Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sfat plantare arbori pentru o mica padurice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Salut,
Am o mica proprietate pe dealurile de langa Campina. Proprietatea este impartita cf schitei anexate.
Padurea/paduricea este inca populata cu pruni salbatici crescuti spontan si are cca 8-900 mp. In coltul din stanga sus este (pe proprietatea mea) un frasin de cca 20 m inaltime, cu o coroana ce acopera o raza de cca 6-8 m.
Vreau sa scot toti prunii salbatici si sa repopulez aceasta suprafata cu arbori cat mai variati/colorati. Pana acum am comandat doar un mesteacan rosu. As mai vrea unul alb, dar in rest, nu am idei... vreau arbori care pot creste inalti si sa tina pamantul. Exclus conifere sau artari japonezi ori salcami, exista destui si au partea lor.
Punctele cardinale sunt exact asa cum le stiti, sus nordul. Altitudinea 460 m. Diferenta de nivel neglijabila. Sol argilos, apa de infiltratie calcaroasa.
Aveti sugestii?
Multumesc

Attached Files


Edited by adip1962, 04 October 2022 - 15:48.


#2
octav645

octav645

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.12.2005
IN 1000 m2 poti pune vreo 9 arbori la 10 m distanta. Eu as pune  stejar ( gorun sau american) spre nord est, de unde bate Crivatul si tei in rest. Va dura 20 ani pana sa stai la umbra lor. Primii 2 ani sa ii mai uzi. Pune 2 puiet / loc ca sa mergi la sigur. Daca ai vecini tre sa respecti 2m retragere fata de linia de hotar.

Prunii ii poti scoate cu un buldoexcavator, nu merita efortul sa ii scoti manual.

#3
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 29.01.2019
Frasinii nu sint o idee buna. Am o multime care se usuca din cauza unei insecte asiatice, copaci de 80-100 de ani si de 20-30m.
Insecta poate sa ajunga si in Romania, via Rusia.
https://www.mdpi.com...9-4907/6/9/3075

De asemenea, nucii salbatici nu sint o idee buna din cauza aleopatiei.

#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
un nuc!
ai: umbra, nuci, opreste vantul, are radacini mari, care stabilizeaza terenul.
toamna ai si veverite Posted Image iar nucile sunt un aliment deosebit de important ptr sanatate!

Edited by richi_e, 04 October 2022 - 18:22.


#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

 adip1962, on 04 octombrie 2022 - 15:44, said:

Salut,
Am o mica proprietate pe dealurile de langa Campina. Proprietatea este impartita cf schitei anexate.

Cat mai e o casa batraneasca, dar zdravana (caramida) cu ceva teren p-acolo pe la tine?

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Multumesc.
O iau la rand...
Arborii ii voi planta la 5 m distanta. Prunii ii scot manual, ca nu am cum aduce un utilaj acolo. M-am obisnuit... mai o injuratura (astea-s cele mai dese), mai o bere, mai o tuica (daca-i frig), ies pana la urma. Nu au ramas multi... cam 30 cred (au fost peste 120). Dar nu-s toti grosi, cam jumatate. Avand orientarea nord-sud este suficient sa plantez un arbore la sud care-i va lua toata lumina, apoi moare singur, e mai usor de scos un pom mort decat unul taiat.
Un tei va fi sigur. Unul. Stejar, nu cred. Voi fi oale si ulcele pana creste ala... Sunt niste stejari prin vecini de 100-200 de ani... superbi. Dar prea-s mari. Ii incurca inclusiv pe proprietari, dar nimeni nu se baga sa-i taie (diametrul trunchiului e aproape de 1 m).
Frasinii cresc spontan. Nu trebuie cumparati. Il am pe ala in colt si am mai lasat unul sa creasca undeva inspre est. In 2 ani a ajuns la vreo 4-5 m. Abia acum incepe sa se ramifice...
Nuci... Taman mi-au murit 2 nuci comuni in zona aia. Nu mai vreau. De 3 ani nu am mancat o singura nuca (au grija veveritele si ciocanitorile). Asa ca am plantat un Serr si mai astept un Fernor. Dar nu vor fi plantati acolo...
Deci am pana acum un mesteacan rosu, unul alb, un tei... imi mai trebuie. Cel putin 6 soiuri.

 lyanna, on 04 octombrie 2022 - 18:32, said:

Cat mai e o casa batraneasca, dar zdravana (caramida) cu ceva teren p-acolo pe la tine?
Nu mai exista de mult asa ceva in zona. Acum cativa ani daca te gandeai... cu 15000 euro, faceai ceva. Acum ma indoiesc ca gasesti ceva sub 50-75k. Casa veche... nu-i din caramida, ci din lemn. In zona asta, casele noi sunt din caramida/bca. Restul din stejar si anin negru. Mai solide...

Edited by adip1962, 04 October 2022 - 18:39.


#7
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

 adip1962, on 04 octombrie 2022 - 18:34, said:

Nu mai exista de mult asa ceva in zona. Acum cativa ani daca te gandeai... cu 15000 euro, faceai ceva. Acum ma indoiesc ca gasesti ceva sub 50-75k. Casa veche... nu-i din caramida, ci din lemn.

Uai, uai! Bai mare e!
Zici ca nu se fac de caramida pe-acolo? Mi-e frica de lemn, ca nu ma pricep bine si sigur iau teapa.

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Stai calma, au murit meseriasii. Am vazut si stiu. Case cu etaj care stau pe fundatii de piatra de rau, pe dulapi de stejar de 30x20 sau 30x30 lungi de cate 10 m, ciopliti manual. Aninul pentru pereti este cusut la colturi si prins din cand in cand in cuie de lemn... Daca aceste lemne au fost uscate, casele tin sute de ani. Lemnul se mai subtiaza un pic, dar se si intareste.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.gardenexpert.ro/438-thickbox_default/castan-comestibil-castanea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Este recomandat in zona de deal castanul comestibil (Castanea sativa) https://www.gardenex...l-castanea.html

[ https://www.gardenexpert.ro/947-thickbox_default/salcam.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salcamul (Robinia pseudoacacia) este iar o specie valoroasa: https://www.gardenex...ali/salcam.html

Edited by xmanyacs77, 04 October 2022 - 19:28.


#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Castanul comestibil: DA!
Multumesc.
Salcamii... nu stiu cum sa-i mai omor. La fiecare cosire lunara rad vreo 10-20.

Edited by adip1962, 04 October 2022 - 19:28.


#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

 adip1962, on 04 octombrie 2022 - 19:26, said:

Castanul comestibil: DA!
Multumesc.
Salcamii... nu stiu cum sa-i mai omor. La fiecare cosire lunara rad vreo 10-20.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Rowan_tree_20081002b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Atunci Scorusul de munte (Sorbus thiringiaca Fastigiata) este castigator: https://www.gardenex...fastigiata.html

*Are fructele comestibile...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 04 October 2022 - 19:36.


#12
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.04.2006
Eu zic sa pui salcimi: cresc relativ repede si le poti valorifica lemnul, infloresc frumos si hranesc o multime de albine si alte insecte. Sau fa-ti o plantatie de nuci, poti cistiga bine din valorificarea lemnului si a nucilor.

#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Pe langa salcami pui si 2 stupi si-o dai in alte pasiuni.

#14
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 20.12.2007
Poti incerca si stejarul rosu, castanul porcesc/comestibil, artarul, paltinul de munte, salcam japonez, platan, salcie plangatoare, plopi albi/euramericani(cresc foarte repede).
Evident, nu toate se dezvolta excelent pe solul tau, insa poti testa maxim 2-3 bucati din fiecare si natura va selecta speciile cele mai potrivite.
Nu trebuie sa cumperi toti puietii, multi se gasesc in natura, cresc spontan si chiar sunt mai bine adaptati decat cei de cultura.
Nu uita de tei, sunt cateva specii, insa cel mai parfumat este tillia cordata(tei cu frunza mare) si teiul argintiu. Poti incerca si 1-2 duzi pletosi, ofera umbra si sunt inediti.
Sincer, sunt incantat cand vad ca mai exista si iubitori de arbori. In tara asta cea mai mare parte a locuitorilor se ocupa cu exploatarea acestora.
Succes !

#15
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,425
  • Înscris: 27.01.2012
Pin negru, Liriodendron, Liquidambar, Platan, Amelanchier, Catalpa, Ginkgo, artar obisnuit cu frunza ca pe steagul canadian.
Castan comestibil NU, castanele au un invelis tepos extrem de neplacut.

Edited by subway_guru, 05 October 2022 - 07:09.


#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,425
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru inspiratie vezi la agrodenmar.

#17
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Din pacate, castanii au acelasi regim precum nucii. Asa ca-i voi evita.
Cu ajutorul vostru am gasit o multime de arbori. Recunosc ca nu credeam ca exista o oferta si o varietate atat de mare la vanzare. Acum trebuie sa analizez si... sa aleg.
Multumesc.

Edited by adip1962, 05 October 2022 - 07:42.


#18
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
fă o plimbare prin pădurile înconjurătoare
observi ce copaci cresc acolo; dacă găsești și puieți, marchează-i și-i iei peste o lună, la căderea frunzelor.
astfel vei reduce spre zero riscul neadaptării la sol/climă.

cât despre rapiditatea creșterii, io aș zice că oricărui soi agreat de tine mai sus îi va lua cel puțin 5 ani să ajungă să facă umbră...
tu ai exclus din start pe cei cu creștere rapidă... :(

acum mai am ceva putere, mă mai lupt cu pomii fructiferi, dar am în plan ca, pe măsură ce vor muri, să îi înlocuiesc cu copaci
deja am arțari roșii și verzi (apropo, din-ăștia nu vrei?), tei, pawlownia, nuci, roșcovă, pin, brad, salcâmi...

pomi voi păstra doar câte unu/doi din fiece soi: măr, păr, cais, cireș, vișin, piersic/nectarin - că nu mai mănâncă nici drakku fructe din copaci, iar țuica „îmbătrânește” frumos în beci...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate