Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

2 dușuri: Limitator de debit vs Extra boiler

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016

View Postcorinadaniela, on 14 octombrie 2022 - 18:43, said:

înseamnă că trebuie să luăm o para mai mica, cu mai puține gauri, iar acestea sa fie cât mai mici.
Sau una la care se limiteaza prin setare numaru de gauri, in special in partea centrala si care, acele gauri posibil sa aiba si o dimensiune mai mica.

Am auzit de grohe cu sistem RainAir in care baga aer si ar creste presiunea jetului fara a limita numaru de gauri....
De exemplu HansGrohe E 120
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ClvYQzJvTg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MMike, 14 October 2022 - 19:26.


#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002
eu sugerez sa montezi robineti termostatati si astfel scapi de dusuri reci / oparite cand se deschide / inchide al doilea dus. daca debitul apei calde e mai scazut se vor ocupa ele de treaba asta, vor reduce ceva debitul la amadoua dusurile, dar apa va fi livrata la temeperatura setata pe ele.

View Postcorinadaniela, on 14 octombrie 2022 - 18:43, said:

Ce înseamnă sau cum arata limitatorul de debit?

View Postdarkangel2, on 14 octombrie 2022 - 19:10, said:

E o intrebare buna, n-am idee....
poti construi si tu unul, iei o rondea de plastic si dai o gaura in mijlocul ei apoi o montezi intre furtun si para dusului (acolo unde-i garnitura). apoi cu ceasul intr-o mana lasi sa curga dusul 1 minut intr-un recipient apoi masori cantitatea de apa, si afli la cati litri/minut ai facut limitarea. daca n-ai obtinut ce voiai maresti / micsorezi gaura.

View Postanndrei86, on 14 octombrie 2022 - 16:01, said:

Daca setezi pe centrala temperatura apei calde la un nivel mai ridicat, o sa faci tu automat limitarea debitului de apa calda pentru ca nu vei avea nevoie sa fie atat de fierbinte (o sa o amesteci cu apa rece).
noup, fizica te contrazice. cauta lectia cu caldura specifica.

Edited by Fane, 14 October 2022 - 19:38.


#21
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016

View PostFane, on 14 octombrie 2022 - 19:34, said:

poti construi si tu unul, iei o rondea de plastic si dai o gaura in mijlocul ei apoi o montezi intre furtun si para dusului (acolo unde-i garnitura). apoi cu ceasul intr-o mana lasi sa curga dusul 1 minut intr-un recipient apoi masori cantitatea de apa, si afli la cati litri/minut ai facut limitarea. daca n-ai obtinut ce voiai maresti / micsorezi gaura.
Ce solutie exista in cazu in care nu ai presiune la apa din retea, dar vrei s-o amplifici (jetul dusului) ?

Edited by MMike, 14 October 2022 - 19:41.


#22
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 26.01.2019

View PostFane, on 14 octombrie 2022 - 19:34, said:

iei o rondea de plastic si dai o gaura in mijlocul ei

Praf ai facut tehnologia asta...... :D

#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002
si tu ce crezi ca fac cele din comert? hocus pocus? la perele de dus cu consum redus alea fac si aerarea jetului. dar limitatoarele simple fix asta fac.

View PostMMike, on 14 octombrie 2022 - 19:40, said:

Ce solutie exista in cazu in care nu ai presiune la apa din retea, dar vrei s-o amplifici (jetul dusului) ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jLpkfjsDJWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.emag.ro/...dicare presiune

Edited by Fane, 14 October 2022 - 19:47.


#24
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016
Eu am o banala para de dus si ieftina, care are un buton de reglaj si care daca las sa curga apa prin aproape toate gaurile, curge incet. Dar cand setez sa curga prin gaurile centrale, curge cu jet puternic, insa sunt putin nemultumit ca nu curge asa prin toate, pentru a avea o suprafata mai mare. Intrebare, exista astfel de para ?

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu poti sa ai debit mic si sa ceri presiune mare pe suprafata mare.

#26
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016
Bad post.

Edited by MMike, 14 October 2022 - 19:59.


#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002
eu asa ceva folosesc. nu-i foarte economica dar se simte jetul bine, cu presiune. cei din casa nu prea o plac, prefera efectul de ploaie.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j5ULmOhf6og?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


https://www.amazon.d...ref_=ast_sto_dp
https://www.amazon.d...B00FB8BNNY?th=1

Edited by Fane, 14 October 2022 - 20:19.


#28
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016
Cam asa ceva face si para mea  cand e pusa pe jet puternic, ingust dar cu presiune.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ala e bun in lipsa bideului.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002
dap, nu raman tarzănei. Posted Image Posted Image

Edited by Fane, 14 October 2022 - 20:22.


#31
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016
In mod normal, cand exista suficienta presiune in retea, ar trebui sa aiba jet puternic orice para de dus, presiunea jetului reglata doar din robinetul bateriei.

#32
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMMike, on 14 octombrie 2022 - 20:36, said:

ar trebui sa aiba jet puternic orice para de dus, presiunea jetului reglata doar din robinetul bateriei

Nu si la cele cu limitare de debit; la astea, oricat de mare ar fi presiunea in retea, jetul tot slab e (pentru "binele" tau, desigur... :D)

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012

View Postandreic, on 14 octombrie 2022 - 17:08, said:

Da, nu are cum sa consume atata o para de dus... 14l/min e foarte mult. Dusurile moderne chiar au debit mic si jet puternic si nu prea trec de 6-7l/min.

subscriu...
ba chiar poți face duș cu mai puțină (de 6...7 l/min) apă, dacă ai o pară de duș adaptată pielii tale...

apoi, din zecile de mii de postări de pe softpedia, aflăm că sunt oameni și uameni :P, unii consumă la un duș 100 de litri, alții 20 litri
logic ar fi, ca-n aceeași famelie, când apare necesitatea dușurilor simultane, să se țină cont și să lase fiecare robinetul mai încet!

#34
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

De ce nu incerci bateriile cu termostat? Eu am asa ceva (Grohe Cosmopolitan)

Cand debitul sau temperatura apei calde scad (indiferent de motiv), scade si debitul la dus insa temperatura ramane relativ constanta.

Spun relativ constanta pentru ca valva termostatica nu reactioneaza chiar instant, cel putin nu la cele pe care le am eu. Probabil ca la bateriile high-end valvele raspund mai rapid. Oricum e vorba de cateva secunde iar variatiile, desi sesizabile, nu creaza disconfort.

Avantajul unor astfel de baterii e ca temperatura este constanta indiferent de ce se intampla in restul casei cu apa calda (spalat pe maini, vase, etc...). Dezavantajul este evident pretul.

#35
mateicon

mateicon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.07.2006

View Postbogdan_o, on 17 octombrie 2022 - 11:08, said:

Salut

De ce nu incerci bateriile cu termostat? Eu am asa ceva (Grohe Cosmopolitan)

Cand debitul sau temperatura apei calde scad (indiferent de motiv), scade si debitul la dus insa temperatura ramane relativ constanta.

Spun relativ constanta pentru ca valva termostatica nu reactioneaza chiar instant, cel putin nu la cele pe care le am eu. Probabil ca la bateriile high-end valvele raspund mai rapid. Oricum e vorba de cateva secunde iar variatiile, desi sesizabile, nu creaza disconfort.

Avantajul unor astfel de baterii e ca temperatura este constanta indiferent de ce se intampla in restul casei cu apa calda (spalat pe maini, vase, etc...). Dezavantajul este evident pretul.

Eee o idee si cu bateriile termostate, dar nu stiu de ce, nu le-am simtit nevoia pana acum.
Am observat atunci cand am stat pe la hoteluri care aveau baterii termostate ca nu faceam mare "diferenta" de confort, adica fiind 4 persoane si fiecare din cele 4 persoane avand preferinte diferite de temperatura apei, ajungeam oricum sa o tot manevram sus-jos de pana la urma dura tot 30 secunde pana o potriveam pe placul meu.

Oare valvele termostate au o durata de viata de macar 7-10 ani? Sau pot fi schimbate usor?

Adica sper sa nu trebuiasca sa schimb bateria la fiecare 5-7 ani din cauza ca s-a defectat valva termostata.
Bateria actuala are vreo 15 ani si merge inca si arata ca noua (e adevarat ca este Grohe).

#36
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Avantajul unei baterii cu termostat e ca, odata reglata, temperatura apei va ramane constanta, indiferent de ceilalti consumatori din casa.

Legat de setarea temperaturii, dupa cateva dusuri o sa o reglezi in cateva secunde pentru ca te prinzi cam unde trebuie sa fie pozitia robinetului ca sa ai apa la ce temperatura iti place tie. Nu e ca la bateriile clasice care au 2 axe. Ai un robinet pentru temperatura si 1 robinet pentru debit.

Eu am Grohe Cosmopolitan de 5 ani. Pana acum nu au dat semne de oboseala. Nu stiu sincer in ce masura poate fi schimbata numai valva. Singura problema e ca s-au cam zgariat din cauza ca noi avem obiceiul de a incolaci furtunul de dus pe baterie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate