Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

trilogia 3 corpuri

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Tocmai am terminat de citit recent trilogia 3 body problem de cixin liu pentru a doua oară, însă de data aceasta am citit și continuarea, scrisă de Baoshu.

Cartea este centrată în jurul unei civilizații extraterestre apărută în un sistem solar instabil, trisolaris.
Începe în trecut, odată cu revoluția culturală și continuă în ere până la sfârșitul universului.

Este cea mai completă carte citită de acum, acțiunea pe mai multe planuri temporare depășește scrieri celebre cum ar fi Cloud Atlas, descrierea erelor și conturarea personalității personajelor este așa de bine făcută încât ai impresia că ești alături de personaje și în mediul în care trăiesc ele. Autorul îmbină armonios politica, tehnologia, romanța, thrillerul într-o carte de excepție. Iar metaforele introduse în cele trei povestiri (nu dau spoilere) sunt de o complexitate și o rezonanță pe care nu le găsești în literatura occidentală.

Având în vedere stângăcia cu care eu scriu, este greu să cuprind în cuvinte valoarea cestei cărți. V-o recomand cu căldură!

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 08.10.2004
pe mine nu m-a prins, desi imi place in general tipul asta de carte...poate o sa mai incerc :)

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Fiind o carte în care acțiunea se petrece pe mai multe planuri spatio-temporare dar și pe mai multe planuri metaforice, ca să zic așa, trebuie citită de mai multe ori. De fiecare dată scapă anumite aspecte subtile care însă reprezintă elemente cheie în narativă.

Cartea spune multe inclusiv despre aspecte istorice, cum ar fi revoluția culturală chineză sau chiar despre sistemele actuale de guvernare. Toate înțelesurile sunt criptate elegant în narativă, specific scrierilor asiatice.

Eu personal mă chinui să mai găsesc ceva similar, am citit deja și "wandering earth" scrisă de același scriitor însă de scriitori occidentali trilogia Marte de Kim Stanley Robinsson (dar nu numai, kim este un scriitor ffoarte bun) se aproprie ca și complexitate însă îi lipsește acea patină artistică dată de numeroasele metafore.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,275
  • Înscris: 11.08.2003
Ii dau o sansa dupa ce termin ce am inceput.
Mersi :)

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 08.10.2004
poate tocmai de aia nu m-a prins, prea multe metafore, stilul ala asiatic de a exagera...

peter f. hamilton si frederik pohl au niste serii interesante daca vrei...

#6
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
Și eu tot de doua ori am citit-o. Prima oara în engleza pe kindle, "căzută din camion", în ordinea greșită (am început cu partea a doua) și a doua oara în românește in ordinea corecta după ce a apărut in librarii.

Mie mi se pare fascinant pentru ca arata diferența de abordare a chinezilor fata de occidentali. Gândire pe termen lung, o poveste mare pe mai multe generații și unele mai mici individuale, fără sa respecte neapărat canoanele literaturii occidentale cu care ne omorau pe noi în școală (expozițiune, intriga, desfășurarea acțiunii, punct culminant și deznodământ). Adică exista toate însă la plural. Și deși toate sunt imbarligate pana la sfârșit nu exista loose ends...

Edited by KiloW, 03 October 2022 - 15:37.


#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Dupa parerea mea cea mai grandioasa epopee a evolutiei civilizatiei este ciclul Fundatiei de Asimov. Am inteles ca in sfarsit va fi ecranizat...
Daca o lungea, ar fi putut fi si Sfarsitul Copilariei de Clarke.
Ciclul Dune de Herbert, este si el extraodinar (daca aveti rabdare sa-l cititi pe tot).
Sincer, nu vad ce ar fi comparabil cu acestea, dar o sa incerc sa-l citesc.
PS. Chiar ma bucur ca postarea mea cu numarul 4000 este in acest subiect si referitoare la acesti scriitori.

Edited by adip1962, 03 October 2022 - 15:50.


#8
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
Mie mi s-au părut comparabile, au ceva în comun, însă în același timp sunt și diferite.

Ciclul Dune mi s-a părut ușor inconstant, nu toate părțile mi s-au părut la fel de reușite, sau cel puțin nu la nivelul primelor doua volume. E drept ca le-am și citit acum... Hmmm... 30 ani :)

Seria fundației da, e clar o ștacheta greu de atins.

Edited by KiloW, 03 October 2022 - 15:50.


#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
continuarea despre ce e? eu am citit rezumatul pe wikipedia..si astept filmul(o bucata). oare cand apare?

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Filmul ar trebui să apară la anul. Dacă ai citit doar rezumatul, oricum nu ai să înțelegi continuarea. Continuarea a fost scrisă de un fan al lui Cixin Liu, a fost dedicată acestuia și în mare încheie toate narativele rămase deschise în trilogie.

#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostKiloW, on 03 octombrie 2022 - 15:48, said:

....Ciclul Dune mi s-a părut ușor inconstant, nu toate părțile mi s-au părut la fel de reușite, sau cel puțin nu la nivelul primelor doua volume. E drept ca le-am și citit acum... Hmmm... 30 ani Posted Image
...........
Cred ca am cam tot atat. Ideea, cred nu-s sigur, este ca Herbert o luase pa campii... Nu am nici ce-a mai mica idee cum un om normal chiar si scriitor genial cum a fost ar fi putut sa urmareasca zecile de personaje care au aparut in ultimile volume. SIncer nu cred ca m-as mai incumeta peste volumul 4.
In ceea ce priveste ciclul Fundatiei, tu spuneai ca e foarte greu sa fie atins nivelul, eu sper sa fie depasit in timpul vietii mele. Si sa mai si apuc sa citesc! Dar... cred ca ai dreptate.
O sa caut cartea asta ca m-ati facut curios.

#12
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 31.12.2006
Este interesanta (si relevanta pentru mentalitatea culturii din care vine) si forma lui de optimism - succesul vine in urma unor eforturi extraordinare, in multe cazuri bazate pe sacrificiul celor care le fac, uneori impotriva opiniei populare. Vezi de exemplu si scena supernovei din The Wandering Earth.
Problema celor 3 corpuri (cea din fizica) este una foarte interesanta, si intelegerea ei ajuta la a intelege mentalitatea autorului. O chestie foarte interesanta (la care se face aluzie si in carte) e ca desi are o solutie analitica, aceasta e nefolositoare, si singura metoda fezabila e predictia bazata pe statea curenta, si corectia acesteia in functie de evolutia reala. Chestie general valabila in sistemele complexe, inclusiv cele socio-politice. Vezi si referirile la revolutia culturala, si cum toti luptau pentru adevarata cale.

#13
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Asimov are carti foarte usoare de aia sunt si populare. Carti echivalente cartilor politiste doar ca se intampla in spatiu.

Dune e o carte mult mai complexa. Desi are o povestire foarte atractiva are si cateva layere de politica, psiholigie, religie. Ultimele doua carti sunt superbe.

Cixin Liu e mai greu de citit. E chiar Science-fiction cu un accent mare pe science.

Alte serii extraordinare au Vernor Vinge, David Brin, Orson Scott Card, McMaster, John Scalzi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate