Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Stai la semafor de stanga sa mergi in fata?!

* * - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
57 răspunsuri în acest subiect

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.525
  • Înscris: 01.12.2001
Cei care îți vin din fata au interzis la stânga. Deci e verde simultan pt înainte din ambele direcții. Și nu poți vota spre Moldoviței. Așa că ai șansa doar când e verde spre stânga sa intri acolo.

#20
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.194
  • Înscris: 23.07.2007
Da, din fata e interzis sa faci stanga (spe Mega).
Dar in fata se pleaca in acelasi timp din ambele sensuri, iar la stanga ai rosu in acest timp.
Dupa ce se da rosu in fata, se face verde pt stanga.

Editat de igor06, 26 octombrie 2022 - 22:28.


#21
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
Bingo.

#22
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.194
  • Înscris: 23.07.2007
Poti sa detaliezi?

#23
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
A facut-o deja Dorin, dar da: "verde stanga" inseamna inclusiv verde pentru Moldovita, pe care (teoretic) nu te poti incadra pe "verde inainte" din cauza traficului care-ti vine din fata. In plus, daca incerci varianta "verde-inainte", probabil ca ii vei bloca pe cei care vin din spate si vor sa mearga pe str. Turnu Magurele. Incadrarea pe banda pentru stanga iti ofera acces atat la Moldovita, cat si la strada din stanga, fara sa incurci pe nimeni.

#24
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.194
  • Înscris: 23.07.2007
Inteleg ce zici si nu te contrazic.

Turnu Magurele este o strda cu 2 benzi.
A 3-a banda apare cu vreo 10m inainte de intersectie si e dedicata virajului la stanga.
Banda 2 este mai mereu blocata si nu de cei care merg pe Moldovita cand au semafor verde inainte, ci chiar de catre cei care stau in coada ca sa vireze la atanga pe Emil Racovita pt ca semaforul de stanga tine putin si de foarte multe ori coada depaseste a 3-a banda si ajunge pe a doua.

Dar ceea ce intreb eu aici e altceva.
Reformulez:
1. Daca e un echipaj de politie acolo si ai semafor verde inainte si rosu la stanga, iar tu mergi inainte pe Moldovita de pe banda 2, ti se retine permisul pt ca ai trecut pe rosu?

2. Daca e un echipaj de politie acolo si ai semafor rosu inainte si verde la stanga, iar tu mergi inainte pe Moldovita de pe banda 3, ti se retine permisul pt ca ai trecut pe rosu?

Editat de igor06, 27 octombrie 2022 - 10:46.


#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.525
  • Înscris: 01.12.2001
Părerea mea (poate e greșită)
1 da
2 nu

#26
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
Eu as zice "nu" la ambele intrebari, speculand putin geografia locului si lipsa panourilor aditionale clarificatoare. Hai sa detaliez de la inceput:

Acolo sunt trei directii reale pe care te poti incadra, dar numai doua directii indicate de marcaje, eventual semafoare (nu se vede prea bine de aici): inainte si stanga. Nu exista "usor la dreapta", care ar clarifica situatia. Si atunci, o minte simpla (asa ca a mea) poate sa spuna ca Moldovita e "inainte", pentru ca nu e nevoie de rotirea volanului. Si acum argumentatia:
Mergi inainte pe banda 2 si, inainte de a intra pe Moldovita, opresti sa dai prioritate celor care vin din fata. Abia cand ai o fereastra libera (sau se face verde pentru stanga) te incadrezi pe Moldovita. Nu ai incalcat semnificatia semaforului, ai mers "inainte". Dar va trebui sa te impaci cu claxoanele si injuraturile celor din spatele tau. Nu se ia permisul pentru asta. Sunt cazuri in care unul care vireaza la stanga opreste tot traficul din spate, aia e.

Daca militianul ar insista sa-mi salte carnetul, as contesta PV-ul exact cu argumentatia asta. Dar as face manevra doar prima data cand ajung acolo si nu stiu ;)

Editat de Don_Costica, 27 octombrie 2022 - 14:31.


#27
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostDon_Costica, on 27 octombrie 2022 - 14:30, said:

poate sa spuna ca Moldovita e "inainte", pentru ca nu e nevoie de rotirea volanului.

asta este o argumentație stupidă
legile rutiere nu folosesc direcția de mers ca sens geometric, ci ca raportare la drumul cu prioritate..
nu conduci după punctele cardinale, ci după configurația drumului și mai exact a celui cu prioritate

similar, câteodată poți să ieși dintr-un sens giratoriu fără a roti volanul, dar se consideră schimbare a direcției de mers spre dreapta, și semnalizezi dreapta când ieși din sens

#28
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
E semafor, savantule. Trei drumuri, doua semafoare, doua directii. A treia unde e?

#29
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
direcțiile sunt limitate de logică, nu pot exista decât 3, înainte, stânga și dreapta
drumuri poți avea și 17..
unul singur poate avea direcția înainte, celelalte ori la stânga ori la dreapta

în cazul nostru, avem un drum înainte, cel cu prioritate, Turnu Măgurele
și două drumuri la stânga, Emil Racoviță și Moldovița. AMBELE sunt la stânga. deci stai la semaforul de stânga
dacă nu stai e depășit coloana și ca și cum ai trece pe roșu. deci carnet luat, amendă și puncte de penalizare

de fapt mai avem și al patrulea drum, la dreapta, intrarea aia spre Mega Image. asta dacă te gândeai să argumentezi că pentru continuarea pe Turnu Măgurele faci dreapta sau altă ghidușie

#30
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.194
  • Înscris: 23.07.2007
Da, exista si al patrulea drum (la dreapta), dar nu l-am specificat pt ca nu cred ca e relevant in cazul asta.

Din momentan ce semafoarelor sunt functionale, nu cred ca putem vorbi de drum cu prioritate (e verde treci, e rosu te opresti).

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFlat, on 27 octombrie 2022 - 15:20, said:

și două drumuri la stânga, Emil Racoviță și Moldovița. AMBELE sunt la stânga. deci stai la semaforul de stânga
Nu sunt sigur ca acel semafor reglementeaza virarea la stanga pentru toate strazile de dupa el.
Din pacate nu cunosc intersectia si nici pozele puse nu sunt concludente.

#32
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
In biroul bugetaresc multe dume se rostesc. In '94 eram cu Dacia prin Berlin. Atunci am invatat germana prin gesturi. Wow, am facut febra musculara, da' Fritz m-a ajutat, nu m-a amendat. Ma bagasem pe banda 2 si nu pricepeam de ce nu se opresc aialalti.
LE. Dacia 1300, da' e subiect de Fun.

Editat de Don_Costica, 27 octombrie 2022 - 19:59.


#33
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postigor06, on 27 octombrie 2022 - 18:39, said:

Da, exista si al patrulea drum (la dreapta), dar nu l-am specificat pt ca nu cred ca e relevant in cazul asta.
Din momentan ce semafoarelor sunt functionale, nu cred ca putem vorbi de drum cu prioritate (e verde treci, e rosu te opresti).
Prin tarile unde bugetarii chiar muncesc, semafoarele selective arata explicit toate directiile pe care permit sau interzic trecerea. Altfel apar dileme ca cea de fata.
Bugetarii nostri dragi (si prea scumpi) considera logica afirmatia ca 3=2.

#34
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
dă și tu exemple. că eu nu știu să existe 4-5 semafoare pe un stâlp.  
logica este că ai 3 direcții și n străzi. deci automat dacă n>3, cel puțin 2 străzi vor avea aceeași direcție

cu ce anume nu ești de acord? vrei câte un semafor pt fiecare stradă ce iese din intersecție? dacă sunt 17 străzi, vrei 17 semafoare aliniate sau cum?

#35
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
Vezi? Minte de bugetar. Nu-ti trebuie 15 semafoare, ci doua. Dar fiecare sa aiba o tablita cu niste sageti care sa arate pe unde ai voie cand e verde. Se cheama panouri aditionale.
Sa explic altfel sau e limpede?

#36
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
nu e deloc clar, săgeți există deja în intersecția în cauză, semaforul de stânga are săgeată stânga, semaforul de înainte are săgeată înainte

Quote

Art. 49. -
Pe lămpile de culoare roşie sau verde ale semafoarelor pot fi aplicate săgeţi de culoare neagră care indică direcţiile de deplasare corespunzătoare acestora. În acest caz interdicţia sau permisiunea de trecere impusă de semnalul luminos este limitată la direcţia sau direcţiile indicate prin aceste săgeţi. Aceeaşi semnificaţie o au şi săgeţile aplicate pe panourile adiţionale ce însoţesc, la partea inferioară, semafoarele. Săgeata pentru mersul înainte are vârful în sus.

te rog pune poză sau ceva să înțeleg despre ce anume panouri adiționale vorbești și cum schimbă ele situația
că tot 3 direcții posibile rămân, nu există săgeți diferite pentru "stânga" și "mai la stânga"

https://soferonline....se-ale-sem-299/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate