Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Certificarile in IT - Azure, Amazon, Comptia - conteaza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

 mufa, on 27 decembrie 2022 - 12:50, said:

Tu probabil ești obișnuit să lucrezi cu genul de oameni care mint cînd deschid gura, e normal să vrei să ai totul scris.
Poate si el face parte din acea categorie de oameni.
Spun asta pentru ca atunci cand scrie ceva prima impresie pe care o am este ca minte.
Dar e Craciunul si timpul pentru povesti.

#38
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

 mufa, on 27 decembrie 2022 - 12:50, said:

Tu probabil ești obișnuit să lucrezi cu genul de oameni care mint cînd deschid gura, e normal să vrei să ai totul scris. Bine, normal ar fi să pleci dintr-un astfel de mediu.
Peste tot e asa, mai ales intre middle si upper management.Se pune accentul pe politica de a face peformanta si nu peformanta in sine.

Quote

Poate să aibă orice spate. Tu realizezi că în firma respectivă a doua zi nu-l mai respectă nimeni și că la fel de bine poate să fie manager peste firele de iarbă din fața firmei după ce ar face o astfel de fază?
Dar pe nimeni nu intereseaza ce i se intampla lui X.Fiecare cu treaba lui. Daca i se intampla lui X, problema lui X. E totul politica facuta de pe diferite nivele
de putere.

Quote

Și hai, mult success să conduci niște oameni inteligenți care nu te respectă.
Este posibil sa te respecte doar din punct de vedere al politicall-corectness-ului atat tot.Problema la care te referi tu ? Dialectica de intrepretare, atat tot.
Ceva de genul: "eu doar am amintit in trecere, tu ai inteles ca e obligatoriu.Na, daca nu avem scris nu vom stii niciodata", si gata..

Quote

Iar cu frica nu merge, în domeniul ăsta te cam împiedici de joburi la fiecare pas.
Reciproca este valabila.Exista si cealalta directie. Si ei se  "impiedica" de oameni la fiecare pas. Iar cum majoritatea mai au si credite, nu prea pleaca oamenii la alta firma=> alt inceput, alte batai de cap, poate dai de unii si mai intoleranti, poate nu te intelegi acolo mai cu nimeni, poate nu-ti plac proiectele, ehe sunt multe variabile de luat  in calcul.
Dupa ce ai prins radacini int-o companie , nu prea poti sa pleci asa ca la sfarsitul unui film de la cinema.Si ei stiu asta.

PS:aminteai de frica. Hmm e de ajuns sa aibe rate mari la banci  si atunci deja frica a pus stapanire pe el. Poti face ce vrei tu cu el, pt ca rata la banca trebuie platita si atunci se profita de aceasta frica
si se apasa si mai tare pe angajat.Cel putin asa-i regimul in Romania  din cate am vazut.Mai toti care au rate la banci le este frica de mor sa comenteze ceva care supara seful,
Din contra, se comporta cu el precum se comporta Dascalescu si col Burtica in jurului lui Ceausescu.

Dar,... mai e ceva. Sa zicem ca angajatul face o boacana grava. In loc sa fie dat afara sau sanctiionat , i se iarta greseala insa i se aduce aminte ca e dator vandut managerului care i-a iertat greseala.
Daca acel individ mai are si credite la banca, ala va deveni  "yes-man"-ul  cel mai desavarsit.

Iar a profita de lantul de slabiciuni ale cuiva, nu mai este management ci politica.Iar in Romania cam70% din manageri, fac de fapt politica. De aceea romanii cand pleaca de la un job nu  pleaca din cauza salariului ci din cauza managerului care este toxic.Pt ca acel manager face cu ei  politica si nu management.

Dar chestiile astea sunt stiute, insa fiecare parte se face ca nu stie.

#39
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

 AlaDinCopac, on 28 decembrie 2022 - 01:15, said:

Peste tot e asa, mai ales intre middle si upper management.Se pune accentul pe politica de a face peformanta si nu peformanta in sine.
Tristuț că trăiești prin astfel de oameni. Destul de grav că accepți asta. Mă refer la partea cu mințitul.
Referitor la politica de a face performanța și nu performanța în sine, asta e ceva normal. Performanța face managerul cu oamenii lui, politica se face de la nivel de director în sus.

 AlaDinCopac, on 28 decembrie 2022 - 01:15, said:

Dar pe nimeni nu intereseaza ce i se intampla lui X.Fiecare cu treaba lui. Daca i se intampla lui X, problema lui X. E totul politica facuta de pe diferite nivele
de putere.

Este posibil sa te respecte doar din punct de vedere al politicall-corectness-ului atat tot.Problema la care te referi tu ? Dialectica de intrepretare, atat tot.
Ceva de genul: "eu doar am amintit in trecere, tu ai inteles ca e obligatoriu.Na, daca nu avem scris nu vom stii niciodata", si gata..
Depinde, dacă lucrezi doar cu autiști, e posibil să ai dreptate. Dar contrar memelor de pe internet, ăia sunt foarte rari, așa că celor mai mulți colegi le pasă.

Nu ai cum să conduci niște oameni inteligenți care nu te respectă. Pur și simplu te calcă pe cap, te fac preș la figurat. Am făcut-o personal, am văzut la alții și niciodată nu a ieșit bine pentru manager. Absolut niciodată!

 AlaDinCopac, on 28 decembrie 2022 - 01:15, said:

Reciproca este valabila.Exista si cealalta directie. Si ei se  "impiedica" de oameni la fiecare pas. Iar cum majoritatea mai au si credite, nu prea pleaca oamenii la alta firma=> alt inceput, alte batai de cap, poate dai de unii si mai intoleranti, poate nu te intelegi acolo mai cu nimeni, poate nu-ti plac proiectele, ehe sunt multe variabile de luat  in calcul.
Dupa ce ai prins radacini int-o companie , nu prea poti sa pleci asa ca la sfarsitul unui film de la cinema.Si ei stiu asta.
Are you for real? De unde se lovesc mă de oameni cînd toată lumea caută sa angajeze? Și ai idee cam cît costă să angajezi pe cineva nou, training, etc. Se împiedică un drac la fiecare pas. Dacă era așa, nu erau salariile în programarea atît de mari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate