Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Alimentator universal + -

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 06.09.2004
Am luat un alimentator Well 2250 mAh pentru o lumina de noapte  care merge cu baterii sau la 6V curent continuu.
Pe lumina scrie ca - este central.
Alimentatorul are posibilitatea de a schimba polii, dar eu nu inteleg care si cand e unul sau celalalt. Am pus alimentatorul pe 3V si am bagat cablul in el. Ma asteptam ca atunci cand am bagat corect sa mearga, iar cand am bagat gresit, sa nu mearga. Dar, surpriza (pentru mine) becul se aprinde in ambele situatii.
Ce e de facut, ca nu ma pricep?
In instructiuni spune asa:
"pentru dispozitivele de polaritate pozitivă marcajul "+" de
pe vârf trebuie să corespundă marcajului "+" de pe conectorul DC, pentru dispozitivele de polaritate
negativă "-" marcajul pe vârf trebuie să corespundă marcajului "+"

Dar ce fel de dispozitiv este lumina mea? De polaritate negativa, pentru ca are - in centru?

Edited by isr2002, 12 September 2022 - 13:54.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Cel mai probabil acele becuri de veghe au punte redresoare in interior si indeferent de polaritate ele alimenteaza corect circuitul.

#3
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Ia un multimetru digital de 30 de lei și verificã polaritatea.

#4
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 06.09.2004
Am, dar nu stiu Posted Image cum se face. Il folosesc doar ca sa verific baterii. Posted Image

View Posttehnics, on 12 septembrie 2022 - 14:20, said:

Cel mai probabil acele becuri de veghe au punte redresoare in interior si indeferent de polaritate ele alimenteaza corect circuitul.
Atunci o sa-l las oricum.

Edited by isr2002, 12 September 2022 - 14:35.


#5
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Deci, colegu' nestiutor verifica baterii cu multimetrul insa nu stie cum sa gaseasca polaritatea la un alimentator... Posted Image

#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postisr2002, on 12 septembrie 2022 - 14:33, said:

... verific baterii.
Si n-ai observat ca daca nu tii cont de cabluri sau de polaritatea bateriei,
uneori afiseaza cu - ?

#7
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 06.09.2004
Ba da.

#8
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,102
  • Înscris: 24.11.2006

View Postisr2002, on 12 septembrie 2022 - 13:50, said:

Am luat un alimentator Well 2250 mAh pentru o lumina de noapte  care merge cu baterii sau la 6V curent continuu.
Pe lumina scrie ca - este central.
Alimentatorul are posibilitatea de a schimba polii, dar eu nu inteleg care si cand e unul sau celalalt. Am pus alimentatorul pe 3V si am bagat cablul in el. Ma asteptam ca atunci cand am bagat corect sa mearga, iar cand am bagat gresit, sa nu mearga. Dar, surpriza (pentru mine) becul se aprinde in ambele situatii.
Ce e de facut, ca nu ma pricep?
In instructiuni spune asa:
"pentru dispozitivele de polaritate pozitivă marcajul "+" de
pe vârf trebuie să corespundă marcajului "+" de pe conectorul DC, pentru dispozitivele de polaritate
negativă "-" marcajul pe vârf trebuie să corespundă marcajului "+"

Dar ce fel de dispozitiv este lumina mea? De polaritate negativa, pentru ca are - in centru?

Bec sau LED-uri? Despre ce vorbim? Daca e bec n-are nicio importanta cum il alimentezi, va lumina oricum. Tare mi-e greu sa cred ca ai luat ceva care are in interior asa ceva desi fratii cu ochii oblici scot bani din orice. Eu stiu ce fel de dispozitiv e lumina ta? Ce intelegi tu prin intrebarea asta? De ce are "-" in centru? Asa o fi vrut chinezul sa faca respectiva lampa, cu minusul pe mijloc? Crezi ca-i o regula sa puna plusul intotdeauna pe mijloc? Pune o poza cu alimentatorul si respectiva lampa, daca ai cum s-o desfaci sa ne lamurim despre ce-i vorba bine ar fi. Daca functioneaza foloseste-o asa. Mare atentie la respectivul "alimentator", sa nu ai vreo surpriza, supravegheaza-l intai, vezi cum se comporta (cat se incalzeste) si apoi foloseste-l peste noapte.

View Postisr2002, on 12 septembrie 2022 - 14:33, said:

Am, dar nu stiu Posted Image cum se face. Il folosesc doar ca sa verific baterii. Posted Image

Atunci o sa-l las oricum.

Ai impresia ca bateria are ceva mai deosebit fata de alimentatorul pe care-l ai? Pune-l pe 200vcc notat si cu DC si masoara fara grija. Este exact ca la baterii, nimic deosebit. Daca-ti afiseaza cu "-" in fata inseamna ca n-ai nimerit polaritatea.

Eu propun moderatorului sa creeze un topic separat care sa se numeasca "Coltul incepatorului" si sa-l faca sticky, in felul asta nu se vor mai deschide tot felul de topicuri de genul celor care s-au mai deschis, n-o sa le mai enumar. In acelasi timp: inainte de a deschide un topic: cautati cu nenea gogu', e asa de greu? Ia sa vezi cat de complicat era: https://www.google.c...sclient=gws-wiz

Edited by un_el, 12 September 2022 - 17:26.


#9
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

View Postisr2002, on 12 septembrie 2022 - 13:50, said:

... o lumina de noapte  care merge cu baterii sau la 6V curent continuu.
Am pus alimentatorul pe 3V si am bagat cablul in el... becul se aprinde...

Acum e clar?

#10
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 06.09.2004

View Postisr2002, on 12 septembrie 2022 - 13:50, said:

...

Dar ce fel de dispozitiv este lumina mea? De polaritate negativa, pentru ca are - in centru?

View Postun_el, on 12 septembrie 2022 - 17:12, said:

... De ce are "-" in centru?..;.
Nu am intrebat de ce are - in centru. Am intrebat daca dispozitivul este considerat de polaritate negativa, pentru ca are - in centru.
Nu stiu daca e led. Este acoperit cu plastic mat. N-o sa-l dezlipesc acum...
In alta ordine de idei, atatea raspunsuri (le las la o parte pe cele care contin doar mistouri), dar, in afara de tehnic,  nu a raspuns nimeni decat prin intrebari.
Hai sa o luam altfel. Ori n-am explicat eu bine, ori n-ati inteles voi.
Cu alimentatorul am pus poza in primul post. Este in link. Dar pun aici si explicatii:
Asa arata mufa de la cablul alimentatorului. Scrie intr-o parte + si in cealalta -

[ https://i.postimg.cc/9QzvtN0H/al.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum, asa arata mufele de schimb. La fel, pe o latura + si pe alta - . NU scrie centru sau exterior. Doar + si -

[ https://i.postimg.cc/3R319d10/m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intrebarea este: cum fac sa stiu ca am - pe centrul mufei?

Sau lamuriti-ma altfel: mi-ati spus ca pot afla cu multimetrul. Cum? Nu e mai simplu sa explicati decat sa faceti misto?
Ok, pun multimetrul in interiorul mufei si pe exterior. Sa zicem ca imi arata pozitiv. Si? Ce inseamna asta?

#11
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,102
  • Înscris: 24.11.2006

View Postisr2002, on 12 septembrie 2022 - 21:01, said:

Nu am intrebat de ce are - in centru. Am intrebat daca dispozitivul este considerat de polaritate negativa, pentru ca are - in centru.
Nu stiu daca e led. Este acoperit cu plastic mat. N-o sa-l dezlipesc acum...
In alta ordine de idei, atatea raspunsuri (le las la o parte pe cele care contin doar mistouri), dar, in afara de tehnic,  nu a raspuns nimeni decat prin intrebari.
Hai sa o luam altfel. Ori n-am explicat eu bine, ori n-ati inteles voi.
Cu alimentatorul am pus poza in primul post. Este in link. Dar pun aici si explicatii:
Asa arata mufa de la cablul alimentatorului. Scrie intr-o parte + si in cealalta -

[ https://i.postimg.cc/9QzvtN0H/al.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum, asa arata mufele de schimb. La fel, pe o latura + si pe alta - . NU scrie centru sau exterior. Doar + si -

[ https://i.postimg.cc/3R319d10/m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intrebarea este: cum fac sa stiu ca am - pe centrul mufei?

Sau lamuriti-ma altfel: mi-ati spus ca pot afla cu multimetrul. Cum? Nu e mai simplu sa explicati decat sa faceti misto?
Ok, pun multimetrul in interiorul mufei si pe exterior. Sa zicem ca imi arata pozitiv. Si? Ce inseamna asta?

In primul rand, fara suparare, n-ai nici macar notiunile de baza despre electricitate, nu vreau sa te jignesc. Chestiile pe care le intrebi tu se faceau in clasa a VIII- a la fizica plus multe altele legate tot de electricitate. Ce intelegi tu prin "considerat de polaritate negativa, pentru ca are - in centru"? Unu la mana: curentul continuu are intotdeauna + si -. Chit ca-l obtii dintr-o baterie, generator, transformator plus punte redresoare, sursa ta in comutatie, panouri fotovoltaice, etc. etc. N-o sa mai intram in alte amanunte, cum "circula" curentul continuu din punct de vedere al fizicii si din punct de vedere tehnic. Revenind la "polaritatea ta negativa", ti-am mai zis, e pur si simplu o alegere a chinezului, a dorit sa puna in centru minusul, care-i problema? Ce trebuie sa faci tu? Ce ti s-a mai spus: in primul rand iei aparatul de masura si inveti sa-l folosesti intr-un mod corect, din cate vad eu nici macar nu te-ai uitat prin ce ti-am trimis eu. O sa mai fac un "efort" si o sa-ti trimit un alt link dar trebuie sa-ti pui putin cap'sorul la contributie. Ia vezi ce zice baiatu' asta de la minutul 1:23 incolo? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TdUK6RPdIrA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Te-ai prins de poanta? Ca sa inversezi polaritatea, nu crezi c-ai putea sa faci ceva cu mufa care intra in conectorul de pe alimentator? Manastire intr-un picior ghici ciuperca ce-i! Astept sa-mi spui cand ai reusit. Succes!

LE: vezi, de asta am propus sa existe aici un coltisor care sa se numeasca "coltul incepatorului", nu-i o rusine sa intrebi, pacat este sa nu incerci sa intelegi ceea ce ti se explica. Exista internetul, slava Domnului, gasesti cate informatii doresti. De-ar fi fost si pe vremuri asa, ce bine ar fi fost...

Edited by un_el, 12 September 2022 - 22:27.


#12
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Despre conventii privind polaritatea https://en.m.wikiped...olarity_symbols
Cum determini polaritatea cu multimetrul ti-a zis un_el.
Daca nu reusesti sa inveti cu multimetrul vezi metoda cu paharul https://everycircuit...d-school-method

#13
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 06.09.2004

View Postun_el, on 12 septembrie 2022 - 22:19, said:

In primul rand, fara suparare, n-ai nici macar notiunile de baza despre electricitate, nu vreau sa te jignesc. Chestiile pe care le intrebi tu se faceau in clasa a VIII- a la fizica plus multe altele legate tot de electricitate. ...

Perfect de acord.
Ma uit deseara.

View Postun_el, on 12 septembrie 2022 - 22:19, said:

....Ce intelegi tu prin "considerat de polaritate negativa, ...

Nu zic eu. Am citat din instructiunile cu care vine alimentatorul (vezi i postul initial):

"pentru dispozitivele de polaritate pozitivă marcajul "+" de
pe vârf trebuie să corespundă marcajului "+" de pe conectorul DC, pentru dispozitivele de polaritate
negativă "-" marcajul pe vârf trebuie să corespundă marcajului "+"


Deci, ce inseamna "dispozitivele de polaritate pozitivă"?


De acord cu sectiunea pentru incepatori! Am cautat inainte unde as putea sa postez. Nu aveam unde decat aici. Scuze.


Totusi, nu ma pot abtine. Presupunand ca nu as avea multimetru, cum imi pot da seama cum sa asez mufele alea ca sa fiu sigur ca - e in centru?

Edited by isr2002, 13 September 2022 - 09:38.


#14
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Pui apa cu sare intr-un pahar. Iei doua sarme dezizolate pe care le legi la mufa de alimentare a carei polaritate nu o stii, una pe un terminal al mufei, cealalta pe celalalt terminal. Ai grija sa nu faci scurt.
Bagi cu grija sa nu faci scurt sarmele in solutia salina. Sarma pe care se formeaza cele mai multe bule corespunde la minus. Cealalta corespunde la plus.

#15
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,102
  • Înscris: 24.11.2006

View Postisr2002, on 13 septembrie 2022 - 09:29, said:

Perfect de acord.
Ma uit deseara.



Nu zic eu. Am citat din instructiunile cu care vine alimentatorul (vezi i postul initial):

"pentru dispozitivele de polaritate pozitivă marcajul "+" de
pe vârf trebuie să corespundă marcajului "+" de pe conectorul DC, pentru dispozitivele de polaritate
negativă "-" marcajul pe vârf trebuie să corespundă marcajului "+"


Deci, ce inseamna "dispozitivele de polaritate pozitivă"?


De acord cu sectiunea pentru incepatori! Am cautat inainte unde as putea sa postez. Nu aveam unde decat aici. Scuze.


Totusi, nu ma pot abtine. Presupunand ca nu as avea multimetru, cum imi pot da seama cum sa asez mufele alea ca sa fiu sigur ca - e in centru?

Traducerea aia e facuta pe genunchi sau cu ajutorul google translate. Peerless ti-a raspuns la intrebare. Eu iti zic sa faci altceva: de ce nu inversezi mufa tata in mufa mama? Ai constatat ca in momentul de fata ai plusul pe mijloc, pune invers mufa, nu respecta ce scrie pe mufa mama de pe incarcator, in loc sa pui plus la plus si minus la minus pui plus la minus si minus la plus. Ce zici? S-a rezolvat problema? Eu zic ca da in proportie de 100% la 100%. Doar sa n-ai vreun ghidaj pe acolo care sa nu-ti permita sa faci ce ti-am zis eu, oricum il poti "rezolva" si pe ala daca vrei neaparat. Pune-ti cap'sorul la contributie, sunt niste chestii extraordinar de simple si evidente in acelasi timp!

Edited by un_el, 13 September 2022 - 10:30.


#16
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 06.09.2004

View Postun_el, on 13 septembrie 2022 - 10:26, said:

... Ai constatat ca in momentul de fata ai plusul pe mijloc, ...
Pai, ca sa constat, merge doar cu metoda lui Peerless (merci, asa o sa fac) sau cu multimetru. Dupa ce constat, e simplu...

#17
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,102
  • Înscris: 24.11.2006

View Postisr2002, on 13 septembrie 2022 - 10:45, said:

Pai, ca sa constat, merge doar cu metoda lui Peerless (merci, asa o sa fac) sau cu multimetru. Dupa ce constat, e simplu...

Ce ti-am zis eu e acelasi lucru cu ce ti-a spus Peerless, el ti-a dat o indicatie cum sa faci daca nu stii sa folosesti multimetrul. Ce ti-am scris eu este "varianta simplificata", calea rapida daca vrei sa-i spui asa. Lucrurile sunt foarte evidente, incearca sa intelegi e vorba de logica elementara. Nu cred ca este cazul sa facem apologia unui banal alimentator, inversezi polaritatile, obligatoriu plusul se va muta in exterior iar minusul va fi pe mijloc. Ti-am zis cum sa faci lucrul asta... Din punctul meu de vedere problema este rezolvata.

#18
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 06.09.2004
Ori eu sunt prost gramada - ceea ce nu ar fi exclus - ori tu nu intelegi ce scriu eu (n-as exclude-o nici pe asta). Care, puii mei, e varianta ta simplificata?? Sa inversez mufele dupa ce stiu care e + si -? Ca nu m-am prins.
Sper ca nu zici ca varianta simplificata este cu multimetru... Posted Image

Edited by isr2002, 13 September 2022 - 11:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate