Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Cum reacționezi ca tata când copilul tău e agresat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#73
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 sergiu88888, on 21 august 2022 - 20:33, said:

Sufeream in tăcere. Nu era un tata lângă mine.Parinții erau despărțiți.
De-asta ai ezitat sa te duci la tac-su sa-i spui sa-si ia batausul de acolo, ca altfel chemi Politia?
Si tot ai incercat sa tragi de-al tau sa nu mai planga?

#74
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Exact asta e rolul Politiei Romane, sa impace copiii prin parcuri cand se cearta pe tobogan.
In plus, toti copiii trebuiesc educati, nu doar copiii celorlalti. Incepi cu educatia copilului tau...
Sau cum e, cand nu ai un parinte ti-l doresti, iar cand il ai nu ii accepti autoritatea? Chestiile astea se educa...

Edited by Lexon, 22 August 2022 - 02:18.


#75
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Inearca sa fii putin mai logic, sau mai coerent, daca vrei sa inteleg ideea.

Edited by Cr1spy, 22 August 2022 - 05:33.


#76
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 12.09.2019

 Cr1spy, on 21 august 2022 - 22:22, said:


De-asta ai ezitat sa te duci la tac-su sa-i spui sa-si ia batausul de acolo, ca altfel chemi Politia?
Si tot ai incercat sa tragi de-al tau sa nu mai planga?
Probabil ia fost frica ca ia si el bataie ca copilul.
Dobitocul care a stat si privit ca un bou cum copilul lui bate alt copil apoi nu ia zis nimic chiar trebuia batut bine.
E plină lumea de handicapați mintal care sunt mândri ca odraslele lor îi bat pe alții si nu numai că sunt mândri dar cate unii chiar îi încurajează să fie agresivi.
Astia ar trebui bătuți cu funia udă până îi ia dracu.

#77
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Vrei sa-i trimita Statul la tine acasa, obligatoriu si tu sa-i bati? Si sa te plateasca contribuabilii. Ti-ar placea? N-ai mai avea timp de forum, ai bate la ei toata ziua...

Edited by Cr1spy, 22 August 2022 - 05:59.


#78
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,843
  • Înscris: 15.08.2014

 stefians, on 22 august 2022 - 05:48, said:


Probabil ia fost frica ca ia si el bataie ca copilul.
Dobitocul care a stat si privit ca un bou cum copilul lui bate alt copil apoi nu ia zis nimic chiar trebuia batut bine.
E plină lumea de handicapați mintal care sunt mândri ca odraslele lor îi bat pe alții si nu numai că sunt mândri dar cate unii chiar îi încurajează să fie agresivi.
Astia ar trebui bătuți cu funia udă până îi ia dracu.
De ce ?

#79
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 12.09.2019
Daca nu înțelegi nici nu merită să ti raspund dc ..

#80
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,843
  • Înscris: 15.08.2014
Daca nu raspunzi inseamna ca nu ai ce sa raspunzi

#81
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 12.09.2019
Măi tu ești real? adică mă intrebi dc l aș bate pe un tată care și îndeamnă fiul sa fie agresiv si care asistă pasiv cum fiul îi bate pe alți copii ?!!!!

#82
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,843
  • Înscris: 15.08.2014
Da sunt real, dar tu? Eu stiu ca un om logic isi argumenteaza rational afirmatiile nu face appel la argumente emotionale.ti au luat o ik Freya in copilarie si acum cauti razbunare?

#83
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 12.09.2019
Te las in lumea ta.

#84
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,915
  • Înscris: 17.08.2022
@Cristone....echilibrat si intelept ca totdeauna....
In viata trebuie sa fii destept nu sa ai dreptate...



#85
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Eu vad aici doua probleme:

- Parintele a fost o victima in copilarie, e pacifist, impotriva violentei - ceea ce este perfect in regula, in afara cazurilor in care se impune daca nu chiar violenta sau agresiune, macar o fermitate dura, spui ceva si nu dai inapoi. Nu trebuie neaparat sa fii violent, dar cand spui ceva oamenii sa inteleaga ca esti serios, nu glumesti. Conflictele se rezolva si prin discutii sau negocieri daca esti ferm.

- Copilul plangea si nu voia sa plece de acolo. Pai sau iti iei inima in dinti si rezolvi problema sau pleci de acolo si plangi acasa.

Tu, ca parinte, daca ai vazut ca al tau copil se incapataneaza sa ramana acolo si nici celalalt copil nu poate fi astamparat, trebuia sa-ti iei copilul de acolo. Daca nu voia sa plece, il momeai cu o inghetata sau altceva ce ii place lui.

#86
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,843
  • Înscris: 15.08.2014
Sau îl lua și gata.

#87
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 Cr1spy, on 22 august 2022 - 05:33, said:

Inearca sa fii putin mai logic, sau mai coerent, daca vrei sa inteleg ideea.
Scuze!
Omul a avut doua probleme:
1. comportamentul copilului mai mare cu tatal pasiv;
2. comportamentul propriului copil in momentul cand a vrut sa-l ia de acolo.

Eu cred ca nu exista educatie perfecta, incercarea de a educa perfect un copil poate genera traume, copilului trebuie sa ii lasi loc pentru propria personalitate si tu, ca parinte, sa te adaptezi la personalitatea lui. Dar cu toate astea, un copil trebuie educat pentru a accepta autoritatea parintilor. Un copil se joaca atunci cand ii dau voie parintii, acolo unde ii dau voie parintii, atat cat ii dau voie parintii.
Rolul tau ca parinte este sa iti protejezi copilul, nu sa ii faci dreptate in relatiile cu ceilalti copii, asupra carora nu nu ai nicio autoritate. Esti parinte, nu esti justitiar. Tu ai autoritate doar asupra propriului copil. In relatia cu ceilalti copii discuti cu parintele, ceea ce a si facut.
Omul nu trebuie sa isi reproseze nimic, trebuie sa repete cat mai des experienta cu iesitul in parc, sa lase personalitatea copilului sa se manifeste si sa intervina cand/daca lucrurile o ia razna.
Ca de asta m-am legat, de reprosurile pe care le-ai facut. Eu asa am interpretat postarea la care am raspuns.
Acolo a fost o situatie banala de neintelegere intre doi copii, nimic mai mult!

Edited by Lexon, 22 August 2022 - 15:21.


#88
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pai tu ai interpretat ca un mic incident intre copii, ceea ce era departe de adevar. Apoi, daca si tu, ca adult, ai merge la teatru sau la un film, ai fi relaxat, bine dispus si te-ai trezi random cu un pumn in cap de la cineva, nu cred ca ti s-ar parea normal deloc. De ce vi se pare unora asta ceva normal, cand se intampla unui copil, I don't know, cred ca bagatelizati cumva problemele copiilor, desi fata de adulti sunt fix pe dos, cu repercusiuni mult mai mari. Ce spui tu despre "personalitate" este o interpretare care se bate cap in cap cu "masurile" pe care le consideri a trebui luate.
Cu partea in care afirmi ca nu ar fi educat copilul lui, fiindca nu a ascultat sa plece de acolo, nu sunt deloc de acord. As scrie mai multe, dar nu am timp... si nici nu cred ca este cazul, suntem din peisaje total diferite, ca personaje si ca mod de gandire.
Iar in caz ca nu stiai Politia Locala se ocupa de diverse incidente din parcuri, spatii de joaca, amenajate, whatever. Si putea sa apara la fata locului si chemata de cineva care auzea tipetele disperate ale unui copil, fara sa stie despre ce este vorba.

Edited by Cr1spy, 22 August 2022 - 17:35.


#89
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 sergiu88888, on 19 august 2022 - 16:18, said:

N-a făcut nimic sa provoace.
Ne jucam la topogan, a venit celalalt, a început să "se dea mare și tare" ca are 8 ani și un an de karate și sa se joace.
Se jucau de-a niște eroi din desene. Chiar ma bucuram ca si-a făcut un alt prieten.
La un moment zdranc,l-a pocnit sec.
De aici a plecat totul.


La vârstele lor, diferenţa dintre 5 şi 8 ani e mare, n-au aceeaşi dezvoltare fizică şi mintală. Dacă acel copil îţi spune că are 8, plus un an de karate, iar al tău abia a făcut câteva săptămâni de grădiniţă, că aşa au fost timpurile, îţi cvadruplezi atenţia şi cumpăneşti de zece ori dacă-i mai laşi să se joace împreună sau nu.

La karate, copilul mai mare a învăţat să dea şi să primească, grosso modo spus, e mai agil, practicarea sportului i-a adus unele beneficii atât fizice (mobilitate, rapiditate, tonus muscular etc), cât şi mintale. Când i-ai lăsat să se joace "de-a supereroii" el a înţeles că are aprobarea ta şi i-a arătat copilului tău "nişte scheme", cum fac cei mici când vor să se dea mari.

Nu se aştepta să dea peste un daffodil, el a "încasat-o" de nenumărate ori la orele de karate, a învăţat să cadă, să pareze, să accepte unele "lovituri".

Da, în continuare cred că nu-i vinovat puştiul mai mare, ci tu, că l-ai lăsat pe cel mic să se joace "de-a Superman" cu el, ştiind bine că nu a socializat încă îndeajuns şi n-are anumite abilităţi dezvoltate.

Încă mai cred că n-a fost deloc grav, slavă Domnului, căci dacă era, nu te întrebai pe forum ce-i de făcut, ci ţi se activau nişte instincte parentale, ai fi ştiut la faţa locului ce să faci.

Apoi, unele conflicte dintre copii e bine să şi le rezolve singuri, imixtiunea adulţilor mai mult înrăutăţind treburile. Da, când e ceva serios, normal că intervii.

Edited by clasica, 22 August 2022 - 20:53.


#90
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 clasica, on 22 august 2022 - 20:43, said:


Da, în continuare cred că nu-i vinovat puștiul mai mare, ci tu, că l-ai lăsat pe cel mic să se joace "de-a Superman" cu el, știind bine că nu a socializat încă îndeajuns și n-are anumite abilități dezvoltate.

L-am lăsat sa interacționeze cu gândul ca își face prieteni.

Sincer,am trecut peste incident.

Am fost între timp la alte locuri de joacă. Oameni civilizați, părinți care își supraveghează copiii,cu bun simț. Îți este mai mare dragul.

Ii place la alt loc mult ca acolo e o corabie.Se urca în ea,învârte de cârma și apoi coboară pe tobogan.

A interacționat cu copii mai mici dar și mai mari și nu au fost incidente.Dar repet,părinți cu bun simt și educați.

La locul ala de joacă el are o reticență în a mai merge.
Sincer,după incident, și eu. Poate reveni iar ala și sa fie tot agresiv.

Mai ales ca ii place în alta parte mai mult(unde e corabia).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate