Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Black Friday 2022 (TOPIC DISCUTII/PREVIZIUNI)

* * * - - 22 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2884 replies to this topic

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Acum mulți ani îmi luam chestii foarte ieftine la BF de pe Amazon UK. De ceva vreme, zici că s-au inspirat din al nostru, numai oferte de rahat plus chinezării reduse de la niște preturi pe care nu le-au avut niciodată.

#38
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMembruAnonim, on 04 septembrie 2022 - 23:24, said:

Se cam stiu preturile la telefoane. Cine va lua teapa inseamna ca este incepator, nu si-a mai cumparat niciodata un telefon/nu a urmarit deloc piata macar asa informativ..
Cand ai in plan sa dai peste 1500 lei pe un telefon, pai cam tatonezi terenul, urmaresti preturile. Cei care cumpara pe neve posibil nu ii intereseaza daca dincolo era mai ieftin, deci ori ca il cumpara mai scump sau mai ieftin, tot aia e pt ei.
eu credeam ca cumperi un lucru atunci cind ai nevoie de el, nu ca sa prinzi reducerea!

Edited by tytysor, 05 September 2022 - 16:22.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai nevoie de un tv. Buget 5000 lei. Dai buzna in primul magazin si te arunci cu capul inainte la primul tv de 5000 lei pe care il ochesti? Un research de cateva zile nu strica.
Alt exemplu, masina care nu mai este de mult o fitza ci o necesitate pt multi dintre noi. Faci research si o luna daca este nevoie.

Edited by MembruAnonim, 05 September 2022 - 16:32.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Samsung A53 5G posibil la 999 lei.

#41
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View Posttytysor, on 05 septembrie 2022 - 16:22, said:

eu credeam ca cumperi un lucru atunci cind ai nevoie de el, nu ca sa prinzi reducerea!

Depinde de lucru.
Cand ti se strica masina de splat sau combina frigorifica sau aragazul, il cumperi cand se strica, nu stai dupa promotii.
Daca vorbim de schimbarea telefonului functional care e doar invechit, sau a laptopului, a tv-ului, achizitionarea unor obiecte prin casa care nu sunt uregente si pe care le poti amana fara probleme, de ce sa nu astepti sa le prinzi reduse ?
Hai sa iti dau un simplu exemplu : aveam in plan sa iau o bratara fitness pt cineva din familie si pusesem ochii pe un Huawei Band 6. Era vreo 200-230 lei acum ceva luni cand am discutat si am stabilit ca o sa o cumpar cand o prind la un pret mai bun. In august, Altex a avut o oferta f buna fix la acea bratara, a redus-o de la vreo 200 lei la 146 de lei si au avut si o campanie de 20% extra reducere. Asa ca am luat un Huawei Band 6 nou la 116 lei.
Ce zici, a meritat sa astept cateva satapatamani, sa urmaresc produsul si sa nu ma grabesc s-o iau la 200 si ceva de lei ?
Eu zic ca da. Si ca acest exemplu pot fi mai multe. Poti astepta promotii la detergent, carti, un mouse sau o camera web sau o tastatura, o baterie externa, o pereche de adidasi, un router, niste memorii ram sau o placa video sau un procesor, etc Cu conditia sa ai deja cu ce sa lucrezi intre timp sau sa nu fie urgent, bineinteles.

#42
black78

black78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.06.2016

View Postgigoto, on 04 septembrie 2022 - 23:23, said:

O sa caut un contract bun la Enel, oferta lor de BF.
Cea mai buna oferta la Enel e Hidroelectrica cu 0,69RON/KW. Am trecut cu 5 locuri de consum, am ajuntat mini 50 de  necunoscuti de pe facebook cu contacte directe (asta era acum un an, cand Hidro nu erau pusi la punct pe partea de contractare si se astepta cu lunile pentru a-ti raspunde). Ieri am mutat o prietena la Hidro, si, folosind platforma lor online, in 30min avea contractul semnat, notificarea catre distribuitorul local trimisa pe email (pentru a se asigura ca se face ultima citire, de care depinde tranferul de la Enel la Hidro) si refuzat pretul nesimtit de la ENEL (2,7RON/KW +  abonament de 0,74ron pe zi).

#43
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 11.08.2007
Eu inca nu am acel contract cu 2.7 lei, eu am 0.8 ron/kw cu accize incluse.

#44
black78

black78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.06.2016

View Postgigoto, on 08 septembrie 2022 - 20:30, said:

Eu inca nu am acel contract cu 2.7 lei, eu am 0.8 ron/kw cu accize incluse.
Sa fii atent la corespondenta si la momentul cand iti expira perioada contractuala. De obicei atunci iti trimit documentul Anexa A, modificarea conditiilor economice aferente contractului tau. In acea anexa vei gasi numai 2 componente din pret: noul pret al abonamentului zilnic (acum ~0,6ron pe zi) si noul pret al "energiei"( acum este ~1,95 lei/kWh). Vor mentiona mai jos ca nu sunt include componentele reglementate ( cca 0,35ron/kWh) si NU vor mentiona ca acestea sunt preturi FATA TVA.
Referitor la abonamentul zilnic, Hidro NU percepe abonament zilnic. Folosind formula Abonament zilnic (cu TVA) x 365 / 0,7 = rezulta cati KW vei putea consuma anual la Hidro, pana ajungi sa compensezi suma anuala pe care ENEL ti-o ia ca abonament. Poti verifica daca abonamentul intra la compensare, dar eu cred ca abonamentul  se adauga la suma rezultata din compensare.

#45
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 11.08.2007
O sa am din Martie la anul 2.29 lei/kw....asta fara accize si taxe, dar fara acel abonament.
O sa fie dezastru!
Acum la 440 kw am de platit 350 lei....inca e bine :)

#46
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Eu unul sper să fiu mai cumpătat... Totusi as vrea Genius 18 luni la pret de 12 , kindle (l-am nenorocit vara asta)

#47
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 06.01.2005
Emagul se pregateste de black friday deja.

Am comandat aseara un tv LG, am zis sa schimb plasma din dormitor care merge fantastic de 14 ani dar consuma cat un aparat de sudura.

Captura de pe comanda:
Attached File  2022_09_16_14_12_41_Urmareste_livrarea.png   59.73K   204 downloads

Azi am vrut sa verific statusul si am intrat si pe produs sa vad ceva legat de consum. Captura cu noul pret:
Attached File  2022_09_16_14_13_39_Televizor_LG_LED_43NANO763QA_108_cm_Smart_4K_Ultra_HD_Clasa_G_eMAG.ro.png   404.13K   214 downloads

Edited by gelublabla, 16 September 2022 - 13:23.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgelublabla, on 16 septembrie 2022 - 13:17, said:


Uite-te la pretul de acum al unui Samsung A52 si compara-l cu cel de acum 2-3 saptamani..

#49
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 06.01.2005
Nu stiu cum e cu Samsungul dar peste 10% majorare pret peste noapte .... cam mult.
Acu nu stiu daca e legata de inflatie, curs valutar sau e doar anuala magarie de black friday.

Edited by gelublabla, 16 September 2022 - 13:51.


#50
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Oricum emag n-a avut nimix anul trecut, ba chiar n-au avut bani nici de reclama a fost aceeasi de acum 2 ani

Edited by pielea, 16 September 2022 - 18:59.


#51
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Oricum televizorul ăla mai mult de 1500 lei nu merită. Cam acela este si pretul lui corect. Si la diagonala aia..


#52
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

View PostCGDBZ, on 04 septembrie 2022 - 23:22, said:

Am luat in August de la Altex un Samsung A33 cu 999Lei. Acum vad ca cel mai mic pret este de 1399,50 Lei, probabil incep pregatirile pentru marele black fraier day....
Samsung A33
Saptamana trecuta a fost cu acelasi pret la Altex.
Ieri la Emag 999,99Lei, (am dat comanda la timp, mai tarziu deja se schimbase pretul).

#53
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Astept cu interes Marea teapa!

#54
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
eu cu ingrijorare...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate