Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Persoanele care nu se scalda (in mare sau piscina).

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
531 replies to this topic

#55
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Pai și atunci de ce te ai mai dus la mare?

#56
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Ca sa ma distrez. Am fost sa f*t grecoaice. Ce are? e obligatoriu sa intru in apa daca ma duc la mare?

#57
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostAleXXander00, on 18 august 2022 - 17:05, said:

Da, vecine de oras. Nu sunt chiar asa atras de statul in apa. De fapt imi placea sa stau in cada, dar am inlocuit-o cu o cabina de dus ca sa fiu mai rapid si sa nu mai consum atata apa. In schimb, am fost in Grecia din nou anul asta si cred ca o singura data am intrat in apa, chiar in penultima zi, de pe vapor. Si asta doar asa pentru o poza si pt ca eram pe vapor. Asa sunt de fel, nici cu plaja nu ma omor, cu toate ca ma bronzez repede. Am "fobie" de caldura de fapt.

PS: Nu stiu nici sa inot. Nu m-a pasionat.
Pai tocmai ca apa, scaldatul, este o arma contra caldurii. De aia multi tineri saraci din rural care probabil nu-si permit sa ajunga la mare, se scalda in te miri ce lacuri, rauri sau canale de irigatii si mor, pentru ca au vrut sa se racoreasca.

#58
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Da, sefu, dar ca sa nu ma chinui pe plaja prin caldurile alea, sunt genul care mai bine ma racoresc pe o terasa la umbra cu ceva de baut. Stiu ce zici, dar sunt oameni printre oameni, unii mai ciudati, altii mai putin ciudati.

#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Dupa mine da, daca nu intri in apa nu are rost sa mergi la mare, mergi in alte tururi, drumetii, nu la mare. Dar exista unii care merg pe litoral doar pentru concerte si discoteci.

View PostAleXXander00, on 18 august 2022 - 17:16, said:

Da, sefu, dar ca sa nu ma chinui pe plaja prin caldurile alea, sunt genul care mai bine ma racoresc pe o terasa la umbra cu ceva de baut. Stiu ce zici, dar sunt oameni printre oameni, unii mai ciudati, altii mai putin ciudati.
Da, beau apa rece ca nu-mi trece setea altfel, dar tot nu ma racoresc precum in apa sau la aer conditionat.

Pe plaja nu se simte asa de rau caldura. Dar sa nu ma scoti pe strada in canicula, nici in Slatina nici in Antalya.

Prefer sa merg la masa la aer conditionat decat la restaurantul de pe plaja in Turcia, ala de pe plaja nu are AC.

#60
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Pai daca toata gasca vrea la mare, ce sa fac? Sa ii oblig pe toti sa mergem la munte? Posted Image eu am fost sa umblu prin cluburi noaptea, asa ca preferam sa dorm ziua.

#61
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
**********
O alta discutie este slip clasic versus shorts, pantaloni scurti, eu am ramas tot la slip clasic. Pantaloni scurti am cand nu sunt pe plaja.

View PostAleXXander00, on 18 august 2022 - 17:19, said:

Pai daca toata gasca vrea la mare, ce sa fac? Sa ii oblig pe toti sa mergem la munte? Posted Image eu am fost sa umblu prin cluburi noaptea, asa ca preferam sa dorm ziua.
Ce nu agreez dar inca se practica este trezitul dimineata pentru plaja. Eu merg la plaja la 10, apoi la 13 plec si revin la 17.

Ar merge si sa stau de la 10 la 19 pe plaja, mancand acolo, dar nu sufar sa merg la masa cu slipul ud pe mine, prefer dusuit, schimbat si mers la masa cu AC.

#62
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Eu iti spun ca nu plutesc. Stiu sa inot, dar nu plutesc. Singurul loc unde am plutit, la limita, este Marea Adriatica, care chiar e sarata. La Marea Moarta n am fost.
Copil crescut la tara, oase grele. Si mai stiu cazuri, nu ma consider deloc exceptie.

In ce priveste tensiunea superficiala, la mare, cu valuri, corpul oricum ud, e doar poveste. Si crede ma, chiar am am trecut pe bune la cursul de mecanica fluidelor.

View Postloock, on 18 august 2022 - 16:19, said:

Pot exista desigur diferente intre oameni si la densitatea oaselor, dar cam toti plutesc pe apa.

Iar legat de mare si tensiunea superficiala sparta de valuri, nu se sparge ea asa usor si oricum compenseaza cu densitatea marita de saruri care creste forta arhimedica.
Sunt saruri din toate metalele, si grele si usoare, nu doar de sodiu.

Edited by strongsss, 18 August 2022 - 17:22.


#63
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
All Inclusive castiga aici, decat sa merg in Grecia pe strada in caldura si sa caut taverne.

#64
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014

View PostAleXXander00, on 18 august 2022 - 17:12, said:

Ca sa ma distrez. Am fost sa f*t grecoaice. Ce are? e obligatoriu sa intru in apa daca ma duc la mare?
Grecoaice puteai sa f...i și la Atena ,și la munte și oriunde altundeva . Idem pt distracție.
@neaceasca eu am făcut baie în copilărie in 2 riuri+Dunărea. Și n a mai murit nimeni. Logica ta e proasta,la mare te duci 2-3 săptămâni,dar căldură poți să ai 3 luni,cum te răcorești daca nu facind baie în riu.

#65
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Asa sunt si eu. Nu m-am trezit niciodata dimineata cu restul sa fug pe plaja de parca s-ar da ceva gratis acolo. Mereu ajungeam cand ma trezeam. Dar la mine e de inteles pentru ca adormeam spre dimineata, de cele mai multe ori beat.

View Postpetit_christian, on 18 august 2022 - 17:22, said:

Grecoaice puteai sa f...i și la Atena ,și la munte și oriunde altundeva . Idem pt distracție.
@neaceasca eu am făcut baie în copilărie in 2 riuri+Dunărea. Și n a mai murit nimeni. Logica ta e proasta,la mare te duci 2-3 săptămâni,dar căldură poți să ai 3 luni,cum te răcorești daca nu facind baie în riu.
Am explicat si mai sus ca nu te poti pune impotriva tuturor prietenilor ca nu preferi marea. Am fost pentru distractie.

#66
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Sa va incurajez si eu un pic sa intrati in apa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7OPg-ksxZ4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009

View PostNeaceasca85, on 18 august 2022 - 17:22, said:

All Inclusive castiga aici, decat sa merg in Grecia pe strada in caldura si sa caut taverne.
Deloc valabil. Unde mergi sa cauti taverne? Ca eu stiu mereu unde le gasesc pt ca doar la aceleasi mananc. Poate anul viitor o sa schimb insula.
Pe langa, mereu cand merg intr-un loc nou caut recenziile de la restaurante sa stiu si eu unde sa ma duc sa halesc.

Edited by AleXXander00, 18 August 2022 - 17:26.


#68
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postpetit_christian, on 18 august 2022 - 17:22, said:

Grecoaice puteai sa f...i și la Atena ,și la munte și oriunde altundeva . Idem pt distracție.
@neaceasca eu am făcut baie în copilărie in 2 riuri+Dunărea. Și n a mai murit nimeni. Logica ta e proasta,la mare te duci 2-3 săptămâni,dar căldură poți să ai 3 luni,cum te răcorești daca nu facind baie în riu.
Raul e chiar periculos, apa dulce, curenti violenti, acum si balastiere excavate.

7 zile merg la mare, nu 2-3 saptamani. In copilarie aveam sejur de 10 zile Mamaia si 18 Caciulata. Antalya e doar 7 zile.

View PostAleXXander00, on 18 august 2022 - 17:25, said:

Deloc valabil. Unde mergi sa cauti taverne? Ca eu stiu mereu unde le gasesc pt ca doar la aceleasi mananc. Poate anul viitor o sa schimb insula.
Pe langa, mereu cand merg intr-un loc nou caut recenziile de la restaurante sa stiu si eu unde sa ma duc sa halesc.
Eu caut recenzii la hotelurile din oferta si apoi aleg. Niciodata nimic nu m-a dezamagit la vreun hotel din Antalya, in afara de conexiunile praf la internet in destul de multe din ele. Daca netul merge, sunt fericit, pentru ca restul mereu sunt OK.

Tavernele presupun ca nu au AC ci cel mult ventilatoare, fiind terase. In Grecia am fost in 2007 si nu am mai fost dupa aia, idem cu Spania-Mallorca in 2013, tot o singura vizita, dar Antalya e obsesia mea, doar pandemia si preturile ma pot opri.

Grecia stiu ca are netul mai praf decat Turcia, deci si din acest punct de vedere nu merita. Dar pe primul plan nu merita sa conduc 12 ore. Cu masina doar pe litoralul romanesc, in rest avion, desi nici procedurile de aeroport nu ma incanta.

Vreau balaceala multa si mancare multa si buna, Turcia e super aici. Mai ies seara prin statiune si pe la bazar, cumparaturile acolo ma enerveaza.

Nu sunt fan clubbing, bautura sau tigari.

#69
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Eu sunt tocmai invers. Turcia mi se pare contrara intereselor mele de distractie. Mai degraba prefer sa intru in mare, decat sa stau numai la aceeasi piscina de nebun. E adevarat, mancarea e mai bun acolo, iar eu fiind un gurmand, pot sa apreciez asta. De altfel, in timp ce altii cumpara fake-uri pentru acasa, eu cumpar condimente, ca sunt si bucatar din pasiune.

Grecia merita vazuta. Desigur, daca pleci ca sa nu mai vezi romani, nu iti recomand Thassos, ca acolo e alt judet al Romaniei, asa cum se spune, dar sunt mai civilizati oamenii decat in tara. Nu am inteles inca de ce chestia asta. Si eu vreau sa incerc alte insule din Grecia, ceva cu peisaje mai wow. Pe Thassos am vazut probabil toate obiectivele mai interesante. Am preferat sa fac asta decat sa stau toata ziua pe plaja.

De Spania sunt curios. Am vazut poze misto, dar e cam departe si mie imi place sa calatoresc cu masina in locatii apropiate, gen Grecia, Turcia, Bulgaria.

#70
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Mie imi place mult la mare, imi plac plajele asa de nisip si nu cele din plastic, si imi place sa inot in valuri. Imi plac sporturile de apa, ma dau pe SUP si acum invat si putin windsurf. Mi-ar place daca timpul si sanatatea imi vor permite sa cumpar la un moment dat un velier si sa navighez pe langa tarm.
Da, am intalnit persoane carora nu le place apa, in general nu stiau sa inoate si le era teama. Unora le-a fost frica de apa si n-au avut unde sa invete sa inoate sau n-a avut cine sa-i invete.

Cum tot e la moda inecatul la mare, pentru cei care ajung din greseala in situatia de a fi luati de val, le pot da cateva sfaturi.

Valurile care nu se sparg nu sunt periculoase, insa uneori marea trage spre larg si lateral. Cel mai bine e sa inoti pe diagonala spre tarm ajutat putin de curent. Cu de fund trage catre tarm, valurile imping catre mal, cu exceptia vantului offshore puternic. Ca sa ajungi la mal trebuie sa stai cat ma la suprafata, adica nu sa calci apa. Poti inota crawl daca o poti face economic si fara oboseala, insa mai bine inoti bras si stai cu ochii pe valuri. Poti inota si pe spate si spre mal e surprinzator de eficient.

In zona valurilor care se sparg ai grija. Daca spuma e putina poti intoarce capul si apa trece pe langa tine, insa daca are forta te cam face ca la masina de spalat. Daca ti se pare ca e un val puternic te lasi sub el si iesi peste cateva secunde. Inainte de a trage aer beleste bine ochii sa nu vina un altul, din fericire de multe ori frecventa valurilor nu este foare mare.
Daca te ai ajuns catre mal si esti fericit ca ai scapat inca nu te bucura. Acolo se sparg valurile cu toata forta. Daca apa e pana la piept te poti lasa pe vine pe sub val, insa daca valul e foarte mare si te izbeste cel mai bine te faci colac si iti protejezi capul cu mainile, in felul asta nu te lovesti tare de nisip sau vreo piatra ratacita.

Nu intra in panica, oricine poate sa-si tina respiratia 30 de secunde, suficient ca sa stai sub un val. Ochii mereu deschisi sub val, iar daca te-a rostogolit si invartit mai intai da-ti seama unde e "sus" si unde e "jos", apoi iesi si uitate dupa urmatorul val inainte sa tragi aer.

#71
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Frica de scaldat, la cei care o au, este clar alimentata si de stirile de la TV, unde se vaneaza cazurile de genul asta, doar stirile rele, negative, fac audienta.

In Turcia salvamarul efectiv someaza, sta degeaba, nu trebuie sa urle si sa fluiere non stop ca la noi, nu trebuie sa tot arboreze steaguri rosii. Marea Neagra e varianta doar daca nu ai posibilitate de Mediterana, dar parca mai bine e o piscina gen Caciulata, e si mai aproape, am mers la Navodari in 2020 din cauza pandemiei si la Cernavoda injuram deja ca nu se mai termina drumul.

Tinerii se ineaca in Marea Neagra si din teribilism, le place sa se ia la tranta cu valurile si cu salvamarii deopotriva, ori se imbata si intra in apa, e ca la accidentele rutiere produse tot din teribilism.

Ori teribilismul si vandalismul prezent la baietii romani nu l-am inteles niciodata. Bunurile publice trebuie mereu vandalizate.

#72
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Ma iertati dar topicul asta e de fapt 'ce ii place lui neaceasca si nu le place celorlalti si ceilalti sunt nebuni'.
Fara suparare nene.

Nu ma pasioneaza scaldatul chiar deloc. La mare/ocean/lac (ce naiba o fi ala) ma duc sa ma plimb. De obicei stau pe plaja si ma realxez, mananc ceva, beau ceva. Daca e apa calduta, dau si o tura pe acolo dar atat.
Din nou, discutam gusturi si preferinte. Fiecare cu ale lui. Nu inseamna ca unul e prost/needucat/ignorant etc fiindca nu ii place ce iti place tie.

Nici eu nu ii inteleg pe cei care se opun progresului, cei care prefera sa se indoape cu fastfood si sa zaca la all inclusive intr-un concediu dar nu inseamna ca trebuie sa le pun etichete.
Cata vreme nu vorbim despre lucruri ilegale, e loc pentru toti pe pamant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate