Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Sfaturi achizitie teren

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AlexChiper93

AlexChiper93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.03.2021
Va salut ! Sunt in cautarea unui teren pt casa si dupa cum spune si titlu am nevoie de cateva sfaturi . Pe scurt , am gasit un teren care ne place , am fost am vazut toate bune .Luat legatura cu proprietarul , mi-a trimis cateva poze cu actele , pare totul in regula . Terenul are 698m2 , este drept , curti constructii in acte si dispune de o fantana , asfalt , curent , canalizare langa teren iar gazul este in lucru . Am aplicat pt un extras de carte funciara (aparent dureaza  2 zile , terenul nu apare pe E-terra , ancpi ). Las si o schita cu situatia din teren . E primul teren pe care il cumpar ,practic ,imi scapa ceva? Am vreun motiv de ingrijorare legat de anexa vecinului ?

Attached Files



#2
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Ar fi util și un Certificat de Urbanism.

#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vezi daca iti poate da istoric. Altfel peste 10 ani e posibil sa te trezesti cu vreun mostenitor uitat al nu stiu carui boier.

#4
AlexChiper93

AlexChiper93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.03.2021

View Postsdf8923jfsd, on 20 octombrie 2022 - 18:19, said:

Ar fi util și un Certificat de Urbanism.

E cel in care e descris ce pot construi / retraregeri / POT / CUT ? Se obtine de la primarie ?

View Postadip1962, on 20 octombrie 2022 - 18:28, said:

Vezi daca iti poate da istoric. Altfel peste 10 ani e posibil sa te trezesti cu vreun mostenitor uitat al nu stiu carui boier.

Proprietarul actual a cumparat terenul in 2009 , am vazut contractul de vanzare-cumparare. E nevoie sa cer altceva ?

Alte sugestii legate de teren ?  Orientare? Vreun red flag pana acum ?.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,227
  • Înscris: 22.05.2003
1. De studiat acest ghid.
2. Cadastru digital e musai, altfel s-ar putea sa ai oarece surprize cand faci tuc adastrul, mai ales daca vecinii au cadastru digital.
3. Certificat de urbanism, dar in general nu e problema la sate.

#6
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 21.10.2006
mergi la primarie si ceri un certificat de urbanism, acolo o sa fie alb pe negru ce se poate construi, etc etc

#7
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 05.04.2006
Va trebui sa iti retragi gardurile citiva metri de la ambele drumuri si vei pierde foarte mult teren. Eu nu as cumpara terenuri pe colt. Poate doar daca vinzatorul face retragerea, pierde el terenul si apoi iti vinde cinstit cit mai ramine.

#8
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
De unde stii tu ca trebuie sa se retraga ?? Asta e doar o speculatie si va putea fi verificata dupa ce obtine CU.

#9
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 05.04.2006
Trebuie sa se retraga sigur, strazile acelea vor avea trotuar, vor fi mai late peste citiva ani. Casa de alaturi are gardul retras de la sosea, asa, cel putin, inteleg eu din fotografie. Sigur, certificatul de urbanism, autorizatia de constructie ii vor spune cit trebuie sa se retraga.

#10
AlexChiper93

AlexChiper93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.03.2021

View Postionut76, on 20 octombrie 2022 - 21:40, said:

Va trebui sa iti retragi gardurile citiva metri de la ambele drumuri si vei pierde foarte mult teren. Eu nu as cumpara terenuri pe colt. Poate doar daca vinzatorul face retragerea, pierde el terenul si apoi iti vinde cinstit cit mai ramine.

View PostCristiALF, on 20 octombrie 2022 - 23:21, said:

De unde stii tu ca trebuie sa se retraga ?? Asta e doar o speculatie si va putea fi verificata dupa ce obtine CU.

View Postionut76, on 21 octombrie 2022 - 07:51, said:

Trebuie sa se retraga sigur, strazile acelea vor avea trotuar, vor fi mai late peste citiva ani. Casa de alaturi are gardul retras de la sosea, asa, cel putin, inteleg eu din fotografie. Sigur, certificatul de urbanism, autorizatia de constructie ii vor spune cit trebuie sa se retraga.

Din ce am vorbit cu vecinii retragerile de la drum sunt 0.5M , practic voi pierde vreo 30 m2. Intr-un fel nu ma deranjeaza si sa spunem ca pretul reflecta asta. Ma ingrijoreaza mai mult anexa vecinului din dreapta , pare cam aproape , daca nu chiar peste limita de hotar . Ce e de facut daca intradevar s-a extins in parcela pe care vreau sa o cumpar? Multumesc

#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 05.04.2006
Cind cumperi trebuie sa chemi un cadastrist sa iti certifice coordonatele terenului si sa iti faci intabularea. Acele retrageri sunt pe foaie sau pe vorbe ? Stiu ca retragerea minima este de 4,5 m din axul drumului. Daca intrebi la primarie vei afla sigur. Ai cabluri de curent care trec peste curte ? De obicei, pe la colturile terenurilor sunt amplasati stilpi de inalta tensiune. Anexa aceea a vecinului este legal construita ? Daca faci gard chiar linga ea va trebui sa intre la tine in curte ca se o repare, varuiasca, intretina cind si cind. Ce este in anexa ? Garaj, atelier, depozit sau grajd cu animale care va mirosi epic tot timpul anului ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate