Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Casa P+M in zona rurala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
mur2009

mur2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.11.2009
Stimati colegi de forum,

am cont aici de ceva vreme, insa nu prea am fost activ. Deschid acest topic deoarece o sa vin cu intrebari insa sper eu si cu aport de informatie utila pentru comunitate.

Poveste incepe astfel:
In urma cu 2 ani am inceput sa caut teren pentru a construi o casa pentru familia noastra (2+1, inca nu este exclus 2+2). Cautarea a durat asa mult deoarece aveam pretentii "mari" de la locatie: suprafata, zona rurala insa aproape de oras, vecinii sa para ok, etc. Saptamana trecuta am facut primul mare pas, am achizitionat terenul in suprafata de 22 ari (ca. 21x105m).

Terenul
Este la un capat de strada, este in panta cu diferite unghiuri, are pe el o fundatie de beton cu o debara, are bransament realizat (cablul este 5x insa bransamentul e monofazat, doar asa este pe strada), are o fantana proprie si cam atat.

Lucrarile de constructie ale casei ar trebui sa se demareze la inceputul anului 2024, pana atunci trebuie sa pregatesc cele necesare.

1. Am nevoie de studiu geotehnic, arhitect, cineva care sa masoare panta/unghiurile terenului (nu stiu cum se numeste).

2. As dori sa stiu care sunt pasii mari premergatori recomandati pana la inceperea constructiei si foarte important, ordinea lor:

Arhitectura
- ce pretentii sa am de la arhitect?
- cum imi dau seama daca este competent?
- ce acte/avize/studii sa am finalizate inainte sa caut un arhitect?
- noi (eu si sotia) avem cateva cerinte clare despre cum sa arate casa, dorim sa o proiectam noi in mare 2d/3d si sa mergem cu ideea noastra la arhitect. E ok asa sau cum se procedeaza?
- gasesc pe net ce avize am nevoie pentru autorizatia de constructie, insa aici banuiesc ca ma ajuta/indruma si arhitectul, nu?

Instalatia electrica
- am bransament monofazat C25A, insa nici vorba sa poti alimenta o casa doar cu putin peste 5kW. Nu vreau sa renunt la locatie doar pentru ca nu am trifazat la strada. Ce solutii am avand in vedere ca nu exista gaze iar pentru instalatia de incalzire posibil sa fieo pompa de caldura?
- trifazic exista la strada principala la aprox. 350m. Ce imi recomandati?

Instalatia de incalzire
- ma gandesc la pompa de caldura sau rezervor gpl si centrala gpl. Inca nu m-am documentat nici nu am consultat pe cineva, sunt doar instincte. Ce idei imi sugerati, ca sa nu ma documentez despre toate solutiile tehnice posibile, ca doar unele putine vor intra in discutie.

3. Constructorul
- cum pot sa evaluez daca un constructor este competent sau nu?
- cum se cauta un constructor: se merge cu proiectul si lista de cantitati si se cere oferta de pret la cateva firme si pe urma sa face trierea?

4. Diriginte de santier
- sa fie arhitectul sau o alta persoana?
- o sa incerc sa verific singur destul de mult situatia in teren (nu sunt chiar afon, pot citi si intelege relativ bine planuri de arhitectura sau orice alte instalatii)

5. Sugestii, sfaturi, intrebari.

Avand in vedere ca ar fi aprox. 1,5 ani pana la inceperea constructiei, as dori sa folosesc acest timp cat mai bine posibil, proiectarea sa fie finalizata si sa nu intervina tot felul de schimbari pe parcursul executiei.

Va multumesc anticipat celor care va rupeti din timpul propriu pentru a citi/comenta pe acest topic. Precizez ca am citit cateva topicuri si am observat ca sunt persoane care dau raspunsuri competente (cel putin dupa parerea mea), acesta fiind pentru mine un impuls in plus.

Atasez aici si o poza cu terenul: [ https://i.imgur.com/v3MuuaG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mur2009, 07 September 2022 - 22:53.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mur2009, on 07 septembrie 2022 - 22:50, said:

Arhitectura
- cum imi dau seama daca este competent?
3. Constructorul
- cum pot sa evaluez daca un constructor este competent sau nu

4. Diriginte de santier
- sa fie arhitectul sau o alta persoana?
Pentru competenta le ceri portofoliile. Le verifici si apreciezi.

Cred ca dirigintele de santier ar trebui sa fie alta persoana. Arhitectul nu are timp de sa fie prezent pe santier + alte motive legate de incompatibilitate.

Oricum pana in 2024 mai e ceva timp. Te mai gandesti ce faci cu incalzirea si EE.


Succes sa realizezi casa visata. Fii cumpatat in decizii. Viata e sinuoasa, nu te intinde mai mult decat iti permite plapuma.

Edited by pasilla, 07 September 2022 - 23:38.


#3
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Subscriu la sfatul privind cumpatarea, e plina patria de case neterminate.Apoi pentru ca ai amanat toata treaba pentru 2024 e prematur sa decizi multe,cel putin piata energiei va suferi schimbari pina atunci.De comentat as fi luat mai mult teren lateral,sa nu risc a avea vecini zgomotosi in parti.Felicitari pentru initiativa,eu am cumparat sh casa plus teren,am asteptat prea multi ani.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Vorbeste cu toti prietenii tai care au construit casa, viziteaza-i si noteaza ce iti spun ei, greseli etc
Daca ai buget f. mare si pretentii pe masura, mergi 100% pe mana arhitectului selectat.
Daca nu, recomand sa vizionezi cateva sute de proiecte pe net si sa determini ce ai avea nevoie, sa pleci de acolo, posibil sa achizitionezi un proiect de gata sau putin modificat.

Mai ales in rural: fara balcoane, fara balcoane, fara balcoane.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 overseas, on 08 septembrie 2022 - 08:40, said:

Mai ales in rural: fara balcoane, fara balcoane, fara balcoane.
terasele sunt bune?
să n-o faci mare.pe când este gata copii pleacă și rămâi cu măgăoaia

#6
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 mur2009, on 07 septembrie 2022 - 22:50, said:

- gasesc pe net ce avize am nevoie pentru autorizatia de constructie, insa aici banuiesc ca ma ajuta/indruma si arhitectul, nu?


4. Diriginte de santier
- sa fie arhitectul sau o alta persoana?


Ce Avizele aveti nevoie  veti primi notificat in Certificatul de Urbanism emis spre construire.
Aceste diferea de la o Primarie la alta

Dirigintele de Santier si Arhitectul au atributii separate

...si apropo de Certificat de Urbanism,ar fi trebuit sa aveti unul de Informare inainte sa cumparati Terenul

Edited by Adrianradu, 08 September 2022 - 09:02.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Pai intrarea  cam trebuie acoperita cumva,automat ai o terasa sus,DAR totul inafara casei.
Vad ca ai mult teren,ce mai vrei sa faci acolo?
Daca iti plac pomii incepe plantarea chiar din toamna asta,pe cand va fi gata casa vei avea si fructe in livada.

#8
mur_andrey

mur_andrey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2011
Multumesc tuturor pentru primele raspunsuri si pentru urari.

Desigur ca mai este mult pana in 2024, insa totul a fost gandit/planificat din timp si nu vreau sa fac totul pe graba. Planificarea face foarte mult, parerea mea.

Voi pleca atunci cu ideea diriginte de santier diferit de arhitect. E probabil ca arhitectul sa nu fie din oras, insa dirigintele de santier as prefera sa fie din zona.

Legat de frontul terenului, si eu as fi luat mai mult, insa asa am gasit oferta. Insa terenurile de langa sunt momentan libere si pentru ca nu e o zona de mare interes, posibil sa ramana asa mult timp. Daca o sa am finantele necesare in viitor, cu siguranta voi incerca sa achizitionez un teren langa.

In ideea ca dupa ce fetita noastra va implini 18 ani isi va "lua zborul", desigur ca totul trebuie gandit cumpatat, pentru mine suprafata utila se rezuma la 120-140 mp, incluzand si un birou generos. Insa ajungem la detalii pe cand va voi prezenta ideea noastra de compartimentare (nici mie nu imi plac balcoanele si nu le vad sensul, nu la o casa la tara). O terasa vom avea cu siguranta.

"Buget mare" e un termen relativ, insa doresc ca structura (fundatie, pereti, acoperis, usi, ferestre, izolatie) sa fie de o calitate relativ buna (medie). Nu stiu care este pretul realist la rosu, pe mp pentru o constructie de o calitate medie. Bugetul nu e fix, insa nici nelimitat. Sper sa ma incadrez in 1000 EUR/mp util cu tot cu finisaje. Pretentiile nu sunt mari, in afara de structura amintita anterior. La finisaje sper sa o scot mai ieftin pentru ca am prieteni care se ocupa cu asa ceva si cel putin acolo as putea sa exclud tepele :)

Un certificat de urbanism de informare am cerut si primit inainte sa cumpar terenul. Voi cere unul dupa intabulare.


Legat de noi, da, ne plac pomii, ne place natura, cat mai mult verde, cat mai putin beton. Vom avea o mini livada plus un loc de gratar. Este oare idee buna sa gandesc de pe acuma gradina din spatele casei? In ideea ca terenul are momentan mai multe pante pe care as dori sa le ajustez putin.
Apropo, cum se numeste persoana care poate sa masoare aceste pante si sa le puna pe un plan? Asta pe langa studiul geotehnic, vor fi primii pasi pe care vreau sa ii fac inainte sa gandesc o compartimentare exacta.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

 mur2009, on 07 septembrie 2022 - 22:50, said:

am achizitionat terenul in suprafata de 22 ari (ca. 21x105m).

foarte mare!
io am 1800 și-mi ies peri albi... (nu găsești niciun ajutor la grădinărit, mai ales dacă ai luat în marginea orașului)
în consecință nu te arunca la multă agricultură, că nu faci față.
deja fă-ți buget baban pt toate utilajele de la bricolaj! (fără mișto)

Terenul
Este la un capat de strada, este in panta cu diferite unghiuri, are pe el o fundatie de beton cu o debara, are bransament realizat (cablul este 5x insa bransamentul e monofazat, doar asa este pe strada), are o fantana proprie si cam atat.

de este pantă, atunci vezi cum stabilizezi solul cu pomi, copaci și viță de vie
ce faci cu fundația? asta este o întrebare primordială!
cât timp construiești, branșamentul este suficient, apoi - când casa e la roșu ceri ATR pt branșament trifazic de cât crezi necesar (tu și proiectantul)
verifici apa din fântână: calitate și debit
în funcție de rezultat, vezi dacă-ți trebe alt puț forat

- noi (eu si sotia) avem cateva cerinte clare despre cum sa arate casa, dorim sa o proiectam noi in mare 2d/3d si sa mergem cu ideea noastra la arhitect.

mare grijă la gabaritul casei
mai mult de 10x10 pe palier devine grotească
compartimentare utilă pt momentul în care nu utilizați o parte din casă, astfel încât să nu dați bani degeaba pe căldură/răcire

Instalatia electrica
Ce solutii am avand in vedere ca nu exista gaze iar pentru instalatia de incalzire posibil sa fieo pompa de caldura?

dacă PDC atunci IPAT (pompa de căldură cere încălzire-n pardoseală)
alte soluții: aparate AC performante, centrale pe peleți

- trifazic exista la strada principala la aprox. 350m. Ce imi recomandati?

ceri soluție ATR de la distribuitorul din zonă - vezi cât costă și ce implică!

Instalatia de incalzire
- ma gandesc la pompa de caldura sau rezervor gpl si centrala gpl.

niciodată gpl - e cea mai scumpă soluție

5. Sugestii, sfaturi, intrebari.

izolație de izolație (nu știu zona, dar cărămidă de 30 cm + 15 cm polistiren pe exterior ar fi suficient)
prevăzut din construcție cu jaluzele de aluminiu la toate ferestrele (excelente și vară și iarnă)
„ape” puține la acoperiș, astfel să poți pune panouri sandwich în loc de tablă chioară (căldura se ridică și se pierde foarte multă prin acoperiș, mai ales că ai mansardă-n minte - io așa am și-s fericit de soluție)
gândește unde faci magazia, garajul, care este împărțirea terenului (în zonă construcție/zonă grădină), unde e fosa septică, pe unde intră utilitățile-n curte/casă - astfel încât să ai acces facil la trasee (apar și „nefăcute” în timp)

ai grijă că multe chestii construite „temporar” devin  - pe nesimțite - permanente!

ăăă... geamuri tripan!

#10
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 mur_andrey, on 08 septembrie 2022 - 10:13, said:


Apropo, cum se numeste persoana care poate sa masoare aceste pante si sa le puna pe un plan?
...topometrist

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
1000 euro/ mp finisat, daca lucrezi totul la oficial, inclusiv manopera cu firma etc ... cam la limita, dar va trebui sa te ocupi personal de achizitia de materiale, preturi, negociere

Eu am facut casa MARE fix in rural si stiu ce spun. Du-te si vezi 1000 de case, in zona si nu numai, vorbesc acum de exterior/ curte, pozitionare anexe, poarta, garaj
Pe terenul tau du-te si marcheaza cu tarusi pozitia casei, pe unde crezi ca vrei alei etc, cu toata familia dupa tine, te gandesti ce si cum vei utiliza spatiul.
Pe un plan/ hartie, orice va arata superb, dupa care peste 3 ani iti vei da cu tesla ... ca ai pus garajul la mama naibii si trrbe sa torni aleea de acces luuuuuuunga la fiecare 5 ani fiindca cimentul ala nu rezista, ca vrei sa bagi un camion cu lemne si iti rupe aleea , ca ai ingropat fosa aiurea si te incurca..... Vorbeste cu minim 5-6 proprietari gospodari despre organizarea din curtile lor, pe unde tragi apa, canalizare, poate vei face un put independent etc

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

- ce pretentii sa am de la arhitect?
dorim sa o proiectam noi in mare 2d/3d si sa mergem cu ideea noastra la arhitect. E ok asa sau cum se procedeaza?
Eu cred ca e mai bine sa stabiliti o lista de cerinte si sa lasati arhitectul sa creeze, ca de-aia il platiti. Cereti portofoliu si vedeti daca pica pe gusturile voastre.
Sau, mai economic, gasiti proiecte care va plac pe internet, asa cum s-a zis mai sus.
Succes!
https://www.vimp.ro/...vicii-arhitect/

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Casa rurala cu 2000mp, in timp vei avea muncitori la diverse treburi in curte sau lucrari (gard, reparatii, anexe, poate vei avea o gradina de lucrat etc) - vei avea nevoie de o toaleta permanenta de serviciu undeva in fundul curtii (celebrul wc din fundul curtii).

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Sau daca face garaj separat si la cat teren are nu e mare lucru sa bagi si un minim de baie langa garaj.

#15
mur_andrey

mur_andrey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2011
@gushpi
Da, suprafata va necesita ceva ingrijire insa am prieteni si rude in zona care, la nevoie, sper sa ma mai ajute. Parintii mei locuiesc la tara, la aprox. 20km, au 1,5ha teren cu front de aprox. 150m la strada. O zona superba, singurul dezavantaj e distanta de 30km fata de un oras mai mare (in cazul de fata, Zalau/Salaj). Asa ca am ales o noua locatie pentru a continua aventura numita viata :)
Astept sa am planul de la topometrist (topograf) si pe urma sa vedem ce fundatie va fi nevoie.
Legat de apa am uitat sa mentionez, exista apa de la retea la strada, in fata pamantului. Apa din put (daca tot exista) o voi folosi eventual pentru udat plantele.
Legat de partea cu 10x10m pe nivel sunt de acord, nu vreau insa nici sa arate ca un cub sec, insa nici prea mult briz-briz-uri nu ne vom permite. Devieri de la o structura simpla inseamna cu siguranta costuri in plus.
Si multumesc de sugestii, stiu ca lucrurile "temporare" devin permanente in timp, de aceea voi cauta sa nu fac un lucru de 2 ori. Partea de planificare e aportul meu ce pot sa il aduc acestui proces si vreau sa fie cat mai completa. La constructie voi depinde mult de altii, insa aici pot eu sa influentez multe.
@Adrianradu
multumesc

@overseas
Nu vreau sa lucrez totul la oficial, doar constructia la rosu. La finisaje am mai multe cunostinte care lucreaza in domeniu.
Legat de organizarea curtii si a tuturor elementelor exterioare casei voi posta la momentul oportun aici planul, cu siguranta voi primi pareri pertinente, observatii. Stiu ca hartia si realitatea sunt doua lucruri diferite, insa aici depinde si de persoana. Timpul ramas pana la inceperea constructiei exact pentru asta este prevazut, o proiectare optima.
Initial noi ne doream intre 10 si 15 ari, insa oferta asa a venit si nu am avut de ales. Apropo, pe langa cei 22 ari am mai primit bonus (tot cu cf si stipulat in contractul de v-c) 2x 3,3ari (la capatul pamantului este o vale mica si peste vale direct sunt cele 2 parcele). Deci ... se ingroasa gluma :)

@crocko.dilul
Vom incepe putin research pe internet dupa modele asemanatoare cu ceea ce ne dorim.

@ceanu1980
Si uite asa incepe o lista cu neprevazute. Glumesc. Le iau pe rand, intai voi gandi casa (elementul central) si apoi va urma un masterplan cu exteriorul.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
...NU va veni NIMENI să te ajute! :(
ia-ți gândul...

absolut toți vor fi-ncântați ce frumos este la tine-n curte, iar când vei avea nevoie de ajutor la săpat via și stropit verdele, brusc au program de lucru pân-la 20,00 - că au șefi răi și job greu! :(

#17
mur2009

mur2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.11.2009
Si ca sa nu ne plictisim pana gasim un arhitect, am inceput sa desenam singuri si am ajuns la o idee care, la prima vedere, ni se pare mai ok (fata de ce am incercat pana acuma).
Insa sunt curios si de parerile voastre obiective legate de compartimentarea parter-ului.

Attached Files


Edited by mur2009, 26 September 2022 - 23:50.


#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
la prima vedere: să trebuiască să ies din casă pt a intra-n magazie/garaj, pt mine ar fi nașpa.
mai mereu ai nevoie de sacul cu cartofi, de un patent etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate