Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casa P+M in zona rurala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Nadia_DMM

Nadia_DMM

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.10.2022
Nu luati in considerarea constructia casei pe structura din lemn?

#38
mur2009

mur2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.11.2009

View PostNadia_DMM, on 12 octombrie 2022 - 09:43, said:

Nu luati in considerarea constructia casei pe structura din lemn?

Nu.

#39
mur2009

mur2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.11.2009
Revin cu un mic update: am gasit un birou de arhitectura si momentan astept contractul.

Sunt putin nesigur cum sa ma pregatesc pentru acel kick-off in care vom discuta detaliat ce ne dorim. Dupa cum ati vazut, noi am gandit o schiță a casei insa nu stiu daca sa merg cu schiță sau doar sa imi fac o lista cu descrierea dorintelor noastre.
Fiind inginer de meserie, pot sa ma exprim uneori mai usor printr-un desen, decat prin cuvinte. Insa nici nu vreau sa transmit ca noi asa vrem sa arate, suntem deschisi, obiectivi si conștienți de rolul arhitectului.
Chiar m-am plictisit si am citit cate ceva din "misiunile arhitectului" de pe site-ul oar  :)

Am citit pe aici diferite pareri, poate tine si de arhitect.


Probabil cel mai simplu ar fi sa o intrebam direct (e o doamna).

Mai pun o data planurile, inclusiv mansarda, ca pana acuma nu prea am primit critica la compartimentare, ceea ce poate insemna de bine :) dar nu neaparat ...

PS: amprenta case e undeva la 85m2.

Attached Files


Edited by mur2009, 18 October 2022 - 22:36.


#40
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Compartimentarea este foarte buna. Practica, eficienta, simpla.

Uite si doua critici subiective :)

Eu as face si un dus in baia de jos. Nu as face ''casa'' si pentru masina. Poate sa stea linistita sub un aplecator, copertina ceva...

#41
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmircea812, on 21 octombrie 2022 - 06:39, said:

Nu as face ''casa'' si pentru masina.
Eu am facut si ma felicit :)

#42
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
La cata iarna este la noi e fain sa urci in masina din garaj,daca are comunicare cu,casa e super

#43
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Vorba unui mecanic auto - "romanul poate rezista fara pi,da, dar nu și fără mașină"
:)) De aia trebuie sa o protejeze mai ceva ca pe o amanta :))

#44
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ar fi ok un dus in baia de jos.
Orice anexa-baraca-garaj e binevenita la o curte pt. scule etc. nu e vorba doar de masina. Doar daca ai externalizat serviciile de ingrijire curte nu mai ai nevoie de depozit de scule.

Edited by danciusergiu84, 21 October 2022 - 09:40.


#45
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 21.01.2013
Si eu as face loc unui dus in baia de jos. Daca ramai la varianta cu garaj sa nu uiti de o chiuveta acolo si eu as pune si o toaleta.
Pe urma locul de luat masa....nu stiu ce sa zic. Zici ca vei lua toate mesele in living? Ca in bucatarie nu pare sa fie loc. Mai gandeste-te. Voi va stiti obiceiurile. Tot timpul pozele/schitele sunt mai frumoase decat realitatea, dar uneori mult mai putin utile.
Pe perioada calda a anului va fi un trafic intens pe usile alea din living spre terasa...gandeste-te la ce presupune asta.
Succes.

Edited by blackiesasha, 21 October 2022 - 10:32.


#46
mur_andrey

mur_andrey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2011
Multumesc pentru comentarii.

- dus in baia de jos nu am vazut necesar pentru ca nu avem haine de schimb jos, toate sunt sus, ar insemna sa tot faci drumuri parter-mansarda pentru a duce-aduce hainele (e aiurea)

- legat de garaj, ideea spre care tind acuma este de a-l decupla complet de casa, nu vreau in nici un caz placa continua cu parterul, pentru a evita eventuale punti termice, si nu vreau sa il incalzesc. O sa fie rece in garaj pentru ca o sa fie mereu geamul deschis pentru aerisire continua. Asadar, peretele dintre casa si garaj va fi tratat ca un perete exterior, cu izolatie si toate cele. Sunt genul care are grija de masina, prefer si pereti, nu doar acoperis, dintr-un motiv (iarna, dimineata, e putin mai cald in masina ... nu folosesc incalzirea in scaune si nici webasto nu am de gand sa instalez). Insa nu exclud vehement varianta doar copertina, fara a mai investi in pereti, usa sectionala, automatizare, etc.

- usa dintre garaj si casa am zis ca nu e neaparat nevoie, depinde, insa in principiu as renunta, din urmatoarele motive:
  din cauza pantei terenului e posibil sa fiu nevoie sa fac garajul la alt nivel fata de parterul casei
  pentru a castiga mai mult spatiu tehnic in casa

- in spatele garajului ar fi un mini-atelier + loc de depozitare diferite scule, unelte

#47
mur_andrey

mur_andrey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2011

View Postblackiesasha, on 21 octombrie 2022 - 10:29, said:

Pe urma locul de luat masa....nu stiu ce sa zic. Zici ca vei lua toate mesele in living? Ca in bucatarie nu pare sa fie loc. Mai gandeste-te. Voi va stiti obiceiurile. Tot timpul pozele/schitele sunt mai frumoase decat realitatea, dar uneori mult mai putin utile.

Legat de locul de luat masa si bucatarie: initial am avut un open space cu o insula in bucatarie, pe urma am zis ca trebuie sa separam bucataria de living pentru ca sa mai evitam mirosuri de la mancare in toata casa (pe cat se poate). Asa am prevazut o distanta cat mai mica intre bucatarie si locul de luat masa. O masuta suplimentara in bucatarie ne ia spatiu si devine sotia nemultumita :)

Un compromis mai bun nu am gasit, deocamdata, sa vedem dupa prima discutie cu arhitectul ce schimbari mai intervin. Oricum, in principiu vad ca nu e total aiurea ce am gandit noi si, pana la anumite puncte subiective, pare relativ ok.

#48
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Daca nu mai faci usa intre garaj si casa eu as face un mirror la partea de locuit si as mai umbla un pic la ferestre.

Motivele :
- la parter o sa poti sa ai mai multe ferestre la living. Mi se pare mai util la le ai in living decat in bucatarie, asta daca doamna nu tine musai sa se uite pe geam cand foloseste chiuveta.
- Muti instalatiile cu apa pe un perete cald (in garaj va fi mai cald decat afara) si iti va fi mai usor sa duci apa si canalizare in garaj (o sa vrei o chiuveta daca il folosesti si ca atelier)
- Castigi spatiu in baia de jos, mutandul in garaj nisa tehnica. Inclusiv drenarea de la baia de sus poate sa coboare prin garaj in loc sa tranziteze baia de jos

Iti va permite si sa te joci cu ferestrele de la dormitoarele de sus astfel incat sa nu dea spre acoperisul garajului.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   79.84K   27 downloads


#49
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Eu raman la parerea ca nu ar trebui sa te duci cu schita la arhitect.
La o privire sumara pare ca nu exista axe in proiectul ala. Erau bune niste cote pe schita aia.
O sa fii surprins de felul in care dimensiunile camerelor vor trebui modificate in functie de structura de rezistenta.
Masa aia in mijlocul drumului a fost pomenita mai sus.

Terasa pe Sud va trebui umbrita.

#50
mur_andrey

mur_andrey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2011
Asa da, incet incet vin criticile.

@blue_marlin
Chiar e o idee foarte buna, ramane sa o studiez mai intens ...

@crocko.dilul
Nu tin sa merg cu schita, am intrebat cum doreste sa procedam. Pana la urma noi suntem deschisi la orice este mai bine, desigur cu argumente obiective de rigoare.
Am evitat sa pun cote (desi cotele sunt gandite de noi la cm) pentru ca nu am vrut sa intram in discutii prea detaliate.

Mda, masa in mijlocul drumului nu e prea optim. Incet incet incep sa realizez ca acolo ar trebui optimizat. Poate chiar nu ar trebui sa merg cu schita, sa lasam imaginatia arhitectului sa lucreze libera, nu mereu cu schita asta in gand.

#51
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 21.01.2013
Referitor la usile de acces....din experienta de la mine...cea de la intrare este folosita in general de 2 ori pe zi, la plecare si la venire de la servici. Accesul din spate, care da spre terasa/gradina, desi initial era prevazut exact ca la tine, printr-o usa dubla din living, in final l-am facut din bucatarie. Am marit bucataria si am pus o usa care da in terasa. Cred ca asta a fost cea mai inspirata si utila modificare care am adus-o proiectului initial. Acea usa din bucatarie este folosita de zeci de ori pe zi, nu-ti imaginezi de cate ori vei intra si iesi. Mai ales in perioada calda a anului. Deci gandeste-te bine.
Vecinul meu, care este si un bun amic de-al meu, cu toate ca a facut casa dupa mine, a ales exact varianta ta, cu usa dubla in living care da in terasa. Ce se intimpla? Foloseste preponderent intrarea principala in casa si inconjoara jumatate de casa ca sa ajunga pe terasa, iar usa in living sta inchisa fiindca mizerie, fiindca muste, fiindca tantari, fiindca curent, fiindca cald sau frig, etc. Si nu avem copii.

#52
mur_andrey

mur_andrey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2011
O observatie buna si interesanta, o sa discut cu sotia sa analizam mai intens acest aspect.

Neavand momentan terasa (decat un balcon, stam la bloc), nu imi dau seama care sunt obiceiurile care se dezvolta, adica imi pot imagina ca iesi pe terasa la cafea, la aer curat, sa iei cina eventual, sa mergi spre gradina, sa te intorci din gradina, sa mai iei un pahar cu apa ... gandind asa in mare, majoritatea nevoilor/ activitatilor pe terasa sunt legate probabil de bucatarie. Si sa treci mereu prin living, pe langa masa aia, iar nu e optim. O sa incercam chiar sa regandim conceptul spatiului care da spre terasa, e inima casei pana la urma...acolo se petrece actiunea de dimineata pana seara si trebuie sa functioneze ca spatiu.

#53
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View Postblackiesasha, on 21 octombrie 2022 - 13:09, said:

Referitor la usile de acces....
Aceeasi problema s-a pus si la noi: usa spre terasa din bucatarie sau usi mari de la sufragerie. Arhitectul ne-a explicat ca e frumos sa ai priveliste stand in canapea, catre verdeata din curte, cu inconvenientele mentionate mai sus. Ne-a explicat si faptul ca trebuie atentie mai mare la calitatea tamplariei, pentru confort termic. Si noi am ales iesirea din bucatarie, care a devenit calea preferata de acces...
Bucataria din schita pare foarte, foarte mica. Sigur, depinde si de modul de viata, dar eu cred ca n-ar trebui sa lipseasca din ea un loc de luat masa pentru intreaga familie.

#54
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postdanciusergiu84, on 21 octombrie 2022 - 09:39, said:

Orice anexa-baraca-garaj e binevenita la o curte pt. scule etc. nu e vorba doar de masina.
Garajul va fi transformat în magazie sau atelier in cele mai multe cazuri. Mașina tot în curte rămâne ,sau cum e obișnuit romanul, sa o lase direct in strada(eventual pe trotuar ) ca sa fie mai ușor la plecare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate