Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Defectare programata electrocasnice

  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Uite eu am un frigider si masina de spalat cu cate 5 ani garantie si am luat si o garantie extinsa de inca 3 ani. Sunt curios daca dupa 5 ani se strica, ceea ce nu cred.
Defectiunile apar de la exploatare necorespunzatoare.

Edited by GeorgeTrisina, 06 October 2022 - 06:33.


#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

 GeorgeTrisina, on 06 octombrie 2022 - 06:32, said:

Uite eu am un frigider si masina de spalat cu cate 5 ani garantie si am luat si o garantie extinsa de inca 3 ani. Sunt curios daca dupa 5 ani se strica, ceea ce nu cred.
Defectiunile apar de la exploatare necorespunzatoare.

Daca sunt de la firma "romaneasca" traditionala iti spun eu ce se va intampla.
Frigiderul va deceda dupa 5-6 ani prin pierderea agentului de racire in peretii frigiderului (se vor deforma).
Masina de spalat posibil sa reziste, insa va rugini, tot asa, pe la 5-6 ani va incepe sa sara vopseaua pe la colturi si vei descoperi dedesubt rugina.

Been there, done that.....

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Nu prea am pățit așa ceva. O mașina de spălat vase mi s-a stricat după vreo 5 ani, in rest toate electrocasnicele mi se apropie de 10 ani și n-au nici pe naiba. O să se strice și alea, clar, dar și-au depășit de câteva ori termenul de garanție.
În Ro poate că o problemă destul de mare, care provoacă defectarea prematura a electrocasnicelor, e reprezentată de fluctuațiile de tensiune de pe rețeaua electrică…

#22
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nu este nicio defectare programata.

Pur si simplu, in procesul de dezvoltare si testare, se aleg cu atentie anumite piese care au o anume perioada de viata.
Nu trebuie programat nimic atunci cand stii ca un condensator nu rezista mai mult de ... 500 de ore de functionare, care in medie, o familie le foloseste in X ani de garantie.

Inainte mai era cum mai era, placi de baza simple, putine variabile.
Acum cu masini de spalat wifi, gsm, satelit, etc, ai atatea lucruri care pot ceda oricand.

Cum zic si colegii, am doua masini de spalat luate acum 10 ani.
Inca merg exemplar, inca sunt silentioase.

DAR au ruginit jos.
Ceva tot e, mereu.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista defectare programata, sau in general nu exista ( am intalnit un caz la o centrala termica ce avea niste gauri date intr-o volanta ce duceau la ruperea ei de pe ax dupa aproximativ 5 ani de functionare ).

Exista insa durata de viata programata. In general un produs de tipul electrocasniceleor are o durata de viata de 5 ani.
Ptr economie de materiale e proiectat la limita ptr a rezista acei 5 ani fara defecte majore, cu un minim de 2 ani fara defectare.

Acum in functie de utilizare e posibil sa crape mai devreme - dar e asumata treaba si vei gasi piese de schimb in acest interval de timp. Dupa, insa e mai rentabil sa cumperi ceva nou.

Sistemul asta de proiectare e originar din Japonia - ei au inceput primii sa produca masini care in momentul in care se termina durata de viata programata incepeau sa pice pe rand cam toate componentele. Ptr economie - resursele la ei fiind aproape inexistente.

Ulterior a fost adoptat pe scara larga.

Se poate vedea in manuale sau certificate de garantie - daca pe vremuri la un electrocasnic durata de viata era de 10-20 de ani acum in general e de 5 ani, si oar in rare cazuri 10 ani.

#24
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
mituri, am un frigider indesit care duce fara sa gafaie de 12 ani incoace si o masina de spalat whirlpool de 8 ani care nu are nici o problema

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 eiffel, on 06 octombrie 2022 - 07:41, said:

Se poate vedea in manuale sau certificate de garantie - daca pe vremuri la un electrocasnic durata de viata era de 10-20 de ani acum in general e de 5 ani, si oar in rare cazuri 10 ani.
se mai poate vedea un lucru acolo: "pe vremuri" un electrocasnic era scump comparativ cu preturile de acum.
gasesti si acum electrocasnice care sa tina "10-20 de ani", dar oferta e mult mai variata decat "pe vremuri" si oamenii aleg in general produse ieftine, care (deloc surprinzator) tin maxim 5-10 ani.

#26
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 MinettoMatoi, on 05 octombrie 2022 - 21:07, said:

Am vazut la TV
Aici e problema

#27
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Oare chiar trebuie sa ne cumparam Miele ca sa fim siguri ca le lasam mostenire? Sau intra si ei la "planned obsolescence"?

Legat de defectarea programata, cel mai enervant episod care a implicat aparate electronice a fost cu imprimante HP: am avut 3 modele, 2 A3 si un A4, toate 3 au suferit de aceeasi problema: eroare cap printare. Nu mai erau in garantie, bineinteles, dar una a fost folosita foarte putin, maxim 1000 de pagini, 2 seturi de cartuse doar.

Unii au dus in instanta problemele legate de imprimante, ajutati si de lege (Legea Hamon, in Franta), vizand in special HP, Canon, Brother si Epson.

Asadar, e reala problema, la unele produse/marci se manifesta mai puternic, la altele e mai subtila.

Cum ne e norocul...

#28
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008

 MinettoMatoi, on 05 octombrie 2022 - 21:07, said:

Am vazut Duminica la TV ca lumea se plange ca electrocasnicele se strica la 1-2 luni dupa garantie, si se zice ca ar fi defectare programata.
Cum face producatoru sa stie dinainte cand se strica ?! Cum face sa se strice exact dupa garantie ?
Ca se pare ca e chestie generala, nu intamplatoare, asa se banuie ca ar fi defectare intentionata.
Si culmea, nu stiu cum fac aia ca le defecteaza la comanda sa nici nu le repari, costa f mult si reparatia.
Nu exista timer (cel putin nu la toate). Insa anumite componente sunt facute sa cedeze dupa un anumit timp de exploatare, care in medie se atinge dupa ce expira garantia.
Gen daca producatorul calculeaza ca un utilizator obisnuit spala hainele cu masina cam o data la 4 zile si acorda garantie 2 ani, asta ar veni cam 180 de cicluri de spalare in acei doi ani. Asa ca el tine cont ca motorul sau alte piese sa duca ceva gen 200-250 de spalari.
Nu e neaparat un plan diabolic al producatorului, ca sa-ti iei neaparat alta masina dupa 2 ani. Ci el tine la profit, asa ca taie maxim de unde poate, ca sa-si infunde buzunarele chiar daca va avea de suferit calitatea.

P.S.: situatia mea e teoretica, nu spun ca fix asa ar proceda producatorii.

Edited by Hider141, 06 October 2022 - 08:29.


#29
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 florinel, on 06 octombrie 2022 - 06:38, said:


Daca sunt de la firma "romaneasca" traditionala iti spun eu ce se va intampla.
Frigiderul va deceda dupa 5-6 ani prin pierderea agentului de racire in peretii frigiderului (se vor deforma).
Masina de spalat posibil sa reziste, insa va rugini, tot asa, pe la 5-6 ani va incepe sa sara vopseaua pe la colturi si vei descoperi dedesubt rugina.

Been there, done that.....
Ambele sunt Whirlpool nu stiu cat de romanesti sunt.

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Adica niste gunoaie care merg 5 ani.
Asta e Whirlpool-ul de acum.

Am avut masini de spalat Whirlpool din anii 90 incoace. Prima a tinut vreo 18 ani, dupa care la 5 ani alta.
Aia care am schimbat-o anul trecut - s-a rupt un lagar avea capacul ruginit dupa 2 ani jumate.

Frigiderul cu al 6-lea simt - vreo 3000 de lei a costat - 4 ani jumate a tinut.
Acu am trecut pe cel mai ieftin Samsung.

 cris2d2, on 06 octombrie 2022 - 08:09, said:

Oare chiar trebuie sa ne cumparam Miele ca sa fim siguri ca le lasam mostenire? Sau intra si ei la "planned obsolescence"?
Si ei. Doar ca nu la 5 ani. Pe la 10.

#31
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016
Se defecteaza repede de "bune" ce sunt (cum sunt facute). Bineinteles, nu e valabil la toate. Conteaza si producatoru si modelul.
Calitatea tot scade.

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011

 horhescu, on 06 octombrie 2022 - 07:44, said:

mituri, am un frigider indesit care duce fara sa gafaie de 12 ani...
Eu de 16 🤭 altă marcă.
Toarce ca în prima zi.

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 cris2d2, on 06 octombrie 2022 - 08:09, said:

Oare chiar trebuie sa ne cumparam Miele ca sa fim siguri ca le lasam mostenire? Sau intra si ei la "planned obsolescence"?
pan ala "planned obsolescence" s-ar putea sa te lovesti de uzura morala :)
nu se aplica in absolut toate domeniile, dar de obicei produsele mai noi sunt mai bune/eficiente/economice decat cele mai vechi

#34
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 _Smiley_, on 07 octombrie 2022 - 07:09, said:

pan ala "planned obsolescence" s-ar putea sa te lovesti de uzura morala Posted Image
nu se aplica in absolut toate domeniile, dar de obicei produsele mai noi sunt mai bune/eficiente/economice decat cele mai vechi
Atat timp cat functioneaza si isi fac "treaba" pentru care au fost concepute, pot sa aiba si 100 de ani. Unele, bineinteles.

Ca si paranteza dar poate tot in legatura cu planned obsolescence, am inceput sa ma uit la clipuri in care se restaureaza diverse obiecte casnice (cateva si electro-casnice) cu vechime mare, peste 50-70 de ani. De exemplu, un feliator de paine, un feliator de unt, o rasnita de cafea aduse la conformitate. Aceste obiecte restaurate isi fac cu succes treaba pentru care au fost concepute acum muuuulti ani. Unii le-ar arunca la gunoi sau la reciclat dar altii chiar isi doresc sa le redea faima de odinioara.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Alea vechi sunt restaurate mai mult ptr decor/colectionari.

Nu ptr a fi utilizate ca la inceput.

 _Smiley_, on 07 octombrie 2022 - 07:09, said:


pan ala "planned obsolescence" s-ar putea sa te lovesti de uzura morala :)
nu se aplica in absolut toate domeniile, dar de obicei produsele mai noi sunt mai bune/eficiente/economice decat cele mai vechi

Da, dar depinde, in anumite cazuri e mai rentabil financiar sa mergi cu cel vechi, daca nu se strica, decat sa cumperi altul nou.

#36
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 eiffel, on 07 octombrie 2022 - 08:07, said:

Alea vechi sunt restaurate mai mult ptr decor/colectionari.

Nu ptr a fi utilizate ca la inceput.

...
De acord, dar intrinsec pot fi utilizate fara probleme, nu devin niste machete sau butaforie. Ca posesorii le restaureaza din alte motive, e treaba lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate