Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...
 Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 

Regula ciudata la pensiuni

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#55
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 29.01.2020
@initiator Problema este la tine nu la gazda. Acest topic nu isi are rostul
De regula, muzica in surdina + o tuiculita = hahaiala si behaiala care sunt mult mai deranjante decat muzica in sine

Multumim pentru recomandare totusi

#56
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmdt, on 20 octombrie 2022 - 10:31, said:

Am cautat pe google citatul respectiv si am gasit asta: https://carpaticalodge.com

Asta nu inseamna ca intradevar asta e locatia.
Ar fi bine daca cel care a deschis topicul sa ne spuna locatia.

#57
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009

View PostGlCA_Contras, on 20 octombrie 2022 - 10:30, said:

Astia care aveti caini de se pisa caca vomita pe pereti, lasati-va de crescut caini... se stie ca orice caine seamana cu stapanul Posted Image

Pai pe acelasi considerent, al tau seamana cu tine si pune singur curul in wc?

Totusi este un animal. Chiar si un copil mic face ce nu are voie, dar un animal...

Edited by AleXXander00, 20 October 2022 - 10:37.


#58
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,552
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdem3ntor, on 20 octombrie 2022 - 07:25, said:

Salut!
Am fost in CO la o pensiune in Romania, nu conteaza numele, zona.
Pe site in anunt era trecuta mentiunea: Nu sunt acceptate boxe/muzica/petreceri, turisii vin sa se relaxeze!
OK. Sun si intreb: Daca vom fi singuri avem voie sa punem muzica si sa dansam?
Gazda: NU, turistii vin sa se relaxeze nu sa asculte manele.. plm, eu m-am simtit deja catalogat rrom, guzgan de la Mârla...
Ii mentionez ca nu aduceam boxele de la concertele lu' Salam (daca tot eram in zona manelista) .. o boxa mica cat sa mearga mai usor un jprit si o discutie; iar relaxarea si-o alege fiecare nu se impune de gazda.
Ii repet: DOAR daca suntem singuri .... Gaza, NU! Daca nu va convine cautati in alta parte. Rezervarea era facuta, chiar nu avea sens, oricum nu era ceva imperios necesara muzica.
Ajung acolo, totul ok, in pensiune doar noi, un grup de 7 persoane, singuri, conditiile prielnice pentru o muzica si eventual dans.

Intreb, gazda a fost rau intentionata, sau eu in concediu doream prea multa libertate?
Pana la 45 de ani am fost la zeci de pensiuni si ne-am 'lipit' de N grupuri cu chef de petrecere si am petrecut monstru cu persoane straine dar cu bun simt.

*cei cu experiente proprii cu manele si altele sa nu polueze, am scris, doar daca se putea petrece.

Posted Image

E ok ce a cerut gazda.
Ii respecti cerintele sau cauti alta pensiune.
Casa lui, regulile lui.
Simplu.

LE
Am vazut site-ul pensiunii.
Zic ca e destul de clar ca nu e pentru petreceri, chefuri,cantari, muzici si altele.
E pentru cei care cauta liniste.

Edited by marius.bunu, 20 October 2022 - 10:41.


#59
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Da, domne, au dreptate si colegii de forum. Daca ti se spune "nu", atunci e nu. Desigur, trebuiesc evitati cei care suprasatureaza un concediu cu reguli.

Edited by AleXXander00, 20 October 2022 - 10:39.


#60
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 16.04.2007

View PostAleXXander00, on 20 octombrie 2022 - 10:03, said:

Gazda nu are dreptul sa spuna nimanui cum sa se distreze.
Gazda poate impune un cod de conduita in locatia lui.
Vrei sa te duci la el, respecti regulile. Daca nu-ti convin, nu te duci.
Simplu.

#61
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,269
  • Înscris: 21.03.2020

View PostAleXXander00, on 20 octombrie 2022 - 10:36, said:

Pai pe acelasi considerent, al tau seamana cu tine si pune singur curul in wc?

Totusi este un animal. Chiar si un copil mic face ce nu are voie, dar un animal...
Un animal e ceva mai inteligent decat un copil mic... de multe ori si decat un adult.

Edited by GlCA_Contras, 20 October 2022 - 10:40.


#62
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009

View Postcristiany, on 20 octombrie 2022 - 10:38, said:

Gazda poate impune un cod de conduita in locatia lui.
Vrei sa te duci la el, respecti regulile. Daca nu-ti convin, nu te duci.
Simplu.

Da, domnule, asta am spus. Doar ca in unele locatii ti se spune ce muzica sa asculti. Cu aia am o problema. Chiar mi s-a intamplat candva sa mi se spuna ca la ei in locatie se asculta doar muzica pop, fara sa fie specificata treaba asta in prealabil. De altfel, am fost curios si ce muzica pop...

@Gica
Cred ca e o discutie ce nu isi are rostul. Am n exemple cu animale mai ciudate decat un betiv, de exemplu. Depinde de animal, depinde de stapan, sunt multe variabile de luat in calcul.

#63
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,626
  • Înscris: 24.02.2017
Regula ciudata la pensiuni  - Nu e nici o regula ciudata. E ca si cum iti spune ca nu ai voie cu animale de companie. Sau ca nu ai voie sa fumezi in camera. Chiar multe hoteluri deja au regulile astea insa nu mai sare nimeni in sus.

#64
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,870
  • Înscris: 07.06.2014

View PostBursul, on 20 octombrie 2022 - 10:26, said:

Pe site: "fara petreceri la noi in pensiune"

Petrecaretii: "acolo mergem sa facem cheful!!!!!!!!!"

evident, sa nu le fie stricata maneaua de vreo alta muzica "obosita"

#65
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,552
  • Înscris: 30.07.2006

View PostBogotta, on 20 octombrie 2022 - 10:50, said:

Regula ciudata la pensiuni  - Nu e nici o regula ciudata. E ca si cum iti spune ca nu ai voie cu animale de companie. Sau ca nu ai voie sa fumezi in camera. Chiar multe hoteluri deja au regulile astea insa nu mai sare nimeni in sus.

Clar.

Cel mai bine e sa caute o pensiune care ii permite sa faca petreceri, care nu pune nici o conditie referitor la muzica, etc
Sunt destule.

#66
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,327
  • Înscris: 30.10.2003
Exista pensiuni care nu primesc copii. Sa vina lumea sa stea in liniste. Pentru unii li se pare de neconceput asa ceva.

#67
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,269
  • Înscris: 21.03.2020

View PostAleXXander00, on 20 octombrie 2022 - 10:43, said:


@Gica
Cred ca e o discutie ce nu isi are rostul. Am n exemple cu animale mai ciudate decat un betiv, de exemplu. Depinde de animal, depinde de stapan, sunt multe variabile de luat in calcul.
Animal mai ciudat decat omul nu exista!
Un caine crescut in apartament are o conduita mult mai civilizata decat credeti voi astia cu animalele ciudate care trebuie sa stea pe lant sau in cusca!

#68
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,626
  • Înscris: 24.02.2017

View PostBursul, on 20 octombrie 2022 - 11:01, said:

Exista pensiuni care nu primesc copii. Sa vina lumea sa stea in liniste. Pentru unii li se pare de neconceput asa ceva.


Dap. Adults Only.  Mi se pare foarte corect sa puna astfel de restrictii. Poate eu nu am chef sa aud tipete de copil pe hol......  sau tropaieli, sau busit in pereti si usi.

#69
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,552
  • Înscris: 30.07.2006

View PostBursul, on 20 octombrie 2022 - 11:01, said:

Exista pensiuni care nu primesc copii. Sa vina lumea sa stea in liniste. Pentru unii li se pare de neconceput asa ceva.

La ce a pus proprietarul pensiunii pe site, ca descriere, acolo e ultimul loc de pe planeta unde sa te duci cu un grup, sa asculti o muzica , sa bei un vin,etc
E strict pentru cei care cauta liniste si aer curat.
E destula piata si pentru astfel de turisti.
Nu stiu cum naiba l-a gasit initiatorul, ce filtre a pus pe booking Posted Image

Edited by marius.bunu, 20 October 2022 - 11:10.


#70
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,624
  • Înscris: 01.08.2006
O dam in offtopic, dar animalul de companie, ce-i drept, ca si copilul, seamana cu stapanul/parintii. In majoritatea cazurilor animal de companie ciudat = stapani ciudati.

#71
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,327
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmarius.bunu, on 20 octombrie 2022 - 11:07, said:

La ce a pus proprietarul pensiunii pe site, ca descriere, acolo e ultimul loc de pe planeta unde sa te duci cu un grup, sa asculti o muzica , sa bei un vin,etc
Nu stiu cum naiba l-a gasit initiatorul, ce filtre a pus pe booking Posted Image
Da, da! Poate sunt maxim 5 pensiuni de genul asta in Romania. Tocmai pe aia a gasit-o :D

#72
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Sunt de acord cu tine, Gica, dar cum stie gazda care e cainele educat si care - nu? Cred ca au pus regula cu interzis câinilor in urma unor experiențe negative, daca s-au fript cu ciorba, sufla si-n iaurt. Asa si cu muzica: au avut turisti care au promis ca vor asculta in surdina dar in realitate au poluat fonic tot arealul. Si atunci, pentru a evita surprize de genul acesta au pus o regula mai stricta.

Edited by Freddy12, 20 October 2022 - 11:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate