Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Retete Vegetariene ieftine, simple si rapide

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022
Salut tuturor!  Sunt vegetarian de 20 ani  ( din cei 44 pe care-i am)  si nu ma atrage deloc carnea.In nici un caz nu-mi face pofta sa o mananc. Mereu am consumat alimente semi preparate, congelate sau mancat ceva preparat de altii ( de obicei nesanatos si mult asa s-au adunat multe kg...de am ajuns XXL ). De cateva luni am schimbat radical abordarea si cumpar doar alimente de baza din care prepar eu singur mancarea. Asa vad mai clar ce anume contine si calitatea ingredientelor. Surprinzator si costurile lunare ale  alimentelor au scazut incredibil, adica cu 90%.
Alimentele se baza sunt foarte de ieftine iar mancarea poate fi delicioasa. Am experimentat diferite retete simple si rapide, in mare parte cu succes. Legume la cuptor, combinatii fulgi ovaz, orez brun cu ou, vinete la cuptor, fasole frecata,supa linte  etc. Deschid acest subiect pentru a afla noi retete similare si cred ca aceaste informatii pot fi utile multor alte persoane care sunt incepatori la gatit sanatos. Ideal cu maxim 5 ingrediente si timp de preparare  - 60 min
Mutumesc si multa sanatate

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmatrix5, on 09 septembrie 2022 - 14:14, said:

  Am experimentat diferite retete simple si rapide, in mare parte cu succes.  
Păi pune-le.
Așa începe un topic de succes.

Edited by althea, 09 September 2022 - 14:24.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Daca tot ai experienta, nu incepi prin a ni le impartasi pe ale tale? :)

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
1-2 banane coapte, fulgi de ovaz, sa fie cat mai mici.

Bananele se fac pasta cu o furculita. Evident le decojiti prima data.
In pasta de banane aruncati un pumn de fulgi de ovaz.
Cu o lingura portionati si faceti niste biscuiti, patrati, rotunzi, cum aveti chef.
Bagati la cuptor ... 10-15 minute la ... 180 grade!??!!? Habar nu am, nevasta stie :D

Au iesit niste biscuiti foarte sanatosi fara zahar. Bun pentru aia mici, dar si pentru aia mari, depinde de gustul fiecaruia.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu situ unde gasesti tu legume ieftine (sau ce legume iei), ca un kil de rosii bune ii mai scump decat un kil de pui :lol:

#6
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022

View PostBursul, on 09 septembrie 2022 - 15:43, said:

1-2 banane coapte, fulgi de ovaz, sa fie cat mai mici.

Bananele se fac pasta cu o furculita. Evident le decojiti prima data.
In pasta de banane aruncati un pumn de fulgi de ovaz.
Cu o lingura portionati si faceti niste biscuiti, patrati, rotunzi, cum aveti chef.
Bagati la cuptor ... 10-15 minute la ... 180 grade!??!!? Habar nu am, nevasta stie Posted Image

Au iesit niste biscuiti foarte sanatosi fara zahar. Bun pentru aia mici, dar si pentru aia mari, depinde de gustul fiecaruia.

Multumesc mult. Suna bine si incerc zilele astea, apoi revin cu un review Posted Image . Am descoperit ca din banane iese si inghetata delicioasa. Doar le pui la congelator,dai jos coaja,eventual adaugi un pic de scortisoara si amesteci. Iese inghetata super



View PostLex404, on 09 septembrie 2022 - 16:00, said:

Nu situ unde gasesti tu legume ieftine (sau ce legume iei), ca un kil de rosii bune ii mai scump decat un kil de pui Posted Image

Fata de ce luam inainte tot pare ieftin, cartofii...telina..patrunjel..morcovii..fasolea..linte..naut..etc. Si chiar te saturi cu ele.Am luat si rosii dar nu foarte multe. Branza am cam renuntat sa iau ca a devenit exagerat de scumpa  dar fructe legume locale sunt OK. Am redus cheltuilei 90% fata de mancarea semi preparata sau cumparata gata facuta

#7
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022

View PostAlexEn, on 09 septembrie 2022 - 14:24, said:

Daca tot ai experienta, nu incepi prin a ni le impartasi pe ale tale? Posted Image

Ok, poate am inceput cu stangul. Nu sunt profesionist si doar de 2-3 luni fac descoperiri in domeniu

View Postalthea, on 09 septembrie 2022 - 14:23, said:

Păi pune-le.
Așa începe un topic de succes.


Am descoperit ca vinete taiate cuburi la cuptor sunt super OK, la fel si ciuperci. Ceapa intreaga la cuptor devine foarte dulce si se poate manca apoi ca mar. Valabil si la morcovi..ardei.
Fasolea ( sau naut) fiarta si data la mixer devine fasole frecata Posted Image  merge perfect cu niste morcov taiat gen cartofi pai.  Tulpina de telina de asemenea,e crocanta si are gust OK.       Mujdei de usturoi se poate face usor prin aparat suc presare la rece, se amesteca ulterior doar suc si pulpa.  Lapte vegetal se poate face din orice fel de nuci..am testat alune,migdale,caju si nuci romanesti...trebuie doar hidratati samburii peste noapte, aruncata apa si folosit cu apa proaspata prin storcator fructe presare rece.  Orez gen chinezesc cu ou iese interesant, faci omleta si adaugi orez fiert peste Posted Image    Promit sa revin cu noi retete

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBursul, on 09 septembrie 2022 - 15:43, said:

Și eu fac o rețetă în genul ăsta, dar cu musli de la Pirifan:
https://www.cora.ro/...-g-2609241.html

La o banană (decojită :D ) și foarte coaptă pun 100 de grame de musli. Las compoziția ceva timp ca să înmoaie puțin fulgii și dup-aia tot cu lingura pun porțiile în tavă. Îi mai turtesc puțin și gata, asta-i tot.
La 180 de grade îi coc și eu și îi scot când văd că-s marginile rumenite bine. Nu știu exact cât durează, dar cel puțin 15 minute tot trebuie.

O să încerc și cu fulgi simpli.

#9
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 19.06.2018

View PostBursul, on 09 septembrie 2022 - 15:43, said:

1-2 banane coapte, fulgi de ovaz, sa fie cat mai mici.

Bananele se fac pasta cu o furculita. Evident le decojiti prima data.
In pasta de banane aruncati un pumn de fulgi de ovaz.
Cu o lingura portionati si faceti niste biscuiti, patrati, rotunzi, cum aveti chef.
Bagati la cuptor ... 10-15 minute la ... 180 grade!??!!? Habar nu am, nevasta stie Posted Image

Au iesit niste biscuiti foarte sanatosi fara zahar. Bun pentru aia mici, dar si pentru aia mari, depinde de gustul fiecaruia.
Ce simplu! Am tot timpul cele doua ingrediente in casa, niciodata nu mi a trecut prin cap sa le combin pentru cuptor. Merci

#10
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Matrix, la orezul ala chinesc poti adauga si ardei rosu  taiat f mic ( kapia, gras, gogosar) sotat sau nu, mazāre  .  Cu sau fara sos de soia e bun. Daca iti place ai putea pune si o conserva de carne de crab. Ai zis ca vrei doar proaspat , dar ma gandesc ca nu prea  ai de unde lua proaspat. Are vitamine, minerale, se digera usor. Nu recomand surimi, sunt o facatura.

#11
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022

View PostSharonCollins, on 09 septembrie 2022 - 17:30, said:

Matrix, la orezul ala chinesc poti adauga si ardei rosu  taiat f mic ( kapia, gras, gogosar) sotat sau nu, mazāre  .  Cu sau fara sos de soia e bun. Daca iti place ai putea pune si o conserva de carne de crab. Ai zis ca vrei doar proaspat , dar ma gandesc ca nu prea  ai de unde lua proaspat. Are vitamine, minerale, se digera usor. Nu recomand surimi, sunt o facatura.


Buna idee, multumesc. Am sa incerc cu ardei eventual si ceapa. Nu mananc carne de nici un fel ( imi plac animalele si nu ma atrage,asta e singurul motiv pentru care n-am mancat de 20 ani)

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View PostBursul, on 09 septembrie 2022 - 15:43, said:

1-2 banane coapte, fulgi de ovaz, sa fie cat mai mici.

Bananele se fac pasta cu o furculita. Evident le decojiti prima data.
In pasta de banane aruncati un pumn de fulgi de ovaz.
Cu o lingura portionati si faceti niste biscuiti, patrati, rotunzi, cum aveti chef.
Bagati la cuptor ... 10-15 minute la ... 180 grade!??!!? Habar nu am, nevasta stie :D

Au iesit niste biscuiti foarte sanatosi fara zahar. Bun pentru aia mici, dar si pentru aia mari, depinde de gustul fiecaruia.

Ovazul asa uscat?

Pot sa fac si eu, dar adaug si un pumn de proteine de zer :)

Veganii pot adauga proteine de soie si ca sa nu fie prea "uscat" se poate de adaugat si ceva unt de arahide. De testat!

View Postmatrix5, on 09 septembrie 2022 - 16:15, said:



Multumesc mult. Suna bine si incerc zilele astea, apoi revin cu un review Posted Image . Am descoperit ca din banane iese si inghetata delicioasa. Doar le pui la congelator,dai jos coaja,eventual adaugi un pic de scortisoara si amesteci. Iese inghetata super





Fata de ce luam inainte tot pare ieftin, cartofii...telina..patrunjel..morcovii..fasolea..linte..naut..etc. Si chiar te saturi cu ele.Am luat si rosii dar nu foarte multe. Branza am cam renuntat sa iau ca a devenit exagerat de scumpa  dar fructe legume locale sunt OK. Am redus cheltuilei 90% fata de mancarea semi preparata sau cumparata gata facuta

Rosiile imi par supraevaluate pentru ce ofera. Iau si eu ca nevasta vrea, din partea nu le-as cumpara. In schimb ardeii rosii grasi merita, brocoli, ceapa rosie, vinetele, varza, morcov.

View Postmatrix5, on 09 septembrie 2022 - 16:25, said:



Ok, poate am inceput cu stangul. Nu sunt profesionist si doar de 2-3 luni fac descoperiri in domeniu




Am descoperit ca vinete taiate cuburi la cuptor sunt super OK, la fel si ciuperci. Ceapa intreaga la cuptor devine foarte dulce si se poate manca apoi ca mar. Valabil si la morcovi..ardei.
Fasolea ( sau naut) fiarta si data la mixer devine fasole frecata Posted Image  merge perfect cu niste morcov taiat gen cartofi pai.  Tulpina de telina de asemenea,e crocanta si are gust OK.       Mujdei de usturoi se poate face usor prin aparat suc presare la rece, se amesteca ulterior doar suc si pulpa.  Lapte vegetal se poate face din orice fel de nuci..am testat alune,migdale,caju si nuci romanesti...trebuie doar hidratati samburii peste noapte, aruncata apa si folosit cu apa proaspata prin storcator fructe presare rece.  Orez gen chinezesc cu ou iese interesant, faci omleta si adaugi orez fiert peste Posted Image    Promit sa revin cu noi retete

Voi aveti si pretentii vad ca :) Eu bag legumele intr-o tigaie mare cu capac bine pus la foc foarte mic. Cand sunt aproape gata stric deasupra vreo 5 oua, adaug curcuma, piper negru, sare si aia e :)

#13
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8HS4pcevWN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Incearca asta, mai ales daca nu mananci carne. Ai nevoie de proteine.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mie imi plac spaghetele cu ulei, usturoi si ardei iute (nu e cea mai buna reteta, e doar pentru exemplificare):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EsHMsphuRSM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru mine viata e trista fara o carnita rumenita la gratar, sau macar la tigaie/cuptor.
Va felicit pe cei care nu intrati in depresie consumand doar vegetale.

Edited by pasilla, 11 September 2022 - 00:49.


#15
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022
Multumesc, am sa incerc zilele urmatoare. Deocamdata sunt in post cu apa 48 ore Posted Image . Ambele arata bine,probabil am sa mai reduc din ingrediente ca nu le am pe toate.
Carnita e exclusa, nu ma atrage sub nici o forma

#16
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
La ce ti-am dat eu nu renunta la nici un ingredient, le gasesti:)

#17
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Lasagna vegana
1- Sosul de (din comert)
Sosul de paste cumparat se poate folosi ca atare sau poate fi imbunatatit dupa dorinta cu: usturoi tocat/presat, linte sau poate ciuperci tocate la conserva, busuioc, oregano/cimbru, cam ce va place si in functie de cit de bun sau fad e sosul din comert.
2- Umplutura,
Intr-un vas se pune un bloc de tofu (cam 500g) care se faramiteaza dupa ce in pralabil a fost oarecum scurs de zeama, dar fara exagerare (nu folosesc presa de tofu) si spanac (congelat, dezghetat la microunde si stors), Se asezoneaza dupa gust, sare, piper, drojdie nutritionala, brinza vegana rasa, poate busuioc, oregano/cimbru,
3- Foi de lasagna (din comert) sau paste obisnuite dar scurte (se aseaza mai bine in tava)
Se fierb putin ca sa se inmoaie inainte de asamblare.

Asamblare, intr-o tava iena se pun straturi : sos, paste, umplutura, etc.plus brinza rasa vegana deasupra. Eu pun straturile cam aiurea. Singura regula, incep cu sos in tava, si termin cu sos si brinza rasa.
Se pune la cuptor cam 1 ora si se lase putin sa se racesaca, cam juma de ora inainte de a fi consumata. In total, am calculat, am nevoie de cca 2.5h sa am la dispozitie pina la ora mesei. De aceea o fac numai in week end. Dar e f simplu de facut si buna.

Nu am adaugat ulei de nici un fel, incerc sa evit pe cit se poate.

Am vrut sa zic sosul de rosii

Cele mai simple si rapide sint salatele : legume crude, verdeturi, vinegreta.

Urmatoarele sint sandvisurile : piine (prajita) cu o baza de ceva vegetarian (maioneza, unt, icre, humus de leguminoase, pesto de ierburi) peste care se pun legume crude taiate : rosii, castraveti, ceapa, morcovi, ce va trece prin minte, tofu, oua fierté tari etc

Urmatoarele sint supele de legume. Se taie legume, zarzavatturi, se fierb, putin ulei deasupra, sau lapte, smintina, iaurt, verdeata.

Urmatoarele sint pastele : paste fierté, sos de rosii cumparat si imbunatatit daca se vrea (extra busuioc, cimbru), la care se pot adauga : fasole, naut, ciuperci, tofu, brocoli. Pt rapiditate se folosesc conserve pe cit se poate, brocoli se pune crud in sos in timp ce se incalzeste. Eu pun intotdeauna si coriandru deasupra, in farfurie sau daca am busuioc proaspat.
Pastele se pot face si intr-un singur vas, se reduce spalatul vaselor, chestie deloc de neglijat. E plin netul de « one pot meals » https://www.marthast...4/one-pan-pasta

Urmatoarel sint boluri de orez cu …. ceva. Se fierbe o oala de orez (cam 1.5-2 cani de orez uscat) care ajunge toata saptamina. Alaturi se pregatesc legume congelate facute le microunde (cam 15-18min) intr-o iena cu 2-3 degete de apa pe fund. Se scurg de apa lasata peste care se adauga sos soia, usturoi tocat, ulei, zeama de lamiie verde (optional). Sau se pot aburi legumele intr-un vas cu 2-3 degete de apa.
In farfurie se pune orez fiert, legumele de mai sus, ceva sos soia peste orez, maioneza  low fat, sos iute/picant, sos chili. Coriandru tocat deasupra in farfurie sau alte verdeturi preferate.

Nu uleiuri, prajeli, sint nesanatoase, imputesc casa si hainele si murdaresc vasele, sint time consuming.
Nu retete cu multe ingrediente si etape (vezi bucataria romaneasca ��)
Da, legume, in special cele proaspete, dar si la conserva sau congelate, destul de sanatoase, in special congeleatele si mai ales rapide.

Cit despre dulciuri, am constatat ca nu exista ceva sanatos si care sa aiba vreun gust, in afara de fructe proaspete (dar si astea daca nu sint f coapte cam trebuie pus ceva indulcitor peste ele). Singurele care ramin sint piine cu unt si duceata ( fara zahar) sau doar piine cu dulceata (fara zahar) si faimosul terci de ovaz (oat meal) care poate fi adaptat dupa preferinta.

Edited by Dany_Darke, 17 March 2023 - 01:05.


#18
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postmatrix5, on 09 septembrie 2022 - 14:14, said:

Salut tuturor!  Sunt vegetarian de 20 ani  ( din cei 44 pe care-i am)  si nu ma atrage deloc carnea.In nici un caz nu-mi face pofta sa o mananc. Mereu am consumat alimente semi preparate, congelate sau mancat ceva preparat de altii ( de obicei nesanatos si mult asa s-au adunat multe kg...de am ajuns XXL ). De cateva luni am schimbat radical abordarea si cumpar doar alimente de baza din care prepar eu singur mancarea. Asa vad mai clar ce anume contine si calitatea ingredientelor. Surprinzator si costurile lunare ale  alimentelor au scazut incredibil, adica cu 90%.
Alimentele se baza sunt foarte de ieftine iar mancarea poate fi delicioasa. Am experimentat diferite retete simple si rapide, in mare parte cu succes. Legume la cuptor, combinatii fulgi ovaz, orez brun cu ou, vinete la cuptor, fasole frecata,supa linte  etc. Deschid acest subiect pentru a afla noi retete similare si cred ca aceaste informatii pot fi utile multor alte persoane care sunt incepatori la gatit sanatos. Ideal cu maxim 5 ingrediente si timp de preparare  - 60 min
Mutumesc si multa sanatate
De la vârsta de 38 de ani mănânc zilnic următoarele legume crude:
1) morcov
2) pătrunjel rădăcină sau păstârnac rădăcină
3) sfeclă roșie
4) țelină
5) ceapă
6) usturoi.
De prin anul 2010 mănânc și mazăre verde congelată sau fasole verde păstăi congelată, ardei verde crud, dovlecel crud și un sfert de roșie mare sau jumate de roșie medie sau o roșioară.De prin anul 2016 mănânc sistematic un cartof decojit fiert sau făcut la friteuza cu aer cald iar de vreo luna fac cartofi fiert în coajă.
Peste crudități adaug 150-200 grame de apă fiartă și 1-2 linguri de ulei de floarea soarelui.
Carne mănânc dar foarte rar pește.și extrem de rar carne de oaie sau curcan și numai de Paști sau de Crăciun.Mănânc un ou pe zi și lapte mănânc din ce în ce mai puțin si numai în combinație cu macaroane sau fidea sau cereale, rar si în general numai iarna mănânc unt și telemea.
De prin 2019 mănânc pâine din făină integrală sau făină neagră de grâu făcuta de mine la masina de făcut pâine.Mănânc cam 225 de grame pâine zlinic.Sare nu consum aproape de loc decât numai cea care care o pun la pâine.Zahăr consum doar când fac un tort de cereale sau un desert de cartofi cu lapte sau cu lapte bătut ambele deserturi cu adaos de pudră de roșcove sau cacaco.Zilnic mănânc 2 linguri de miere de albine.Pilaf si mâncare de fasole boabe mănânc rar.
Nu consum medicamente de la vârsta de 38 de ani și anul acesta împlinesc 77 de ani pe 20 iulie.Am o greutate 55 de Kgf și o înălțime de 1,69 m.

Edited by kosinus, 14 March 2023 - 12:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate