Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Vulnerabilitatea legii lui Moise

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,906
  • Înscris: 17.08.2022
Se minimalizeaza reducandu-se legea lui Moise la acele table.
Legea lui Moise este TORA lui Moise ("Legea")
care reprezinta primele cinci cărți ale Bibliei ebraice -  Pentateuh.
"Penta" -Cinci in greaca  Geneza, Exodul,Leviticul, Numeri, Deuteronom-ul  

Evident ca nu le-a scris Moise, evident ca au mai multi autori  
Dar, dupa "mana" si mers in pustie, unui popor abea iesit din robie,  incercat, obosit,  
disperat, trebuie sa ii dai un sprijin material, concret
Supranatural daca se poate.

Moise ofera poporului un cod, un cod social, un cod familial, un cod educational.Si pune la punct si istoria de la legamantul facut de Dumnezeu (nici decum Yahve si alte bazaconii) cu poporul care l-a ales sa fie monoteist

Mai mult, acest cod de comportare civila si penala are puternice influente in cizvilizatiile din jur -dar difera prin aceea ca incalcarea lui se refera acum la relatia directa cu Dumnezeu

Stiu, e greu de digerat ca iudaismul a spus tot ce era de spus, definitiv si pana la capat,
religii mai tarzii, derivate din el, sunt goale de continut propriu, apeland la fel de fel de articifii precum sfanta treime,
nasteri-nenasteri, invieri etc....etc....

Edited by vio69c, 08 October 2022 - 17:33.


#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015

View Postkyrre, on 08 octombrie 2022 - 10:54, said:

Legea lui Moise a fost inlocuita. Scrie in Noul Testament.

Unde scrie ? Arata-mi.

View Postketa, on 08 octombrie 2022 - 14:02, said:

ESTI UN IDOCTRINAT NOTORIU. Parintii pot fi betivi si cu ce vicii au, dar pot avea copii exceptionali, claditi prin munca sa depaseasca o stare de fapt.

Da, dar pana sa fie exceptionali si sa avanseze, au o viata groaznica. Posted Image

Credeti ca Dumnezeu face un lucru si apoi se razgandeste sau e cu data de valabilitate ? Expira ? Dar noi ca oameni ne place sa interpretam, sa cautam portite ca sa bagam bete in roata Posted Image

#21
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
M-am cam pripit cu legea lui Moise. Imi propusesem sa critic poruncile/legile dubioase, in ordinea in care apar scrise. Insa, in unele chestiuni, textul este inselator, lipsind detalii. Cred ca legea trebuie interpretata in contextul celor cinci carti ale lui Moise (vio69c spune ceva in acest sens.). Am dat cautare pe cuvinte cheie si am gasit doua pasaje care completeaza imaginea despre ce se intelegea prin dumnezei din perspectiva lui IHVH. In mare, probabil ca oamenii care faceau idolii din lemn sau piatra se gandeau la niste zei. IHVH spune ca ar fi draci. Am mai intalnit la Pavel ideea. Nu-mi place totusi ca nu se vorbeste mai clar: ba sunt dumnezei straini, ba sunt alti dumnezei, ba sunt idoli care nu sunt dumnezei, ba dumnezei turnati....iar gelozia si curvia e nepotrivita, inducand ideea ca IHVH ii vrea pe oameni doar pentru El.


15. Israel s-a ingrasat si a azvarlit din picior; - te-ai ingrasat, te-ai ingrosat si te-ai latit! - Si a parasit pe Dumnezeu, Ziditorul lui, a nesocotit Stanca mantuirii lui,
16. L-au intaratat la gelozie prin dumnezei straini, L-au maniat prin uraciuni;
17. au adus jertfe dracilor, unor idoli care nu sunt dumnezei, unor dumnezei pe care nu-i cunosteau, dumnezei noi, veniti de curand, de care nu se temusera parintii vostri.
18. Ai parasit Stanca cea care te-a nascut si ai uitat pe Dumnezeul care te-a intocmit.
19. Domnul a vazut lucrul acesta si S-a maniat, S-a suparat pe fiii si pe fiicele Lui.
20. El a zis: "Imi voi ascunde fata de ei, si voi vedea care le va fi sfarsitul, caci sunt un neam stricat, sunt niste copii necredinciosi.
21. Mi-au intaratat gelozia prin ceea ce nu este Dumnezeu, M-au maniat prin idolii lor deserti; si Eu ii voi intarata la gelozie printr-un popor care nu este un popor. Ii voi mania printr-un neam fara pricepere. (Deutoronom 32)

12. Sa nu cumva sa faci legamant cu locuitorii tarii unde ai sa intri, ca sa nu fie o cursa pentru tine, daca vor locui in mijlocul tau.
13. Dimpotriva sa le daramati altarele, sa le sfaramati stalpii idolesti si sa le trantiti la pamant idolii.
14. Sa nu te inchini inaintea unui alt dumnezeu; caci Domnul se numeste gelos, este un Dumnezeu gelos.
15. Fereste-te sa faci legamant cu locuitorii tarii, ca nu cumva, curvind inaintea dumnezeilor lor si aducandu-le jertfe, sa te pofteasca si pe tine si sa mananci din jertfele lor,
16. ca nu cumva sa iei din fetele lor neveste fiilor tai, si astfel, fetele lor, curvind inaintea dumnezeilor lor, sa tarasca si pe fiii tai sa curveasca inaintea dumnezeilor lor.
17. Sa nu-ti faci un dumnezeu turnat. (Exod 34)

#22
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 06.03.2021

View Postvio69c, on 08 octombrie 2022 - 17:21, said:

Se minimalizeaza reducandu-se legea lui Moise la acele table.
Legea lui Moise este TORA lui Moise ("Legea")
care reprezinta primele cinci cărți ale Bibliei ebraice -  Pentateuh.
"Penta" -Cinci in greaca  Geneza, Exodul,Leviticul, Numeri, Deuteronom-ul  

Evident ca nu le-a scris Moise, evident ca au mai multi autori  
Dar, dupa "mana" si mers in pustie, unui popor abea iesit din robie,  incercat, obosit,  
disperat, trebuie sa ii dai un sprijin material, concret
Supranatural daca se poate.

Moise ofera poporului un cod, un cod social, un cod familial, un cod educational.Si pune la punct si istoria de la legamantul facut de Dumnezeu (nici decum Yahve si alte bazaconii) cu poporul care l-a ales sa fie monoteist

Mai mult, acest cod de comportare civila si penala are puternice influente in cizvilizatiile din jur -dar difera prin aceea ca incalcarea lui se refera acum la relatia directa cu Dumnezeu

Stiu, e greu de digerat ca iudaismul a spus tot ce era de spus, definitiv si pana la capat,
religii mai tarzii, derivate din el, sunt goale de continut propriu, apeland la fel de fel de articifii precum sfanta treime,
nasteri-nenasteri, invieri etc....etc....

D-ta vorbești din perspectiva unui evreu ateu (fără Dumnezeu), deci între d-ta și un ateu ne-evreu nu există nicio diferență...
Acum, legat de Moise și scrierile sacre, personal nu cred că un simplu om (fie el și Moise), putea să compună acele scrieri care sunt de o complexitate incredibilă... modul cum este scris decalogul, ne dezvăluie că acel cod de legi nu a fost scris de oameni, nu avea cum... de asemenea, modul cum profeții vorbesc în Numele Domnului este extraordinar, dincolo de capacitatea intelectuală umană etc...

Păcat că faceți parte din acel popor și dați cu piciorul unei oportunități unice... 😔

Edited by heartu, 08 October 2022 - 21:43.


#23
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,906
  • Înscris: 17.08.2022

View Postheartu, on 08 octombrie 2022 - 21:43, said:

[...] deci între d-ta și un ateu ne-evreu nu există nicio diferență...
Acum, legat de Moise și scrierile sacre, personal nu cred că un simplu om (fie el și Moise), putea să compună acele scrieri care sunt de o complexitate incredibilă... modul cum este scris decalogul, ne dezvăluie că acel cod de legi nu a fost scris de oameni, nu avea cum... de asemenea, modul cum profeții vorbesc în Numele Domnului este extraordinar, dincolo de capacitatea intelectuală umană etc...


Recunosc pacatul....sunt ateu....

Evident ca Moise  nu putea scrie Tora.
Au fost mai multi scriitori pe lunga perioada.
De altfel sulurile de la Qumran ne-au adus cateva surprize cu ele......

Decalogul e atat de bun simt incat il putea scrie oricine....

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004

View Postvio69c, on 09 octombrie 2022 - 11:53, said:


Decalogul e atat de bun simt incat il putea scrie oricine....

E inspirat din legile lui Hammurabi (codul lui Hammurabi)

#25
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,906
  • Înscris: 17.08.2022

View Postdark, on 09 octombrie 2022 - 11:54, said:

E inspirat din legile lui Hammurabi (codul lui Hammurabi)

Posibil
Toate scrierile erau inspirate de cele ale popoarelor din jur.

Edited by vio69c, 09 October 2022 - 11:57.


#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004
Inclusiv mitul Potopului.

#27
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 06.03.2021

View Postvio69c, on 09 octombrie 2022 - 11:53, said:

1. Recunosc pacatul....sunt ateu....

2. Evident ca Moise  nu putea scrie Tora.
Au fost mai multi scriitori pe lunga perioada.
De altfel sulurile de la Qumran ne-au adus cateva surprize cu ele......

3. Decalogul e atat de bun simt incat il putea scrie oricine....

1. Nu este un păcat de neiertat, însă când Domnul va coborî cu putere în ziua cea mare și înfricoșătoare... atunci, dacă îl veți respinge, va fi grav,  dar nu vă cred în stare, iertată-mi fie îndrăzneala... :)

2. Evident că da, sunt studii serioase pe tema asta! Scriitorii respectivi au fost niște copiiști, da, dar nu au influențat textul sacru în niciun fel, nu aveau curajul, pentru că erau pasibili de pedeapsa capitală!
La ce fel surprize vă referiți, vis-a-vis de sulurile de la Qumran?!

3. Aici nu sunt de acord! Modul cum sunt scrise, ordinea poruncilor, importanța lor în viața socio-culturală, faptul că de exemplu ultima poruncă nu avea sens decât în contextul unei forțe supranaturale etc etc etc... mă duce cu gândul la un autor suprauman! :)

Legat de codul lui Hammurabi, acel cod este o copie fidelă a legii lui Moise, fără dimensiunea sprituală, care a fost extrasă de cei care au copiat din textele sacre! :yes:

#28
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,906
  • Înscris: 17.08.2022

View Postheartu, on 09 octombrie 2022 - 13:21, said:

1. Nu este un păcat de neiertat, însă când Domnul va coborî cu putere în ziua cea mare și înfricoșătoare... atunci, dacă îl veți respinge, va fi grav,  dar nu vă cred în stare, iertată-mi fie îndrăzneala... Posted Image

2. Evident că da, sunt studii serioase pe tema asta! Scriitorii respectivi au fost niște copiiști, da, dar nu au influențat textul sacru în niciun fel, nu aveau curajul, pentru că erau pasibili de pedeapsa capitală!
La ce fel surprize vă referiți, vis-a-vis de sulurile de la Qumran?!

3. Aici nu sunt de acord! Modul cum sunt scrise, ordinea poruncilor, importanța lor în viața socio-culturală, faptul că de exemplu ultima poruncă nu avea sens decât în contextul unei forțe supranaturale etc etc etc... mă duce cu gândul la un autor suprauman! Posted Image

Legat de codul lui Hammurabi, acel cod este o copie fidelă a legii lui Moise, fără dimensiunea sprituală, care a fost extrasă de cei care au copiat din textele sacre! Posted Image

Mulumesc.Interesant.
Eu recunosc, stiu cate ceva dar la nivel mediu-submediu.....

Dar griji nu-mi fac.
Poporul evreu traieste din minuni....
La ora potrivita va apare una.
Minuni si miracole....Doar ca eu voi fi la un metru sub pamant.

Edited by vio69c, 09 October 2022 - 14:31.


#29
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 06.03.2021

View Postvio69c, on 09 octombrie 2022 - 14:30, said:

Mulumesc.Interesant.
Eu recunosc, stiu cate ceva dar la nivel mediu-submediu.....

Dar griji nu-mi fac.
Poporul evreu traieste din minuni....
La ora potrivita va apare una.
Minuni si miracole....Doar ca eu voi fi la un metru sub pamant.

Probabil că toți vom fi la doi metri sub pământ la revenirea lui Mesia, însă Biblia vorbește despre o înviere generală, a tuturor oamenilor... și reînoirea tuturor lucrurilor!
Asta așteptăm cu toții!
Și tu vei face parte dintre ei, fără-ndoială... :)

Edited by heartu, 10 October 2022 - 15:39.


#30
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,906
  • Înscris: 17.08.2022

View Postheartu, on 10 octombrie 2022 - 15:38, said:

[....] Biblia vorbește despre o înviere generală, a tuturor oamenilor... și reînoirea tuturor lucrurilor!
[...]

Crede-ma nu-i nici-o bucurie....
am sa-ti spun o gluma

E seara.
Si liniste.
Ca in piesa Take Ianke si Cadar, se vad doua pravalii alaturate.
Doar ca una este a lui Smilovici -croitor, a doua a lui Strulovici - croitor si el.
Cei doi evrei stau  la taifas.
Subiectul atat de drag evreilor -venirea lui Mesia
-Mai Smil...oare vom apuca noi sa vina Mesia ?
Ca daca o sa vina o sa fie mare bucurie pe noi, mai !
-La ce te gandesti mai Strul, si ce bucurie ?
-Mai Smil, mai, toti mortii vor invia si toti or sa aiba nevoie de haine, mai,

iar noi nu o sa prididim cu comenzile...
-Esti prost de dai in gropi, da ce crezi ?

nu vor invia si croitorii ??

Edited by vio69c, 10 October 2022 - 17:04.


#31
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostSfantul Jakob, on 08 octombrie 2022 - 16:44, said:

Nu cred așa ceva.
Pedeapsa lui Iehova asupra copiilor este o consecință naturală a păcatelor părinților lor. Cunoști tu vreun caz in care părintele a păcătuit și a murit iar apoi după 20 de ani Iehova l-a pedepsit pe fiul celui păcătos. Iar apoi când s-a făcut mare nepotul a fost pedepsit și el?

Dumnezeu tratează pe fiecare individ cu dreptate. Și dă o șansă fiecăruia.

Dar intamplarile de mai jos le crezi, unde Dumnezeul lui Israel omoara oameni (si nu numai) pentru pacatul altora?

2. Asa vorbeste Domnul ostirilor: "Mi-aduc aminte de ceea ce a facut Amalec lui Israel, cand i-a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.
3. Du-te acum, bate pe Amalec si nimiceste cu desavarsire tot ce-i al lui; sa nu-i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile." (1Samuel 15)

4. Moise a zis: "Asa vorbeste Domnul: "Pe la miezul noptii, voi trece prin Egipt;
5. si toti intaii nascuti din tara Egiptului vor muri, de la intaiul nascut al lui faraon, care sade pe scaunul lui de domnie, pana la intaiul nascut al roabei care sta la rasnita, si pana la toti intaii nascuti ai dobitoacelor. (Exod 11)

15. Cine va fi aratat prin sorti ca a luat din ce era dat spre nimicire va fi ars in foc, el si tot ce este al lui, pentru ca a calcat legamantul Domnului si a facut o miselie in Israel." (Iosua 7)

#32
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostSfantul Jakob, on 08 octombrie 2022 - 16:44, said:

Nu că Iehova se consideră unul dintre mulți alți Dumnezei adevărați.
O astfel de idee este prostească și nu aparține Bibliei

N-am zis ca nu se considera Singurul Dumnezeu, ci ca nu se prezinta ca Singurul Dumnezeu.

Pe vremea aceea se credea ca exista mai multi dumnezei. Vezi ce spune Moise:

11. Cine este ca Tine intre dumnezei, Doamne? Cine este ca Tine minunat in sfintenie, bogat in fapte de lauda, si facator de minuni? (Exod 15)

Sau inteleptul Ietro, socrul lui Moise:

10. Si Ietro a zis: "Binecuvantat sa fie Domnul, care v-a izbavit din mana egiptenilor si din mana lui faraon, El, care a izbavit poporul din mana egiptenilor!
11. Cunosc acum ca Domnul este mai mare decat toti dumnezeii; caci in lucrul in care s-au purtat cu trufie, El a fost mai presus de ei." (Exod 18)

View PostSfantul Jakob, on 08 octombrie 2022 - 16:44, said:

Pentru că Isus ne-a învățat să ne iubim vrășmașii.
Și să-i iertăm pe frații care ne greșesc de 70 de ori câte 7.

Legea lui Moise avea alt spirit. Razbunarea era la ea acasa.

View Postheartu, on 08 octombrie 2022 - 16:50, said:

1. Din context îți poți da ușor seama că dumnezeii la care îți interzice Iehova să te închini, sunt idolii din lemn și piatră.

Nu e deloc evident ce spui. Sunt sau pot fi porunci diferite:

Prima:
2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
3. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.

A doua:
4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
5. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,
6. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.

View Postheartu, on 08 octombrie 2022 - 16:50, said:

2. Știe Iehova mai bine cum stă treaba cu moștenirea genetică până la al treilea sau al patrulea neam sau al miilea... nimic din ce spune El, nu poate fi pus la îndoială, noi suntem prea locali, limitați și efemeri ca să înțelegem ce face Iehova sau de ce spune ceea ce spune!

Nu cred ca e greu de inteles nedreptatea. Nu se pomeneste de mostenire genetica in text, ci de pedeapsa.

View Postheartu, on 08 octombrie 2022 - 16:50, said:

3. Era un semn, ca circumcizia, care e mult mai dureroasă decât o gaură în ureche. Asta cu gaura în ureche, era o metodă a acelor timpuri, în care nu existau registre, camere video etc... care să poată să dovedească că acel om nu a renunțat la familia lui și a preferat să rămână rob... când eram mic, tatăl meu mi-a găutit urechea ca să-mi bage um cercel, atâta scandal am făcut, că mi-era frică, însă după ce m-a înțepat, m-a pufnit râsul... deci nu fă din țânțar armăsar! Posted Image

Cum a fost rob inainte, fara gaurirea urechii, putea ramane in continuare.

View Postheartu, on 08 octombrie 2022 - 16:50, said:

4. De unde știi tu că cineva care ucide din culpă, fără intenție, este urât de rudele decedatului și de comunitate?! Tu crezi că toți gândesc ca tine?
De ce a dat Iehova legea asta nu știu, însă am toată încrederea că a făcut ce e mai bine pentru toată lumea!

Trebuia sa fuga pentru ca familia cauta sa se razbune. Altfel nu se justifica fuga. Poate pentru timpurile alea salbatice era o masura buna, ca sa zic...

Edited by -Daniel, 11 October 2022 - 16:35.


#33
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 11 octombrie 2022 - 16:58, said:

Nu cred ca e greu de inteles nedreptatea. Nu se pomeneste de mostenire genetica in text, ci de pedeapsa.
Asta au observat preotii, ca intr-o familie in care domnea haosul spiritual ducea la boli mentale, disperare si in final cel ce  razbea prin nelegiuiri ajungea sa fie haituit de altii.
Exista si probleme de natura biologica, o degradare biologica.  Sa nu uitam ca suferintele fizice  sunt produse de suferinte psihice.

#34
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 06.03.2021

View Post-Daniel, on 11 octombrie 2022 - 16:58, said:

1. Legea lui Moise avea alt spirit. Razbunarea era la ea acasa.

2. Nu e deloc evident ce spui. Sunt sau pot fi porunci diferite:

Prima:
2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
3. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.

A doua:
4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
5. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,
6. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.

3. Nu cred ca e greu de inteles nedreptatea. Nu se pomeneste de mostenire genetica in text, ci de pedeapsa.

4. Cum a fost rob inainte, fara gaurirea urechii, putea ramane in continuare.

5. Trebuia sa fuga pentru ca familia cauta sa se razbune. Altfel nu se justifica fuga. Poate pentru timpurile alea salbatice era o masura buna, ca sa zic...

1. Arată-mi o singură poruncă din legea lui Moise unde răzbunarea era la ea acasă! Poate dreptatea era la ea acasă, nu răzbunarea!

2. Din porunca a doua îți poți da seama la ce fel de dumnezei se referea Iehova!

3. Normal că Iehova nu ne spune care sunt motivele pedepselor, le deducem noi...

4. Și cum făceai diferența dintre un rob și un rob care din proprie inițiativă (după ce fusese eliberat) voia să rămână în casa stăpânului său (să nu se despartă de familie)?!

5. Omorul din culpă, plasa autorul undeva la mijloc (din puntul de vedere al dreptății), iar faptul că se putea refugia într-o cetate de refugiu... le dădea șanse egale atât autorului cât și aparținătorilor victimei...

#35
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
20. Daca un om impinge pe aproapele sau din ura sau daca-l pandeste si arunca ceva asupra lui, si moare,
21. sau daca-l loveste cu mana din vrajmasie, si moare, cel ce l-a lovit sa fie pedepsit cu moartea; este un ucigas: razbunatorul sangelui sa omoare pe ucigas, cand il va intalni. (Numeri 35)

Aici greseste Iehova. Ca ii lasa pe oameni sa creada ca exista si alti dumnezei in afara de El. Eu zic ca cei care faceau chipurile cioplite sa gandeau la niste zei din ceruri, pe care si-i imaginau intr-un fel sau altul. Nu statuile si papusile facute de ei erau zeii, ca doar nu ii creau ei pe zei, nu?

Daca totul tinea de mostenire genetica, am fi fost condamnati cu totii, fiindca ne tragem din Adam si Eva, care ar fi cazut in pacat. Iar Dumnezeu, stiind asta, n-ar mai fi lasat oamenii sa se inmulteasca.

Dupa nume si chip. Ceva registre aveau ei.

Accept ca atata s-a putut in vremurile acelea. Mai bine decat deloc. Aici crestinismul are o abordare mai inteleapta, punand accent pe iertare.

Edited by -Daniel, 14 October 2022 - 20:46.


#36
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 06.03.2021

View Post-Daniel, on 14 octombrie 2022 - 20:45, said:

1. 20. Daca un om impinge pe aproapele sau din ura sau daca-l pandeste si arunca ceva asupra lui, si moare,
21. sau daca-l loveste cu mana din vrajmasie, si moare, cel ce l-a lovit sa fie pedepsit cu moartea; este un ucigas: razbunatorul sangelui sa omoare pe ucigas, cand il va intalni. (Numeri 35)

2. Aici greseste Iehova. Ca ii lasa pe oameni sa creada ca exista si alti dumnezei in afara de El. Eu zic ca cei care faceau chipurile cioplite sa gandeau la niste zei din ceruri, pe care si-i imaginau intr-un fel sau altul. Nu statuile si papusile facute de ei erau zeii, ca doar nu ii creau ei pe zei, nu?

3. Daca totul tinea de mostenire genetica, am fi fost condamnati cu totii, fiindca ne tragem din Adam si Eva, care ar fi cazut in pacat. Iar Dumnezeu, stiind asta, n-ar mai fi lasat oamenii sa se inmulteasca.

4. Dupa nume si chip. Ceva registre aveau ei.

5. Accept ca atata s-a putut in vremurile acelea. Mai bine decat deloc. Aici crestinismul are o abordare mai inteleapta, punand accent pe iertare.

1. Răzbunătorul sângelui este o sintagmă, folosită ca să înțeleagă ei... dar acea "răzbunare" era de fapt o acțiune de îndreptare a unei nedreptăți... "dacă vreunul lovește pe aproapele său intenționat sau din răutate și acela moare"... ții se pare ceva kosher, drept?! :)

2. Da, acei zei existau, ei erau de fapt îngerii căzuți care îi îndemnau pe oameni la tot felul de atrocități (să-și arunce copiii în foc etc), iar oamenii le făceau reprezentări fizice în lemn și piatră! 🤔

3. N-ai înțeles nimic din Geneza, sămânța (descendenții) șarpelui e fizică, a femeii la fel... dacă voiai să distrugi, nu te puteai atinge de una fără să o afectezi pe cealaltă... aduți aminte pilda lui Isus despre grâu și neghină! Și la o adică, de ce să renunțw Dumnezeu la planul Său, că așa vor demonii?! :yes:

4. Era vorba despre un accept, așa cum cei care voiau în poporul sfânt trebuiau să se circumcidă, tot astfel și cu sclavul care voia să rămână sclav... și nu era chiar așa de dureros! :no:

5. Iertarea nu-și are rostul decât în cadrul unei societăți închise, în rest, orice bestie umană poate să profite de naivitatea și prostia unor credincioși naivi care îl iartă pe tâlhar/criminal/violator etc de șaptezeci de ori câte șapte (bucuria șmecherilor), pe când Isus făcea referire la fratele tău de credință, nu la oamenii lumești! :)

Edited by heartu, 14 October 2022 - 21:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate