Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Google Hum NU RECUNOAȘTE orice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mihail-91-is-back

mihail-91-is-back

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2019
Numele meu este Mihail, un vechi forumist.
Nici nu mai știu când am intrat ultima dată pe Softpedia.
Însă astăzi mă aflu aici pentru a vorbi despre niște fragmente ale unor piese, pe care nu le găsesc oricât aș încerca.
Cineva va zice: De ce nu te folosești de Google Hum? Dacă Google Hum ar recunoaște orice i se fredonează, nu aș fi deschis acest topi niciodată.
Altcineva va zice că nu mă ajută urechea muzicală și vocea.
Asta rămâne de văzut, după ce voi lăsa niște link-uri cu propriile interpretări ale pieselor pe care le caut, în primul rand. În al doilea rând, cu Google Hum am reușit să identific cel puțin 50 de alte piese, doar fredonându-le.
Nu ureche muzicală, ci un auz relativ absolut nativ.

Confirm faptul că Google Hum NU RECUNOAȘTE orice. Acum câteva minute căutam piesa "I Can't Handle It" - The Underdog Project, iar Google Hum nu a recunoscut-o când i-am fredonat-o. Am găsit-o fără hum, pentru că mi-am amintit cine o cântă.

Acesta nu este unul dintre puținele cazuri fericite. Găsesc destul de ușor majoritatea pieselor pe care le caut.

Pe acestea două nu reușesc să le identific, și de aceea voi posta link-urile, ca oricine vede acest topic, să le acceseze și poate e persoana care reușește să recunoască piesele din interpretările mele.


MELODIILE
Prima dintre ele este un TECHNO/TRANCE, clasic perioada '99-2001, nu mai rețin videoclipul, doar melodia.

https://youtube.com/...I?feature=share



Despre a doua îmi amintesc foarte vag videoclipul. Aduce cu o povestea muzicală, muzică de teatru, film. Către finalul piesei intervine și o orchestră. Vocea artistei, din ce îmi amintesc seamănă mult cu a lui Kylie Minogue. Melodia este cel puțin 80 % cu interpretarea mea.

Poate diferă doar tonalitatea


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ejUHs_sTxHk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Mulțumesc anticipat persoanei care mă va ajuta să descopăr cel puțin una dintre piese.


***
Există și o a treia piesă, house din anii'2000,cântată de cineva cu o voce ca cea din piesa lui Ron Carrol - The Only Way Is Up.
Parcă zicea ceva de :3 A.M...
Piesa a fost difuzată de mai multe ori la un post de radio arhi-"cunoscut în România.
Europa FM, vinerea de la 21h, emisiunea Throwback.

Când încercam să o identific cu Shazam, de fiecare dată îmi apărea " Lumps & Bumps " - Tobias Buthe.

Când o căutam cu Google Hum, îmi apărea
"NO RESULTS. TRY AGAIN "
Deci cum vine asta? 🤔


Și acum îi întreb pe cunoscători. Se poate ca la un post de radio să fie difuzată o piesă care nu e... cum s-ar zice în sistem?

Deocamdată, m-ar interesa să le descopăr pe cele două.

Mulțumiri.
Zi frumoasă tuturor!!!

#2
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Da, se poate.
Toata povestea mi se pare inutila.
Da, exista ceva ce nu e recunoscut de altceva. Nimic nu e 100% eficient.

#3
mihail-91-is-back

mihail-91-is-back

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2019
Bună ziua.

OK. O fi lungă și inutilă povestea, dar nu am avut cum să o scurtez. Când solicit un ajutor, de regulă, dau toate detaliile pentru a ajuta pe alții să mă poată ajuta.

Așa lung cum a fost mesajul anterior, cred că am fost suficient de coerent cap-coadă.

Dacă ar fi să mă exprim și eu la rândul meu, voi considera 100% inutil răspunsul primit.

Nu o zic din răutate, ci din sinceritate.

Mulțumesc!
O zi bună!

#4
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
A fost atit de inutila povestirea incit cu greu si tirziu am observat ca, de fapt, tu cauti sa identifici niste melodii, nu-i asa?
Nu are nici o treaba cu cit de bun sau slab e serviciul ala google.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmihail-91-is-back, on 22 octombrie 2022 - 12:20, said:

OK. O fi lungă şi inutilă povestea, dar nu am avut cum să o scurtez. Când solicit un ajutor, de regulă, dau toate detaliile pentru a ajuta pe alții să mă poată ajuta.
Muzica
Sunetele nu creeaza neaparat muzica...
Cum se numeste melodia ?

Exista arie dedicata problemei pe care o ai tu.

Edited by MarianG, 22 October 2022 - 17:21.


#6
mihail-91-is-back

mihail-91-is-back

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2019
Bună dimineața.
Ok, MarianG.
Voi reposta în "Cum se numește melodia" modificând subiectul postării.

Mulțumesc
O zi bună! 🙂

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate