Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfat plantare arbori pentru o mica padurice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#55
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sebi, sunt sigur ca altfel discuti la cantitati mari. O sa-ti spun.

#56
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sorry Sebi.
I-am sunat de 3 ori. Pana acum nu am niciun raspuns.

#57
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Ar fi interesanți și coniferele leylandii. Au creșterea cea mai rapida, pana la 1 m pe an. Eu am pus în toamna lui 2017, aveau 30 cm, iar acum au  4 m

#58
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
@adip
Incearca sa pui si un amelanchier, n-ai sa regreti!

#59
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Astept ca pepiniera sa primeasca ce mai am de luat: cires japonez, tei pucios, artar rosu si artar argintiu. Cu ce mai am in pamant/ghivece este suficient. Daca mai cumpar, nu voi mai avea unde sa plantez.
Conifere? Am deja molizi argintii (nu-s din gama blue). Si tuia, ienuperi si inca alte 2 soiuri neidentificate... Plus un brad coreean.
Din pacate sunt ramas in urma cu scoaterea prunilor si sunt sigur ca ma va prinde primavara.

#60
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Azi am sunat la pepiniera si-am dat comanda, desi site-ul lor nu e actualizat.
Cires japonez, tei pucios, artar rosu si artar argintiu. Cei de acolo mi-au recomandat plantarea deci sunt mari. De abia astept.

#61
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mi-a venit pachetul de la pepiniera Mizil.
Impachetarea super! Nimic de reprosat. Doar ca:
- am comandat cires japonez roz (Prunus incisa Oshidori) la inaltimea de 15-20 cm, la pretul de 15 lei. Am primit Prunus Serrlulata Pink Perfection, la cca 30 cm, in vestitul P9 (pahar de plastic patrat cu inaltimea de 9 cm), la pretul de 25 lei.
- am comandat artar rosu (Acer rubrum) 100-120 cm, la 15 lei. Am primit  la cca 50 cm, in ghiveci P9, la pretul de 35 lei.
- restul (tei pucios si artar argintiu) a fost cf site-ului.
Nu e vorba de cei 30 lei mai mult, ci de faptul ca iar, cu un arbore mai astept un an. Oare de ce nu suntem in stare sa vindem ce promitem?
Nu ne mai facem bine...

Attached Files



#62
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
E bine ca i-ai asezat la cumpana. Macar sa stea drepti daca tot sunt subdimensionati :)))

#63
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
un tei vreau sa pun si eu in gradina(m-ar ajuta sa stiu cand infloreste, la albine).
si un ginko biloba ar fi interesant, cred ca se poate face si ceva medicament din el!
tot in zona aia sunt si eu.

#64
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gabi, nivela aia are singura rigla din casa.
richi_e, ginko biloba creste greu in zona mea. Trebuie ingrijit si poti avea surprize dupa cativa ani (sa moara). In plus, nu am chef de arbori de 50 m inaltime. :)

Edited by adip1962, 08 December 2022 - 09:02.


#65
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Prognoza meteo nu anunta friguri sau inghet serios in urmatoarele doua saptamani, cel mult cateva ploi, asa ca la treaba!

#66
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Hey Gurule, sunt plantati de mult...
Dar ce este in ultima poza sunt in ghivece. Din ce-a ramas de plantat din padurice sunt la adapost; arborele de Iudeea, artar rosu (nu japonez), cires japonez, artar american dungat. Restul sunt in pamant fiind si avand radacinile suficient de mari ca sa nu-mi fac griji. Concret, am plantati 2 mesteceni rosii, un corcodus rosu, un tei pucios, un artar argintiu. Toti au peste 1 m inaltime.
Si inca mai am de scos vreo 10 pruni salbatici. Insa e mai comod la Capitala, fara sa fac focul, fara sa tai lemne. Din martie incolo e timp destul. Ziua e mai lunga, tuica s-a mai maturat, lemnele de gratar se mai usuca/putrezesc...

Edited by adip1962, 04 January 2023 - 11:24.


#67
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Recomandarea era pentru orice mai e de facut prin gradina, cine ar fi crezut ca toamna se prelungeste pana la mijloc de ianuarie?
Si eu mi-am zis ca tine, sa las plantarile/taierile/etc nefacute pentru martie dar o iarna prea blanda nu anunta nimic bun in primavara…
Natura va cauta o cale de compensare, perioadele prea calduroase aduc si perioade ceva mai friguroase nelalocul lor.

Edited by subway_guru, 04 January 2023 - 11:36.


#68
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Normal ca ai dreptate
Dar eu stau linistit. Mai in toti anii, am inceput la sfarsit de februarie cu taierea / stropirea etc. Ca primele semne de vegetatie sa fie pe la jumatatea lui aprilie. Caisii infloresc dupa 20.
Asa ca pot taia pomii pana pe 5-10 aprilie, iar vita de vie cam pana pe 5 mai (in jur de 15 incepe sa planga).
Timp berechet... sa fiu sanatos si sa am chef de munca! Asa ca acum stau la caldurica si ma ingras sa adun rezerve pentru primavara! :)

#69
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsubway_guru, on 05 octombrie 2022 - 07:07, said:

Pin negru, Liriodendron, Liquidambar, Platan, Amelanchier, Catalpa, Ginkgo, artar obisnuit cu frunza ca pe steagul canadian.
Castan comestibil NU, castanele au un invelis tepos extrem de neplacut.

Mi s-a parut ca sugestia asta a trecut aproape neobservata. Eu am o mare slabiciune pentru Liquidambari! Sunt superbi si nu sunt doi sa aiba acelasi colorit, in acleasi timp. Cresc repede. Eu am, deja, vreo cinci. Si-mi mai cumpar Posted Image Cu alte cuvinte, da! Ii recomand!
Ii poti lasa mai stufosi sau le poti taia ramurile, de la baza, incuranjandu-i sa creasca sub forma de copac.

P.S. Ala, de pe steagul canadian, nu este artar obisnuit, ci este Sugar Maple Posted Image

View Postadip1962, on 05 octombrie 2022 - 12:44, said:

[...]De asemenea, mistretii s-au inmultit fantastic (au ajuns pe strada la 2 case de mine).[...]

Inca mai ai probleme, cu mistretii?? La mine, pesta porcina (aia mare, din 2022 sau 2021 ... nu mai tin minte ... ) i-a terminat. Nu ma plang. Ma laud.

View Postgushpi, on 05 octombrie 2022 - 14:28, said:

[...]urșii apar lângă sursele de hrană ale omului..., el n-are nimic de-a face cu omu'...

așa că mergi doar cu bidonul cu apă și aparatul foto
[...]

Bag sama ca nu te-ai intalnit cu ursu'! Degeaba pleci tu doar cu bidonul cu apa si cu aparatul foto, daca gresesti si nu-ti dai seama ca, la 2m de poteca pe care ti-ai ales-o, e un loc cu fragute Posted Image  Vorba unui prieten: Sa ma fi vazut cum zburam, prin padure, de parca aveam vreo 20kg mai putin!

View Postadip1962, on 23 octombrie 2022 - 17:12, said:

M-am gandit, dar... nu.
Mesteacanul alb ar putea ajunge la 30 m inaltime. Ar fi singurul asa inalt din zona. orice vant mai tare, orice furtuna, in el ar da. Asa arborii plantati sau care sunt in wish list au inaltimea maxima de 10 m. Se vor apara unul pe altul si vor fi aparati de restul pomilor/arborilor.
Fa abstractie ca pana ajunge la 30 m eu voi fi oale si ulcele... Dar de ce sa le las altora batai de cap?

Crezi? Am un mesteacan rasarit, asa cum a vrut el, aproape lipit de gard. De-o parte faneata, de cealalta parte faneata. Are vreo douaj' de metri si mai mult inaltime. Vanturi, la mine, de 100km/k. Se tine tare bine, dragul de el!

Ti-as recomanda un alt favorit, de-al meu, Artarul Crimson. E scump dar imi place atat de mult, ca am mai comandat unul. Si mai comand, inca unul, cand revine in stoc.

Attached Files


Edited by DIY, 01 March 2023 - 22:26.


#70
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Incearca si un Liriodendron tulipifera.
Posted Image
P.S.
Cand am spus artar obisnuit am inclus orice artar cu frunza mare in forma de trident (desi la noi obisnuite ar fi alte specii cu frunza mica)

Edited by subway_guru, 02 March 2023 - 07:26.


#71
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mi-am terminat de cumparat toti copaceii din toamna. Nu mai am ce cumpara, ca nu mai am loc unde sa-i plantez.
Anul asta astept sa creasca cei care nu au fost plantati, sper ca in toamna sa-i ingrop pe toti. Sper. Desi au fost mutati, unii din pahare in ghivece de 12 l, nu prea-mi vine sa cred ca vor creste asa de mult. Asa ca doar sper.

#72
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Si care-i lista completa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate