Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

iPhone 14 Pro/ iPhone 14 Pro Max

  • Please log in to reply
1655 replies to this topic

#865
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
Iată că am aflat ceva despre noul senzor de pe Iphone 14 Pro
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bv-8kyldzWw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#866
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 AWE, on 02 decembrie 2022 - 17:22, said:

Sigur al tau e de 128? Ca pe site la Apple zice altceva (screenshotul e de acum 1 minut):

IP14prospecs.JPG

Posted Image my bad

In toata nebunia cu vanzarile, comenzile anulate si tot asa, am renuntat la unul de 128 de pe Emag pentru unul de pe Altex, pe care l-am luat la viteza cand l-am prins in stoc.

Eram convins ca era tot de 128, pana m-am dus sa va fac un screenshot ca este de 128 si cand colo, ce sa vezi, 256 Posted Image

#867
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.10.2005

 Mr_Woppit, on 02 decembrie 2022 - 19:39, said:

cand colo, ce sa vezi, 256 Posted Image

Pai nu ti s-a parut ca pretul e un pic mai mare, cu mult? :D Adica nah, vreo 500 lei sau pe acolo.

#868
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 AWE, on 02 decembrie 2022 - 20:58, said:

Pai nu ti s-a parut ca pretul e un pic mai mare, cu mult? Posted Image Adica nah, vreo 500 lei sau pe acolo.
Stiu ca o sa para stupid dar nu, ca n-am fost atent. Am vazut ca era pe stoc, era alb pe care il vanam de mult si am luat repede, fara sa realizez ce am facut, pentru ca eram incantat ca l-am prins si in capul meu, era de 128 ca celalalt.

#869
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.10.2005
Cand ai pus screenshot-ul ma gandeam ca poate totusi au dat astia de la Apple dezlegare si pt 128 la 4k/30fps in vreun update minor, chiar ma gandeam cum o sa inceapa lumea sa bage filmulete neesentiale la 4k dupa care inevitabilele urlete ca raman rapid fara spatiu pe telefoane :)

#870
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
doar la ProRes e limitare la filmare 4k pe versiunea de 128gb. Adica neinteresant pentru 99.99999% din clientii Apple.

#871
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.10.2005

 abac, on 03 decembrie 2022 - 19:17, said:

Adica neinteresant pentru 99.99999% din clientii Apple.

Eu mi-am luat de 256 doar pentru ca voiam gold si nu era de 128, in rest n-am nicio treaba, oricum nu e o limitare hardware ci soft, daca vor, pot sa o scoata dar cum ziceam, oamenii nu-s niciodata multumiti si o ar incepe comentariile ca vezi bine, acum filmeaza 4k prores si pe 128 dar nu ajunge storage-ul si Apple sunt nesimtiti ca nu vor sa accepte slot pentru card si tot asa.

#872
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Cum va organizati raftul cu aplicatii ?

#873
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Eu nu am nici 2 ecrane de aplicatii pe care le folosesc uzual, pentru restul e mai simplu swipe down si tastat primele litere ale aplicatiei, daca ma gandesc mai bine nu cred ca pot umple un ecran cu aplicatiile folosite uzual !
Ma enerveaza folderele ca e nevoie de inca o actiune in plus pentru a lansa aplicatia, bine asta cu actiunile dublate e la ordinea zilei la osu asta !

#874
Xenoteq

Xenoteq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.11.2022

 abac, on 03 decembrie 2022 - 19:17, said:

doar la ProRes e limitare la filmare 4k pe versiunea de 128gb. Adica neinteresant pentru 99.99999% din clientii Apple.
Eh nici chiar asa.
Sunt destul de multi ce vor totusi sa filmeze la o calitate mai buna si cunosc cat de cat video/foto , tocmai de aceea mergand spre Iphone, recunoscut ca fiind in top ca si nivel de calitate al camerelor.

#875
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.05.2015
Cam asa îl țin eu.
Am rămas cu sechele de pe android 😀

Attached Files



#876
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Nici mie nu imi plac folderele.
Am 3 ecrane pline cu aplicatii si jumatate din al 4'lea fara cele de la Apple.

#877
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 20.12.2010
Eu am prea multe aplicatii ca sa nu le tin in foldere.
Cele uzuale imi ocupa 3 pagini pline, iar pe a4-a pagina e plina de foldere.
Oricum, in 98% din cazuri folosesc Spotlight pentru a deschide o aplicatie. La fel si pe macOS (Alfred). Mi se pare cea mai rapida metoda.

Edited by kvlq, 04 December 2022 - 23:15.


#878
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Salutare,
Vreau sa iau si eu un iPhone 14 pro max de pe Olx, dar sunt putin sceptic.
Ideea e ca nenea, ce are si un amanet(dar il vinde el nu amanetul) spune ca e adus in UK si nu e din Apple Store. Cica, aparent dupa el, doar alea cumparate din Apple Store in rate pot fi blocate, celelalte nu.

Lasand exemplul asta, stie cineva cam cum functioneaza? N-as vrea sa ma trezesc in 2 saptamani cu o caramida scumpa, si am nevoie de telefon rapid (deci nu pot astepta dupa emag, etc). Practic, e "safe" sa iau unul sigilat de pe olx? SI sa-l verific de fata cu ala, ofc.

Edited by Rexob, 08 December 2022 - 19:32.


#879
Xenoteq

Xenoteq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.11.2022
Cred ca cel mai bine il verifici cu el de fata si verifici imei ul telefonului.


#880
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Cati bani cere omul pe telefon?

Adica e clar  ca e mega deal de esti tentat sa iti asumi un risc asa de mare.

Edited by abac, 08 December 2022 - 21:32.


#881
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 20.12.2010
Daca tot vrei sa te "risti", eu as merge sa-l vad si l-as desigila cu el de fata.
Verifica S/N din telefon (in cazul bun e acelasi cu cel de pe cutie). Pune-ti cartela in el si activeaza datele mobile.Verifica sa nu aiba MDM.
Daca e luat la abonament de afara si dus in RO, din cate stiu, va fi blocat doar pe reteaua respectiva (ex. O2).
Nu stiu insa in ce situatii (si daca) Apple le blocheaza in vreun fel (nu cred).

Edited by kvlq, 08 December 2022 - 21:38.


#882
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Cere cu 200 de lei mai putin decat pretul lui pe eMag, adica nu e o "oferta colosala", dar am nevoie de un telefon pana duminica.
Problema mea principala era daca ati auzit de telefoane blocate de Apple sau alta retea, cum uneori blocheaza Vodafone de exemplu telefoanele cu android pentru neplata in Romania. Daca e blocat pe gigeltel din croatia nu ma deranjeaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate