Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum reacționezi ca tata când copilul tău e agresat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 Cr1spy, on 22 august 2022 - 17:21, said:

Pai tu ai interpretat ca un mic incident intre copii, ceea ce era departe de adevar. Apoi, daca si tu, ca adult, ai merge la teatru sau la un film, ai fi relaxat, bine dispus si te-ai trezi random cu un pumn in cap de la cineva, nu cred ca ti s-ar parea normal deloc. De ce vi se pare unora asta ceva normal, cand se intampla unui copil, I don't know, cred ca bagatelizati cumva problemele copiilor, desi fata de adulti sunt fix pe dos, cu repercusiuni mult mai mari. Ce spui tu despre "personalitate" este o interpretare care se bate cap in cap cu "masurile" pe care le consideri a trebui luate.
Cu partea in care afirmi ca nu ar fi educat copilul lui, fiindca nu a ascultat sa plece de acolo, nu sunt deloc de acord. As scrie mai multe, dar nu am timp... si nici nu cred ca este cazul, suntem din peisaje total diferite, ca personaje si ca mod de gandire.
Iar in caz ca nu stiai Politia Locala se ocupa de diverse incidente din parcuri, spatii de joaca, amenajate, whatever. Si putea sa apara la fata locului si chemata de cineva care auzea tipetele disperate ale unui copil, fara sa stie despre ce este vorba.
Ok, asa e, tu vorbesti despre ceva si ai dreptate. Nu inteleg foarte bine, dar ai dreptate.
Copilul nu trebuie educat sa accepte autoritatea parintelui, atunci cand ajungi cu copilul intr-un loc nepotrivit ii gonesti pe toti de-acolo si ramai tu cu el, cand doi copii au un conflict acel conflict trebuie continuat de parintii lor, Politia Locala e ca sa impace copiii prin parcuri, a educa un copil inseamna a-i leza personalitatea, etc.

Edited by Lexon, 23 August 2022 - 16:12.


#92
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Degeaba esti ironic, cand lucrurile sunt foarte simple si le-a intuit si un copil de 5 ani. Daca este la joaca si unul vine si il loveste, nu are de ce sa fie el luat de acolo. In situatia noastra, copilul de-abia astepta sa mearga pe afara, dupa situatia cu pandemia. De ce sa fie el pedepsit cu plecarea de acolo si nu celalalt?
Daca nu intelegi, raporteaza-te la tine. Tu daca te duci la teatru si te loveste cineva, chemi paza si il scoate afara pe individ. Nu se intrerupe spectacolul si este trimisa toata lumea acasa, sa ramana nebunul in plata lui si sa nu existe conflicte. Se evacueaza sala doar cand este vorba de un nebun, care a pus o bomba ce poate exploda.
Ca ii consideri tu needucati, pe cei care nu pleaca, este problema ta de perceptie si din punctul meu de vedere aceasta perceptie nu este cea corecta.
Iar personalitatea nu se dezvolta ascultand orbeste de autoritatea parintelui si compensand cu luptele pe salteluta.

Edited by Cr1spy, 23 August 2022 - 16:28.


#93
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 Cr1spy, on 23 august 2022 - 16:18, said:

Degeaba esti ironic, cand lucrurile sunt foarte simple si le-a intuit si un copil de 5 ani. Daca este la joaca si unul vine si il loveste, nu are de ce sa fie el luat de acolo. In situatia noastra, copilul de-abia astepta sa mearga pe afara, dupa situatia cu pandemia. De ce sa fie el pedepsit cu plecarea de acolo si nu celalalt?
In primul rand parintele nu a vrut sa-l ia de acolo pentru a-l pedepsi. In al doilea rand, parintele nu este si nu poate fi un justitiar, el are autoritate doar asupra propriului copil. De ce sa fie luat de acolo? Pentru ca aia e cea mai simpla si eficienta cale de a-l proteja. Atunci cand copilul tau se joaca cu copii agresivi poate deprinde si el apucaturi agresive.
In opinia mea parintele a luat cea mai buna decizie!

 Cr1spy, on 23 august 2022 - 16:18, said:

Daca nu intelegi, raporteaza-te la tine. Tu daca te duci la teatru si te loveste cineva, chemi paza si il scoate afara pe individ. Nu se intrerupe spectacolul si este trimisa toata lumea acasa, sa ramana nebunul in plata lui si sa nu existe conflicte. Se evacueaza sala doar cand este vorba de un nebun, care a pus o bomba ce poate exploda.
Nu era la teatru, n-a fost nicio bomba, doar incerci ca prin paralele cu situatii extreme sa iti justifici pozitia.

 Cr1spy, on 23 august 2022 - 16:18, said:

Ca ii consideri tu needucati, pe cei care nu pleaca, este problema ta de perceptie si din punctul meu de vedere aceasta perceptie nu este cea corecta.
Iar personalitatea nu se dezvolta ascultand orbeste de autoritatea parintelui si compensand cu luptele pe salteluta.
Probabil nici n-ai citit tot ce am spus, ai spicuit doar ce ai considerat tu ca te ajuta sa iti sustii argumentele. Discutand despre oameni normali in conditii normale, care normalitate acopera o arie destul de larga de evenimente dar si de oameni, care ar fi argumentul tau pentru ideea ca un copil nu trebuie educat in spiritul respectarii autoritatii parintelui?
Si ce ai cu slateaua? Nu te intreb daca esti genul de parinte care considera ca va rezolva mereu problemele copilului dar vine o vreme cand nu vei mai putea fi mereu langa copil si atunci e mai bine sa fie pregatit. Aici ar fi mai multe argumente, si pro si contra, dar acum sunt pe fuga...

#94
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pai hai, concluzioneaza. Il iei de acolo sa evite conflictul periculos sau il lasi sa se descurce, ca este doar o cearta intre copii si isi dezvolta personalitatea. Ca amandoua nu se poate IRL, sa stii.

Edited by Cr1spy, 23 August 2022 - 17:23.


#95
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Am intels ce vrei sa spui.
In situatia data eu cred ca nu i se poate reprosa nimic parintelui. Normal ca poate existau si alte solutii, poate la fel de bune sau chiar mai bune. Dar nu mi se pare ca tatal ar trebui sa-si reproseze ceva sau ca ar putea fi acuzat de ceva.
Mi se par in continuare fascinante diferendele astea intre femei si barbati. Sunt normale, e bine ca exista, uneori sunt neplacute dar sunt fascinante. Desi trebuia sa-mi dau seama, la primele raspunsuri n-am stiut ca vorbesc cu o doamna. Aveam alta abordare, e normal sa gandim diferit. Imi asum vina pentru neintelegere.

#96
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ce ar fi fost diferit?

#97
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 12.09.2019
Nici una nici alta,strigi pe un ton autoritar sa o termine.Amandoi ,daca dracu celălalt insistă sa o faca pe bruzli zbieri la dobitocu de tasu să îl domolească,daca ala nu face asta te ridici ii iei la dumnezei si la cristosi si ce ti mai vine la gura..daca nu înțelege,ma refer la ta su ca copilul sigur o termină, atunci nu rămâne decat sa te iei la bataie cu ta su .

#98
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ar trebui sa se dea voie sa se bata unii oameni, daca ambii vor, nu? :notangel:


#99
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 12.09.2019
Da e voie, plătești o amendă dupa ce l bați si gata.

#100
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 Cr1spy, on 23 august 2022 - 18:52, said:

Ce ar fi fost diferit?
Totul... Nu te sinti discriminata!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1yQ1BcT5flw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#101
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Si ptr lamurire:
Singurul lucru care i se poate reprosa initiatorului este ezitarea si dilema, lucru care vine de undeva (a si spus el de unde) si este necesar a fi constientizat, ptr a nu fi transmis prin comportament, in mod inconstient, baietelului, care de altfel, din firea lui este foarte curajos.

Edited by Cr1spy, 23 August 2022 - 19:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate