Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Alesi de popor sau alesi de procuror?

  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Eh, inca putin si vei putea posta in Poiana nedumeririle astea legate de un anume partid. Bag de seama ca tu ca un om ce gandesti logic si rational (cum te autointitulezi) ai fi de acord ca un condamnat pentru rapire sau un violator sa fie votat in Parlament.

Modificarea asta ii fix zero. Practic o chestie de bun simt care ma mir ca nu a fost implementata pana acum. Chiar ma miram cum de a trecut asa lejer. Io vreau sa vad infractiunile de coruptie pe lista aia si atunci mai discutam.

Edited by edy_wheazel, 16 October 2022 - 00:31.


#38
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Posttytysor, on 15 octombrie 2022 - 22:08, said:

nu exista politicieni cinstiti!
E cam exagerat sa generalizam, poate or mai fi si oameni corecti in lumea politica.

#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBloodRa, on 15 octombrie 2022 - 23:05, said:


Atunci de ce ii mai lăsăm în viața?
Teoretic închisoarea trebuie să reformeze oamenii, ți-ai ispășit pedeapsa, ești "ca nou".

Mă fac că n-am văzut prima întrebare, dar doar de data asta.

Referitor la restul... există in codul penal reabilitarea. Dacă e reabilitat, legea nu îl afectează.

Altfel, asta cu închisoarea care trebuie să reformeze oamenii... ai auzit de recidiviști?

Edited by george_alexandru, 16 October 2022 - 08:16.


#40
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View Postedy_wheazel, on 16 octombrie 2022 - 00:30, said:

Modificarea asta ii fix zero. Practic o chestie de bun simt care ma mir ca nu a fost implementata pana acum. Chiar ma miram cum de a trecut asa lejer. Io vreau sa vad infractiunile de coruptie pe lista aia si atunci mai discutam.

in Senat a trecut pe neobservate acum cativa ani. Dar, "vin ai nostri -pleaca ai nostri"
Asa ca a stat la cutie sa nu deranjeze penalii agreati de SRI.
Briza  alegerilor viitoare se simte si ce sa vezi: .....
-proeictul de lege (doua de fapt) au fost repuse in discutie la Camera Deputatilor forum lagislativ.

Si a inceput cearta -cine a initiat legea.....PNL-ul ca el, USR ca el, Aur ca el samd.....
In final s-a votat si aprobat nu o lege ci o modificare la Lege Electorala 480/2017
privind alegerile la Senat si Camera Deputatilor....
Atentie....Ramann destule institutii de stat pe care Legea nu le acopera.....

..............
”(14) Nu pot candida persoanele care, la data depunerii candidaturii, nu îndeplinesc condițiile prevăzute de lege, condițiile prevăzute la art. 37 din Constituția României, republicată pentru a fi alese și persoanele care la data depunerii candidaturii au fost condamnate definitiv la pedepse privative de libertate pentru infracțiuni săvârșite cu intenție, dacă nu a intervenit reabilitarea, amnistia postcondamnatorie sau dezincriminarea.”

View Postgeorge_alexandru, on 16 octombrie 2022 - 08:15, said:


Referitor la restul... există in codul penal reabilitarea. Dacă e reabilitat, legea nu îl afectează.


Perfect adevarat -reabilitarea este permisa, legala, functionala
daca in sentita nu are mentionat expres o perioada in care nu poate candida la functii publice.

Edited by vio69c, 16 October 2022 - 09:25.


#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
nu inteleg, cine te opreste sa citesti legea, asa cum este ea in forma finala. daca stai sa iti bagi unii si altii texte sub nas, nu vei fi niciodata informat. vei primi informatie cu portia, doar ce vor unii, sau ce inteleg unii. coboara la origine, citeste legea si apoi judeca ce spun unii si altii.
astazi informatia este accesibila, exista doar o "lene intelectuala", ne e lene sa o cautam.

View Postthorxx, on 16 octombrie 2022 - 00:18, said:

Exact asta este, ca pe toate canalele de social apare obsesiv posturi de la fanatici si politicieni de la un anumit partid care tot clameaza o mare victorie, dar nu zic concret care e aia, doar repeta mesaje vagi de tip slogan care au si niste franturi logice dar care probabil prind la publicul lor de talibani extremisti.
Eu nefiind in publicul lor si sunt un om care gandesc logic si rational si am capacitatea sa gandesc mai departe de prima mutare in fata, mi-am pus intrebarea care e textul concret si de ce evita toti sa foloseasca textul concret si nu doar mesaje tip slogan care prind la cei ce n-au legat nici un neuron dar au pareri extremiste despre orice.
Erau promovate mesaje inclusiv de la parlamentarii de la un anumit partid, care nici macar astia nu au binevoit sa scrie un mesaj decent precum: Cetateni, astazi in plen am reusit adoptarea legii xx/2022 care modifica legea yy/2000 in felul urmator: la articolul 1 se adauga aliniatul 3 care are urmatorul continut: se interzice aprobarea candidaturii... bla.... bla...
In schimb mesajele toate erau de genul: Am invins, fara penali, gata, penalii nu pot fi alesi niciodata de popor, ca stim noi mai bine decat poporul pe cine trebuie sa aleaga!


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate