Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Recomandare telefon, buget 2000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Salut,

Sunt in cautarea unui telefon cu camera buna, si performante decente. As dori sa fie Android, cu Google.
Bugetul este de 2000 lei, si se poate si mari putin daca merita investitia.

Multumesc!

#2
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 16.01.2010
Dacă ar fi să îmi schimb telefonul care anul viitor in martie face 4 ani ași lua un Poco F4 GT, e peste buget la 2,579 la eMag.
Asta dacă nu ai nimic împotriva "chinezăriilor", preț corect pentru ce oferă.

Un review in engleză:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2OW5LqxFJAA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
a52 5g

#4
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022
Recomand Samsung ori Sony  pentru camera.
Chinezismele gen Poco sau Xiaomi sunt praf la camera.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,257
  • Înscris: 13.03.2017
Te contrazic
Eu am Poco X3 Pro si nu e praf deloc
Dimpotriva - e chiar foarte OK

#6
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
ce aplicatii cu google folosesti?
preturile la telefoane din gama flagship sau cam sarit fata de acum cativa ani, la banii astia din pacate nu poti sa ti iei ceva decat mid spre high range.
Avantajul real la flagship e ca sunt relativ durabile, materiale premium, iti vine sa l tii 2-3 ani
daca nu e graba parerea mea e sa stai cu ochii pe oferte, poate gasesti ceva la altex ca au constant coduri de reducere la diverse marci
eu am un p40 pro de la huawei care in curand face 2 ani (luat pe la 2500 lei ) si sincer la el ma deranjeaza cel mai mult faptul ca nu are dual speaker, in rest e perfect...poze foarte bune, 256gb stocare, ecran oled premium, curbat (depinde de preferinte)
la altex am prins un iphone 12 simplu acum vreo 6 luni cu 2600 lei, ca sa ti dai seama de oferte...
mai arunca ochii si pe google pixel desi cred ca sunt cam scumpe / nu prea se livreaza la noi.
scuze ca nu am putut sa ti dau o recomandare clara, am vrut doar sa ti impartasesc situatia mea

Edited by megastorm, 24 October 2022 - 16:54.


#7
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 16.01.2010

 Paco_ste1, on 24 octombrie 2022 - 16:36, said:

Recomand Samsung ori Sony  pentru camera.
Chinezismele gen Poco sau Xiaomi sunt praf la camera.
Poco e Xiaomi.
Vorbim de modele, așa cum Xiaomi are modele every level așa are și Samsung. Lucrurile se schimbă și la Xiaomi care vor și ei la randul lor să concureze cu restul pietei la nivel global. Și Samsung e companie Sud Coreeană, Huawei din China,etc.

#8
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

 yuukan, on 24 octombrie 2022 - 18:03, said:

Poco e Xiaomi.
Vorbim de modele, așa cum Xiaomi are modele every level așa are și Samsung. Lucrurile se schimbă și la Xiaomi care vor și ei la randul lor să concureze cu restul pietei la nivel global. Și Samsung e companie Sud Coreeană, Huawei din China,etc.
Pana in 2000 lei xiaomi si Poco sunt  praf la camera. La acest pret trebuia sa aiba camera cu stabilizare optica.
Deci nu recomand aceste doua marci.
A fost o perioada era in oferta Samsung Galaxy S20 FE  pe la doua mii lei , acum a sarit la 2500. Eu zic sa mai astepte poate de vinerea neagra prinde la un pret mai bun.

#9
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 16.01.2010

 Paco_ste1, on 24 octombrie 2022 - 19:17, said:


Pana in 2000 lei xiaomi si Poco sunt  praf la camera. La acest pret trebuia sa aiba camera cu stabilizare optica.
Deci nu recomand aceste doua marci.
A fost o perioada era in oferta Samsung Galaxy S20 FE  pe la doua mii lei , acum a sarit la 2500. Eu zic sa mai astepte poate de vinerea neagra prinde la un pret mai bun.
Praf la cameră ? Cine zice ? Nu știu ce pretenții ai tu la cameră sau ce poze faci dar pozele sunt mai mult decât ok pentru un utilizator obișnuit.

#10
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009

 IncredibleWiring, on 24 octombrie 2022 - 15:20, said:

Salut,

Sunt in cautarea unui telefon cu camera buna, si performante decente. As dori sa fie Android, cu Google.
Bugetul este de 2000 lei, si se poate si mari putin daca merita investitia.

Multumesc!

Motorola 30 Edge Fusion
2350 lei, cu codul motorola15 - până la miezul nopții

https://altex.ro/tel...SMTMTEDGE30FBK/

#11
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
https://www.gsmarena...eview-2472.php#

intr-adevar, pare alegerea potrivita
ai aici si un review de la una dintre cele mai bune publicatii din domeniu

#12
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 16.01.2010

 megastorm, on 24 octombrie 2022 - 20:23, said:

https://www.gsmarena...eview-2472.php#

intr-adevar, pare alegerea potrivita
ai aici si un review de la una dintre cele mai bune publicatii din domeniu
De ce ? Că are publicație plătită pe GSMArena?
Banii aia pe publicație ii dai tu din prețul telefonului.

#13
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
romanul ramane tot roman...
ai vazut macar ca au teste standardizate pentru camera, baterie, difuzor etc.?
chiar incearca sa prezinte telefonul pe larg, comparativ, cat de obiectiv e posibil
au pagina de comment uri publice, au clipuri de prezentare si testeaza telefoane cu mult inainte sa ai tu cont de softpedia
nu zic ca acel moto e perfect pentru op, dar macar daca vrea sa se hotarasca pentru o comanda, acele teste il pot ajuta sa ia o decizie

Edited by megastorm, 24 October 2022 - 22:46.


#14
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 16.01.2010

 megastorm, on 24 octombrie 2022 - 22:45, said:

Da da, recomanzi și tu Motorola care e mai marcă decât Xiaomi. Da romanul a auzit de Motorola. Mai multă încredere am în Xiaomi care e un fel de Sony sau Philips asiatic ăștia fac de toate electronicele și la calitate f.bună de la aspiratoare la uscătoare de păr la trotinete la proiectoare și la un preț corect. De telefoane nu mai zic, au experiență cu multe, multe modele.
Versus Motorola care nu are nimic pe partea de telefoane android sunt mult în urmă, de la telefoane cu butoane au cam dat-o in bară.
Recomand Xiaomi că am așa ceva și telefon și alte produse.

Edited by yuukan, 25 October 2022 - 13:18.


#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.06.2005
@ yuukan - las-o moarta cu Xiaomi. Daca ai tu, nu inseamna ca Xiaomi e deosebit. Si daca nu ai folosit un Motorola in ultimii ani...
Xiaomi sunt foarte imprevizibile la functionare.

Am avut motorola G5 Plus ( super telefon la vremea lui), apoi G7 plus - foarte bun la vremea lui, inca il folosesc ca si telefon de munca. N-am avut nici macar un repros la adresa lor.
Apoi am cumparat Xiaomi Mi 11 Lite. Am zis ca nah, specificatii faine, firma laudata de multi. A mers decent aproape un an si desi incepeau sa apara urme de burnin la display. Dar nu asta a fost problema - problema a fost ca dupa ceva update au inceput crash-uri, freez-uri...l-am gasit de cateva ori oprit pur si simplu. Minim ziua si blocajul.....

M-am intors la Motorola. Edge 30. Trece anul acusi si functioneaza ca-n prima zi. Fara lag, fara crash, fara freeze, fara restart. Soft curat, n-ai nevoie sa cauti pe net modalitati de-a scapa de bloatware, ca in cazul Xiaomi.

Asa ca,  raport pret/calitate - Motorola e best buy, mai ales daca prinzi ceva promotie.

#16
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 16.01.2010

 florinel, on 26 octombrie 2022 - 06:05, said:

Eu sunt f.mulțumit de al meu mi9 flagship la vremea lui, face 4 ani in martie. 0 probleme, bateria tine, e f.snappy nici nu îmi vine să îl schimb și îl țin până cade de tot.


#17
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 31.07.2015
Asta cu Xiaomi care e un de fel de Sony e tare.
On: Motorola sau un Pixel. La Motorola ai și avantajul VoLTE/VoWiFi.

#18
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 16.01.2010

 addryanns, on 26 octombrie 2022 - 13:01, said:

Asta cu Xiaomi care e un de fel de Sony e tare.
On: Motorola sau un Pixel. La Motorola ai și avantajul VoLTE/VoWiFi.
Irrelevant.
Câte produse Sony ai? Dar Xiaomi ?
Btw recomandă un model daca tot zici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate