Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Școala Informala de IT vs Fasttrackit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
Buna ziua ! Am deschis acest subiect(sper ca am ales categoria potrivita) pentru a afla și părerile dumneavoastră.
Pe scurt; am 29 ani, locuiesc în Germania ,job stabil atât eu cât și soția, totul super stabil  si ok pe toate planurile inclusiv cel financiar.
Însă nu as dori ca toată viata sa rămân la acest nivel și ma deranjează plafonarea impusa fără sa îți dai seama de sistemul nemtesc( fabrica-acasa-fabrica -acasă-concediu 1 data pe an)
Nu am urmat o școala în domeniul IT-ului,nu am avut nicio tangenta dar am destui prieteni care m au sfătuit în a începe un curs în domeniul QA pe unul din aceste comunități.
Am următoarele întrebări:
1.Ce părere aveți despre ele?
2.Stiu ca nu "tot ce zboară se mănâncă " ,dar dacă îmi dau tot interesul la acest curs + informații si munca extra din partea mea,pot avea șanse sa găsesc ceva de munca în acest domeniu ?
3.Este lipsa facultății în domeniul IT un impediment sau ma pot dezvolta și singur ,iar cu o anumita experienta pe viitor sa ajung la un nivel ok atât salarial cât și al cunoștințelor, informațiilor.

Imi doresc foarte mult un job pe care sa îl pot face de acasă ,sa am o anumita mobilitate.
Mulțumesc frumos !

Edited by SarajeVo, 31 October 2022 - 18:59.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In IT te poti dezvolta singur, dar......scuze...incepi sa fii cam batran pentru asta.
Nu pierzi nimic daca incerci.

Edited by pasilla, 31 October 2022 - 19:11.


#3
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010

View Postpasilla, on 31 octombrie 2022 - 19:10, said:

In IT te poti dezvolta singur, dar......scuze...incepi sa fii cam batran pentru asta.
Nu pierzi nimic daca incerci.
Asta am spus și eu celor care ma încurajează sa fac pasul asta,dacă nu cumva sunt cam "batran" și am pierdut trenul.
Dar cu toate astea ,consider ca niciodată nu e prea târziu.

#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003
Poti dar vei avea un handicap de vreo 15 ani fata de unu care a facut liceul de informatica si e in bransa din clasa a 9-a (varsta de 14- 15 ani)
Cand vei fii in floarea varstei profesionale pe la 40-45 ani dpdvd job vei fii la nivel de terminat master in IT/maxim senior pe standarde romanesti cum s-ar spune
PS: azi am scris lejer 1000 de linii cod si teste (java si javascript)

Edited by radu103, 31 October 2022 - 19:29.


#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
no offence dar it nu inseamna doar sa scrii linii de cod.  ba as zice ca e doar o mica parte din ce inseamna it. omul poate alege multe alte ramuri inc are se poate dezvolta mai usor

#6
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
As merge strict pe domeniul testării,unde nu sunt necesare noțiuni avansate de programare ,mai ales im cazul celei manuale.
Cred ca nu ați înțeles ce am vrut sa spun,nu vorbesc aici de programare avansata,web designer.
Eu vorbesc strict de testare manuala .

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostSarajeVo, on 31 octombrie 2022 - 18:58, said:

3.Este lipsa facultății în domeniul IT un impediment sau ma pot dezvolta și singur ,iar cu o anumita experienta pe viitor sa ajung la un nivel ok atât salarial cât și al cunoștințelor, informațiilor.
cel putin la inceput e un handicap. CV-ul tau arata mai prost decat a unuia care pune o diploma, de cele mai multe ori pici la trierea preliminara, nu mai ajungi sa vorbesti cu cei de la tehnic sa demonstrezi de ce esti in stare. nu-i un obstacol care nu-l poti trece, dar va trebui sa depui efort suplimentar. dupa ce ai lucrat o perioada si ai ocupat diverse functii nu prea mai conteaza.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postpasilla, on 31 octombrie 2022 - 19:10, said:

In IT te poti dezvolta singur, dar......scuze...incepi sa fii cam batran pentru asta.
Nu pierzi nimic daca incerci.
Asta e o prostie des intalnita in Ro, are 29 de ani nu 50.
Daca el e decis sa faca asta va reusi, e criza in vest de oameni seriosi si cu chef de munca in domeniile mai specializate.
Bafta!

ps, cum nemtilor le plac diplomele fa si o specializare mai generalista in IT, stiu ca au multe. IT nu inseamna doar programare, sunt si multe domenii conexe prin care se ofera servicii IT

Edited by atupi, 31 October 2022 - 20:00.


#9
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Eu am facut shift de cariera la peste 35 de ani, din productie, industrie in IT, n-am fost batran insa am avut vointa.
IT-ul este un domeniu atat de vast incat este imposibil sa nu  gasesti ceea ce ti se potriveste.

#10
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
Ultimele răspunsuri chiar îmi dau curaj și motivație.Va multumesc !

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postradu103, on 31 octombrie 2022 - 19:26, said:

PS: azi am scris lejer 1000 de linii cod si teste (java si javascript)
Aia e mai degraba o exceptie ... nu li se intampla multora.

"The mythical book, Mythical man month quotes that no matter the programming language chosen, a professional developer will write on average 10 lines of code (LoC) day."

Evident, asta se intampla pentru ca de foarte multe ori ai de scos bug-uri, de modificat ceva minor, etc. Am o gramada de PR-uri in ultimul an cu modificari de un singur rand de cod.

Edited by utopium, 31 October 2022 - 22:00.


#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostSarajeVo, on 31 octombrie 2022 - 21:50, said:

Ultimele răspunsuri chiar îmi dau curaj și motivație.Va multumesc !
Prea batran nu esti cu siguranta, dar depinde de capacitatea ta de invatare/intelegere a domeniului. Sigur ca e preferabil sa incepi sa inveti programare inainte de 20 de ani (pe fiica-mea am inceput sa o invat primele notiuni pe la 10 ani), dar testeri am vazut destui care au invatat de la zero dupa 25 de ani.

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
daca era sa faci ceva o faceai deja pana acum, nu mai asteptai pareri si validari de la altii. dar poti sa incerci...

#14
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostSarajeVo, on 31 octombrie 2022 - 19:41, said:


Cred ca nu ați înțeles ce am vrut sa spun,nu vorbesc aici de programare avansata,web designer.


web design nu inseamna programare avansata, poti invata html,css,wordpress,elementor,folosesti teme wordpress premium si faci site-uri...daca vrei

#15
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postsmoke, on 31 octombrie 2022 - 19:37, said:

no offence dar it nu inseamna doar sa scrii linii de cod.  ba as zice ca e doar o mica parte din ce inseamna it. omul poate alege multe alte ramuri inc are se poate dezvolta mai usor
Da si nu :
- 90% din profitul It se obtine din software (orice fel de software) si doar 10% din hardware
- la fel cum au fost inventate multe roluri de taiat frunza la caini echipele de software delivery pot face software foarte bine si fara la fel de bine
- la cum a fost formulat subiectul catre zona QA implica cod in 2022, nu se mai face testare manuala de mult

View Postcristirg, on 31 octombrie 2022 - 23:16, said:


web design nu inseamna programare avansata, poti invata html,css,wordpress,elementor,folosesti teme wordpress premium si faci site-uri...daca vrei
Si te bati cu India la 5-10$ / h. Mult succes !

Edited by radu103, 01 November 2022 - 00:01.


#16
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Varsta este ok, ce muncesti actual?  Ai treminat o facultate?  Care?

Cat dureaza cursul? Dureaza minim un an? Ce limbaje?

Care este programa cursului?

Am inceput developement dupa 30 de ani  insa recunosc am avut geeksi in anturaj inca din prima facultate.

#17
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postutopium, on 31 octombrie 2022 - 21:58, said:

"The mythical book, Mythical man month quotes that no matter the programming language chosen, a professional developer will write on average 10 lines of code (LoC) day."

Evident, asta se intampla pentru ca de foarte multe ori ai de scos bug-uri, de modificat ceva minor, etc. Am o gramada de PR-uri in ultimul an cu modificari de un singur rand de cod.
10 linii sunt o functie si mai pui 20-30 de linii in test.
Restul de 7h ore si 40 minute ce mai faci ?

Misto daca lucrati asa productiv 1 PR = 1 linie...am mai vazut cazuri dar nu e vina ta. Este vina celor care te suporta si incurajeaza in stilul asta
Eu nu am de rezolvat bug-uri pentru ca testele acopera peste 90% din cod de la inceput. Nu trece de review fara
Lucram 1 data si bine, nu ne pierdem timpul ca sa ne facem ca muncim

View Postutopium, on 31 octombrie 2022 - 21:58, said:

Aia e mai degraba o exceptie ... nu li se intampla multora.
Aia e norma in corporatii acum ptr ca se angajeaza la kilogram

Edited by radu103, 01 November 2022 - 00:08.


#18
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postradu103, on 31 octombrie 2022 - 19:26, said:

PS: azi am scris lejer 1000 de linii cod si teste (java si javascript)

Sunt impresionat :)  insa nu te invidiez...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate