Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Regula ciudata la pensiuni

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Da' zi-ne si care e pensiunea. As vrea sa merg la ei.

In alta ordine de idei: pe banii tai faci ce vrei la tine acasa. Cand folosesti un serviciu il folosesti in conditiile impuse de prestator (evident, conditii care nu incalca legea).
Daca vreti muzica ambientala puteti folosi si telefoanele pana la urma.

#38
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Am intrat, din curiozitate, pe site ul lor

Nu comentez regulile: gazda le stabileste, le accepti sau nu.

Sunt decizii personale - eu nu m-as duce intr-un astfel de loc restrictiv, si nu pentru ca nu pot pune muzica sau veni cu vreun animal, ci pentru ca   m-as  astepta sa ii deranjeze si alte chestii, poate impun si vreo ora de stingere etc.

Daaaar ma intreb cum o fi Revelionul la ei (au sectiune pe site: Revelion 2023)? Sau fac vreo derogare si poti sa asculti si tu niste muzica?

Edited by irina2014, 20 October 2022 - 09:16.


#39
emanuelmusat8

emanuelmusat8

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2022
pai deranjezi lumea cu muzica. unii dorm

#40
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Voi vreti petrece nu pensiune...Mergeti in club ~

#41
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postirina2014, on 20 octombrie 2022 - 09:15, said:

Am intrat, din curiozitate, pe site ul lor

Nu comentez regulile: gazda le stabileste, le accepti sau nu.

Sunt decizii personale - eu nu m-as duce intr-un astfel de loc restrictiv, si nu pentru ca nu pot pune muzica sau veni cu vreun animal, ci pentru ca   m-as  astepta sa ii deranjeze si alte chestii, poate impun si vreo ora de stingere etc.

Daaaar ma intreb cum o fi Revelionul la ei (au sectiune pe site: Revelion 2023)? Sau fac vreo derogare si poti sa asculti si tu niste muzica?

Scrie ceva de o ora de stingere? Sau iti dai cu presupusul?
Oamenii au pus niste reguli in scris, mi se pare de bun simt sa le citesti si sa te cazezi daca iti convin, altfel mai cauti.
Chiar mi-ar place daca in anumite zone s-ar impune regula asta pentru toate locatiile, vrei liniste de duci in partea aia, vrei petreceri, te duci in alta parte.

Asta cu vrut un pic de muzica... stiu cum incepe si cum se termina.

#42
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Ceea ce nu inteleg e, totusi, de ce ai mai intrebat daca e OK cu muzica. Citesc pagina lor si vad ca spune clar - fara muzica de niciun fel, nu au gratar si nu accepta animale de companie.
Se poate considera cineva indreptatit sa sune si sa ceara un gratar montat in curte? Sau sa vina cu gratarul protabil si sa inceapa sa faca mici. Cum dom'le, sunt in concediu, vreau si eu un mic si nu am chef sa ma duc la restaurant.
Daca nu scriau nimic si cand te cazai aflai ca nu e voie cu muzica si gratar, da, aveai de ce sa te superi.
Dupa cum scrii, nu esti golan si scandalagiu, dar astea sunt regulile si personal deja am notat acest loc de cazare. Unii oameni asta cauta (eu unul asta caut) - cand ma duc in concediu, ma distrez cat am chef, beau, mananc, dansez, vizitez obiective turistice sau ce-am de facut in locul respectiv apoi cand ma duc la cazare sa ma culc, vreau liniste.

E foarte interpretabil ce e deranjant pentru altii si ce nu. Si vorbim de cazuri normale, nu de cusurgii.
Eu imi petrec vacantele la mare. Si am avut si cazari unde vecinii turisti veneau la cazare la 4 dimineata si incingeau o mica muzica ambientala. Nu mi-a placut. "Ce-ai ba, esti la mare, la mare nu se doarme". I-auzi ia.
Nici cand altii la 7 dimineata mergeau la plaja si trezeau toata pensiunea, cu zdranganeli si chiuituri.

Am inteles situatia intreaga - erati un grup, doar voi asa ca in teorie nu deranjati alti turisti. Dar regulile erau scrise clar. Nu iti convin, alegi in alta parte. Probabil acei proprietari vor exclusiv oameni care sa manance si sa doarma in pensiunea lor. E dreptul lor si sunt convins ca au clienti care fix asta cauta.

Edited by ambr0zie, 20 October 2022 - 09:43.


#43
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Eu am caine, daca hotelul nu accepta caini il tai de pe lista pur si simplu... Si cainele meu nu se imbata si nu vomita pe pereti la petreceri

#44
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

View Postcristiandrei, on 20 octombrie 2022 - 09:32, said:

View Postirina2014, on 20 octombrie 2022 - 09:15, said:

Sunt decizii personale - eu nu m-as duce intr-un astfel de loc restrictiv, si nu pentru ca nu pot pune muzica sau veni cu vreun animal, ci pentru ca   m-as  astepta sa ii deranjeze si alte chestii, poate impun si vreo ora de stingere etc.


Scrie ceva de o ora de stingere? Sau iti dai cu presupusul?
Oamenii au pus niste reguli in scris, mi se pare de bun simt sa le citesti si sa te cazezi daca iti convin, altfel mai cauti.
Are dreptate si ea sa fie precauta.
Majoritatea celor inebuniti dupa reguli mai inventeaza cateva nescrise pe parcurs... asa, pentru ca vad ca tine smecheria si fraierul se supune imediat.
Deaceea e bine sa eviti pe oricine care incearca sa iti impuna ceva... dictatorii nu trebuie sustinuti, trebuie lasati sa dicteze doar la ei in familie.

View PostGlCA_Contras, on 20 octombrie 2022 - 09:44, said:

Eu am caine, daca hotelul nu accepta caini il tai de pe lista pur si simplu... Si cainele meu nu se imbata si nu vomita pe pereti la petreceri
Ai dreptate, cainele tau n-are nevoie sa se imbete, el vomita pe pereti si fara sa se imbete, indiferent ca e petrecere sau e moment de reculegere.

#45
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009

View PostDany_Darke, on 20 octombrie 2022 - 07:51, said:

cand crezi ca daca platesti un serviciu te poti defeca si in capul gazdei ca doar ce muschiul boxei tale, sunteti singuri, dar un grup de 7 petrecareti, cred si eu ca mai bine se lipseste acea gazda de astfel de clienti

pana la urma mergi in casa omului, nu te pui sa faci ce vrea muschiul boxei tale doar pt ca ii platesti cazarea

cu ce difera petrecerea ta cu ce se intampla in jungla urbana? cu nimic, de fapt difera, ca nu mai e la tine acasa ca sa cheme vecinii politia si poti tipa cat vrei, ca doar esti prin padure, izolat, ai platit si ai drepturi depline  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

m-ati spart la faza asta: cu ce drept sa impuna gazda reguli???????  voi sunteti reali?

Daca ai vreo pensiune pe undeva, te rog sa precizezi, sa stim sa ne ferim. Posted Image

Gazda nu are dreptul sa spuna nimanui cum sa se distreze. Peste tot pe unde ma duc sunt pus sa semnez anumite chestii prin care imi asum pagubele. Ba uneori intreb eu de astfel de "clauze". Nu de alta, dar e bine si pt gazda, dar si pt mine ca organizator, ca nu stau dupa fiecare betiv de-ai mei, sa fiu atent sa nu sparga ceva. Distrugi, platesti, e simplu.

Dar de aici pana la a impune daca se asculta sau nu muzica sau cum am vazut prin unele locuri, "fara muzica tiganeasca" sau "fara manele", mi se pare de o penibilitate cum am vazut numai la romani, ca prin alte tari nu mi s-a intamplat. Asa suntem noi, fuduli si ipocriti.

#46
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
ar trebui schimbat numele topicului, in loc de regula ciudata la pensiuni in ciudati la pensiune...

#47
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Pana una alta, totusi are dreptate Ambr0zie. Daca oamenii si-au spus regulile de la bun inceput, e ok. Daca ajungeai acolo si le aflai, era altceva.

View PostGlCA_Contras, on 20 octombrie 2022 - 09:44, said:

Eu am caine, daca hotelul nu accepta caini il tai de pe lista pur si simplu... Si cainele meu nu se imbata si nu vomita pe pereti la petreceri

Nu, probabil mictioneaza in mijlocul camerei doar.

#48
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostGlCA_Contras, on 20 octombrie 2022 - 09:44, said:

Eu am caine, daca hotelul nu accepta caini il tai de pe lista pur si simplu... Si cainele meu nu se imbata si nu vomita pe pereti la petreceri
Exista riscul sa-l apuce lătratul daca aude alti caini lătrând sau un pishu mic ca sa marcheze locul.

#49
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009

View PostGlCA_Contras, on 20 octombrie 2022 - 09:28, said:

Voi vreti petrece nu pensiune...Mergeti in club ~

Pe acelasi considerent, vreti liniste, e destula la cimitir. Posted Image

#50
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Am inteles ca astia care la petreceri sparg peretii, televizoarele si instalatiile sanitare sunt clientii ideali :P

#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Pe site: "fara petreceri la noi in pensiune"

Petrecaretii: "acolo mergem sa facem cheful!!!!!!!!!"

#52
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Orice afacere are un target. Pensiunea asta a ales sa target-eze oamenii care vor liniste la munte. Nu mai aveai ce negocia daca scrie clar si raspicat ca nu accepta muzica.

Este o mentalitate romaneasca de origine orientala asta: da, da, este o regula dar hai da vedem cum sa o ocolim/negociem.

Apropo, multumesc de recomandare! Am intrat pe site-ul lor si mi-a placut ce am vazut, inclusiv faptul ca recomanda si niste trasee in zona si au harta pentru ele. I-am si notat pt o viitoare vizita.

Edited by mdt, 20 October 2022 - 10:30.


#53
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007
Care e site-ul pensiunii ?

#54
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Am cautat pe google citatul respectiv si am gasit asta: https://carpaticalodge.com


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate