Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

banda alergat acasa

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
buna ziua , as dori sa primesc si eu ceva pareri despre o banda de alergat ce as dori sa o cumpar si daca se poate si ceva sfaturi pentru alt tip de banda dar nu as avea un buget mare alocat ......este vorba despre aceasta banda ......Banda de alergat Fitstyle D220
https://www.olx.ro/d...livery_buyer_ro

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
Am ceva asemanator de ani de zile...sta praful pe ea.
Nu, nu ca n-ar fi buna, dar nu alearga nici sulea.. :D

#3
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.06.2017
E buna rau prima saptaman cand ti se pare interesanta, apoi zici ca nu o folosesti azi, e mai bine peste cateva ore, peste cateva ore decizi ca e mai bine maine, maine cam ai treaba, poate peste 2 zile, dar peste 2 zile esti cam obosit, saptamana viitoare e mult mai bine, DE LUNI ca e inceput de saptamana, un NOU INCEPUT, dar luni intervine ceva, in maxim 2 saptamani o sa fie cuier pentru haine.

Depinde doar de tine sa o iei si sa imi dovedesti ca nu e asa.

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Am si eu una cumparata acu 2 ani... folosita 2 saptamani, si acum e uitata pe undeva inchisa dupa ce a fost piesa de mobilier o buna perioada de timp.

Sfatul meu si vad ca si al celor de mai sus: Nu arunca banii inutil.

BTW,
Eu mi-am si luat din aia smechera, a fost mult mai scumpa, fiindca am zis sa fie calumea, sa fac cum trebuie... da pe dracu. Posted Image

EDIT.
Sacul de box nici nu mai stiu pe unde este. Posted Image
Am realizat ca am sac de box acum, cand m-am uitat la lista comenzilor ca sa vad cat am dat pe banda.

EDIT2:
https://www.amazon.d...h/dp/B075SJ6C9F
Asta era... imi faceam eu filme-n cam ca voi alerga pe ea, si voi urmari ceva interesant in timpul ala, si nu o sa simt cum trece timpul... ahaaa... sigur Posted Image

Edited by AndyM, 05 October 2022 - 12:36.


#5
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.02.2007
Pe langa argumentele de mai sus, daca esti supraponderal risti sa-ti distrugi genunchii pe banda.

#6
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 08.01.2009
Nu e nevoie sa fii supraponderal sa ai probleme ; alergatul in sine si intr-o masura mai pronuntata alergatul pe banda poate dauna articulatiilor piciorului daca nu este exectuat corect ( ca tehnica si cu incaltamintea corecta ).
Asa cum au spus si colegii de mai sus daca nu esti genul de persoana care deja face sport si are o determinare interioara pt. acest tip de activitate sansele sa te tii de un program singur acasa sunt foarte mici .

Ti-as recomanda mai repede sa faci ab. la o sala si sa participi la ore de group fitness si group cycling; sansele sunt mult mai mari sa te tii si sa faci din asta o obisnuinta cand e o activitate sociala (cu muzica & antrenor pt. instructiuni cum sa faci exercitiile corect ) si exista stimulenti externi sa tragi de tine (cand vezi pe altii ca executa exercitiile parca simti ca mai poti si tu sa mai faci)

Daca tot vrei sa-ti iei ceva pt. acasa ai face mai bine sa te reorientezi catre o bicicleta eliptica; asigura o miscare mai complexa ( implica mai multe grupe musculare ) si nu afecteaza articulatiile (cel putin nu in aceeasi masura deoarece nu implica impactul cu solul/banda de la alergat)

Edited by me_iauras, 05 October 2022 - 13:23.


#7
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,984
  • Înscris: 20.06.2005
Legenda spune ca toate benzile de alergat vor ajunge suport de haine după un anumit timp.

#8
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 26.01.2019

 tehnics, on 05 octombrie 2022 - 11:55, said:

dar nu alearga nici sulea.. Posted Image

Ai incercat sa alergi PE ea (nu CU ea in brate)? #gluma :D

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003
Nu cumpara una noua, vorbeste cu cei de aici. :)
Si, peste ceva timp, cand se trezeste altcineva ca vrea una, o dai pe a ta.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007

 AndyM, on 05 octombrie 2022 - 12:22, said:

Am si eu una cumparata acu 2 ani... folosita 2 saptamani, si acum e uitata pe undeva inchisa dupa ce a fost piesa de mobilier o buna perioada de timp.

Sfatul meu si vad ca si al celor de mai sus: Nu arunca banii inutil.

BTW,
Eu mi-am si luat din aia smechera, a fost mult mai scumpa, fiindca am zis sa fie calumea, sa fac cum trebuie... da pe dracu. Posted Image

EDIT.
Sacul de box nici nu mai stiu pe unde este. Posted Image
Am realizat ca am sac de box acum, cand m-am uitat la lista comenzilor ca sa vad cat am dat pe banda.

EDIT2:
https://www.amazon.d...h/dp/B075SJ6C9F
Asta era... imi faceam eu filme-n cam ca voi alerga pe ea, si voi urmari ceva interesant in timpul ala, si nu o sa simt cum trece timpul... ahaaa... sigur Posted Image

Nu nimic mai fun decat un forumist sincer , muahahahaaaa

#11
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006
Am si eu una de vreo 4 ani. La fel ca forumistii de mai sus, am folosit-o vreo 3 zile, cate 10-15 minute pe zi. De atunci sta pliata si o mai sterg de praf din cand in cand.
O pot face cadou colegului @cosmin72.
Chestia este ca nu este electrica, banda are o volanta.

#12
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,412
  • Înscris: 26.01.2010

 tehnics, on 05 octombrie 2022 - 11:55, said:

Am ceva asemanator de ani de zile...sta praful pe ea.
Nu, nu ca n-ar fi buna, dar nu alearga nici sulea.. Posted Image

e la fel de mica precum cea din poza sau mai mare?

Cea din poza mi se pare micuta , e incomoda pentru un adult mai inalt. Am avut una de aceasi dimensiune si am renuntat la o mai folosi ca eram prea inalta pentru ea.

#13
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,984
  • Înscris: 20.06.2005
E clar ca nu se compară cu cele de la sala, alea sunt mari, e normala asta, am de aceleași dimensiuni, si la 1.85 ai mei nu e mica. Plus ca duce pana la 120 kg, asa ca sunt si mai mici

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015
Am avut una cumparat in 2010 din decathlon
Misto de tot
In 2014 am dus-o-n State unde i-am cumaprat un transformator de 5kW
Folosita destul de des
In 2021 cand am plecat din State, am vandut-o

Acum am cumaprat o eliptica
Un pic mai dificil dar mai buna la incheieturi

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 cosmin72, on 05 octombrie 2022 - 11:33, said:

buna ziua , as dori sa primesc si eu ceva pareri despre o banda de alergat ce as dori sa o cumpar si daca se poate si ceva sfaturi pentru alt tip de banda dar nu as avea un buget mare alocat ......este vorba despre aceasta banda ......Banda de alergat Fitstyle D220
https://www.olx.ro/d...livery_buyer_ro
umeraș de 800 de lei?
sigur găsești mai ieftin.

#16
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Au dreptate cei dinainte. Daca vrei sa-ti cumperi banda de alergat ca sa te apuci de alergat si sa slabesti, mai bine ia-ti un televizor sau un calculator cu jocuri.
Nu slabesti, dar macar te distrezi.
Daca vrei sa slabesti, tine regim. Moderat.
Daca esti impatimit al gimnasticii si n-ai unde alerga, nici un parc in apropiere; in plus nevasta poate ca e instructor de fitness sau macar nutritionista, ia-ti. Oricum de nevasta nu scapi.

O banda de alergare buna nu costa 800 lei, ci de euro. Eu am avut una cam de 1000 de euro, am folosit-o pana cand am slabit si pe urma mi-am dat seama ca in locul ei incape la fix o canapea. Am vandut-o nici nu mai stiu pe cati bani, oricum mult mai putin - probabil cat vfrei tu sa dai acum pe ea. Pacat ca n-ai postat pe vremea aia, te-alegeai cu o banda buna si, pe deasupra folosita destul de putin spre moderat.

Nu lua Kettler in Romania, sint marfa proasta. Sunt reprezentati de niste arabi care vand orice.

Banda din imagine arata cum ar trebui sa arate, dar intre imagine si realitate e o diferenta.

#17
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 03.02.2009
Aparatele astea mari de multe ori is luate sa dea impresia ca ceva important se intampla, si deci ca are efect. Eu in ziua cand am mancat prea caloric fac alergari pe loc sau genuflexiuni. Astea au avantajul ca le poti contoriza mai exact/usor si apare si sentimentul de progres. La inceput era un efort mare sa fac 20 de genuflexiuni, si-acum pe primele 20 nici nu le simt.
Apoi stepperul mi se pare foarte bun, e si mic si nici nu zdruncini incheieturile sau sa faci ceva foarte solicitant (cum sunt genuflexiunile pe care multi batrani/supraponderali nu le pot face deloc). Insa daca vrei sa treaca secundele de cardio mai repede sa-ti mute atentia de la repetarile anoste, as recomanda pur si simplu sa dansezi. E si distractiv, pui in miscare si tot corpul si mai presus faci si-un sport la nivelul creierului ca sa-ti coordonezi miscarile in mod creativ. Ia uite-i pe astia cum au luat dansul in serios, doar ca nu cred ca s-au obosit sa inteleaga despre ce-i piesa.

Edited by bursucelu_viesel, 06 October 2022 - 10:37.


#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003
Am avut de curand ziua fetei (10 ani). La "bodega de copii" la care am fost, a avut si niste probe de dansat unde un pedometru sau ceva similar numara miscarile. Eee, la una din ele, au venit parintii. Un minut sau juma de minut de batzait din toate organele, eram ca dupa un maraton viteza.

Edited by sorin147, 06 October 2022 - 13:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate