Da nu aveti oare toata gama in link-ul pus?
V-am spus inclusiv si tipul care l-a inlocuit, voiati si foto?
Ufff, iara entuziasmul, user cu postari putine!

#18
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 maccip, on 01 noiembrie 2022 - 21:24, said:

Pai da. Dar si daca chinezaria nu pocneste, o sa-ti dai seama ca ai dat 3500 lei pe un aparat  in mod nejustificat.
Dar fiecare cu banii lui si cu fricile lui Eu spun ce as face eu si vorbesc din experienta ca n-am ce sa zic de acel fluke ca nu-l am si nu mi-l doresc.
Kinezaria mea poate fi bagata in priza fara probleme, nu pocneste nimic.

Cred că cu aparatele astea e precum bateriile de la lavoar.

Daca cumperi una scumpă, te tine 15 ani.

Daca iei ieftina trebuie s o schimbi la 3 ani plus furtune de racord noi de fiecare data si pierzi mai mult timp și cheltuiești mai mulți bani per 15 ani.

N am zis neapărat Fluke dar sa fie prin preajma.

Am avut un Hioki care m a ținut 15 ani și s a ars deoarece am operat selectorul cu el conectat pe ceva tensiune mare.

Nici Hioki, nici Fluke nu aveau delay la autorange.



 bogdan_o, on 01 noiembrie 2022 - 20:30, said:



De altfel, din experienta mea, pentru continuity testing (beep), Uni-T sunt mult mai practice. Fluke au nevoie de cateva fractiuni de secunda pana sa piuie si devin enervante repede

Pai Fluke are vreo 4 beepuri diferite, de aia sta puțin să aleaga, ai continuitate zero ohmi, ai joncțiune polarizata in V, ai continuitate zeci și sute de ohm și mai ai tensiune mare când ești pe dioda arsa, când display ul comuta alternativ sa te atenționeze, deci sunt 4 regimuri diferite cu vreo diferit, e normal sa stea sa le aleagă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate