Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Sfat plantare arbori pentru o mica padurice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#73
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Au inceput sa apara oferte de puieti la preturi mai mult decat decente (spuneam intr-un post mai sus) pentru cine mai vrea sa faca liziere, sa planteze pentru lemn de foc, sa-si faca propria padurice, etc.
Cine doreste poate sa verifice si aici:
https://www.primaimp...estieri-oferte/

Stima.

#74
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu mi-am terminat lista. SI de-as vrea nu mai am unde planta. Din pacate, noi romanii ne furam caciula. Daca spui ca ai pomi/copaci/etc. intre 60 si 80 sau chiar 100 cm inaltime, de ce trimiti de 40?
Am terminat de taiat/scos prunii salbatici, as vrea sa-mi plantez copacii ornamentali cumparati in toamna, nu pot. Sunt prea mici. Nu stiu cum este la voi dar eu nu ma risc sa plantez acum de ex. un artar rosu (american) pentru ca are doar 40 cm inaltime. Ciresul japonez are 30 cm s.a.m.d.
Va mai dura pana cand piata interna se va asana si vei primi cea ce a vazut in poza si ce platesti.

#75
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Astia mici se prind cel mai bine, nu mai sta pe ganduri.
Magaria e reclama inselatoare…

#76
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Mi-am pus in curte doi ciresi amari salbatici, mi i-a adus cineva din padure. In general, pomii astia fructiferi in varianta "salbatici" sunt foarte rezistenti, nu necesita stropire, nu se usuca in iernile geroase, sunt foarte rezistenti la seceta. Decit sa scoti prunii salbatici, care probabil iti faceau o multime de fructe, puteai alege citiva si sa altoiesti ceva pe ei. Nu ma pricep la altoire, nici nu am incercat macar, dar am vazut niste rezultate foarte misto..

#77
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vorbesti pentru ca nu sti...
Ciresii tai amari vor creste mai inalti decat casa. Poate chiar de doua ori. Sa te vad atunci...
Prunii mei rodeau cam o data la 4-5 ani. Pentru ca, vorba ta, nu trebuie stropiti, jumatate de fructe cadeau (viespea prunului), un sfert putrezeau (monilioza) si poate un sfert puneai la tuica. De altceva, prunele salbatice nu sunt bune (sunt mici si au samburele mare).

#78
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Pai am pus pomii intr-o curte mare, pot sa creasca cit vor, nu ma deranjeaza, fructe sa faca. Ce nu se poate minca merge la tuica. Ce nu poate merge la tuica merge la ingrasamint. Mai bine cresc citeva soiuri romanesti de care sunt sigur ca vor rodi decit sa cumpar puieti adusi de la mama naibii, neaclimatizati, scumpi si jigariti. Dar, ok, bafta la plantare, sa ne bucuram de munca noastra !

#79
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Daca doriti sa aflati cum se poate infiinta o padurice pe parcela mica informati-va pe net despre Myiawaki.

#80
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Un clip informativ:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l5jtg2q1gnU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#81
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Toti arborii sunt in vegetatie, cu exceptia teiului pucios. Care este viu, dar e o mare putoare.
Mi-au placut enorm:
- mestecenii rosii care au plecat cu frunze direct rosii (de regula cat sunt mici, sunt verzi apoi se inrosesc, probabil de rusine). Buna alegere!
- artarul canadian argintiu a intrat si el in vegetatie, dar are frunzele rosii. Deocamdata...
- corcodusul rosu este superb. L-am luat ramificat aproape ca o menora si asa creste, vor trebuie indepartate candva
- artarul Flamingo (pomul in 3 culori) este superb, dar inca prea subtire pentru a fi plantat. Idem ciresul japonez care creste la greu
Intre timp am mai plantat, undeva aproape de terasa deschisa un arbore al printesei (pawlonia), dar... nu e foarte fericit, probabil inca e frig pentru el si daca era plantat de anul trecut nu intra in vegetatie. Ca si ex.. frasinii inca nu au frunze. Idem salcamii.
Bradul coreean are o gramada de muguri (ca si cei 2 molizi argintii plantati in primavara trecuta). O magnolia a intrat si ea in vegetatie.
Chestia cu magnoliile este cumva o loterie. Vezi o poza pe o cutie si cumperi crezand ca asa o sa fie. 99% nu e. Dar magnoliile sunt tare frumoase.
In rest, liliacul alb a inflorit, cel mov trage sa moara, si cel cumparat si plantat anul trecut (3 culori: alb, mov, galben) creste ca Fat Frumos. De-o fi ce scria...

Edited by adip1962, 12 May 2023 - 17:10.


#82
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Asa ceva mi-as dori:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p20XfBxsw34?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#83
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In sfarsit, teiul pucios a intrat in vegetatie! La sfarsit de iunie!
Dar a luat-o ca din pusca. Prima concluzie, frunzele difera fata de un tei normal. In mare, pastreaza aceiasi forma doar ca cumva sunt zimtate.
Ca si stadiu, nu sunt mari diferente.
Artarul argintiu incepe timid sa se ramifice, dezvolte... Dar, timid.
Mestecenii rosii, sunt cam putori. Nu vad vreo diferenta fata de mai. Poate, dar poate, sunt putin mai inalti.
Corcodusul rosu vrea si el, dar tot cam timid.
In rest, ceilalti (artar rosu, artar Flamingo, cires japonez si arborele de Iudeea) care sunt in ghivece se dezvolta normal. Cred ca la anul pe vremea asta toti vor fi plantati.
Mai aveam o magnolie, este neschimbata din mai. Nici macar o frunza nu i-a aparut in plus. Probabil o sa moara.
A, si pawlonia (arborele Printesei) a renuntat la viata. Cred ca nu i-a placut solul meu...

Edited by adip1962, 05 July 2023 - 06:34.


#84
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Azi cod rosu de ploi la Provita!

#85
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
L-am primit... nici gand. SI nici nu se aude din departare.
A plouat tare dimineata pe la 6-8 (cu tot tacamul), acum e doar una asa, batraneasca... suficient sa nu poti face nimic in curte.

Edited by adip1962, 05 July 2023 - 10:01.


#86
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Maine imi vin cei 3 pawlonia - arborele printesei. Astia ar trebui sa stabilizeze terenul pe peluza din fata casei.
Adevaraul este ca m-am cam mirat. Niciodata peluza aia nu a avut pamantul atat de crapat. Crapaturi late de 3-5 cm lungi pe 20-40 si chiar 60 cm. Dar macar nu toate erau transversale pe panta dealului. Oricum este nevoie de ceva acolo sa tina pamantul si... umbra. Aveam de gand ca la anul sa plantez 2 palcuri de artari japonezi, doar ca 2 mi-au murit in primavara, asa ca mai am doar 4 - toti diferiti. Asa ca vor face un singur palc de pomi undeva pe langa casa, a.i. coroanele lor sa se intrepatrunda, dar inca nu stim sigur si unde. Trebuie sa revad inaltimile lor maxime.
Iar pawlonia vor fi plantati la intervale cam de 5-6 m, a.i. sa nu strice view-ul spre sud.
O sa postez cand o sa am ce.

#87
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Se numeste Paulovnia, nu te mai lua dupa toti analfabetii.

#88
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Da-l naibii de nume! Eu am gresit ca cine stie dupa cine m-am luat.
Chestia este ca i-am comandat la Sweet Garden - erau extrem de ieftini - fata de ce-am primit cu un an in urma. Respectiv acelasi pom, dar de 1,2 m inaltime a costat cateva sute de lei. A fost cadou. Pe  astia de pana in 60 cm am dat 42 lei. Ei, ce insemna diferenta asta la acest arbore (ca pom nu-i pot zice)? Absolut nimic. Poate sa aibe si 20 cm... Ala de acum un an a murit. Cineva probabil s-a impiedicat de el si l-a sectionat de jos. Sau alta persoana (importanta) i-a dat cu motocoasa la gioale. Din greseala... Nimeni nu stie, dar betiveli au fost!

Edited by adip1962, 19 September 2023 - 18:17.


#89
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ai gresit in mod repetat desi te-am mai atentionat prieteneste…

#90
ValentinDanielC

ValentinDanielC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.04.2016

View PostDIY, on 01 martie 2023 - 22:57, said:



Mi s-a parut ca sugestia asta a trecut aproape neobservata. Eu am o mare slabiciune pentru Liquidambari! Sunt superbi si nu sunt doi sa aiba acelasi colorit, in acleasi timp. Cresc repede. Eu am, deja, vreo cinci. Si-mi mai cumpar

Buna.Imi poti da niste sfaturi vis a vis de liquidambar?Achizitie ,plantare,intretinere,etc.Am frontul stradal de vreo 30 de m,in fata casei si ma atrage ideea..dar zic sa intreb pe cineva care stie intai😇Mai am acolo un platan globular la cca 3m si o gingko biloba la vreo 25 cm care se tot chinuie de vreo 3 ani.Multumesc anticipat..

Edited by ValentinDanielC, 20 October 2023 - 23:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate