Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Switch PoE in / PoE passthrough - variante

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Salut.

Pentru ca ma lovesc de asta (din nou!), hai sa vedem ce solutii ati gasit voi.

Problema de baza: imi trebuie pentru un client / prieten un switch mic, chior, gigabit, cu alimentare PoE, din motive obiective (lipsa posibilitate alimentare switch in subsolul / garajul unde ajung toate cablurile din casa omului (nu intrebati ... :angry: ).

Nu imi trebuie neaparat passthrough (nu am nevoie si de PoE-out), insa, daca nu se poate altfel. ...

Pana acum am folosit cateva variante:

- Mikrotik RB260GS/P - perfect(e) ca dimensiune, specs si pret, aparent imposibil de gasit in piata (peste tot apare ca lipsa stoc). :eek:

- USW-Flex/mini - sunt prea pretentioase pentru nevoile curente, insa - de dragul subiectului - da, pot fi folosite cu succes, pe principiul "set and forget".

- am mai vazut pe piata ceva de la D-Link: DGS-1100-05 V2 - nu stiu nimic despre ele, insa cred ca sunt ok.

Evident, sunt si variante mai "profi" (multe dintre routerele / switch-urile mid si full-size de la Mikrotik au PoE in ca si alimentare redundanta optionala), la fel si la Ubiquity, insa nu se justifica costurile / dimensiunile.

Si - la fel de "evident" - trebuie sa poata fi gasite local, pe un canal cat de cat oficial (factura, garantie etc), si intr-un timp rezonabil.

Thx!

#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
D-Link DGS-1100-05PD - e si smart :)
https://www.dlink.co...nd-poe-extender
la garaju' cu pisi-uri
PoE Passthrough: 18 W with 802.3at input 8 W with 802.3af input
802.3af/at PoE input only

#3
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2005
Din ce vad Mikrotik RB260GS/P si USW-Flex-mini sunt pe la acelasi pret (deci te intereseaza disponibiliatea)

#4
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Incearca (daca am inteles bine ce vrei) un router Mikrotik RB750UPR2 sau echivalent si ii dezactivezi functiile de rutare.

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
@ogo: thx, la el ma uitam si eu. Ai idee ce injectoare comune accepta? In capatul celalalt am priza, nimic care sa scoata PoE. La Mikrotik stiu ce vor, la D-link nu. In datasheet scrie 802.3af/at PoE, ar merge un alimentator cu injector de Mikrotik?

@cata31lin: USW-Flex/mini necesita un controller, macar initial / din cand in cand pentru maintenance / troubleshooting / updates & shit. Prefer sa nu, daca am alte solutii.

@tartorul: mikrotik-ul ala e eth100, as vrea gigabit, suntem in 2022, spre sfarsit. :peacefingers: Dar, da, stiu, sunt alte modele in aceeasi zona, care au aceeasi facilitate. Preferam un switch pentru simplitate, cel putin in situatia de acum nu trebuie sa faca NIMIC altceva decat switching chior, L2.

#6
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 02.09.2007
Si eu ma tot uit de niste switch-uri si stiu ca am vazut zilele astea ceva care zicea ca are poe-in (Zyxel sau TPLink, Netgear, nu mai tin minte).

Asa ceva te-ar coafa?

Pret in ro.

#7
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 02.09.2007
Am gasit un magazin care are filtru pentru asa ceva:

https://www.dabstore...n-poe/da-35533/

#8
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 03.06.2006
Injector la intrare, injector la iesire din FTP.

Attached Files


Edited by gvincentiu, 20 October 2022 - 14:59.


#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006

View PostTyby, on 20 octombrie 2022 - 13:10, said:

@ogo: thx, la el ma uitam si eu. Ai idee ce injectoare comune accepta? In capatul celalalt am priza, nimic care sa scoata PoE. La Mikrotik stiu ce vor, la D-link nu. In datasheet scrie 802.3af/at PoE, ar merge un alimentator cu injector de Mikrotik?

orice injector care stie unul din cele 2 standarde - dar de preferat at daca stie at la poe in switch-ul.
U-POE-AT de ex.

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
@gvicentiu: cele "palpate" pana acum din gama aluia - cred ca nu "stiau" gigabit.

@lyanna: thx, ma uit.

@ogo: ok, am inteles ideea. af/at, 48V, 15 - 25W (irelevant consumul, pentru ca nu dau mai departe).

Ma uit si la alternativele Mikrotik din zona low-end

#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View Postgvincentiu, on 20 octombrie 2022 - 14:58, said:

Injector la intrare, injector la iesire din FTP.
In niciun caz! Astea sunt niste soluții primitive, care nu funcționează pentru gigabit.

#12
ZaGG

ZaGG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 26.01.2009
Folosesc urmatoarea combinatie pentru a alimenta orice router/switch nonPOE in locuri unde nu e priza disponibila la dispozitiv.

Alimentator original router/switch -> 1buc. Mikrotik RBGPOE -> cablu UTP/FTP (pana acum am folosit pe maxim 20m) -> 1buc. Mikrotik RBGPOE -> Adaptor Alimentare Tata La Alimentare Tata 5.5*2.1mm/Cupla alimentare 2.1/5.5 tata-tata -> Router/switch
25-30lei buc RBGPOE si 2-2,5lei mufa adaptoare de alimentare

Atentie, vorbesc de Mikrotik RBGPOE care e varianta gigabit (exista si Mikrotik RBPOE dar e 10/100).
https://mikrotik.com/product/RBGPOE

#13
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 03.06.2006
Pentru ca imi esti simpatic, ia uite ce folosesc eu: UTP 6P 24AWG
Eu duc doar 100Mbps, deci 4 fire, iar restul de 8 le am extrase. Tu mufezi 4 perechi si iti ramane o pereche pentru "+" si una pentru "-". La 5V poti duce 2A lejer. Accept cateva beri pentru pont, ca te costa o zecime din solutiile cu echipamente PoE.

Attached Files


Edited by gvincentiu, 21 October 2022 - 10:20.


#14
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 02.09.2007

View Postgvincentiu, on 21 octombrie 2022 - 10:16, said:

Pentru ca imi esti simpatic, ia uite ce folosesc eu: UTP 6P 24AWG
Eu duc doar 100Mbps, deci 4 fire, iar restul de 8 le am extrase. Tu mufezi 4 perechi si iti ramane o pereche pentru "+" si una pentru "-". La 5V poti duce 2A lejer. Accept cateva beri pentru pont, ca te costa o zecime din solutiile cu echipamente PoE.
Am un prieten care si-a montat in pod un RasPI si il alimenteaza ca tine. Se poate, dar e o improvizatie pana la urma :)

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
@Zagg: da, am folosit asa ceva, insa pentru mine, la 24V (sau 48V?! - nu mai tin minte), si nu in mediu de productie. Nu am testat cu 5 sau 12 V (majoritatea conservelor home-use sunt in 5 sau 12 V).

@gvincentiu: nu as face asta in productie, risti sa-ti bati singur cuie in talpa fara sa ai nevoie. In rest, in privat, e alta poveste (desi nici acolo nu sunt foarte confortabil cu ideea).

Deocamdata am comandat ultima bucata de RB260GS de la Senetic, vine intr-o saptamana, vedem atunci cum se comporta. Niste RBGPoE mai am prin birou.

Edited by Tyby, 21 October 2022 - 18:07.


#16
ZaGG

ZaGG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 26.01.2009
Home-use am folosit la 12V (Tplink si Dlink) si nu a fost nici o problema (sunt montate de ~1an).

Input: 9 - 48V (Accepts up to 56V)
Attached File  RBGPOE-DATASHEET-EN.pdf   214.03K   9 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate