Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sfat cariera

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
feri25

feri25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.10.2009
Buna ziua,

Am 42 de ani si de la 26 de ani lucrez in vanzari.
Doresc o schimbare de cariera dar nu imediat ci in cativa ani timp in care pot sa fac cateva cursuri.

Va rog sa imi dati un sfat cam ce domeniu sa aleg.
Ma gandeam sa fac cursuri SSM (nivel superior) sau in domeniul ISCIR.
Precizez ca am o diploma de Inginer Mecanic.

Va multumesc!

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Incalzire, instalatii, pompe de caldura, panouri, eco/ verde ?

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017

 feri25, on 20 septembrie 2022 - 13:15, said:

Ma gandeam sa fac cursuri SSM (nivel superior) sau in domeniul ISCIR.

tu te orientezi catre lucruri periculoase si stresante. in domeniile alea lucrez si eu si nu as recomanda nimanui. si nu stiu cat te astepti sa castigi dar salariile nu-s prea bune.

Edited by bobitad, 20 September 2022 - 13:57.


#4
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017

 DeathRipple, on 20 septembrie 2022 - 14:11, said:

ai 42 de ani si ceri la necunoscuti sfaturi despre ce vrei sa faci in viata? daaaaamn
Omul cere sfaturi pentru un potential domeniu de recalificare nu pentru ce sa faca in viata. Sa nu intelegi un text din 4 fraze, dammmn.

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 feri25, on 20 septembrie 2022 - 13:15, said:

Ma gandeam sa fac cursuri SSM (nivel superior) sau in domeniul ISCIR.


Ca inginer da, intradevar poti face cursul SSM (de 80 de ore) sau pe cel aprofundat, care e un fel de master. Poti sa faci apoi si evaluari de risc insa este multa hartogarie, acte peste acte, trebuie sa faci instructaje periodice la angajati. Daca unul se raneste sau Doamne fereste moare ....  dai cu subsemnatul la toate autoritatile. Nu prea cred ca ti-ar placea.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Am eu cursul ala, dar cand am vazut dspre ce e vorba am zis pas.

Initiator - se cauta ingineri mecanici - daca esti dispus eventual sa pleci din localitatea de resedinta - sunt destuel fabrici care au nevoie - numai sa mai ai ceva cunostiinte de mecanica.
Daca ai uitat tot, nu merge.
Sunt fabrici de piese auto, sau altele care cauta. Dar trebuei sa fi bun pe domeniu.

Ce specializare ai pe diploma ?

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai la 42 de ani fara experienta / vechime in domeniu iti va fi foarte greu sa-ti gasesti un loc
Un angajator din orice domeniu tehnic daca vede un professional background in vanzari te cam trece la etc.
Diploma aia de Inginer Mecanic nu prea va fi de folos in cazul asta
In locul tau as cauta ceva legat tot de vanzari, mai ales ca este unul din domeniile cu cele mai multe pozitii deschise pentru cei care vor sa se angajeze

Spor

#8
feri25

feri25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.10.2009

 eiffel, on 20 septembrie 2022 - 15:13, said:

Am eu cursul ala, dar cand am vazut dspre ce e vorba am zis pas.

Initiator - se cauta ingineri mecanici - daca esti dispus eventual sa pleci din localitatea de resedinta - sunt destuel fabrici care au nevoie - numai sa mai ai ceva cunostiinte de mecanica.
Daca ai uitat tot, nu merge.
Sunt fabrici de piese auto, sau altele care cauta. Dar trebuei sa fi bun pe domeniu.

Ce specializare ai pe diploma ?

Pai cam asta e problema.
Nu am deloc experienta in domeniul diplomei.
Da, e greu sa găsesc de lucru ca inginer mecanic in vreo fabrica.
Specializarea e Masini si echipamente termice.
De aceea incerc sa gasesc cursuri de formare profesionala unde sa fou ajutat de diploma de inginer

 Naijax, on 20 septembrie 2022 - 15:18, said:

Pai la 42 de ani fara experienta / vechime in domeniu iti va fi foarte greu sa-ti gasesti un loc
Un angajator din orice domeniu tehnic daca vede un professional background in vanzari te cam trece la etc.
Diploma aia de Inginer Mecanic nu prea va fi de folos in cazul asta
In locul tau as cauta ceva legat tot de vanzari, mai ales ca este unul din domeniile cu cele mai multe pozitii deschise pentru cei care vor sa se angajeze

Spor

Pai in vânzări nu prea as mai vrea.
E un domeniu in care e posibil sa iti schimbi destul de des jobul iar peste vreo 10 ani va fii greu sa ma mai angajeze cineva.
Plus ca in vanzari trebuie mereu sa energie maxima la inceput de zi sa rezisti stresului si indeplinirea targetului.
Iar targetul se schimba frecvent asa ca o iei mereu de la inceput.

Edited by feri25, 20 September 2022 - 15:49.


#9
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

 feri25, on 20 septembrie 2022 - 15:46, said:

Pai cam asta e problema.
Nu am deloc experienta in domeniul diplomei.
Da, e greu sa găsesc de lucru ca inginer mecanic in vreo fabrica.
Specializarea e Masini si echipamente termice.
De aceea incerc sa gasesc cursuri de formare profesionala unde sa fou ajutat de diploma de inginer

Vezi ce cursuri ofera AJOFM sau ANOFM

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 feri25, on 20 septembrie 2022 - 13:15, said:

Buna ziua,

Am 42 de ani si de la 26 de ani lucrez in vanzari.
Doresc o schimbare de cariera dar nu imediat ci in cativa ani timp in care pot sa fac cateva cursuri.

Va rog sa imi dati un sfat cam ce domeniu sa aleg.
Ma gandeam sa fac cursuri SSM (nivel superior) sau in domeniul ISCIR.
Precizez ca am o diploma de Inginer Mecanic.

Va multumesc!

Tre sa ai vedere ca acei cativa ani adunati la cat ai acum se fac 50+ ani iar la varsta asta poti sa ai 10 diplome si 100 de calificari, da' loc de munca tot mai greu vei gasi.
Si stai linistit, indiferent ce fel de schimbare vei face, dupa 5-7 ani, tot in aceasta situatie de acum vei fi, ca vrei sa schimbi ceva.
Sfatul meu este sa ramai unde esti sau mai bine, sa schimbi locul de munca, dar sa ramai tot in zona de confort in care esti. Orice inceput are marile dezavantaje proprii, iar dupa o varsta nimanui nu-i convine sa reinceapa sa urce pe calea ierarhica incepand de la zero.

#11
feri25

feri25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.10.2009

 adisz, on 20 septembrie 2022 - 15:51, said:



Tre sa ai vedere ca acei cativa ani adunati la cat ai acum se fac 50+ ani iar la varsta asta poti sa ai 10 diplome si 100 de calificari, da' loc de munca tot mai greu vei gasi.
Si stai linistit, indiferent ce fel de schimbare vei face, dupa 5-7 ani, tot in aceasta situatie de acum vei fi, ca vrei sa schimbi ceva.
Sfatul meu este sa ramai unde esti sau mai bine, sa schimbi locul de munca, dar sa ramai tot in zona de confort in care esti. Orice inceput are marile dezavantaje proprii, iar dupa o varsta nimanui nu-i convine sa reinceapa sa urce pe calea ierarhica incepand de la zero.

Sa zicem ca raman in domeniu.
Dar oare ar fii bine sa fac unul sau doua cursuri de specializare in alt domeniu ca varianta de back up?
Ma gandesc ca nubse stie niciodata ce vremuri vin.
Poata la un moment dat imi voi face un pafa sau srl in domeniul ssm de exemplu sa al doile job.


#12
feri25

feri25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.10.2009

 DeathRipple, on 20 septembrie 2022 - 15:58, said:



pisoi, cand urmeaza sa petreci cel putin 50% din timpul in care esti treaz pe planeta asta facand o chestie care se numeste job, io cre' ca tre' sa te reconsideri un pic daca ceri unor straini pe net sfaturi despre cum vrei sa faci asta.
ca tu nu pricepi ce vreau sa zic si tre' sa-ti explic...well, that's on you.

Am cerut doar o părere despre o reconversie catre 2 domenii.
Doream sa aflu cum sunt cele 2 domenii in speranta ca cineva din domeniile respective ma pot ajuta.
Daca nu ai nimic de spus concret la intrebarea mea dute frate pe alte topicuri unde poate te pricepi.
Nu veni aici sa sa nu zici nimic.



#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 feri25, on 20 septembrie 2022 - 16:24, said:

Am cerut doar o părere despre o reconversie catre 2 domenii.
Doream sa aflu cum sunt cele 2 domenii in speranta ca cineva din domeniile respective ma pot ajuta.
Daca nu ai nimic de spus concret la intrebarea mea dute frate pe alte topicuri unde poate te pricepi.
Nu veni aici sa sa nu zici nimic.

pai io cre' ca ti-am zis. daca nu vrei sa auzi aia e altceva.

#14
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 feri25, on 20 septembrie 2022 - 15:55, said:



Sa zicem ca raman in domeniu.
Dar oare ar fii bine sa fac unul sau doua cursuri de specializare in alt domeniu ca varianta de back up?
Ma gandesc ca nubse stie niciodata ce vremuri vin.
Poata la un moment dat imi voi face un pafa sau srl in domeniul ssm de exemplu sa al doile job.

Dacă îți permiți acum, eu cred că e bine să le faci.

Poți afla despre noi posibilități chiar acolo, printre colegi sau profesori.

#15
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 feri25, on 20 septembrie 2022 - 13:15, said:

Buna ziua,

Am 42 de ani si de la 26 de ani lucrez in vanzari.
Doresc o schimbare de cariera dar nu imediat ci in cativa ani timp in care pot sa fac cateva cursuri.

Va rog sa imi dati un sfat cam ce domeniu sa aleg.
Ma gandeam sa fac cursuri SSM (nivel superior) sau in domeniul ISCIR.
Precizez ca am o diploma de Inginer Mecanic.

Va multumesc!
Mai ai un pic si iesi la pensie, stai cuminte, aduni bani de mita si cauta sa te angajezi la STAT (ca sa ai o pensie babana) !

Edited by ovidiu21, 20 September 2022 - 18:17.


#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

 ovidiu21, on 20 septembrie 2022 - 18:11, said:

Mai ai un pic si iesi la pensie, stai cuminte, aduni bani de mita si cauta sa te angajezi la STAT (ca sa ai o pensie babana) !
Marea majoritate a pensiilor de la stat sunt contributive deci proportionale cu media salariilor avute asadar nu-s babane.
Daca avea pile era deja in locurile alea bune (unde accesul e mai dificil cu Politehnica).

Edited by __Dan__, 20 September 2022 - 19:33.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,888
  • Înscris: 20.10.2015

 feri25, on 20 septembrie 2022 - 13:15, said:

Buna ziua,

Am 42 de ani si de la 26 de ani lucrez in vanzari.
Doresc o schimbare de cariera dar nu imediat ci in cativa ani timp in care pot sa fac cateva cursuri.

Va rog sa imi dati un sfat cam ce domeniu sa aleg.
Ma gandeam sa fac cursuri SSM (nivel superior) sau in domeniul ISCIR.
Precizez ca am o diploma de Inginer Mecanic.

Va multumesc!

Ce vinzi efectiv?

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 feri25, on 20 septembrie 2022 - 13:15, said:

Am 42 de ani si de la 26 de ani lucrez in vanzari.
Doresc o schimbare de cariera dar nu imediat ci in cativa ani timp in care pot sa fac cateva cursuri.

nu mi-o lua în nume de rău: din experiență îți spun că nu mai ai ăia câțiva ani.
Orice ai face trebuie să te hotărăști repede și să găsești un macaz pe care să-l schimbi mai repede de un an, maxim doi.
Și cel mai important, dacă tot schimbi, schimbă cu ceva să-ți placă cu adevărat.

Am fost în situația ta, știu ce spun.
Nu-i ușor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate