Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Regula ciudata la pensiuni

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Salut!
Am fost in CO la o pensiune in Romania, nu conteaza numele, zona.
Pe site in anunt era trecuta mentiunea: Nu sunt acceptate boxe/muzica/petreceri, turisii vin sa se relaxeze!
OK. Sun si intreb: Daca vom fi singuri avem voie sa punem muzica si sa dansam?
Gazda: NU, turistii vin sa se relaxeze nu sa asculte manele.. plm, eu m-am simtit deja catalogat rrom, guzgan de la Mârla...
Ii mentionez ca nu aduceam boxele de la concertele lu' Salam (daca tot eram in zona manelista) .. o boxa mica cat sa mearga mai usor un jprit si o discutie; iar relaxarea si-o alege fiecare nu se impune de gazda.
Ii repet: DOAR daca suntem singuri .... Gaza, NU! Daca nu va convine cautati in alta parte. Rezervarea era facuta, chiar nu avea sens, oricum nu era ceva imperios necesara muzica.
Ajung acolo, totul ok, in pensiune doar noi, un grup de 7 persoane, singuri, conditiile prielnice pentru o muzica si eventual dans.

Intreb, gazda a fost rau intentionata, sau eu in concediu doream prea multa libertate?
Pana la 45 de ani am fost la zeci de pensiuni si ne-am 'lipit' de N grupuri cu chef de petrecere si am petrecut monstru cu persoane straine dar cu bun simt.

*cei cu experiente proprii cu manele si altele sa nu polueze, am scris, doar daca se putea petrece.

Posted Image

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
O fi avut experiente neplăcute cu alții și de aia a impus regula asta.
De la un cântecel, la dans pemasa, spart pahare, distrus pensiunea.... pe acolo

#3
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Exista in principiu doua categorii de oameni.Unii cu petrecareala si altii ce cauta liniste si o ofera.Banuiesc ca cei de la pensiune au avut lacune in exprimare cind au vrut sa sublinieze ca cei cu petrecareala nu sunt bineveniti.

#4
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
corect, razboiul si maneaua le incepi dar nu stii cum se termina.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Aia nu are nici o valoare, daca dadeai maneaua la maxim ce facea gazda aia, chema poilitia ? Cu ce drept ?

#6
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007

View Postdorin_2k, on 20 octombrie 2022 - 07:33, said:

O fi avut experiente neplăcute cu alții și de aia a impus regula asta.
De la un cântecel, la dans pemasa, spart pahare, distrus pensiunea.... pe acolo

Discutia cu gazda a fost cat de poate de relaxata chiar daca aveam impresia ca vorbeam cu televizorul, nu am lasat impresia ca imi curge saliva din gura sau ca i-as flamba livingul Posted Image .
Totul a fost cum trebuie, ca servicii, locatie, pret, nu am comentat alte aspecte cu gazda, doar ca ochelarii de cal purtati m-au lasat putin mirat. Am vazut un trend cu aceste conditii, oare procentul inclina catre cei care deranjeaza, strica?Posted Image

#7
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 17.08.2022
"Petrecere de bun simt " este ceva foarte relativ.
Dar, asa cum exista un cod si obligatii ale gazdelor, servicii necesare si servicii obligatorii,
asa este si un cod al turistului, nescris, adevarat.
De care el uita mai tot timpul

Dar, penrtu ca de regula  incepe cu "una mica"  si dupa cateva pahare, se dezlantuie,
pensiunea cred ca are dreptate sa impuna regulile ei.
chiar daca esti singurul in 10 camere.

Edited by vio69c, 20 October 2022 - 07:50.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
cand crezi ca daca platesti un serviciu te poti defeca si in capul gazdei ca doar ce muschiul boxei tale, sunteti singuri, dar un grup de 7 petrecareti, cred si eu ca mai bine se lipseste acea gazda de astfel de clienti

pana la urma mergi in casa omului, nu te pui sa faci ce vrea muschiul boxei tale doar pt ca ii platesti cazarea

cu ce difera petrecerea ta cu ce se intampla in jungla urbana? cu nimic, de fapt difera, ca nu mai e la tine acasa ca sa cheme vecinii politia si poti tipa cat vrei, ca doar esti prin padure, izolat, ai platit si ai drepturi depline  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

m-ati spart la faza asta: cu ce drept sa impuna gazda reguli???????  voi sunteti reali?

#9
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Decibeli sunt diferiți, ceea ce pentru unii e  muzica de ambient, pentru alții e fanfara.. Care e pensiunea, pentru ca mă interesează dacă ajung prin zona?
Ps.. "... doar daca se putea petrece" = Nu

Edited by danb1961, 20 October 2022 - 07:56.


#10
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 17.08.2022

View Postdem3ntor, on 20 octombrie 2022 - 07:25, said:

iar relaxarea si-o alege fiecare nu se impune de gazda.


Regulile le face gazda, tu alegi daca iti convine, sau nu

#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Dar in club, pub de ce nu mergeti pentru a asculta o muzica? Vecinii/turistii de peste gard ce vina au ei ca tu vrei sa asculti muzica la un nivel ce ii deranjeaza pe ei?
Una din intrebari cand fac rezervari e daca au petrecere anuntata sau alt grup. Am prins de cateva ori nunti langa si nu vreau sa mai experimentez.

PS: sa ne zici zona, pensiunea, poate o sa merg special ca ofera liniste.

Edited by vestale, 20 October 2022 - 08:03.


#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,499
  • Înscris: 16.03.2007
s-o si saturat omu de taranii care vin cu boxele dupa ei in zone turistice.

Edited by laffin, 20 October 2022 - 08:00.


#13
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.03.2008
De ce ai insistat cu intrebarile cand pe site scrie clar ?

"Doritorii de petreceri zgomotoase, au peste 400 de alte optiuni de cazare in toata zona Bran – Moieciu. Noi ne adresam celor care vin la munte, nu la petrecere."
si

"Oaspetii nostri ne aleg pentru liniste si relaxare.
Nu vom accepta niciun fel de sistem audio, inclusiv din masini sau boxe bluetooth, indiferent de genul muzical."

#14
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Langa pensiunea aia exista si alte pensiuni, iar gunoiul sonor sare natural peste gard.
Nota 10 proprietarului.

#15
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007

View PostDany_Darke, on 20 octombrie 2022 - 07:51, said:

cand crezi ca daca platesti un serviciu te poti defeca si in capul gazdei ca doar ce muschiul boxei tale, sunteti singuri, dar un grup de 7 petrecareti, cred si eu ca mai bine se lipseste acea gazda de astfel de clienti

pana la urma mergi in casa omului, nu te pui sa faci ce vrea muschiul boxei tale doar pt ca ii platesti cazarea

cu ce difera petrecerea ta cu ce se intampla in jungla urbana? cu nimic, de fapt difera, ca nu mai e la tine acasa ca sa cheme vecinii politia si poti tipa cat vrei, ca doar esti prin padure, izolat, ai platit si ai drepturi depline  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

m-ati spart la faza asta: cu ce drept sa impuna gazda reguli???????  voi sunteti reali?

Furi curent!

View Postdanb1961, on 20 octombrie 2022 - 07:52, said:

Decibeli sunt diferiți, ceea ce pentru unii e  muzica de ambient, pentru alții e fanfara.. Care e pensiunea, pentru ca mă interesează dacă ajung prin zona?
Ps.. "... doar daca se putea petrece" = Nu

Dupa cum am scris: daca situatia permitea.

View Postvio69c, on 20 octombrie 2022 - 07:55, said:

Regulile le face gazda, tu alegi daca iti convine, sau nu

Ai dreptate, dar suntem oameni, vb aceeasi limba, cand vine voaba de probleme nespecificate legate de cazare, eu trebuie sa inteleg, invers "nu-ti convine cauta in alta parte"

Se pare ca unii inca cer voie sa mearga la toaleta in secolul asta!

View Postskystars, on 20 octombrie 2022 - 08:01, said:

De ce ai insistat cu intrebarile cand pe site scrie clar ?

"Doritorii de petreceri zgomotoase, au peste 400 de alte optiuni de cazare in toata zona Bran – Moieciu. Noi ne adresam celor care vin la munte, nu la petrecere."
si

"Oaspetii nostri ne aleg pentru liniste si relaxare.
Nu vom accepta niciun fel de sistem audio, inclusiv din masini sau boxe bluetooth, indiferent de genul muzical."

Pentru ca este o pensiune si suntem oameni nu roboti!

#16
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.03.2008
E pensiunea lor , nu a ta . Ai 400 de locatii in zona in care ti se permite sa asculti muzica . Altii cauta liniste deplina , nu vor sa fie deranjati. Iti convine , bine , nu , la anul te duci in alta parte .

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmodoran, on 20 octombrie 2022 - 07:45, said:

Cu ce drept ?
se putea face și stăpân acolo.noroc pe gazdă  că omul nostru n-a vrut

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
cind mai plec prin preumblari, am o mica boxa jbl (mono) pe care o iau cu mine sa mai asculte si urechea mea o "galagie placuta". daca "ma supar" pe volum, chiar si pentru mine, intr-o camera de hotel, devine suparator de tare, ceeace evit, pentru ca asa cum nu-mi place sa ascult muzica altuia (desi au fost cazuri in care chiar aveau muzica), inteleg sa nu-l fortez pe altul sa asculte muzica mea (batrineasca, prafuita), asa ca, daca o folosesc, volumul este .. cit sa nu treaca prin pereti.

probabil din insistenta cu care tu ai pus intrebarea, receptionera a dedus ca iti place muzica .. cit sa treaca prin pereti, foarte probabil ca prin "regula stricta" sa-si fi selectionat clientela si sa le cunoasca gustul de a fi liniste cit sa le crape capul, asa ca isi ia toate masurile de precautie. prefera sa piarda un client, dar sa ramana cu 3-4-5 ..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate