Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Enterocolită?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022
Bună dimineața!

Ieri, după ce am mâncat o porție de paste și o prăjiturică mică cu căpșuni, am ațipit (nu m-am pus imediat în pat după ce am mâncat, a durat 1h++) și m-am trezit brusc cu o senzație ciudată la stomac. Efectiv, simțeam că stă să îmi explodeze, mă durea și eram foarte balonată, parcă simțeam că a urcat tot ce am mâncat în piept, și îmi era greață, dar nu puteam vărsa. Pe lângă asta, aveam și o stare de panică, cred că tot de la acea senzație. Am trecut peste și acum, m-am trezit cu aceste simptome:
- durere de stomac
- scaun moale și gălbui
- transpirații
- tremurat/frison
- senzație de căldură
- stare proastă generală
- balonare
- arsuri la stomac
- sunete ciudate de la stomac

Nu am avut niciodată această enterocolită, din ce îmi amintesc eu, dar i-am spus surorii mele simptomele și a presupus că, poate, am asta. Acum, eu nu știu cum se poate face această tulburare sau orice ar fi, dar poate altcineva de aici se pricepe mai bine la a-și da cu părerea despre aceste simptome.

Ar putea fi asta enterocolită? De la ce se poate face? Este grav și de mers la doctor?

Mulțumesc!
O zi frumoasă! ❤️

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Este enterocolita. Ia un furazolidon, smecta, bea ceai de menta neîndulcit, mănâncă pâine prăjită, covrigi/sticksuri, orez fiert. Fără lactate, fructe, prajeli/tocaturi în următoarele 2-3 zile. Poți lua de la farmacie săruri de rehidratare orala, ca să compensezi electroliții pierduți prin diaree.

Edited by corinadaniela, 17 October 2022 - 10:24.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
O mare parte din simptome seamana a viroza intestinala.
Dar in general aia dureaza cam 6-8 ore si e cu varsaturi si diaree.
Dupa care cam in 24 de ore iti revii.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 ccarpediem_, on 17 octombrie 2022 - 09:57, said:

De la ce se poate face?
mâini murdare?

cuiva nu-i place săpunul

#5
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 corinadaniela, on 17 octombrie 2022 - 10:22, said:

Este enterocolita. Ia un furazolidon, smecta, bea ceai de menta neîndulcit, mănâncă pâine prăjită, covrigi/sticksuri, orez fiert. Fără lactate, fructe, prajeli/tocaturi în următoarele 2-3 zile. Poți lua de la farmacie săruri de rehidratare orala, ca să compensezi electroliții pierduți prin diaree.
Ar trebui să merg la doctor? Continui să încerc să dorm, am băut și un ceai, dar mă tot trezesc tremurând și fiind transpirată... E normal pentru această boală/tulburare?

Mulțumesc pentru răspuns!

 eiffel, on 17 octombrie 2022 - 10:23, said:

O mare parte din simptome seamana a viroza intestinala.
Dar in general aia dureaza cam 6-8 ore si e cu varsaturi si diaree.
Dupa care cam in 24 de ore iti revii.
Și mie îmi vine să vărs, dar nu pot. Doar simt că "stă să iasă", am o stare proastă, de rău, și tremur și transpir, mai ales când reușesc să adorm, pentru că nu am reușit deloc noaptea trecută. Ar trebui să apelez la urgențe? Dacă îmi fac programare la un medic, probabil îmi trece orice până ajung acolo Posted Image)
Mulțumesc pentru răspuns!!

 EMPP, on 17 octombrie 2022 - 11:35, said:

mâini murdare?

cuiva nu-i place săpunul
Mă spăl foarte des pe mâini și în special înainte să mănânc. La fel, spăl și fructele sau legumele înainte să le mănânc.
Mulțumesc pentru răspuns!

Edited by Dany_Darke, 17 October 2022 - 13:12.


#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
http://fun.itbox.ro/...a-psiholog.html

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Ce vârstă ai, totuși?
Da, frisoanele, transpirațiile, stările de rău pot fi prezente în cazul infecțiilor digestive. Nu e necesar sa mergi la urgente, nici la medic nu cred ca te poți deplasa în aceasta stare, o să-ți treacă dacă iei medicamente și ții regim.
Dacă ai băut doar ceai (de care, mai exact?), nu e ok, agenții patogeni continua sa se înmulțească în sistemul digestiv. Roagă pe cineva sa meargă la farmacie, să-ți ia medicamente.

#8
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 corinadaniela, on 17 octombrie 2022 - 15:21, said:

Ce vârstă ai, totuși?
Da, frisoanele, transpirațiile, stările de rău pot fi prezente în cazul infecțiilor digestive. Nu e necesar sa mergi la urgente, nici la medic nu cred ca te poți deplasa în aceasta stare, o să-ți treacă dacă iei medicamente și ții regim.
Dacă ai băut doar ceai (de care, mai exact?), nu e ok, agenții patogeni continua sa se înmulțească în sistemul digestiv. Roagă pe cineva sa meargă la farmacie, să-ți ia medicamente.
Am 24 de ani, fată. Am băut ceai de mușețel, de obicei mă calmează...

Ce medicamente ar trebui să iau pentru așa ceva, dacă nu vă supărați? E prima dată când mă confrunt cu așa ceva (nu știu dacă am pățit și când eram mai mică).
Mulțumesc încă o dată pentru răspuns!

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce provenienta au:
"porție de paste și o prăjiturică mică cu căpșuni," ?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ccarpediem_, on 17 octombrie 2022 - 17:00, said:

Ce medicamente ar trebui să iau pentru așa ceva, dacă nu vă supărați?
Ti-a explicat colega mai sus:

 corinadaniela, on 17 octombrie 2022 - 10:22, said:

Este enterocolita. Ia un furazolidon, smecta, bea ceai de menta neîndulcit, mănâncă pâine prăjită, covrigi/sticksuri, orez fiert. Fără lactate, fructe, prajeli/tocaturi în următoarele 2-3 zile. Poți lua de la farmacie săruri de rehidratare orala, ca să compensezi electroliții pierduți prin diaree.


#11
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 pasilla, on 17 octombrie 2022 - 18:27, said:

Ce provenienta au:
"porție de paste și o prăjiturică mică cu căpșuni," ?
Porția de paste a fost gătită de sora mea, acasă, iar prăjitura cumpărată de la magazin. Era ceva scris în italiană pe ea, de la Penny...
Prietenul meu a fost să cumpere ceva pentru răul ăsta, iar doamna de acolo l-a întrebat de ce nu merg la urgențe cu aceste simptome, ceea ce m-a panicat puțin. Chiar atât de grav poate fi, încât să se gândească lumea de ce nu merg la urgențe? M-am gândit că îmi va trece, dar a trecut aproape o zi și sunt doar puțin mai bine :(
Mulțumesc pentru răspuns!

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ccarpediem_, on 17 octombrie 2022 - 09:57, said:

Efectiv, simțeam că stă să îmi explodeze, mă durea și eram foarte balonată, parcă simțeam că a urcat tot ce am mâncat în piept, și îmi era greață, dar nu puteam vărsa. Pe lângă asta, aveam și o stare de panică, cred că tot de la acea senzație

Eu as fi mers la urgenta. Mai ales ca ai scris   "M-am gândit că îmi va trece, dar a trecut aproape o zi și sunt doar puțin mai bine"
Noi nu te putem obliga sa faci nimic. Procedezi cum crezi.

Edited by MembruAnonim, 17 October 2022 - 21:09.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
La urgente riscă sa stea cu orele pana ii vine rândul. Dacă ar fi luat furazolidon și smecta astăzi la prânz, acum se simțea deja mult mai bine.
Pana la urma ți-a luat prietenul medicamente de la farmacie, ai început tratamentul?

#14
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 corinadaniela, on 17 octombrie 2022 - 22:32, said:

La urgente riscă sa stea cu orele pana ii vine rândul. Dacă ar fi luat furazolidon și smecta astăzi la prânz, acum se simțea deja mult mai bine.
Pana la urma ți-a luat prietenul medicamente de la farmacie, ai început tratamentul?
Am mai ajuns pe la urgențe și cu probleme mai grave, dar îmi dădeau o pastilă, spuneau că e atac de panică și mă trimiteau acasă...

Da, a fost, dar i-a dat următoarele pastile: pancreon trienzym, gaviscon și motilium. Mă simt mai bine acum, nu mai simt presiunea atât de mult la stomac, doar îmi e foarte cald, am senzația de un fel de febră, dar pe termometru arată că am doar 37,4°C. Mai am și o ușoară senzație de disconfort la stomac și mă simt puțin amețită (nu am putut dormi mai deloc, mă trezeam mereu fiind transpirată și speriată...). Nu este normal să dureze atât de mult? La toaletă nu am avut nevoie excesiv, am făcut doar o dată sau de două ori pe tot parcursul zilei. A fost scaun moale, dar nu diaree apoasă. Am și reușit să mănânc puțin și am eliminat și puțin din balonare. E cazul să apelez la urgențe mâine, dacă nu trece? Sora mea a acuzat cam aceleași simptome ca și mine, după ce a mâncat și ea, în această seară, din acele paste, doar că ea a avut scaun moale de mai multe ori și deja i-a cam trecut... La mine persistă puțin 😞
Mulțumesc pentru răspuns!

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Enterocolita poate dura mai mult decat o viroza intestinala. 1-2 zile.
As recomanda si Saprosan pe langa cele date mai sus.

Mai exista o mica posibilitate - Covid - in unele cazuri, varianta Omicron da probleme intestinale.

Daca nu se amelioreaza simptomele dupa 1 zi nu strica sa mergi la doctor.



#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Doamne, dar ce a pus sora ta în acele paste? Aruncă-le chiar acum, dacă ți-au mai rămas.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu ma gandeam mai mult la prajitura.
Pastele in mod normal ar fi trebuit sa fie fierte, deci microbii ar fi murit. Poate sosul sa fie stricat ?

 ccarpediem_, on 17 octombrie 2022 - 23:41, said:

doar îmi e foarte cald, am senzația de un fel de febră, dar pe termometru arată că am doar 37,4°C.
Temperatura arata clar o infectie. E stare sub-febrila, temperatura e mai mare decat normal.

#18
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 eiffel, on 18 octombrie 2022 - 09:10, said:

Eu ma gandeam mai mult la prajitura.
Pastele in mod normal ar fi trebuit sa fie fierte, deci microbii ar fi murit. Poate sosul sa fie stricat ?


Temperatura arata clar o infectie. E stare sub-febrila, temperatura e mai mare decat normal.
Neputând suporta stările de rău, am apelat la urgențe, dar nu pare să fi rezolvat nimic. Aveam tensiunea mare (15/11) și mi s-a dat o pastilă pentru asta, ceva pastilă pentru stomac + mi s-a făcut o perfuzie cu ceva pentru greață și rehidratare.
Am ajuns acasă și eram fericită că pot dormi liniștită, deoarece nu am mai dormit câteva ore întregi, la rând, de două zile (de când a început starea). Pe la 11.20 am adormit, acum m-am trezit din nou cu rău de la stomac și tremurat excesiv. Nu știu ce să mai fac, speram că ceea ce mi se oferă la urgențe să amelioreze câtuși de puțin, dar e la fel...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate