Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Essilor vs. Hoya

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Salutare!
Urmeaza sa imi fac o pereche de ochelari progresivi si nu stiu ce brand sa aleg.
La Essilor sunt Varilux: X, E, Psyho, Comfort, Liberty, Digitime.
La Hoya sunt Hoyalux: id Myself, id Mystyle V+, Lifestyle 3, Balansis, Daynamic, Amplitude Plus.
Care ar fi echivalentele intre aceste 2 branduri?

#2
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Ți aș recomanda Hoya. Pentru că durata de viață a lentilelor va fi mult mai mare datorită tratamentelor care sunt mult mai performante. Nu ți faci progresiv pt 6 luni, ci pt minim 3 ani.

Dacă folosești f mult zona de intermediar ( adică desktop), mergi pe MySelf. Deși dacă este prima pereche de ochelari progresivi, e ok și Lifestyle. Dacă totuși alegi Essilor, ceva de la Physio n sus.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Nu am stat să îmi bat capul, am luat Hoya.
Puteam să iau și italienești, mai ieftine, sau, Zeiss, echivalentul Hoya.

Ce să mai adaug, că văd bine cu ei?!
Văd bine.
Că nu se zgîrie?
Nu se zgîrie.
Am și pentru citit, am și pentru distanță, pentru un ochi, da, sună ciudat, doar pentru un ochi.
Pentru distanță am echivalentul ,,heliomat ", se închide mult la soare, ajută mult chestia asta, practic ai 2 în 1, ochelari de vedere și ochelari de soare


Într-un cuvînt, foarte buni.

Edited by crisstonne, 03 October 2022 - 18:42.


#4
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

 Ev_eee, on 03 octombrie 2022 - 18:30, said:

Ți aș recomanda Hoya. Pentru că durata de viață a lentilelor va fi mult mai mare datorită tratamentelor care sunt mult mai performante. Nu ți faci progresiv pt 6 luni, ci pt minim 3 ani.

Dacă folosești f mult zona de intermediar ( adică desktop)...
Da, in principiu, pentru desktop. Dar ii voi lua si afara, deci o sa adaug si heliomat.

 Ev_eee, on 03 octombrie 2022 - 18:30, said:

Deși dacă este prima pereche de ochelari progresivi,...
Da, ar fi prima pereche. Acum am degresivi, intermediar si apropiere.

#5
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Daca si mai conduci zua,i pauza la heliomate, poate polarizate pt. exterior Am lentilele de la ambele.. tratamentele lentilelor nu te ajuta mai deloc.

#6
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Am o pereche de ochelari pentru distanta, cu lentile Hoya heliomate (fotocromatice)...mi se par geniale, mai ales pentru condus in soare puternic. Practic, se comporta ca niste ochelari de soare.
Am purtat ochelari cu lentile polarizate, stiu cum sunt, dar una-i una, alta-i alta.

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Am avut Essilor ultimele... 3 perechi de ochelari de vedere, sa tot fie vreo 10 ani in total, cred.
Ultima pereche, pe care am facut-o inainte de pandemie, si-a cam pierdut proprietatile hidrofobe mult mai repede decat cele vechi. Ce-i drept, e si model mid-range (Crizal Saphire ii zicea daca tin bine minte), cele mai vechi erau si cu blue filter, si subtiate, etc. Dar am presupus ca stratul hidrofob/oleofob e la fel la toate. M-am inselat. Dupa vreo 6 luni s-a cam dus, si e singurul tratament de care chiar imi pasa.

#8
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Eu am luat numai Essilor de vreo 15 ani deci n-am cu ce sa le compar, insa, n-am avut niciodata probleme cu lentilele. Toate au avut tratement antireflex, curatate numai cu apa si sapun lichid. Cea mai lunga pereche am purtat-o timp de 5 ani.

In general, n-ar trebui sa-ti bati capul cu asa ceva. Ochelarii se schimba des, nu ii iei pe 10 ani. Cel mult la 2 ani trebuiesc schimbati. Eu cumpar ce e mai ieftin, sau ce are oferta. La 1 an de zile cat port lentilele, nici nu conteaza.

Mie nu-mi plac lentilele heliomate.Cand intri din exterior in interior dureaza cateva minute ca isi revina, cu cat se inchid mai mult, cu mai mult timp dureaza sa isi revina la normal. Plus ca daca ai o casa la soare, se inchide si in interior.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

 ekoly, on 03 octombrie 2022 - 20:01, said:

Am o pereche de ochelari pentru distanta, cu lentile Hoya heliomate (fotocromatice)...mi se par geniale, mai ales pentru condus in soare puternic. Practic, se comporta ca niste ochelari de soare.
Am purtat ochelari cu lentile polarizate, stiu cum sunt, dar una-i una, alta-i alta.

Adevărat ce spui.
Cînd ajung acasa îi dau jos, obiectele din imediata proximitate nu necesită privitul prin ochelari, că sînt ,, afectați " de soare, cînd ajung în casă, nu mă interesează.

În casă doar pentru tv am nevoie de ei, tv-ul este la 4 metri distanță față de ochi, simt nevoia să privesc prin ochelari.
Dar asta se întîmplă seara, cînd nu mai sînt închiși la culoare.

#10
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 28.05.2020

View PostEv_eee, on 03 octombrie 2022 - 18:30, said:

Dacă totuși alegi Essilor, ceva de la Physio n sus.
Ordinea pusa in primul mesaj este de la cele mai slabe la cele mai bune ?  (la ambele)

#11
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 15.11.2005
hoya clar, essilor, in cazul meu s-au exfoliat intr-un an de zile...

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 13.03.2017
Sincer - in primul rand NU as lua lentile progresive
Sunt scumpe si aproape toti cunoscutii care au optat pentru progresive, au schimbat dioptriile mai rapid decat se asteptau.
As alege ceva "standard de buget" - ZEISS

#13
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Mda, am optat pentru progresiv Essilor Varilux E. Sper sa nu fie probleme cu ei. Am mai avut ochelari cu lentile Essilor, inclusiv astia degresivi, nu am avut probleme de niciun fel. Si nu sunt un fan un anume brand.
La Essilor mai primesc inca o pereche de lentile identice in aceeasi bani (pe rama mea), deci o sa am 2 perechi de ochelari in aceeasi bani.

Edited by ekoly, 04 October 2022 - 12:17.


#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
In teorie suna super ok, dar in practica tot timpul am schimbat ochelarii pentru ca s-a stricat ceva la rama. Lentilele inca arata foarte bine si la aia de 10 ani vechime. Posted Image
Dar daca tot iti dau lentile gratis, zi-le sa nu le taie. Poate se strica rama intai.

Edited by TehCube, 04 October 2022 - 12:19.


#15
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View PostTehCube, on 04 octombrie 2022 - 12:18, said:

Poate se strica rama intai.
Da poate nu se strica nimic! Ca asa a fost pana acum...Posted Image

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am ambele rame cu brațe cu suspensie ", da știu, se zice altfel, dar așa le zic eu  🤭
Cînd am avut cu brațe fixe, a pocnit rama, cînd am făcut ce nu se face, cînd am scos ochelarii cu o mînă, aveam treabă și eram murdar pe o mînă.

#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Daca nu se strica nimic cu ce te incalzeste ca primesti lentile extra? In caz ca le spargi? :D
Cand mi-am facut o data la ei, primeai lentile de ochelari de soare, si mai cumparai doar o rama pentru aia. D-asta ma gandeam ca daca nu le taie, poti oricand sa-ti faci inca o pereche, dar daca ti le taie la rama pe care o folosesti deja o sa fie bataie de cap sa gasesti inca o rama exact la fel dupa 2-3 ani. Mai bine iti iei doua perechi complete din prima.

Am patit-o eu cu niste rame RB la care s-a rupt un piciorus d-ala de suport la nas in garantie, si s-au chinuit vreo luna sa gaseasca fix acelasi model ca sa-mi poata muta lentilele.

#18
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View PostTehCube, on 04 octombrie 2022 - 19:56, said:

Daca nu se strica nimic cu ce te incalzeste ca primesti lentile extra? In caz ca le spargi? Posted Image
Am spus mai sus ca lentilele extra mi le monteaza pe rama mea, alta decat cea pe capse, initiala. Pe cea de-a doua pereche am optat sa nu am fotocromatic, fiindca voi folosi ochelarii doar la interior.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate