Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alimentator universal + -

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,158
  • Înscris: 24.11.2006

 isr2002, on 13 septembrie 2022 - 11:33, said:

Ori eu sunt prost gramada - ceea ce nu ar fi exclus - ori tu nu intelegi ce scriu eu (n-as exclude-o nici pe asta). Care, puii mei, e varianta ta simplificata?? Sa inversez mufele dupa ce stiu care e + si -? Ca nu m-am prins.
Sper ca nu zici ca varianta simplificata este cu multimetru... Posted Image

Tu vezi ce scrie pe mufa mama, aia care-i pe cablul alimentatorului? Scrie "+" si "-"? Pe mufata tata, aia de intra in mufa mama de diferite forme si dimensiuni scrie acelasi lucru, "+" si "-"? Eu zic ca da! In loc sa pui "+" la "+" si "-" la "-" le pui taman invers, "+" la "-" si "-" la "+", "rasucesti" mufa, nu respecti indicatiile. Ce-i asa de greu? In momentul de fata, respectand indicatiile sau scrisul de pe mufe ai plusul pe mijloc, ca sa-l ai in lateral si minusul pe mijloc faci cum ti-am zis eu. N-ai nevoie de niciun multimetru! Cu ala poti sa masori ca sa te convingi ca am avut dreptate. In momentul de fata stii ca plusul e pe mijloc, tu ai zis lucrul asta.

#20
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004

 un_el, on 13 septembrie 2022 - 11:48, said:

.... In momentul de fata, respectand indicatiile sau scrisul de pe mufe ai plusul pe mijloc...
OK!!! In sfarsit! Pai asta nu stiam.  Cu asta trebuia inceput (si sfarsit). De unde era sa stiu ca daca pun + la + si - la -, o sa am + pe mijloc?? E ceva universal la alimentatoare, probabil...
Acum sunt lamurit. Multumesc tuturor!

 un_el, on 13 septembrie 2022 - 11:48, said:

... In momentul de fata stii ca plusul e pe mijloc, tu ai zis lucrul asta.
Stai! Unde am zis eu asta? Iar o luam de la capat?

Edited by isr2002, 13 September 2022 - 12:04.


#21
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Cand verifici tu bateriile ai un fir al mutimetrului bagat in gaura multimetrului notata cu COM si celalalt fir bagat in gaura notata cu V. Firul din COM corespunde minusului. Daca pui V la minusul bateriei si COM la plus indicatia de pe multimetru va fi tensiunea bateriei cu - in fata. Clar pana aici? Sa nu-mi zici ca nu stii polaritatea bateriilor...
Asadar daca pui COM pe centru mufei de alimentare si V pe inelul exterior la mufei si pe multimetru NU-ti apare tensiunea cu minus inseamna ca ai minusul pe centru mufei de alimentare.
Daca apare cu - inversezi mufa alimentatorului, cum zicea un_el.

Daca zici in continuare ca nu-ntelegi ma convingi ca ai deschis subiectul la misto.

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Imi aduc aminte de o faza, comica as spune.
Un vecin il intreaba pe frate-miu: auzi, cum verific si eu un led daca e bun ? La care frate-miu ii spune: baga-l in priza si daca face poc, inseamna ca era bun, daca nu, arunca-l :D

Edited by tehnics, 13 September 2022 - 12:41.


#23
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004
Peerless, foarte clar. Nu stiam treaba cu COM si V.

#24
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,158
  • Înscris: 24.11.2006

 isr2002, on 13 septembrie 2022 - 12:01, said:

OK!!! In sfarsit! Pai asta nu stiam.  Cu asta trebuia inceput (si sfarsit). De unde era sa stiu ca daca pun + la + si - la -, o sa am + pe mijloc?? E ceva universal la alimentatoare, probabil...
Acum sunt lamurit. Multumesc tuturor!

Stai! Unde am zis eu asta? Iar o luam de la capat?

Quote

In instructiuni spune asa:
"pentru dispozitivele de polaritate pozitivă marcajul "+" de
pe vârf trebuie să corespundă marcajului "+" de pe conectorul DC, pentru dispozitivele de polaritate
negativă "-" marcajul pe vârf trebuie să corespundă marcajului "+"

Nici macar instructiunile nu le-ai citit cu atentie. Lasand la o parte "polaritatea" scrisa de producatorul Well. Posted Image Asta a fost din primul tau post... Data viitoare incearca sa intelegi ce scrie acolo, nu doar sa citesti. Era foarte limpede de la bun inceput.

Edited by un_el, 13 September 2022 - 13:12.


#25
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004
un-el: acum sunt convins ca nu ai inteles.

#26
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,158
  • Înscris: 24.11.2006

 isr2002, on 13 septembrie 2022 - 13:14, said:

un-el: acum sunt convins ca nu ai inteles.

Las-o asa, bine ca s-a rezolvat problema, nu are importanta. Grija mare cum folosesti respectivul alimentator, vezi sa nu se incalzeasca excesiv. La cum le fabrica in ziua de astazi sa n-ai surprize neplacute.

#27
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004
Well nu e firma romaneasca?

#28
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,158
  • Înscris: 24.11.2006
E o marca proprie a Vitacom. Cum emag are marci proprii, Flanco, Altex, magazinele care vand alimente, asa e si cu Well. Sunt produse in China pe ele scriind Well, chinezului daca ii platesti cat cere iti scrie ce vrei pe orice produs. Chiar daca scrie pe el made in Romania nu bag mana in foc ca e facut aici, cel mult asamblat aici cu piese chinezesti, in esenta tot China. In ceea ce priveste calitatea sunt relativ ok, chinezului de cati bani ii dai de atata fabrica.

#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 isr2002, on 13 septembrie 2022 - 13:24, said:

Well nu e firma romaneasca?
Nu.
Numele e un pic la deruta, cum era pe vremuri Adibas in loc de Adidas, asa e si Well in loc de Weller (care e o marca buna, de calitate).

Edited by tehnics, 13 September 2022 - 14:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate