Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De la Android la IOS

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Salut! Cam la doi ani când îmi prelungesc abonamentul mobil iau și telefon.
Eu am avut numai Android, iar în ultimii doi ani, inclusiv acum folosesc P40PRO.
Scăpat pe jos din toate pozițiile și pe toate suprafețele(fără folie față) doar husa transparenta și subțire din silicon, băgat sub apă de nenumărate ori.
Nu am avut probleme cu el și nu are zgârieturi sau crăpături.

Acum întrebarea mea este.. Eu aș alege un IPhone 13 sau poate 14+.
Sunt iphone-urile rezistente?  Întrebarea se adresează celor care au avut sau au în continuare telefoane Iphone.

Mulțumesc!

Ps: Și dacă bateria ține măcar 12 ore la utilizare medie spre mare.
Mulțumesc!

Edited by Abbd, 23 October 2022 - 07:47.


#2
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Uite poti sa te documentezi de aici:
https://forum.softpe...ios-si-android/
https://forum.softpe...-de-la-android/
https://forum.softpe...ecat-un-iphone/
https://forum.softpe...ortant-capitol/
https://forum.softpe...-ios-regretati/
https://forum.softpe...-operare-alegi/

#3
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Despre rezistenta nu stiu ce sa-ti zic, nu prea l-am scapat pe jos. Dar despre baterie si dupa modeul in care functioneaza, ti-l recomand, nu o sa te mai faca sa te intorci vreodata la android.

#4
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Deci, am mai putin de o luna de cand am trecut la i13.
M-am acomodat cam in 2 zile, imi lipsesc niste lucruri de la Android, ios este mai slab ca os , optiuni, mod de accesare setari, etc.
Insa sunt uimit de autonomie, osul se misca foarte fluid si nu consuma resurse aiurea.
Legat de resistenta… e praf .
L-am tinut 2 saptamani fara folie fiindca trebuia sa imi ajunga niste folii si huse, ei bine , in buzunar exclusiv la sacou sau blugi spate am capatat o zgarietura pe ecran care se vede dupa ce am aplicat folia. Spatele este plin de panze de paianjen.
Hilar este ca unii au argumentat ca din cauza ca este foarte resistent de aia se zgarie, o fi….
Nu am avut niciodata folii de sticla pe telefoane in ultimii 12 ani de smartphone, asta e primul caruia i-am pus.
Altfel, telefonul se simte bine, premium, e greu, da senzatia de lucru serios.
Am luat o husa frameless din carbon si mai am si un pouch de piele pe care o folosesc ocazional, cea frameless e misto ca simt rama in mana si nu mai aluneca spatele de la transpiratie si grasimea mainilor.
Ce sa zic, sunt impacat si multumit de el insa pe mine ma intereseaza mai mult feelingul tactil decat ce poate face iar acest feeling nu l-am avut  la ultimele 3 Samsung seria S detinute, se apropie bine de Blackberry-ul Passport de acum 8 ani.
Citeste inainte ca sa nu te surprinda prea tare diferentele.


#5
cstrifuicloud

cstrifuicloud

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.09.2022
am iphone 13 de cateva luni, il tin fara husa folii si alte chestii. Telefonul il tin de in buzunar, lucrez in domeniul industrial deci unul in care se poate intampla sa mai uit un set de chei de la vreun dulap sau o saiba ceva in buzunar. M am uitat acum atent la lumina si am observat ca nu am nici cea mai mica zgarietura pe ecran . Am mica urma pe laterala de la o scapare pe jos.  

si sotia  a trecut e la p40pro la iphone si este mai multumita-fericita datorita lipsei limitarilor care existau la huawei.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Abbd, on 23 octombrie 2022 - 07:38, said:

Scăpat pe jos…
Ps: Și dacă bateria ține măcar 12 ore la utilizare medie spre mare.
Mulțumesc!
Dacă îl scapi așa des pe jos (ai ceva probleme medicale, neurologice?) ia-ți o husă/ carcasă foarte rezistentă.

Bateria mă ține două zile la iPhone 13 Pro Max, utilizare medie.

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Foarte sensibil si alunecos, daca nu-l imbraci cu huse serioase in primele zile deja l-ai ciobit... Daca ciocani in ecran suna a gol - zici ca e design chinezesc!

#8
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Calitatea ca si aparat este identica cu aparatele premium Android, nu e nici o diferenta. Orice smartphone trebuie protejat cu husa/folie.
Si DA, te tine 12 ore.

Realitatea bate marketingul.

#9
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 12.02.2014

 Abbd, on 23 octombrie 2022 - 07:38, said:

Salut! Cam la doi ani când îmi prelungesc abonamentul mobil iau și telefon.
Eu am avut numai Android, iar în ultimii doi ani, inclusiv acum folosesc P40PRO.
Scăpat pe jos din toate pozițiile și pe toate suprafețele(fără folie față) doar husa transparenta și subțire din silicon, băgat sub apă de nenumărate ori.
Nu am avut probleme cu el și nu are zgârieturi sau crăpături.

Acum întrebarea mea este.. Eu aș alege un IPhone 13 sau poate 14+.
Sunt iphone-urile rezistente?  Întrebarea se adresează celor care au avut sau au în continuare telefoane Iphone.

Mulțumesc!

Ps: Și dacă bateria ține măcar 12 ore la utilizare medie spre mare.
Mulțumesc!
Eu zic să te mai gândești o dată. Sau ia un iPhone online, de la un comerciant serios, să-l poți returna.
Dacă ești un utilizator de telefon avansat, pe ios vei simți lipsa multor chestii, care la Android sunt banale, în primul rând dacă ne referim la customizare. De-aia ios-ul se mișcă atât de fluent, pentru că este și foarte restrictiv. Toate arată la fel

Edited by r3my_cc, 23 October 2022 - 14:46.


#10
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Daca faceai anumite chestii mai "ilegale" pe android, ai sa regreti trecerea la ios!
Daca folosesti doar fb, mess, chrome, nu e nici o pierdere.
Nevasta , care de 10 ani este pe mar, se gandeste sa revina la android.

#11
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Am umblat astăzi prin magazine și am butonat un Iphone 13, 14Plus si S22Ultra care nu mi-a plăcut absolut nimic la el.

Iphone-Plăcute amândouă la atingere. Se mișcau rapid, un design frumos, dar nimic special.
Plec din magazin și îmi iau telefonul la butonat..a fost momentul când am realizat că al meu 14Pro se mișcă la fel de rapid sau mai rapid decât ce am butonat eu prin magazin.

@Karhu Nu am probleme neurologice, doar că se întâmplă uneori să cadă.

@r3my_cc La telefon pot face retur în 14 zile fără probleme.

@p243df Nu am treabă cu așa ceva.
Din 256GB, 208 sunt liberi. Doar pozele și video-uri ocupă memoria.
Nu folosesc Facebook de vreo 10 ani, mess nu, instagram nu, Chrome nici atât.

Mulțumesc pentru informații! De știut pentru viitor.

#12
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021

 Abbd, on 23 octombrie 2022 - 19:33, said:

@p243df Nu am treabă cu așa ceva.
Din 256GB, 208 sunt liberi. Doar pozele și video-uri ocupă memoria.
Nu folosesc Facebook de vreo 10 ani, mess nu, instagram nu, Chrome nici atât.

Mulțumesc pentru informații! De știut pentru viitor.
Pai in cazul asta , ai nevoie de un telefon de acum 20 de ani, sa suni si sa fi sunat!
Nokia 3310 din 2002! :)

#13
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

 cstrifuicloud, on 23 octombrie 2022 - 09:29, said:

am iphone 13 de cateva luni, il tin fara husa folii si alte chestii. Telefonul il tin de in buzunar, lucrez in domeniul industrial deci unul in care se poate intampla sa mai uit un set de chei de la vreun dulap sau o saiba ceva in buzunar. M am uitat acum atent la lumina si am observat ca nu am nici cea mai mica zgarietura pe ecran . Am mica urma pe laterala de la o scapare pe jos.  

si sotia  a trecut e la p40pro la iphone si este mai multumita-fericita datorita lipsei limitarilor care existau la huawei.
Eu suspectez ecranul cu probleme, are din fabrica un defect , sub un anumit unghi se vede IN EL o ridicatura similara cu miscarea unei folii de plastic care face cuta pe ecran.
Am planificat sa merg cu el la istyle inainte de expirarea garantiei, defectul e clar si e imposibil de replicat de catre utilizator.
O fi ecranu prost, al meu s-a zgariat !

 Abbd, on 23 octombrie 2022 - 19:33, said:

Am umblat astăzi prin magazine și am butonat un Iphone 13, 14Plus si S22Ultra care nu mi-a plăcut absolut nimic la el.

Iphone-Plăcute amândouă la atingere. Se mișcau rapid, un design frumos, dar nimic special.
Plec din magazin și îmi iau telefonul la butonat..a fost momentul când am realizat că al meu 14Pro se mișcă la fel de rapid sau mai rapid decât ce am butonat eu prin magazin.

@Karhu Nu am probleme neurologice, doar că se întâmplă uneori să cadă.

@r3my_cc La telefon pot face retur în 14 zile fără probleme.

@p243df Nu am treabă cu așa ceva.
Din 256GB, 208 sunt liberi. Doar pozele și video-uri ocupă memoria.
Nu folosesc Facebook de vreo 10 ani, mess nu, instagram nu, Chrome nici atât.

Mulțumesc pentru informații! De știut pentru viitor.
Tu nu ai nevoie de telefon ci te-ai plictisit de el !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate