Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Defectare programata electrocasnice

  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018
Am vazut Duminica la TV ca lumea se plange ca electrocasnicele se strica la 1-2 luni dupa garantie, si se zice ca ar fi defectare programata.
Cum face producatoru sa stie dinainte cand se strica ?! Cum face sa se strice exact dupa garantie ?
Ca se pare ca e chestie generala, nu intamplatoare, asa se banuie ca ar fi defectare intentionata.
Si culmea, nu stiu cum fac aia ca le defecteaza la comanda sa nici nu le repari, costa f mult si reparatia.

Am ramas uimit, noroc ca am din alea vechi si merg, am frigider de 23 de ani si masina de spalat cu 2-3 reparatii minore luate in nov 1999.

Daca e asa, am ajuns rau, mai ales ca, costa tot cat era si acum 20 ani in euro sau dolari.

Aia fac miliarde, si lumea vai de ea, vad ca in sistemul asta nimeni nu tine si cu omul de rand, favorizeaza doar smecherii, eu am mai zis asta, dar lumea tot asta voteaza peste tot.
Pai..."nene...ori le faci bine, ori nu  mai produci nimic, ca omu de rand nu ia banii din pom".
Sau sa fie un nivel de trai bun sa iti permiti la 2 ani sa iei frigidere, masini de spalat si toate astea, una dn ele.
Are omul de rand bani din ce in ce mai putini, mai exact putere de cumparare din ce in ce mai mica prin toata UE, SUA, si ei..se imbogatesc mai tare.

Si in SUA la fel, angajatoru e favorizat doar, dupa cum stiu de la aia de acolo, multi nici asig de sanatate n-au ca e f scumpa, asta in "modelul" mondial al democrariei.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,967
  • Înscris: 01.12.2001
Nu exista așa ceva. Nu au timer

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 11.08.2003
E doar impresie.
Pe net gasesti doar pareri negative pentru ca nimeni (aproape, hai sa nu fim... ) nu scrie si parerile bune. Tu, de exemplu, ai incercat sa intri pe pagina producatorului si sa-i lasi un feedback cum ca ai un produs cumparat de 23 de ani si inca merge? Probabil nu insa, daca ti s-ar strica la o luna dupa ce reparatia e moca, ai face dita cazul din asta si ai fi foarte ofticat. Incearca sa vezi cate lucruri din casa, cumparate sau nu de noi, s-au stricat imediat ce au iesit din garantie si compara-le cu alea care inca merg.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006
Au piese electronice care merg pe baza de fum. Invelisul lor este in asa fel setat incat sa se dezintegreze dupa doua luni de la iesirea din garantie. Cand se vede fumul iesind inseamna ca s-a dus si electrocasnicul.
Posted Image

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Sa bat in lemn, dar eu personal am avut bafta de electronice si electrocasnice care nu prea s-au stricat. Am un frigider de 14 ani, la care n-am schimbat nici macar becul. O masina de spalat de 7 ani, fara reparatii. Acum 3 ani am schimbat un aragaz, nu pentru ca nu mergea (avea vreo 15 ani), ci pentru ca am vrut ceva mai modern, cu cuptor electric. Un televizor are peste 10 ani (si e cu LED, nu din ala cu tub catodic; doar ca nu e smart, dar merge impecabil si acum). Am avut si vreo 2 TV-uri cu tub, pe care le-am donat/vandut in stare de functionare, unul din ele dupa vreo 9 ani si a mai mers cel putin  5 de atunci.

Doar la aspiratoare nu prea ma lipesc. Rar am avut unul care sa tina mai mult de 2-3 ani. Dar poate nu le folosesc eu cum trebuie. Si masinile de paine se strica la cativa ani, cred ca sunt la a 6-a din 2009, cand am luat-o pe prima. In schimb am un mixer de 30 de ani, merge si acum, si daca nu se slabesc mai tare suporturile care tin paletele, cred ca mai rezista cel putin 10.

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

 dorin_2k, on 05 octombrie 2022 - 21:22, said:

Nu exista așa ceva. Nu au timer
Ce nu au?

#7
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
.

Edited by whoswho69, 05 October 2022 - 22:13.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Ce ușor este să halești dume  🤭
@Minetto, cum spune colegul, ai pus o părere pe site-ul producătorului care ți-a vîndut un produs fiabil?  :naughty:

Nu spune nimeni nimic, despre găinile cu chip de om, care nu exploatează corect aparatura?

Eu în afară de o mașină de spălat, care a suferit de la niște căderi de tensiune, nu am avut probleme cu absolut nici un fel de aparatură, electronică/electrocasnică.

#9
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Da, este adevarat si se cheama planned obsolescence.

Se face prin testare. Se produce si testeaza pentru a determina durata de viata. Cand durata de viata a unui produs se apropie de perioada de garantie, sau a perioadei recomandate de functionare, atunci il elibereaza pe piata. Si rezista fix cateva luni dupa garantie sau perioada recomandata.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Articolul scris pe Wiki fiind scris de institutul de cercetare și... fîs, un băet plictisit, bine, poate să fie și fata, să nu fie discriminare, de culoare... tot așa, la alegere, să nu fie discriminare :D

Bueei, terminați cu prostiile  🤣

Respectați aparatura, este făcută de minți inteligente, și luată cu bani munciți de voi.
ATENȚIE, citiți măi nene manualele de utilizare!

#11
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

 dorin_2k, on 05 octombrie 2022 - 21:22, said:

Nu exista așa ceva. Nu au timer

Ba da,chiar daca nu au timer vizibil sau cronograf dar asa de slab calitativ se fac/fabrica incat [ acel ceva punct vulnerabil ] cedeaza inainte de vreme !

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Aiureli.
Fiecare spune din propria experiență, nu că are acces la nu știu ce surse secrete de informare.

Este mai simplu de atît, unii nu au talent să aleagă ceva de calitate, am văzut și în discuțiile de pe forum, ori, nu au grijă de obiecte.

Edited by crisstonne, 06 October 2022 - 01:02.


#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010
Nu se face produsul programat....

In facultate am facut un modul intitulat "Eficienta si fiabilitate". Produsul nu e programat sa se defecteze dupa garantie ci e dimensionat sa reziste toata garantia.

Cel putin in zona de low end (ca in mare in zona asta e problema asta pronuntata) efectiv schemele sunt atat de slab dimensionate ca sa iasa cat mai ieftin astfel incat cu greu duc termenele de garantie. In domeniul meu am vazut cazuri unde s-au supradimensionat puternic sistemul de racire fiindca era mult mai ieftin decat urmatoarea gama de echipament de calcul si astfel se mai castiga 3-4 luni de viata la acea piesa care toata "viata ei" a lucrat in supraincarcare.

Si da, un aragaz la 2000RON sau un frigider la 2000RON e low end chiar daca vi se par scumpe.

Edited by MooF2010, 06 October 2022 - 04:05.


#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010
PS: Nu mai am optiune de edit.

Apoi ganditi-va si la evolutia preturilor. Imi amintesc ca in 2006 maicamea a cumparat masina de spalat + frigider + cuptor cu microunde cu vreo 10x salariul. Astazi aceleasi produse de ordine similare le cumpara cu 0.5x salariul. L-a fel scade si calitatea.

Romanul avea o vorba in perioada 1995-2000: Sunt prea sarac ca sa cumpar lucruri ieftine. In acea perioada ii convinea sa dea 10-15x salariul, dar din ce a luat maicamea acum inafara de cuptorul cu microunde caruia i-am schimbat magnetronul si masina de spalat si frigiderul merg in parametrii. Astazi daca ne raportam la salariul minim ar insemna sa iei de 15000-20000RON aceleasi 3 articole ca sa poti avea pretentii de aceasi anduranta.


Daca ne uitam, in US costa 8000$ in medie sa echipezi si utilezi o casa cu lucruri decente. 32000RON. Eu stiu proprietari care isi echipeaza si utileaza apartamente de inchiriat cu maxim maximorum 10000RON. Pai nu trebuie sa apara o diferenta de calitate?

Edited by MooF2010, 06 October 2022 - 04:39.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
e fix pe dos :)
electronicele nu se strica la iesirea din garantie, ci garantia e stabilita astfel incat sa expire inainte ca electronicele sa se strice

#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Zice bine colegul @MooF2010.

Nu sunt gandite sa se strice; sunt gandite sa ramana functionale la limita garantiei. Ceva de genul "care sunt cele mai ieftine materiale cu care produsul ar rezista 2 ani?".

Dar nu excludeti varianta de "planned obsolescence". Ea este folosita - doar un exemplu simplu de la imprimantele Epson cu inktank: Sunt programate din fabrica  - dupa un anumit numar de picaturi stropite, imprimantele afiseaza o eroare de inkpad plin si devin nefunctionale, chiar daca acel inkpad colector de surplus de cerneala este curat, uscat. Se "repara" doar in service cu un pret de 60-70% din cat costa o imprimanta noua si presupune doar resetarea la 0 a numarului de picaturi. Exista si alte metode, dar nu la indemana utilizatorului obisnuit.

Tot ce contine electronica poate fi programat sa simuleze defecte sau chiar sa le produca, nu neaparat efectiv, insa prin modificarea unor parametri. De exemplu sa creasca/scada niste voltaje si in felul asta sa suprasolicite niste componente; componente care au 50/50 sanse sa reziste...

Apoi exista uzura morala planificata. Updateurile de soft care ingreuneaza functionarea sau introduc bug-uri. Proiectam un produs care stim ca peste 2-3 ani va fi depasit.

La masini - le facem mai performante ca raport putere/noxe, dar nu mai tratam tabla si o vopsim "ecologic" asa incat dupa 2-3-5 ani incep sa apara puncte de rugina care se extind rapid la gauri.
Cumulam asta cu faptul ca scolile nu prea mai produc meseriasi - iar rezultatul e ca dupa 5 ani mai bine scapi de masina si cumperi alta, decat sa incepi sa schimbi praguri....samd.
Se vad clar lucrurile astea, doar trebuie sa te uiti - Corsa mea din 2004 care n-a vazut garaj are cam tot atata rugina la 250.000km cat VW T6 din 2019(de serviciu) cu 50.000km. Una e majora, f*tuta ani de zile si se apropie de maritis, iar cealalta abia face primii pasi = totusi arata cam la fel....

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,244
  • Înscris: 24.02.2017
Daca esti un pic priceput o poti rezolva singur in ceea ce priveste anumite aparate.  Cuptorul meu electric incorporabil Gorenje (o porcarie) s-a stricat de vreo 5 ori. De 4 ori i-am inlocuit singur o rezistenta iar a 5-a oara motorul care invarte ventilatorul .  Urmatoarea data cand se mai strica il arunc direct. Si da, nu ma asteptam la o astfel de calitate slaba spre foarte slaba. Dar asta e. Mai era un topic despre consumerism. Asta traim fiecare zilnic.

#18
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.11.2005
Cu imprimanta Canon am pățit asa. Am găsit pe internet o "rezolvare". Problema era ca de fiecare dată când se lua curentul trebuia refăcută procedura.
Materialele folosite în procesul de fabricație sânt ieftine deci de slaba calitate de aici și durata de viata redusă.
Problema apare la reciclarea acestor aparate. Te costa mult mai mult să reciclezi o mașină de spălat la 2-3ani.Nu mai zic de costurile pentru utilizatorul final.
Oricum a devenit o regulă în piață ca produsele să aibă durata de viata cât mai apropiata de perioada de garanție.
Nici firmele consacrate nu mai produc calitate chiar dacă prețul e mai mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate