Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

TV Sony defect: pret repartie egal cu pretul de nou. E normal?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View Postun_el, on 23 august 2022 - 18:33, said:



Tine cont de un lucru: nimeni, dar absolut nimeni de la un service oficial, indiferent de producator, nu sta sa-ti desfaca un panel in bucati si sa-ti inlocuiasca doar baretele de led-uri. Chestiunea e foarte simpla: timpul pierdut, in timpul ala pe care l-ar pierde cu tine repara nu stiu cate produse care mai au sau nu garantie si banii din toate punctele de vedere. Cum timpul costa bani... In ceea ce priveste fiabilitatea produselor, si nu-i vorba de o marca anume, te vor tine cat este garantia data de producator sau in cel mai fericit caz 1 sau 2 ani in plus. Daca aveai garantie extinsa fie ti-l schimbau gratis, fie iti dadeau negatie de service, luai banii inapoi si-ti cumparai altceva. E vorba de economie de piata, nimic din ce vei cumpara in prezent nu va mai tine 10 ani, ti-o zic din proprie experienta.

Nu prea mi se aplică profețiile tale. Am electrocasnice și electronice în casă, le-am luat și părinților, și mai vechi, de peste zece ani, și mai noi. Nu mi s-a stricat absolut nimic, mărci diverse, Gorenje, Beko, Whirlpool, Indesit pe partea de electrocasnice, Samsung, Philips, LG, pe parte de TV.

#74
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,152
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcaiuscorneliu, on 04 ianuarie 2023 - 15:15, said:

Nu prea mi se aplică profețiile tale. Am electrocasnice și electronice în casă, le-am luat și părinților, și mai vechi, de peste zece ani, și mai noi. Nu mi s-a stricat absolut nimic, mărci diverse, Gorenje, Beko, Whirlpool, Indesit pe partea de electrocasnice, Samsung, Philips, LG, pe parte de TV.

De peste 10 ani, vezi, aici ai spus un lucru mare. Sa-ti spun putin cum sta treaba cu marcile de acum desi este o discutie de Poiana lui Iocan sau sfaturile privind achizitiile, poate ajuta pe cineva mai tarziu, iti ofer informatiile astea din interior, cunosc treburile de peste 15 ani.
Whripool a cumparat de multa vreme Hotpoint-Ariston si Indesit, de cand a pus laba pe ele s-a terminat. Masinile de spalat rufe au cuva turnata, celelalte electrocasnice sa zicem combinele frigorifice si frigiderele au compresoarele turcesti (TLC) sau chinezesti(Jiaxipera). Din cate am inteles bobinajul ar fi din aluminiu si cuprat.
LG, Samsung si Bosch (unele modele), la masini de spalat rufe fac referire in prima instanta sunt singurele care nu au cuva turnata. La tabla? Sa-mi fie cu iertare: LG de 9kg, luat acum 3 ani de zile a inceput sa se umfle vopseaua si sa apara pete de rugina la sertar. Prin comparatie: Arctic BA-1200A luat acum 20 de ani functioneaza fara probleme trecand in timpul asta prin nenumarate reparatii, a ruginit putin la sertar dar sunt 20 de ani.
TV-urile dinainte, cele care aveau backlightul pe baza de CFL functioneaza fara probleme. Am avut ocazia sa vad tv-uri 3D care in peste 10 ani de functionare n-au avut nici macar o reparatie.
Beko, inainte vreme erau relativ ok, acum sa zicem ca lasa de dorit, Beko a cumparat Arctic. Mai spunem ca masinile de spalat rufe se fabrica in Turcia sau Rusia?
Multe dintre tv-uri au niste culori de te doare mintea, daca a vazut cineva pana acum iarba care fie de culoarea verde fosforescent sa-mi zica si mie.
Hai sa nu continui, e arie de electronica.

Edited by un_el, 05 January 2023 - 09:50.


#75
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postcaiuscorneliu, on 04 ianuarie 2023 - 15:15, said:

Nu prea mi se aplică profețiile tale. Am electrocasnice și electronice în casă, le-am luat și părinților, și mai vechi, de peste zece ani, și mai noi. Nu mi s-a stricat absolut nimic, mărci diverse, Gorenje, Beko, Whirlpool, Indesit pe partea de electrocasnice, Samsung, Philips, LG, pe parte de TV.

Inca am electronice/electrocasnice fabricate in 1990.
Nu s-a stricat nimic cu exceptia unei masini de spalat Whirlpool - dar a tinut aproape 20 de ani pana s-au stricat rulmentii. Dupa reparatie la 6 luni au cedat rulmentii noi... si am luat alta...

Problema e ca ptr produse mai vechi de 10 ani nu prea mai gasesti piese. Si atunci cand gasesti originale, costa mai mult decat ai dat pe produs.

Recent mi s-a spart un buton de la o hota Bosch. Unul nou original costa dublul pretului hotei. Am cumparat un intrerupator no-name cu totul si l-am pus. 9 lei...
Acum 2 ani la aragazul Bosch am ramas cu manerul in mana - piesele de plastic, care il tineau - din interiorul cuptorului ( !!! ) s-au copt. Iarasi manerul costa mai mult decat am dat pe aragaz.
Am rugat pe cineva sa-mi faca o piesa de prindere din metal si am fixat-o de nici nu se observa.

Bosch-urile insa cam se apropie de 10 ani. Dar ce am vazut in magazine... nu merita sa le inlocuiesc. Si mai multe piese din plastic bagate in cuptor.

Tot ce am cumparat in ultimii 10 ani s-a stricat la 1-2 ani dupa iesirea din garantie.

#76
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View Postlondonwalk, on 25 august 2022 - 10:01, said:


in manualul de utilizare ar acestui aparat, nicaieri nu iti scrie care sunt setarile optime sau prudente. mai mult, aparatul nu are optiune de "backlight adjustment", are "brightness", "contrast", "black level" si multe altele, dar nu backlight adjustment. majoritatea seterilor care aveau optiunea de "auto" au ramas asa. a fost folosit in principal seara/noaptea in modul "cinema" cu "brightness" la 10-15 din 50 maxim posibil
am un tv samsung mai vechi si are in mediu rubrica iluminare spate. cand modific iluminarea spate se simte ca scade gradul de iluminare al ecranului

#77
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Mie la un Sony Bravia 43 inch model 2015/2016 mi a disparut imaginea si arata asa:

Am trimis e-mail la service ul Sony, sa vad ce zic si ei. Dar nu cred ca se mai poate repara, il am din februarie 2016. De cand l-am luat trosneau plasticele din interior cam 1 ora si jumatate dupa stingere, incontinuu. Proasta marfa, pacat de imagine si sunet, astia de la sony le au calitative.

Attached Files



#78
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View Postgymy, on 23 august 2022 - 14:51, said:

Ăsta e motivul pentru cumpăr doar televizoare Horizon = 5 ani de garanție!!
Nu o fi cea mai bună marcă dar măcar stau liniștit 5 ani.

Nu-i neapărat cazul să ne panicăm, am un Philips, LG și două Samsung. Toate au peste 5 ani, două din ele peste 10 și n-au nici pe dracu'.
PS. P**** mă-sii, am răspuns la o postare de anul trecut :D

Edited by caiuscorneliu, 27 October 2023 - 23:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate