Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Stai la semafor de stanga sa mergi in fata?!

* * - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
57 răspunsuri în acest subiect

#37
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
Haide, mai, Flat! Pari mai spilcuit, mai cizelat, nu pot sa cred ca ti-e greu sa pricepi ceva asa de simplu.
Uite un exemplu de aditional cu doua sageti, adica doua directii posibile pentru un singur semafor. In tarile in care apa calda curge la robinet, nu in pamant, sagetile de sub semafoare sunt si cate trei. Si sunt desenate FIX cum e configuratia intersectiei, ca sa nu bage cetateanul in ceata.

Aici s-ar putea pune "inainte, usor la dreapta si la dreapta", cu oprirea traficului din fata si intri lejer pe Moldovita.
Sau "usor dreapta si dreapta" ca sa fie ca tine (si cum pare sa fie acum). Iar celalalt semafor sa aiba "inainte sau la stanga" pentru Moldovita si cea la 90 grade. Plus verde intermitent pentru inainte sau la dreapta, ca sa fluidizezi traficul pentru cei ce merg pe strada "cu prioritate".

Ce zici? Exista variante? Din mai multe variante posibile trebuie sa ramana una singura. Si aia se face prin specificarea tuturor directiilor, fara a lasa vreuna nereglementata. Poate ca militianul nu poate pricepe, dar un judecator s-ar putea sa tina cont de dubiul indus cu atata maiestrie :D

S-a facut lumina-n sat?

Fișiere atașate



#38
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostDon_Costica, on 28 octombrie 2022 - 12:59, said:


Aici s-ar putea pune "inainte, usor la dreapta si la dreapta",


Nu, nu s-ar putea. Ai scris ditamai tâmpenia

Desenează și cum arata acest panou adițional cu direcția "ușor la dreapta"

:))

#39
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
Mai Flat, matale ma crezi tampit, eu te cred baiat destept. Ma macina, totusi, o intrebare: oare nu cumva ne inselam amandoi?

#40
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
Pare că dorești să inventezi noi indicatoare, deocamdată autoritățile și legea le folosesc pe cele definite clar.

Care momentan au doar 3 direcții, săgeți, sus (înainte) stanga sau dreapta. Alte opțiuni nu există, deci nici inovația ta "ușor stânga" nu se poate implementa.


#41
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
"Nu se poate"? Nu cunosc intelesul acestei expresii.

#42
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
Conform legii actuale, nu, nu se poate. Ești liber să propui brigăzii rutiere și parlamentarilor sa schimbe legea rutieră..

Ai zis că "semafoarele selective arata explicit toate directiile pe care permit sau interzic trecerea". Arată mi și mie unde, in ce țară să văd exemplu unde de pe o bandă ai două semafoare cu doua feluri de stânga. Eventual o situație similară cu intersecția noastră. Sa vad și io cum e minunea, cu săgeata oblică, curbată, cum?

Hai curaj. Ai făcut o afirmație pe care ți am demontat-o.

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFlat, on 27 octombrie 2022 - 15:20, said:

AMBELE sunt la stânga. deci stai la semaforul de stânga
Eu sunt curios cum intrepretezi  panoul asta:

Fișier atașat  Semne1.png   210,68K   0 download-uri

#44
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
Drumul cu prioritate este îngroșat, direcția înainte

Drumurile secundare sunt mai subtiri, unul pe direcția la dreapta și două pe direcția la stânga.

In nici un caz nu poți să zici că acea alee este pe aceeași unda de semafor cu drumul prioritar doar fiindcă întâmplător e in aliniament. Este la stânga de drumul prioritar, stai la semaforu de stânga.

Poți să forțezi explicația că sunt doua intersecții diferite, cea cu semaforul.si cea cu străduța.. dar nu tine, fiindcă intersecția este una singură, lucru atestat de semafoarele din partea opusă.

#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFlat, on 28 octombrie 2022 - 16:07, said:

fiindcă intersecția este una singură, lucru atestat de semafoarele din partea opusă.
E cea mai buna explicatie, numai ca nu stii ce e pe partea opusa cand esti in trafic.

Eu, daca vedeam acel panou aditional ma inscriam pe directia inainte si apoi faceam stanga acordand prioritate celor de pe sens opus.
Nici marcajele nu sunt grozave, insula aia pare aruncata din avion.

Fișier atașat  stm.png   1,33MB   14 download-uri

#46
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
Flat, pe invatatoarea ta o chema Academician Doctor Injiner Leana Toparlana Ceausescu? La ea am vazut atitudinea asta tzatzeasca "dovada, dovada". Nu suntem la cremenal, nu trebuie sa-ti dovedesc nimic. Am intalnit minunea in Germania si Olanda, nu stiu sa caut exact locurile. "Nu se poate" e, de fapt, "n-am vazut eu, deci nu exista". In Romania n-am vazut eu, deci... nu exista.
La faza cu "nu se poate", pune-l pe Don Costica prim-ministru si o sa se poata. Stiu, ti-e cam frica Posted Image

#47
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.195
  • Înscris: 23.07.2007
Aici e o sageata sau mi se pare mie?
E si o masina acolo care acopera si nu-mi dau seama.

Fișiere atașate


Editat de igor06, 28 octombrie 2022 - 23:15.


#48
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
Ghidajul dintre B2 si B3 ar fi trebuit sa fie continuu. Asa cum arata in poza e o invitatie pentru grohaitori si replica penibila "ce ba, nu vezi ca e linie intrerupta?"

#49
ButchX

ButchX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 27.10.2020
Pt Moldovita stai pe banda de inainte. Nu inteleg cum apar asemenea dileme cand ai toate semnele si semnalizarile posibile acolo?

View Postigor06, on 27 octombrie 2022 - 10:45, said:

Inteleg ce zici si nu te contrazic.

Turnu Magurele este o strda cu 2 benzi.
A 3-a banda apare cu vreo 10m inainte de intersectie si e dedicata virajului la stanga.
Banda 2 este mai mereu blocata si nu de cei care merg pe Moldovita cand au semafor verde inainte, ci chiar de catre cei care stau in coada ca sa vireze la atanga pe Emil Racovita pt ca semaforul de stanga tine putin si de foarte multe ori coada depaseste a 3-a banda si ajunge pe a doua.

Dar ceea ce intreb eu aici e altceva.
Reformulez:
1. Daca e un echipaj de politie acolo si ai semafor verde inainte si rosu la stanga, iar tu mergi inainte pe Moldovita de pe banda 2, ti se retine permisul pt ca ai trecut pe rosu?

2. Daca e un echipaj de politie acolo si ai semafor rosu inainte si verde la stanga, iar tu mergi inainte pe Moldovita de pe banda 3, ti se retine permisul pt ca ai trecut pe rosu?


1. Nu, pt ca ai trecut pe verde. Pt Moldovita directia de plecare de la semafor este inainte. Ai si banda trasata.
2. Da, poate face asta.

#50
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 18.07.2022
Apar dileme pentru ca indicatiile semafoarelor nu acopera clar toate posibilitatile. Eu zic ca pentru Moldovita te pui pe B3( pentru stanga), iar marcajul din ultima imagine confirma asta. Daca verde inainte se da pentru ambele sensuri pe Tr Magurele, Moldovita e misiune imposibila.

#51
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.195
  • Înscris: 23.07.2007

View PostButchX, on 29 octombrie 2022 - 07:46, said:

Pt Moldovita stai pe banda de inainte. Nu inteleg cum apar asemenea dileme cand ai toate semnele si semnalizarile posibile acolo?
Cand am pus intrebarea, asta era si convingerea mea: ca stai la ce de inainte.
Dar dupa ce a pus pasilla poza din satelit, am observat acea sageata spre Moldovita de pe B3.
Acum cred ca este corect sa stai la semaforul de stanga ca sa intri pe Moldovita

#52
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 807
  • Înscris: 18.05.2019
Semafoarele separate pentru stanga / inainte sunt puse taman ca sa nu ai conflicte in intersectii (i.e.: sa nu fii nevoit sa dai prioritate in centrul intersectiei, deci sa o blochezi). Singura varianta logica e cea explicata de la bun inceput de @dorin_2k.

#53
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postigor06, on 27 octombrie 2022 - 10:45, said:

Reformulez:
1. Daca e un echipaj de politie acolo si ai semafor verde inainte si rosu la stanga, iar tu mergi inainte pe Moldovita de pe banda 2, ti se retine permisul pt ca ai trecut pe rosu?

2. Daca e un echipaj de politie acolo si ai semafor rosu inainte si verde la stanga, iar tu mergi inainte pe Moldovita de pe banda 3, ti se retine permisul pt ca ai trecut pe rosu?
In ciuda majoritati celor care te-au sfatuit aici, eu zic invers.
1. NU
2. DA (din doua motive: ori semaforul, ori circulatul pe contrasens, depinde de cum faci virajul)

Acolo sunt 2 intersectii distincte. Semafoarele sunt pentru prima, strada care te intereseaza pe tine nu are semafor.
Este foarte usor de vazut daca urmaresti liniile de ghidare. Sau daca te uiti pe harta, dar si la fata locului se vede usor.
Ce as face eu:
As trece pe verde inainte (banda 2) si as vira stanga inainte de scuar, asteptand liber pe contrasens. Exact cum face masina aia mica

Editat de valitudor, 02 noiembrie 2022 - 00:38.


#54
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostFlat, on 28 octombrie 2022 - 16:07, said:

Poți să forțezi explicația că sunt doua intersecții diferite, cea cu semaforul.si cea cu străduța.. dar nu tine, fiindcă intersecția este una singură, lucru atestat de semafoarele din partea opusă.
Nu semaforul iti arata daca este o singura intersectie, cu atat mai putin cel de pe sensul opus. Semafoarele se pun si unde nu sunt intersectii. Esti serios?
Semnul cu drumul de prioritate de pe propriul sens iti arata ca este o singura intersectie acolo. Asadar mesajul meu anterior este gresit, fiind inselat de marcarea gresita a intersectiei cu liniile de ghidaj, iar semnul de prioritate nu l-am vazut din cauza autobuzului.
In acest caz, pentru strada aia se trece pe verdele la stanga

Editat de valitudor, 02 noiembrie 2022 - 01:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate