Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa P+M in zona rurala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
mur_andrey

mur_andrey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2011

 gushpi, on 27 septembrie 2022 - 08:02, said:

la prima vedere: să trebuiască să ies din casă pt a intra-n magazie/garaj, pt mine ar fi nașpa.
mai mereu ai nevoie de sacul cu cartofi, de un patent etc.

Aveam o usa acolo, am scos-o temporar ca nu am stiut exact cat spatiu am nevoie in camera tehnica. Insa da, cred ca usa ar fi foarte utila acolo (cu trecere prin camera tehnica).

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
să știi că niciodată nu-ți va ajunge spațiul - avem o așa înclinație în aduna prostii, încât ne trebe fo' 2...3 magazii prin curte :)

#21
mur2009

mur2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.11.2009
Sunt foarte constient de acest lucru, abia atunci realizezi cand trebuie sa te muti si sa impachetezi toate lucrurile...si te miri de ce ai avut nevoie de atatea prostii, ca se poate si fara 90% din ele.
E un punct la care lucrez in sensul ca incerc sa ma educ.

Insa ce se vede in spatele masinii nu e doar pt depozitat, am eu nevoie de un atelier unde sa mesteresc. Sunt inginer de meserie, multe se rezolva pe calculator, insa imi place sa lucrez fizic cu unelte.

Planul parterului e doar o idee care vreau sa o îmbunătatesc, imi imaginez ca merg cu el la arhitect si cer îmbunătățire plus alte variante, care sa satisfaca nevoile noastre.
Nu vreau sa ma chitesc neaparat pe o anumita compartimentare ca asa cred eu ca e bine, astept de la arhitect o "consultanta ", sa ma faca sa imi dau seama ce am nevoie.

Insa nu vreau sa exagerez cu dimensiunile casei, 140mp utili este maximul acceptat, ca la un moment dat raman doar eu cu sotia si nu mai e funny.

#22
mur2009

mur2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.11.2009
Am mai facut ceva imbunatatiri:
- am delimitat bucataria si am prevazut usi glisante
- am completat usa din garaj in casa

In rest, cum ziceam, cautam un arhitect. Am vrea sa fie din oras sau cel mult din zona, ca sa ne poata oferi si asistenta tehnica pe santier.

Attached Files


Edited by mur2009, 29 September 2022 - 23:32.


#23
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.08.2020
Bună ziua, asistenţă tehnică pe şantier vă oferă proiectantul şi dirigintele de şantier, nu arhitectul.

#24
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Usa din garaj in casa se preteaza la case mai mari unde nu conteaza un perete irosit... stiu ca e la moda dar poate aduce multe dezavantaje, gandeste-te numai la faptul daca ai diferenta de nivel intre casa si garaj, poate ai nevoie de 2-3 trepte in garaj pe care sa le ocolesti cu masina. Mai apar probleme de izolare fonica, termica, mirosuri etc

#25
mur2009

mur2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.11.2009
Eu nu inteleg de ce un prestator de servicii (arhitect, proiectant, etc.) impune plata in avans. Adica da, stiu ca e in avantajul lui, dar de unde si pana unde "practica" asta? Astept raspunsuri pertinente  nu ca "asa se face". Pentru ca mie nu mi se pare normal. Iar procentele sunt mari, gen 50% la semnarea contractului...

#26
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Primul motiv și cel mai important ar fi că există posibilitatea ca după un timp clientul sa se răzgândească din diverse motive iar munca arh/proiectantului sa fie in zadar/moca. Având un avans e și o garanție ca clientul nu va pleca ca albinuța din floare in floare cu munca celui de dinainte. Un alt motiv ar fi că o parte din avans se duce pe avizele/acordurile cerute în CU pe care arh/proiectantul le obține în locul clientului.

Ai putea să ne oferi un exemplu de prestare de servicii la care nu se percepe avans ? Dar excludem serviciile la domiciliu sau când se lasă un obiect la reparat.

#27
mur_andrey

mur_andrey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2011

 roman_roman, on 06 octombrie 2022 - 08:20, said:

Primul motiv și cel mai important ar fi că există posibilitatea ca după un timp clientul sa se răzgândească din diverse motive iar munca arh/proiectantului sa fie in zadar/moca. Având un avans e și o garanție ca clientul nu va pleca ca albinuța din floare in floare cu munca celui de dinainte. Un alt motiv ar fi că o parte din avans se duce pe avizele/acordurile cerute în CU pe care arh/proiectantul le obține în locul clientului.

Ai putea să ne oferi un exemplu de prestare de servicii la care nu se percepe avans ? Dar excludem serviciile la domiciliu sau când se lasă un obiect la reparat.

La fel cum exista posibilitatea ca un client sa se razgandeasca, exista posibilitatea ca prestatorul sa nu livreze cele stipulate in contract. De aceea exista un contract (nu e tocmire verbala la colt de strada), pentru ca, in caz de nerespectare, sa se poata actiona pe cale legala. Si este valabil pentru ambele parti, cu obligatii samd.
Legat de avize, da, gasesc normal plata acestora in avans. Insa eu ma refer strict la munca depusa de biroul de arhitectura. De exemplu, pentru contractarea serviciilor complete de proiectare DTAC+PTh+DDE mi s-a impus 50% la semnarea contractului si 50% la depunerea DTAC.
Pe site-ul OAR am gasit un model de contract foarte bine structurat (desi nu stiu cati folosesc acel model), din pacate la modalitatea de plata se preciza ca se face conform unei anexe care nu am gasit-o.

Ca exemple:
- fratele meu este portretist/caricaturist, contracteaza lucrari, trimite la inceput schita pentru a primi acordul clientului de a continua, pe urma inainte de final trimite iar lucrarea (cu Copyright) pentru a primi acordul, iar apoi o trimite clientului, iar el isi primeste banii.
- merg la o clinica privata pentru un tratament: ma consulta, imi zice constatarae, cat ma costa tratamentul, accept, ma tratez iar la final platesc
- merg la hotel/ restaurant, rezerv o camera/ comand mancare si la final platesc atat produsul, cat si serviciul (la hotel exista posibilitatea de a plati in avans, dar nu ti se impune, doar daca doresti sa scapi de stresul ulterior la plecare)
- etc.

Iar serviciile la domiciliu si cand se lasa obiecte la reparat de ce sa le excludem? Tot prestari servicii sunt.

Iar exemplele date, pro si contra, nu inseamna ca e corect, ci doar ca "asa se practica". Exact unde nu voiam sa ajung.

Imi pare rau, dar eu sunt de parere ca un serviciu se plateste de regula dupa prestarea acestuia. Daca am o pozitie 1.1 Realizare proiect DTAC, iar eu deja am facut 50% si am livrat planuri clientului, da, pot cere plata pe cei 50% din pozitia 1.1, insa am fost surprins sa vad ca toti cer plata in avans. Asa vad eu, poate traiesc pe alta lume...

Si nimic nu se va schimba cat nimeni nu zice nimic.

De exemplu: stiu ca onorariul arhitectului este foarte mic in comparatie cu cele din vest (unde se aplica procent 10-15% din costurile estimative ale lucarilor proiectate), dar clientul nu o sa vina si o sa zica: cere-mi triplu ca atata merita munca, altfel nu colaboram. Arhitectul trebuie sa isi pretuiasca mai mult serviciul.
Iar eu, ca beneficiar, daca nu zic nimic si accept ca "asa se face", la fel, nu se va schimba niciodata nimic. Azi zic eu, renunt la serviciu, maine altul si uite asa peste ani se schimba lucrurile. Chiar daca voi accepta, voi negocia acest punct, ca sa vada si altfel lucrurile.

Nu vreau prea mult off-topic, doar asteptam niste pareri scurte pentru a-mi da seama daca asa practica toti sau doar in cazul meu asa sta treaba.

O plata in avans corecta se face cu o conditie, si anume daca primesc o polita de garantie de returnare avans (in caz ca firma intra in insolventa samd), garantata si semnata de o banca, pe suma data ca avans. Si sunt curios daca se practica.

Edited by mur_andrey, 06 October 2022 - 09:54.


#28
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 14.01.2013
ceva sugestii:

- suprafata locuibila: 100 mp, maxim 120 mp (copii o sa-ti plece 99%)
- maxim 4 dormitoare sau 3+1 office room/tehnic
- 2,40 inaltime camere - fiecare cm in plus te costa la incalzire - e standard german, gasesti mobila stai linistit :)
- subsol: nu as recomanda, numai daca esti mare fan de asa ceva - daca nu e ok facut, non-stop probleme cu apa, si din cer si din pamant :)
- PdC clar! nu (mai) arde nimic ca se te incalzesti, suntem in 2022 totusi :)
- incalzire in pardoseala
- izolatie cu vata bazaltica
- acoperis in 2 ape, poate asimetric si pe partea mare (perfect pe Sud, 25-30 grade inclinatie) instalezi fotovoltaice si solare pentru apa.
- rupere capilaritate fundatie/placa fundatie

#29
mur_andrey

mur_andrey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2011
Multumesc de sugestii.

 E91, on 06 octombrie 2022 - 10:14, said:

ceva sugestii:

- suprafata locuibila: 100 mp, maxim 120 mp (copii o sa-ti plece 99%)
Ar fi ideal sa reusesc 120 mp, insa vad dupa ce incep discutiile cu arhitectul.

- maxim 4 dormitoare sau 3+1 office room/tehnic
Revin in curand cu planul gandit de noi pentru etaj. La parter nu am prevazut dormitor sau birou tocmai pentru a nu creste amprenta la sol si implicit suprafata de la etaj.

- 2,40 inaltime camere - fiecare cm in plus te costa la incalzire - e standard german, gasesti mobila stai linistit Posted Image
Aici chiar am nevoie de mai multe pareri si argumente pentru inaltimea ideala. Cel putin la parter as dori putin mai mult de 2,40m.

- subsol: nu as recomanda, numai daca esti mare fan de asa ceva - daca nu e ok facut, non-stop probleme cu apa, si din cer si din pamant Posted Image
Nu vreau subsol.

- PdC clar! nu (mai) arde nimic ca se te incalzesti, suntem in 2022 totusi Posted Image
- incalzire in pardoseala
- izolatie cu vata bazaltica
- acoperis in 2 ape, poate asimetric si pe partea mare (perfect pe Sud, 25-30 grade inclinatie) instalezi fotovoltaice si solare pentru apa.
- rupere capilaritate fundatie/placa fundatie
Cu punctele de mai sus cam asa ne-am gandit si noi, adica suntem oarecum pe acest drum.



#30
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
2.5 metri e uzualul din blocurile noastre. Mergi pe 2.7-2.8m inaltime si nu vei regreta, nici plati mai mult la incalzire.

Edited by bobitzaaa, 06 October 2022 - 12:05.


#31
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 mur_andrey, on 06 octombrie 2022 - 09:51, said:


Ca exemple:
- fratele meu este portretist/caricaturist, contracteaza lucrari, trimite la inceput schita pentru a primi acordul clientului de a continua, pe urma inainte de final trimite iar lucrarea (cu Copyright) pentru a primi acordul, iar apoi o trimite clientului, iar el isi primeste banii.
- merg la o clinica privata pentru un tratament: ma consulta, imi zice constatarae, cat ma costa tratamentul, accept, ma tratez iar la final platesc
- merg la hotel/ restaurant, rezerv o camera/ comand mancare si la final platesc atat produsul, cat si serviciul (la hotel exista posibilitatea de a plati in avans, dar nu ti se impune, doar daca doresti sa scapi de stresul ulterior la plecare)
- etc.

Iar serviciile la domiciliu si cand se lasa obiecte la reparat de ce sa le excludem? Tot prestari servicii sunt.
La clinica te costa "constatarea " ..daca e vreuna sa.mi trimiți și mie datele sa fac câteva consultatii moca. Evident că.i zic că o să ma prezint mai departe ..daca îmi convine pretul..hic
Cu hotelul ..rezervarea nu e chiar un serviciu . Mâncarea ..e loco . Dacă ți.ar pregăti.o sa.ti trimită câteva produse din tot preparatul ..apoi sa.i dai acordul daca îți place ar fi super. Pe ideea asta nu as mai face mâncare acasă, m.as satura doar cu degustatul moca ..că doar nu se da "avans" la degustare ..
O dam in bălării. Eu nu as lucra pentru nimeni fara avans , decât cel mult îi ofer o mică consultație din care pot sa.mi dau seama ce vrea și dacă e deacord cu condițiile mele.


Pentru a vedea lucrările și stilul de lucru i.as oferi portofoliu și câteva contacte de la clienții din zona in care e ..că sa.si facă o imagine.

Pentru lucrarea sa ii fac câteva variante în funcție de tema de proiectare. Dacă și dacă nu ii place atunci îi percep un tarif in funcție de timp de lucru ,și restul de avans îl primește înapoi.

#32
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 14.01.2013

 bobitzaaa, on 06 octombrie 2022 - 12:05, said:

2.5 metri e uzualul din blocurile noastre. Mergi pe 2.7-2.8m inaltime si nu vei regreta, nici plati mai mult la incalzire.

la 120 mp locuibili, diff intre 2,4 si 2,8 m la inaltime e 48 mc
adica mai incalzesti inca o camera mare sau 2 mai mici :)
nu e diferenta .... :)

#33
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Da, asa este. Mai bine bordei. E mai ieftin. O casa se face pentru a spori confortul de trai in primul rand. Pune 2.5 vs 2.7 si iti iese mai putin :P

#34
mur_andrey

mur_andrey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2011

 roman_roman, on 06 octombrie 2022 - 12:15, said:

Eu nu as lucra pentru nimeni fara avans , decât cel mult îi ofer o mică consultație din care pot sa.mi dau seama ce vrea și dacă e deacord cu condițiile mele.


Pentru a vedea lucrările și stilul de lucru i.as oferi portofoliu și câteva contacte de la clienții din zona in care e ..că sa.si facă o imagine.

Pentru lucrarea sa ii fac câteva variante în funcție de tema de proiectare. Dacă și dacă nu ii place atunci îi percep un tarif in funcție de timp de lucru ,și restul de avans îl primește înapoi.

Pai tocmai o astfel de situatie se stipuleaza in contract ce si cum, daca una din parti doreste renuntarea la contract, ce daune are de platit partii "vatamate". In primul rand, un contract semnat are (sper) valoare legala iar renuntarea pe motiv "nu imi place conceptul propus de arhitect" nu exista. Si atunci beneficiarul trebuie sa isi asume acest risc, sa plateasca munca deja depusa de arhitect + daune (procentual, din suma totala). Si sa invete sa ia decizii mai responsabil.

La fel e si cu un contract la telefon, daca vrei sa reziliezi mai devreme de cele 12 sau 24 luni pe care le-ai semnat, platesti.

Indiferent cate exemple mi-ati da, raman la parerea ca plata unui avans, fara o garantie de returnare (polita de asigurare), nu este o procedura corecta pentru ambele parti. Iar daca dvs. sunteti de alta parere, asta e, accept orice parere. E ceva normal sa existe oameni cu pareri diferite.

Edited by mur_andrey, 06 October 2022 - 15:25.


#35
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Pur teoretic, ai dreptate.
In practica iti va fi foarte greu sa aplici asta. Poti sa incerci dar cred ca nu mai construiesti nimic :)

 mur_andrey, on 06 octombrie 2022 - 15:25, said:

Indiferent cate exemple mi-ati da, raman la parerea ca plata unui avans, fara o garantie de returnare (polita de asigurare), nu este o procedura corecta pentru ambele parti.


#36
mur2009

mur2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.11.2009

 crocko.dilul, on 07 octombrie 2022 - 20:05, said:

Pur teoretic, ai dreptate.
In practica iti va fi foarte greu sa aplici asta. Poti sa incerci dar cred ca nu mai construiesti nimic :)

Desigur ca e greu de aplicat, nu o sa schimbe nimic (nu de azi pe maine), insa ideea ca "teoretic" asa ar fi corect va fi perceputa, poate va ramane intiparita, samd.



Revenind la topic: imi puteti recomanda niste jurnale de case eficiente energetic? Vreau sa ma documentez putin, vreau sa aflu ce legi reglementeaza acest aspect, cum se trateaza de proiectanți, care sunt punctele cheie ce trebuie avute in vedere si cum se pun in practica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate