Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Instigare si amenintare

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Locuiesc într-un bloc cu utilitățile la comun. Săptămâna trecută am avut o discuție in contradictoriu cu una dintre vecine după ce, ulterior, mama cu care locuiesc a fost jignita de către aceasta. Eu vrând să nu mai merg la poliție pentru atât, am ales sa ii spun personal ( pentru a doua oara) ca sa înceteze. Am crezut ca vecina va înțelege până la urmă unde greșește si o va lasa pe mama in pace. Patru zile mai târziu, in timp ce foloseam spațiul comun, am fost oprit si luat la rost de un anumit chiriaș, persoană de etnie care se știe că a fost la pușcărie de 2x unde a fost închis pentru violență. Persoana in cauza mi-a spus ca eu sunt acea persoana care ma iau si care vorbesc urat cu alți vecini de pe palier, iar dacă nu știu sa ma comport mă va educa el. Bineînțeles, totul a escaladat până a ajuns sa ma amenințe spunându-mi ca imi va da un cap in gura, ca va aduce alte persoane din gara sa ma rezolve, ca el a fost la pușcărie si alte porcarii. . Părea foarte încordat, cu pumnii strânși, 10 centimetri de mine si 20 cm de pragul de la intarea in casă pentru ca înspre camera unde locuiesc mă indreptam când m-am intersectat cu el pe palierul comun și el a zis ca trebuie sa discutam. Eu i-am zis ca nu avem ce discuta apoi a venit după mine, pana la ușa unde locuiesc eu si mama mea bolnava de cancer. Intenția lui s-a văzut ca era de a ma lovi si nu doar ca sa intimideze.
Eu nu i-am arătat ca m-am înmuiat ( in sinea mea, da) , ba chiar i-am zis ca cine este el sa ma amenințe pe mine. Si in calitate de ce se leagă de mine atâta timp cât lui nu i-am spus nimic. S-a lăsat cu ușa trântita in nas pentru ca, daca mai stăteam mult, ma trezeam lovit in fața. Am sunat la 112 unde a venit un echipaj de jandarmi care a rezolvat doar pe moment situația.

Ca am spus altor vecini nu știu ce, cum acuza el... Asta se refera la vecina care nu are loc de mama. Vecina căruia i-am spus sa o lase pe mama in pace si probabil orgoliul sau poate frustrarea din vecina a făcut-o sa recurgă la un asemenea gest de a-l trimite pe x recidivist la ușa mea ca sa ma învețe minte. A fost pus, instigat.

Cum in afara de vecina in cauza nu am avut cu nimeni altcineva nici o discuție in contradictoriu in ultima perioada ( de fel eu nu vorbesc cu nimeni pe aici) si știind ca vecina a tras sforile, am făcut plângere penală pentru instigare la violență si amenințare. Sesizarea este încă in soluționare , dar dat fiind faptul ca am martor doar pe mama care era si ea de față sa spună ca am fost amenințat, se tine va tine cont? Asta pe lângă apelul la 112 care confirma ca a fost incident. Si in plus eu nu pot trece cu vederea faptul ca am fost amenințat direct de către o persoana recidivista ( persoană care, la rândul sau, a fost pusă de altcineva ) cu mulți ani petrecuți in pușcărie si nu pot permite sa mi se întâmple ceva eu fiind singurul copil si aparținător al unei persoane bolnave de cancer. Și nu pot permite ca din lispa de probe/dovezi sa îmi fie clasata plângerea si sa lăsăm un recidivist sa își facă propria lege si alți vecini care își fac si ei propria lege. Sa speram ca nu va fi asa, eu zic doar teoretic.
Dpdv legal, ce se poate face mai departe?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Apelul la 112 NU confirma ca a fost incident. Acel apel confirma doar faptul ca ai sunat tu.
Pe viitor, incearca sa inregistrezi convorbirea. Daca ar fi si inregistrare video ar fi excelent. Stiu, exista GDPR, inregistrarile sunt ilegale, samd. Dar aceste inregistrari, chiar daca nu se iau in seama la tribunal, vor reusi sa-i  influenteze pe cei care cerceteaza cazul.
Pe de alta parte, eu iti recomand calduros sa incerci sa rezolvi amiiabil aceste conflicte, pentru ca prin escaladarea acestora nu veti mai avea viata buna in aceea comunitate. Si gandeste-te in primul rand la mama ta, care este o persoana bolnava.

#3
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Ca nu merge sa dau edit, las asta aici. De menționat faptul ca nu doresc ca persoanele vinovate să fie doar duse la poliție, speriate un pic pe acolo, amintind domului recidivist de unde a ieșit si ca acolo se poate întoarce ( la pușcărie), apoi sa fiu chemat pentru împăcare amiabilă pentru ca nu am cu cine sa fac împăcare amiabilă. Vecina in cauza si cea de la care a început totul, in repetate rânduri i-am spus sa îmi lase mama in pace si nu numai ca nu prea a înțeles, dar a mai trimis si un recidivist pe cap care aproape m-a agresat fizic. Nu pot lăsa asa situația care oricum a degenerat pentru ca, la fel cum a făcut asta odată, o va face si a doua oara ( ma refer la vecina in cauza). Doresc proces si fiecare implicat sa răspundă penal. Pentru ca aici, printre vecinii mei, ierți si ești luat de prost. Sa simtă si ei ca exista cu adevărat legi, nu doar legile pe care si le face x cutare prin bloc.

#4
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021

 adisz, on 06 septembrie 2022 - 15:11, said:

Apelul la 112 NU confirma ca a fost incident. Acel apel confirma doar faptul ca ai sunat tu.
Pe viitor, incearca sa inregistrezi convorbirea. Daca ar fi si inregistrare video ar fi excelent. Stiu, exista GDPR, inregistrarile sunt ilegale, samd. Dar aceste inregistrari, chiar daca nu se iau in seama la tribunal, vor reusi sa-i  influenteze pe cei care cerceteaza cazul.
Pe de alta parte, eu iti recomand calduros sa incerci sa rezolvi amiiabil aceste conflicte, pentru ca prin escaladarea acestora nu veti mai avea viata buna in aceea comunitate. Si gandeste-te in primul rand la mama ta, care este o persoana bolnava.

Am mai avut conflicte cu una dintre vecine, alta decât cea de care discutam aici. La fel s-a jucat cu mine pana m-a convins ca trebuie mers la poliție. In patru zile i-am depus doua plângeri, din care una a fost penală. Nu am mers mai departe, deși aveam dovezi, apoi a început iar. Am mers din nou la poliție unde nu s-a prezentat de frica, chiar si plecase din localitate când a aflat ca i-am făcut plângere. Dar nu s-a lăsat pana nu a primit o ditamai amenda contravenție pentru ca, la cât de mult a tăcut după ce a primit vizita poliției si înmânat amenda... Chiar s-a si mutat înapoi la tara, aici vine doar rar. Pentru ca na, am făcut-o KO cu tot cu martorii ei mincinoși. Împăcare amiabilă? Cu cine? Aici, in bloc, doar cu politia poți avea liniște. Si plângeri penale. SAMD. In cazul de fata, eu am rugat-o pe vecina de 2x sa înceteze și nu a înțeles. Ce te face sa crezi ca ma pot înțelege cu ea intr-un alt mod? Sa decidă legea de acum. Si punct.

 zyppster, on 06 septembrie 2022 - 15:24, said:

noroc ca nu mai merge sa dai edit ca sa stergi ineptia asta
. cu continuarea de aici: https://forum.softpe...-ce-e-de-facut/

Nu știu care este troll aici. Eu înșir situații reale si serioase, chiar grave, iar voi cu răspunsuri in bătaie de joc. Vrei sa arat nr de înregistrare la poliție? De fapt credeți ce vreți.

Am crezut ca întrebând aici, primesc sfaturi si îndrumări de la persoane cu cunoștințe juridice. După câte observ, mai mult hateri în spatele monitorului. Lăsati-o moartă, are lumea nevoie de ajutor si voi luați la mișto.

#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
Poate te-ai adresat si vecinilor folosind expresia ''2x'' iar acestia au crezut ca este injuratura, nu ca tu esti foarte cult in cap si utilizezi radicale!

#6
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
explica-ne de ce ai scris asta:

Quote

Bineînțeles, totul a escaladat până a ajuns sa ma amenințe spunându-mi ca imi va da un cap in gura, ca va aduce alte persoane din gara sa ma rezolve, ca el a fost la pușcărie si alte porcarii. .

problema e grava, serioasa. dar se intampla in gara sau pe palierul blocului? intreb logic.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 zyppster, on 06 septembrie 2022 - 15:52, said:

explica-ne de ce ai scris asta:
De acord, dar nu te mai du și pe celălalt topic. Lasă-l să vedem ce ”explică”.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Io chiar nu înțeleg nimic. Îs 2 clone cu 2 subiecte diferite și același autor? Ala cu trenul e tot asta cu blocul?
E un quote a lui @zippster ce nu mai niciunde. A fost aici dar....?

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu exista foc fara fum
Ar fi interesant de ascultat parerea ambelor parti
Nu prea cred ca vecina aia a jignit-o pe mama ta asa ... pe nepusa masa ...  gratuit ... ca asa a vrut muschii ei
Deci ... care este motivul REAL al conflictului ?

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 dorin_2k, on 06 septembrie 2022 - 15:59, said:

E un quote a lui @zippster ce nu mai niciunde. A fost aici dar....?
E în prima postare, și mie mi-a scăpat. Am crezut că-l ia la întrebări degeaba.

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
imi place gandirea. este dovada cu incidentul ca am sunat la 112. daca sun la 112 ca mi-a dat-o in fund iohanis, il salta pe iohanis?

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
e o intrebare sau o dorinta?

 zile_san, on 06 septembrie 2022 - 18:49, said:

il salta pe iohanis?


#13
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021

 Naijax, on 06 septembrie 2022 - 16:04, said:

Nu exista foc fara fum
Ar fi interesant de ascultat parerea ambelor parti
Nu prea cred ca vecina aia a jignit-o pe mama ta asa ... pe nepusa masa ...  gratuit ... ca asa a vrut muschii ei
Deci ... care este motivul REAL al conflictului ?
mulți vorbiți fără sa cunoașteți realitatea, in plus de asta ajung la concluzia ca acest forum a fost creat doar pentru a-ți spune problema ca apoi sa fii criticat. Nici un răspuns la subiect pana acum. Doi la mână, atât mama cât eu nu stam la polemici cu nimeni de pe aici.. Poate deranjează ca nu suntem din același aluat cu ei, nu stam la bârfe, cafele, alcool si nu ascultam de minciunele cutare. Sa zicem ca minciunile vecinei a făcut - o pe mama sa nu mai dorească sa vorbească cu vecina, apoi vecina văzând ca este ignorata si vrând sa atragă atenția asupra ei a început cu jigniri : ca mama pute, ca mama miroase urat, făcând gesturi ca își pune batista la nas când trece mama, i-a zis ca ii miros anumite organe si altele . Mai rău ca instigă pe alții sa se comporte urat si instigă si la violență asupra mea. Totul pentru ca este o frustrata. Vecina despre care zic este genul de femeie țață, căruia ii place sa provoace numai ceartă in jurul ei apoi se trage deoparte si zice : cine, eu?  Vorbiți, fraților, când cunoașteți realitatea. Nu doar asa ca sa va aflați in treaba. Numai hateri pe aici. Nu mai postez nimic. Buni doar la dat cu părerea  dar ceva util canci.

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Și te așteptai ca pe forum toți să îți țină isonul?
Deci tu te vei simți împăcat, dacă vezi încheiată cu sentința  plângerea ta penală, dar asta nu o sa liniștească lucrurile în bloc. O să fi ăla care se judeca cu toți și nu cred că maica-ta va avea mai multa liniște după acel proces... Părerea mea.

#15
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Poti sa ne spui motivul pentru care vecina nu iti lasa mama in pace? Ce ii spune, ce ii reproseaza? Sa intelegem si noi ceva...

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 DoarEu099, on 06 septembrie 2022 - 21:04, said:


mulți vorbiți fără sa cunoașteți realitatea,

  Vorbiți, fraților, când cunoașteți realitatea. Nu doar asa ca sa va aflați in treaba. Numai hateri pe aici. Nu mai postez nimic. Buni doar la dat cu părerea  dar ceva util canci.

Numai tu știi situația de acolo. Noi pe forum doar o părere îți putem da.
Tu ai prezentat doar i frântură din ceea ce ai acolo

Ignora-i și aia e.
Nu discuți cu nimeni. Treci cu căștile pe urechi. Daca te lovește careva: suni la 112 și atât.

#17
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022
Bună,

Din câte știu eu, rudele de gradul 1 nu pot fi martori.
Mi se pare destul de grav ce a făcut acel chiriaș. Nimeni nu poate garanta că nu va deveni violent (verbal sau fizic) din nou.

Eu zic că ai făcut bine că l-ai reclamat, deși există șansa ca acesta să se răzbune. Deși e ideal ca lucrurile să fie soluționate amiabil, când cineva devine violent nu prea ai cum negocia lucrurile cu el. Până la urmă siguranța voastră e ceea ce contează.
Faptul că au venit atunci acei jandarmi îți poate fi de folos în cazul în care ai nevoie de dovezi.
Eu aș recomanda să înregistrezi orice interacțiune cu acea vecină sau acel chiriaș.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate