Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Sfat cariera

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Incearca o specializare in managementul de proiect ... nu musai PMI ... merge si o certificare facuta la dugheana de diplome ... exista cerinte ptr manageri de proiect cu licenta "tehnic".

Bafta

#20
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postferi25, on 20 septembrie 2022 - 13:15, said:

Buna ziua,

Am 42 de ani si de la 26 de ani lucrez in vanzari.
Doresc o schimbare de cariera dar nu imediat ci in cativa ani timp in care pot sa fac cateva cursuri.

Va rog sa imi dati un sfat cam ce domeniu sa aleg.
Ma gandeam sa fac cursuri SSM (nivel superior) sau in domeniul ISCIR.
Precizez ca am o diploma de Inginer Mecanic.

Va multumesc!
Daca esti bun cu adevarat in vanzari faci o caruta de bani. Iar daca acum esti stresat dinn cauza politicii companiei la care lucrezi mai bine schimbi compania decat domeniul. Totusi 26 de ani in vanzari imi spune ca sigur ti-a placut domeniul ca altfel nu vad de ce dupa abia un sfert de secol ti-ai da seama ca nu-ti place ....

#21
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,456
  • Înscris: 15.11.2003
Schimba produsul pe care-l vinzi cu ceva mai high-class, de ce nu software/servicii software

Ptr SSM cu 2 angajati platesc 150 lei + tva pe trimestru, un rahat raportat la cat biblioraft e de facut si actualizat periodic
Si pentru fise trebuie sa te deplasezi eventual chiar sa faci instruirea pe bune...dureaza...pai numai timpul si benzina ptr drum si s-au dus banii aia

Edited by radu103, 20 September 2022 - 22:54.


#22
feri25

feri25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.10.2009

View PostTarzy, on 20 septembrie 2022 - 21:42, said:

Incearca o specializare in managementul de proiect ... nu musai PMI ... merge si o certificare facuta la dugheana de diplome ... exista cerinte ptr manageri de proiect cu licenta "tehnic".

Bafta

Salut,

Mersi de sfat. E foarte util.
Stii cumva cum se plateste in domeniu? Incepator/Cu experienta?

View PostTsunnnami, on 20 septembrie 2022 - 21:24, said:



Ce vinzi efectiv?

Echipamente de marcare si inscriptionare industriale.

Edited by feri25, 21 September 2022 - 09:43.


#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postovidiu21, on 20 septembrie 2022 - 18:11, said:

Mai ai un pic si iesi la pensie, stai cuminte, aduni bani de mita si cauta sa te angajezi la STAT (ca sa ai o pensie babana) !


De unde le scoateti frate ??  Radio Erevan inca emite si nu stiu eu ? :)

Ca sa ai pensie speciala trebuie sa fi fost judecator, procuror, parlamentar.  Daca lucrezi ca si consilier intr-un minister oarecare o sa ai o pensie absolut normala. La orice alta agentie de stat (gen Protectia Copilului) e la fel.  Da, probabil dai  spaga insa nu pentru a beneficia de vreo pensie ci efectiv pentru a avea un loc de munca.

View PostTarzy, on 20 septembrie 2022 - 21:42, said:

Incearca o specializare in managementul de proiect ... nu musai PMI ... merge si o certificare facuta la dugheana de diplome ... exista cerinte ptr manageri de proiect cu licenta "tehnic".


PMI oricum e complicat sa faca. E scump si dureaza.

Iar PM sincer nu stiu cine si cat cauta, mai ales fara experienta anterioara.

#24
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostBogotta, on 21 septembrie 2022 - 11:23, said:


PMI oricum e complicat sa faca. E scump si dureaza.
să nu mai spunem că trebuie experiență de PM ca să te înscrii la examenul de PMI.

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostDaculScoril0, on 21 septembrie 2022 - 23:37, said:

să nu mai spunem că trebuie experiență de PM ca să te înscrii la examenul de PMI.


Asta se subintelege. Nici nu accepta sa te inscrii la ei daca nu poti dovedi anii de vechime si faptul ca ai fost incadrat ca PM. Plus ca examenele sunt foarte grele si destul de complexe.

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View Postferi25, on 21 septembrie 2022 - 09:42, said:

Echipamente de marcare si inscriptionare industriale.

Si ce e rau in asta?

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postferi25, on 20 septembrie 2022 - 13:15, said:

Am 42 de ani si de la 26 de ani lucrez in vanzari.
Doresc o schimbare de cariera dar nu imediat ci in cativa ani timp in care pot sa fac cateva cursuri.



Uite o idee la care nu iti trebuie nici un curs ci doar putina pricepere: instalarea de sisteme fotovoltaice. Pe oriunde ma uit (facebook, youtube, media) vad ca toata lumea e preocupata de consultanta si/sau montaj pentru astfel de sisteme. Sunt pe un mare val care cred ca va continua inca cativa ani buni. Chiar si eu m-am informat un pic pentru ca nu stiam ca sunt de doua tipuri: mono si policristaline. Cele monocristaline sunt superioare celorlalte. Ar merita aprofundat domeniul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate