Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Pareri aparat masura echivalent / substitut Fluke, variante osciloscop

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

 Sinmbad, on 02 noiembrie 2022 - 11:43, said:

Colegu', ai o logica cel putin sinuoasa. Adica , de exemplu, cand cineva cauta pareri pe forum pt a compara cateva modele de masini de la cei care le-au folosit efectiv inseamna ca nu are carnet de sofer ? Stai linistit, am terminat facultate de profil chiar daca profesez de peste 25 de ani in alt domeniu.

...................................
Un profesionist isi da seama imediat de ce si cit stie cineva intr-un domeniu, dupa primele propozitii spuse sau scrise!

P.S.: cum devine aia cu ''pe cale de consecinta''?
P.S. 2: stau foarte linistiti!
P.S. 3: facultatea inseamna doar ca posezi o diploma! iar faptul ca nu profesezi in domeniu, arata ca ai facut-o degeaba, la fel de bine puteai face si REI!

#38
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 pelikanu, on 02 noiembrie 2022 - 08:37, said:

Vad ca toata lumea promoveaza Fluke.
Nu stiu daca se promoveaza Fluke, dar daca pe el scrie true rms, pai inseamna ca e true rms.

Acum, daca ne trebuie sa bipaie o continuitate sau sa ne arate ca incarca alternatorul, e bun orice aparat.

Depinde la ce ne trebuie si cat de precisa sa fie indicatia.

#39
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Pai initiatorul vrea un inlocuitor pentru Fluke 11. La pagina 15 avem avem specificatiile aparatului https://assets.tequi...rviceManual.pdf
Asadar, nu e cazul de TRMS, domeniu sau vreo precizie greu de egalat de aparate sub 100 de lei. Daca avea si lanterna altfel stateau lucrurile.

#40
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Acum nu mai sunt consumatorii din 1980 vara, totul e cu surse in comutatie, motorase de tot felul.

La o noua achizitie, parca as lua ceva acoperitor, adica mai de calitate........... bine, eu zic ce as lua eu.

#41
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,436
  • Înscris: 31.01.2010

 Sinmbad, on 01 noiembrie 2022 - 23:29, said:

Eu am zis similar Fluke 11 că m am obișnuit cu el de 20 de ani și e mai simplu sa dai exemplu decât să descrii exhaustiv.

Am zis sa l pensionez că e bătrân și să i caut înlocuitor.






 tytysor, on 02 noiembrie 2022 - 13:22, said:

Dragilor, constat ca recomandarea este ca incepatorii sa isi cumpere aparate scumpe, pentru ca nu stiu cum sa masoare cu ele si cum sa le manevreze! da, pentru semiamatori, trebuie Fluke!

Deci mai ii trebuie citi ani ca sa iasa de la incepatori colegul?

Da, nu-i mare precizia, la fel si la FLK 70 ce-l am insa desi am un chinez cu mai multe functii insa cind e de masurat curen cu clestele tot FLK 70 e calul de bataie, alalalt vede citiva mV pe Ac, deci 1mV = 1A fix pla masuratoare...

Edited by Ion_Bumbu, 02 November 2022 - 16:59.


#42
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

 Ion_Bumbu, on 02 noiembrie 2022 - 16:53, said:

1mV = 1A fix pla masuratoare...

Clar! N-am inteles, ce inseamna "pla" in fraza dvs.?

#43
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 tytysor, on 02 noiembrie 2022 - 13:22, said:

Dragilor, constat ca recomandarea este ca incepatorii sa isi cumpere aparate scumpe, pentru ca nu stiu cum sa masoare cu ele si cum sa le manevreze! da, pentru semiamatori, trebuie Fluke!

In rest, am pretentia ca am lucrat si lucrez folosind aparate de masura in fiecare zi din ultimii 40 de ani! Si nu am mai bagat in priza un aparat pus pe un domeniu gresit de cel putin 30!

Si daca ai pretentii folosind aparate de masura in fiecare zi asta te face profesionist ? Sunt multi pe strada care conduc masini fara carnet, acum daca se dau jos din masina si incep sa foloseasca aparate de masura, gata, au devenit profi ? Ce bine e sa fii leu din spatele tastaturii !

 tytysor, on 02 noiembrie 2022 - 13:38, said:

P.S. 3: facultatea inseamna doar ca posezi o diploma! iar faptul ca nu profesezi in domeniu, arata ca ai facut-o degeaba, la fel de bine puteai face si REI!

Ai o logica care da rateuri sistematic, pesemne asta "arata ca ai facut-o degeaba"  - cum te exprimi - scoala generala - ca doar nu profesezi in toate domeniile in care te-a pregatit obligatoriu statul, chiar daca si tu , la randul tau, posezi vreo diploma.

Probabil ai gandit ca ai facut astfel multa scoala degeaba. Sau ca ai o mana in plus, ca tu profesezi doar cu dreapta.

Edited by Sinmbad, 02 November 2022 - 19:47.


#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Ce simpatici oameni  :D

 TheWarrior, on 02 noiembrie 2022 - 15:35, said:

... bine, eu zic ce as lua eu.
Este bine, bine  😉 fiecare este stăpîn pe banii lui.

Edited by crisstonne, 02 November 2022 - 20:29.


#45
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,436
  • Înscris: 31.01.2010

 Peerless, on 02 noiembrie 2022 - 18:41, said:

Clar! N-am inteles, ce inseamna "pla" in fraza dvs.?

Nici nu ma asteptam la altceva de la dumneavoastra... se duce in plaiuri masuratoarea!
Greu de inteles corect.

#46
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 Ion_Bumbu, on 02 noiembrie 2022 - 16:53, said:

Deci mai ii trebuie citi ani ca sa iasa de la incepatori colegul?

El lucreaza zi de zi cu multe aparate de masura si asta il face un profesionist cu mare experienta care are pretentii iterate ca o eroare sistematica, nu accidentala.

Ce nu stie el este ca daca repetarea zi de zi ar desavarsi, nu si-ar mai face femeile casatorite amanti.

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

 Sinmbad, on 01 noiembrie 2022 - 19:02, said:

..................
La fel cateva pareri si pentru un osciloscop pentru acasa 10-20 MHz - utilizare ocazionala, eventual 2 intrari, n-am habar daca interfetele de PC sunt bune de ceva, erau niste impedimente cu separarea galvanica parca la ele, am vazut si ceva jucarii fara carcasa pe la dealeri , nu stiu cine a cumparat daca le-a verificat , daca-s bune la ceva etc, astept pareri.

ms+
sigur, nu sint asa de profesionist precum cel care a scris cele de mai sus!

#48
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

 Ion_Bumbu, on 02 noiembrie 2022 - 21:00, said:



Nici nu ma asteptam la altceva de la dumneavoastra... se duce in plaiuri masuratoarea!
Greu de inteles corect.
Va doresc sa nu va remarce plaiesii slovei...
Dar ce inseamna egalitatea din aceeasi fraza, citez "...alalalt vede citiva mV pe Ac, deci 1mV = 1A fix pla masuratoare..."?

#49
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Atata patima la unii colegi pe aici, de zici ca sunt reprezentanti de vanzari pt Fluke... Ca sa nu mai zic de scaremongering in loc de argumente obiective.

Dave de la EEVblog a facut o comparatie intre Brymen 786 si Fluke 77 IV: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Hlmq57FQQk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Echipa de teren de la E-Distributie care a venit sa-mi verifice si sa-mi schimbe contorul (trifazat) aveau un clampmetru de la Uni-T

#50
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 tytysor, on 02 noiembrie 2022 - 21:57, said:


sigur, nu sint asa de profesionist precum cel care a scris cele de mai sus!

Nici n ai cum până nu înveți să scrii corect românește.

Daca nu ai imaginea corecta in minte a ceea ce vrei sa spui, nici nu te poți exprima corect.

Și tot de aici deficientele tale de percepție.

Hint: "profesionist" este substantiv, nu adjectiv, deci n are grade de comparație.

Asta că tot zici tu că școala e degeaba.

Edited by Sinmbad, 02 November 2022 - 22:43.


#51
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Ca sa cheltui banii eficient conteaza foarte mult sa ai in vedere la ce folosesti aparatul si care sunt cerintele reale.
Initiatorul a spus ca vrea ceva care sa "intre la tavaleala". Expresia asta are cel putin doua intelesuri in mintea mea: tavaleala in sensul propriu de conditii grele de lucru gen santier plin de praf, sanse mari de a fi scapat pe jos, etc sau sensul figurat adica folosire necorespunzatoare de tip bagat in priza cand e setat pe ampermetru sau continuitate/ohmmetru.
Pentru prima situatie ceva gen UNI-T e perfect, pentru a doua situatie ai nevoie de ceva cu protectii avansate pe care le gasesti la brandurile de top.
     Eu am un UNI-T format mare de pe vremea in care se masura unghiul dwell la auto ca are si asa ceva. Functioneaza impecabil , e aparatul pe care-l folosesc acasa, imi place ca nu e cu autoscalare.
     La munca am unu model mediu ca dimensiuni, ceva japonez mai pricopsit, zace aproape nefolosit intr-o trusa mai mare de scule, iar zi de zi folosesc un Southwire model mic in borseta de scule pe care o am in ghiozdan.
Mie nu-mi trebuie precizie, mai important e sa fie solid fizic, sa reziste la mediul de santier unde-l folosesc preponderent si unde un multimetru Fluke nu-si justifica pretul.
     Mai sunt si alte aspecte care trebuie luate in considerare care tin tot de modul in care e folosit.
De exemplu daca folosesti aparatul in conditii dificile e important sa aiba un ecran cu caractere mari si iluminate.
Am pierdut ore bune aiurea intr-o zi pt ca un tehnician cocotat pe o scara, utilizand un aparat cu autoscalare nu a vazut "m-ul" de la mV si-mi comunica valoarea in V.
    La brandurile de tip UNI-T trebuie avut grija la ce cumparati pt ca sunt si multe clone mai ieftine si mult mai proaste.
Prin 96 mi-am cumparat un UNI-T digital deala mic, cel mai ieftin model. Cred ca am avut noroc si am luat unul original, l-am folosit in liceu si facultate si inca mai functioneaza. La cativa ani dupa, taica-miu si-a cumparat si el la rand vreo 3 bucati care aratau la fel la exterior ( diferea un pic grafica vopselei doar) si s-au stricat pe rand foarte repede. La interior insa era mare diferenta fata de al meu.

#52
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,436
  • Înscris: 31.01.2010

 Peerless, on 02 noiembrie 2022 - 21:58, said:


Dar ce inseamna egalitatea din aceeasi fraza, citez "...alalalt vede citiva mV pe Ac, deci 1mV = 1A fix pla masuratoare..."?

Dumneata glumesti sau chiar esti total pe linga subiect?
Poate asta va ajuta:
https://www.fluke.co...amps/fluke-i410

#53
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Nu domnule, nu glumesc. Incerc sa-i fiu de folos initiatorului rugandu-te pe dumneata sa nu-i induci ideea ca milivoltul este egal cu amperul. Aaa, ca ai o jucarie care o atasezi unui milivoltmetru si cu ajutorul ei masori intensitatea e altceva. Poti spune ca accesoriul dumitale genereaza 1mV / A dar nu ca 1 mV = 1 A ca rad copiii de dumneata.
E interesant accesoriul dar cu utilitate orientativa.

#54
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,436
  • Înscris: 31.01.2010
Aha deci este mai corect 1mv/1A decit sa spui ca 1mV=1A sau in cuvinte un miliVolt este egal cu un Amper cind citesti pe scala multimetrului folosindi "accesoriul cu utilitate orientativa" !!

Posted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate