Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Regula ciudata la pensiuni

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 17.08.2022

View Postdem3ntor, on 20 octombrie 2022 - 08:05, said:

"nu-ti convine cauta in alta parte"


Pentru unii nici asta nu ar trebui permis.
Asociația Națională a Agențiilor de Turism, ar trebui sa creeze o baza de date a clientilor problematici,
cei ce au furat, distrus, deranjat si incalcat regulamentul locului unde au fost cazati.
Baza de date centralizata pe care fiecare proprietar de hotel sau pensiune
sa o acceseze pentru a nu permite rezervare celor mentionati acolo

Edited by vio69c, 20 October 2022 - 08:34.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ce pensiune e ?
Ca unul din motivele ptr care eu nu merg in concediu la noi e din cauza astora cu muzica.

E drep tca ascult si eu, muzica ce imi place mie, dar la casti.

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postvio69c, on 20 octombrie 2022 - 08:19, said:

Pentru unii nici asta nu ar trebui permis.

asociaza likeul cu Posted Image  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#22
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Ce uameni rai. Omu' nostru voia sa asculte o inregistrare cu o sonata zbierand in la minor si gazda s-a pus impotriva fericirii lui.
Pe sonata o cheama Kristiyana, da' nu stiu in ce laminor a zbierat.

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdem3ntor, on 20 octombrie 2022 - 07:25, said:


Intreb, gazda a fost rau intentionata, sau eu in concediu doream prea multa libertate?
Pana la 45 de ani am fost la zeci de pensiuni si ne-am 'lipit' de N grupuri cu chef de petrecere si am petrecut monstru cu persoane straine dar cu bun simt.


Nu, gazda n-a fost deloc rau-intentionata, doar ti-a prezentat conditiile de cazare, conditii pe care tu le accepti si te duci sau nu le accepti si cauti altceva. Asa cum tu ai o gramada de drepturi, asa are si gazda dreptul de a-si selecta clientii.
Exista locuri de cazare doar pentru adulti. Ti se pare ciudat? Exista locuri de cazare unde nu se permit animale de companie. Ti se pare ciudat?
Starea aia ca pa banii mei am tot dreptul ar trebui sa se transforme in resoect ca sa fiu resoectat.

#24
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Nu e regula ciudata, e de bun-simt. Sunt n-spe mii de cabane facute exclusiv pentru petreceri. Pensiunea e pensiune, cabana de petreceri e cabana de petreceri.
Asa cum daca esti barbat te duci la WC la barbati si daca esti femeie, te duci la femei. E cam acelasi lucru.

Edited by bai3tzash, 20 October 2022 - 08:28.


#25
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008

View Postadisz, on 20 octombrie 2022 - 08:25, said:

Nu, gazda n-a fost deloc rau-intentionata, doar ti-a prezentat conditiile de cazare, conditii pe care tu le accepti si te duci sau nu le accepti si cauti altceva. Asa cum tu ai o gramada de drepturi, asa are si gazda dreptul de a-si selecta clientii.
........... Exista locuri de cazare unde nu se permit animale de companie. Ti se pare ciudat?
Starea aia ca pa banii mei am tot dreptul ar trebui sa se transforme in respect ca sa fiu respectat.

Nici ei nu accepta animale de companie , ceea ce mi se pare normal .



View Posteiffel, on 20 octombrie 2022 - 08:22, said:

Ce pensiune e ?
Ca unul din motivele ptr care eu nu merg in concediu la noi e din cauza astora cu muzica.

E drept ca ascult si eu, muzica ce imi place mie, dar la casti.

Cauta cu google :

https://www.google.c...te si relaxare.

#26
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postvestale, on 20 octombrie 2022 - 08:00, said:

Una din intrebari cand fac rezervari e daca au petrecere anuntata sau alt grup. Am prins de cateva ori nunti langa si nu vreau sa mai experimentez.
Era s-o patesc si eu odata, la un hotel din TM... cand am coborat la micul dejun, am vazut ca se pregateau de nunta / botez.
Oamenii super OK, cand le-am zis ca vreau sa renunt la camera din cauza balamucului, nici banii pe prima noapte (vreo doua ore, de fapt... era putin dupa 8 AM, eu fiind ajuns / cazat pe la 6 AM) nu au mai vrut sa-i ia, am platit doar micul dejun.

#27
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

View Postmodoran, on 20 octombrie 2022 - 07:45, said:

Aia nu are nici o valoare, daca dadeai maneaua la maxim ce facea gazda aia, chema poilitia ? Cu ce drept ?
Era bine daca chema "gazda".
Daca chema vecinul si "gazda" risca amenda.
Orice unitate este obligata sa respecte legile. Legile prevad nederanjarea ordinii si linistii publice sau private, iar unitatile sunt obligate sa se asigure ca legea se respecta.

#28
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Dicutia a luat o turnura de concurs de dat cu pietre si se intelege ce am vrut sa subliniez:
Lipsa de intelegere si metoda 'pumn in gura' folosită tot mai des la prestatorii de servicii.
Unii dintre voi chiar aveti traume din copilarie sau ati fost cumva maltratati ca adulti.
Nu am scris nimic de mutat peretii, de prost gust sau altele si cu toate astea unii dintre voi ii trageti cu maniele, taranisme si altele departe de mine, dar ma catalogati fara macar sa ne fi spus un buna ziua!
Ne meritam unii pe altii
Chiar ma gandeam daca este bine sa expun aceasta intamplare, si nu am facut bine, am scos ce e mai rau din societate ura, hate ...
Mergeti fratilor in codru, pesteri, izolati-va, sa cumva sa interactionati cu alte fiinte (chiar si umane), sa nu se uite nimeni la voi, sa nu intre nimeni in vorba, cat mai 'linistiti'.

Am o boxa cat 2 palme, care nici daca s-ar screme la maxim nu s-ar auzi deranjant la 10 metri. Oricum am respectat regula, dar ideea in sine m-a deranjat.
Daca eram marlan, luam un JBL de 50w si ma durea la pla de ala, ne imbatam muci pana seara si rupeam cu Salam&Co. Dar asta nu vede nimeni in ce am scris!

Posted Image

#29
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Proprietarul poate stabili orice reguli, care nu incalca legea.
Poate pretinde fumatul interzis sau consumul de bauturi alcoolice la fel.
Poate sa refuze inchiriere in cursul saptamanii daca are doar o camera solicitata, nu deschide pensiunea pentru 2 persoane.
Probabil vom ajunge si noi ca in Germania unde petrecerile private nu se pot tine niciunde dupa ora 22, in oras sau sat, exceptie fiind doar in cluburi speciale sau cabane izolate, in zone nelocuite.

#30
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Tu dai bairam si gazda ramane cu vecinii acolo si cu reclamatii la politie care cand se aduna devine periculos pentru afacerea respectiva.

Cel mai nasol lucru e sa te duci la o pensiune sau hotel si din curtile alaturate sa rasune toata noaptea muzica. Manele sau altceva, nu mai conteaza cand vrei sa dormi si nu poti.

#31
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Eu nu pricep de ce ai mai intrebat daca poti sa faci galagie, cand oamenii te-au informat de la inceput ca nu.
E ca si cand pe pereti ai panouri cu "Fumatul Interzis" si tu intrebi daca-ti poti aprinde o tigara.

#32
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

View Postdem3ntor, on 20 octombrie 2022 - 08:43, said:

Dicutia a luat o turnura de concurs de dat cu pietre si se intelege ce am vrut sa subliniez:
Lipsa de intelegere si metoda 'pumn in gura' folosită tot mai des la prestatorii de servicii.

Am o boxa cat 2 palme, care nici daca s-ar screme la maxim nu s-ar auzi deranjant la 10 metri. Oricum am respectat regula, dar ideea in sine m-a deranjat.
E o afacere, pentru unul care bubuie o boxa in camera, unitatea risca sa stea cu celelalte camere goale ca se golesc sub motivul asta.
TV-urile de diagonala mica (32inch) au chiar o boxa mica cat 3 degete, dar daca o dai la maxim aude si vecinul Jurnalul.
Deja boxa cat 2 palme se aude Jurnalul si la vecinul cu 2 etaje mai sus.
Intr-o unitate de tip pensiune face dezastru.

De politica no-smoking in room ce parere ai? Sau pe tine nu te deranjeaza detectorul daca incepe sa tiuie?

#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Regula asta e ca si cu interzisul fumatului in casa/camere.  Iti convine sau nu. Simple as is.

iar daca aveai o muzica de fundal, ambientala, nu cred ca gazda zicea ceva. Dar cred ca tu ai inceput cu stangul discutia, mentionand cuvantul petrecere sau mai stiu eu ce si atunci in capul gazdei s-a aprins un beculet sau mai multe de la niste experiente neplacute.
in definitiv ea gazda primea in casa ei niste necunoscuti si e si normal sa aiba retineri.

Uite aici, ca sa intelegi. Iar ca sa pricepi unele aspecte trebuei sa fi fost in locul gazdei cu o experienta asemanatoare si vei intelege.

View Postdem3ntor, on 20 octombrie 2022 - 08:43, said:

Lipsa de intelegere si metoda 'pumn in gura' folosită tot mai des la prestatorii de servicii.
Nu e o lipsa de intelegere, este o metoda de precautie.

Edited by tehnics, 20 October 2022 - 08:56.


#34
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

View Posttehnics, on 20 octombrie 2022 - 08:58, said:


Nu e o lipsa de intelegere, este o metoda de precautie.
Exact. De multe ori impun niste "reguli" impotriva voinei lor pentru ca nu vor ca ei sa primeasca pumnii in gura.
Ca gazdele vor fi cei ce vor primi pumni in gura de la diversi bugetari.
Ce sa faci, s-a impus mafia bugetarilor, care e bine inarmata si tin arma la capul tuturor.

#35
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmodoran, on 20 octombrie 2022 - 07:45, said:

Aia nu are nici o valoare, daca dadeai maneaua la maxim ce facea gazda aia, chema poilitia ? Cu ce drept ?

Daca ma primesti la tine in casa, inteleg ca pot sa fac tot ce vreau eu ?

Concluzie: regulile le impune gazda, nu musafirul.

Edited by cristiany, 20 October 2022 - 09:09.


#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdem3ntor, on 20 octombrie 2022 - 08:43, said:

Am o boxa cat 2 palme, care nici daca s-ar screme la maxim nu s-ar auzi deranjant la 10 metri. Oricum am respectat regula, dar ideea in sine m-a deranjat.
Eu am o boxa cat o palma, dar daca ii dau drumul la maxim te zgarie pe creier si la 20m.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate