Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Persoanele care nu se scalda (in mare sau piscina).

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
531 replies to this topic

#343
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008

 Vlad_22, on 15 septembrie 2022 - 22:11, said:

Nu cred că te obliga nimeni, să alegi, musai, înotul, doar că în destule țări civilizate, este obligatoriu să practici un sport, la școală, fie el înot, baschet, handball, volei, tenis, fotbal etc. Evident, că au și infrastructura sportivă pe măsură.
E usor aberanta chestia asta, usor comunista, nu ar trebui sa fie nimeni obligat sa practice un sport sau sa cante la un instrument, pentru ca am auzit si asa ceva.

Ador sa ascult muzica (daca nu sunt obosit sau indispus) dar nu-mi place sa cant sau sa dansez.

La sporturi nu imi place niciunul, doar mersul pe jos, nu m-am scutit de sport dar nici mare lucru nu prea faceam la ora aia, cat timp restul jucau fotbal, handbal sau baschet.

Insa prezenta piscinelor la scoala poate ar fi asigurat niste toalete in plus, aia a fost marea mea durere la scoala, lipsa toaletelor.

Deci ce piscine si bazine in parnaile preuniversitare din Romania cand nici WC-uri nu sunt in stare sa asigure?

 LunaCrystal, on 15 septembrie 2022 - 22:34, said:

Ei atunci nu ar fi fost o problema, aveam eu destule de ales/altele care as fi vrut sa le fac si nu am avut cum. Patinaj, role, alpinism spre exemplu.


Sa speram ca se incheie si sezonul de inecuri dar nu as crede.

Exista locuri de inecat si la Govora, cum nu?


Pai care e faza? Sunt destui care intra/sunt ,,ajutati” sa intre in apa imbracati in haine de strada.

_________

Alte cazuri de inec:

https://www.ziarulpr...t-cu-prietenii/

https://www.antena3....ase-650825.html

https://www.mediafax...neptun-21132578

Si un bilant foarte sumbru: https://spotmedia.ro...imele-doua-luni
Nasol mi se pare ca pe vremea lui Ceauimpuscatescu nu aveam acces decat la Marea Neagra, care e clar inecatoare daca nu esti pe sistem handle with care. Pentru mine Marea Neagra este enervanta.

Scaldatul in canale de irigatii, rauri, lacuri si orice alt loc care nu este amenajat pentru agrement este o prostie. Dar unii fie nu au bani, fie sunt teribilisti. Cum sa te scalzi in Dunare? Exista plaje la Dunare.

#344
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,881
  • Înscris: 15.08.2014
@Neaceasca85 da exista plaje amenajate la Dunare,cu salvamari geamandure si plata la intrare,de ex la inrarea in orasul Severin,posibil la Galati.
Astea din experienta mea directa


#345
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 23.10.2006
Un absolvent de facultate la psihologie ar scrie o lucrare de doctorat beton, dupa ce ar lectura forumul asta.Posted Image

#346
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015
Chiar că, măcar atât, că Psihologia e cam useless în societatea actuală, pe piața muncii. :)

#347
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,628
  • Înscris: 20.10.2006

 AlexD2, on 31 august 2022 - 07:06, said:

Eu ma intreb ce vor face cei care au alergie la apa daca vine apa peste ei, mai un accidend cu caderea in rau/lac, un copil mai neastamparat, mai o inundatie, un razboi Doamne Fereste.
Foarte simplu - in cazul fericit o panica mare, in cel mai rau morti ori de frica ori inec.

 Neaceasca85, on 29 august 2022 - 14:13, said:

Referitor la aia ca nu te ingrasi cand faci sport, pai cand te lasi de sport te ingrasi foarte tare.
Dar de ce te-ai mai lasa de sport daca te apuci? Nu mai bine nu te lasi deloc?

 Neaceasca85, on 29 august 2022 - 11:11, said:

Dar medical vorbind inotul e OK, sanatos, cu miscare, practic unicul sport ce nu e insotit de neplacuta transpiratie, chiar detest sa transpir, am transpirat, baga-ma urgent in apa sau intr-o camera supra-racita ca nu ma suport.
Asta de unde ai mai scos-o, mai ales daca e calda apa crezi tu ca nu transpiri cand faci efort/te panichezi?

 Neaceasca85, on 16 septembrie 2022 - 10:15, said:

Deci ce piscine si bazine in parnaile preuniversitare din Romania cand nici WC-uri nu sunt in stare sa asigure?

Nu toti am considerat/consideram parnaie scoala, unora le mai si place.

#348
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,584
  • Înscris: 02.09.2006

 Neaceasca85, on 15 septembrie 2022 - 15:40, said:

Si vine de marti toamna, scaldatul se incheie pentru cei mai multi pana la anul, raman piscinele cu apa termala pentru cine mai doreste, unii prefera asta de Craciun sau Revelion.

Eu in mai voi avea urmatorul scaldat, la Caciulata, in octombrie maica-mea merge la Govora, nu la Caciulata, la Govora nu exista scaldatoare.
este foarte bine ca ne tii la curent cu tot ce s-a intimplat/se intimpla/se va intimpla in familia ta, de mai multe ori pe zi si in mai multe topicuri, desi eu tot cred ca asta ar trebui sa scrii in jurnalul intim, nu public, pentru ca si mai ales, nu intereseaza pe nimeni!

#349
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Luna, se vede ca nu te scalzi, in apa nu ai cum sa transpiri. Poti transpira cand iesi dintr-o apa foarte calda (de cel putin 40-45 C) si in incinta e cald cu umezeala mare. In rest cand esti in apa nu transpiri, in apa non termala nu iti este cald oricat de canicula este. Apa termala e buna doar iarna sau cel tarziu in luna mai, oricum nu merg vara la Caciulata pentru ca dementii aia nu au AC, normal, AC-ul costa, incalzirea de iarna o au tot gratis de la izvorul termal.

Tocmai asta spuneam, Luna este foarte, foarte rau de caldura dar pierde din start o modalitate foarte buna de a combate caldura vara, scaldatul, ii ramane doar AC-ul. Eu le folosesc cu succes pe ambele, acuma ca nu am aproape de casa o modalitate de scaldat care sa-mi placa (nu agreez bazinul didactic sau Plaja Olt) si ma scald doar cateva zile pe an, e partea a doua.

Pana acum pe topic avem pe LunaCrystal care de departe as considera ca este cel mai mare ablutofob din Romania, apoi si pe moderatoarea AlexEn care spune ca nu ii e frica dar scaldatul nu o atrage/o plictiseste.

Edited by Neaceasca85, 17 September 2022 - 13:36.


#350
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,126
  • Înscris: 18.12.2007
Conteaza asa mult ca sunt moderatoare? :)

#351
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Nu.

#352
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,584
  • Înscris: 02.09.2006

 LunaCrystal, on 16 septembrie 2022 - 18:35, said:

..............


Nu toti am considerat/consideram parnaie scoala, unora le mai si place.
  Ai uitat ca in toate povestile tale, in afara de fabrica de diplome romano cutareasca, restul scolilor ti-au lasat amintiri neplacute!??

#353
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Il confunzi pe Luna cu mine.

Da, visam ca scolile sa aiba piscine dar pur si simplu combinatia dintre autoritarismul profesorilor (incepand clasa I in 1992 sigur ca jaratecul comunismului inca nu se stinsese), bullying-ul unor colegi si toaletele inumane au facut preuniversitarul drept o parnaie de 12 ani cu executare.

Apreciez totusi ca dupa clasa a 4-a nu am mai avut uniforme, astfel disconfort mai mic la mine si placerea de a vedea fetele imbracate dupa cum vor ele :drac:

Ahhh, uite de ce ar fi fost buna piscina la scoala :drac: Dar in rest oricum cursul de inot ar fi fost ceva ce nu m-ar fi incantat, cum nici ora de sport nu m-a incantat. Nu am chiulit decat de la sport si atunci ca sa prind o furtuna, in mai 2003.

#354
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015

 AlexEn, on 17 septembrie 2022 - 13:38, said:

Conteaza asa mult ca sunt moderatoare? :)
Stai, ești moderatoare? Puteam să jur că ești moderator, lol. My bad... :) Ce-i drept, mai sunt unii moderatori pe aici, de care n-ai spune că ar face parte din sexul frumos.

Edited by Vlad_22, 17 September 2022 - 14:25.


#355
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Destul de peste mana in scoala sa ne dezbracam/imbracam la vestiar pentru sport iarna (in sala pantaloni scurti obligatorii), sa mai faci si dus la scoala si sa iti pui/dai jos costumul de baie, mult prea complicat pentru sistemul nostru de invatamant.

#356
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,126
  • Înscris: 18.12.2007

 Vlad_22, on 17 septembrie 2022 - 14:23, said:

Stai, ești moderatoare? Puteam să jur că ești moderator, lol. My bad... Posted Image Ce-i drept, mai sunt unii moderatori pe aici, de care n-ai spune că ar face parte din sexul frumos.

Cine e frumos? :lol:

Om topic: la noi e mare realizare daca scolile din mediul rural au baie functionala si ne punem problema de bazin de inot...

#357
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019

 Neaceasca85, on 16 septembrie 2022 - 10:15, said:

Scaldatul in canale de irigatii, rauri, lacuri si orice alt loc care nu este amenajat pentru agrement este o prostie. Dar unii fie nu au bani, fie sunt teribilisti. Cum sa te scalzi in Dunare? Exista plaje la Dunare.
Cum sa nu te scalzi in rau, merg vara la tara si muncesc acolo, de multe ori pe caldura, pai nu e metoda mai buna sa te racoresti decat sa intru in apa. Piscina n-am asa ca singura optiune e raul care e la 200 m de casa de la tara. Dupa ce de mic copil am facut baie in raul asta acum la batranete as simti ca am un handicap daca nu as mai putea face baie acolo. Ani de zile am fost in concedii la pescuit in delta pe Sulina. Si acolo cand nu mai puteam de caldura intram in apa si nu doar eu, ci toti care eram in gasca respectiva. Niciodata nu mi-am pus problema ca asta ar fi ceva periculos.

#358
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,075
  • Înscris: 17.08.2022

 Neaceasca85, on 16 septembrie 2022 - 10:15, said:

Nasol mi se pare ca pe vremea lui Ceauimpuscatescu nu aveam acces decat la Marea Neagra, care e clar inecatoare daca nu esti pe sistem handle with care. Pentru mine Marea Neagra este enervanta.


Pare ca rezulta de cele de mai sus ca doar daca transpiram trebuie sa ne ocupam de dus, baie.

Cand copii erau mici 1970-80 erau baze sportive cu bazine de inot gratis, nu numai in Bucuresti ci si in multe orase mari
Erau si stranduri pentru cine a uitat, erau locuri de scaldat unde voiai si unde nu voiai sau  era acolo o apa

Sportul nu trebuie sa fie obligatoriu prin scoala ....
Sportul trebuie sa fie obligatoriu in perceptia sociala si educativa  a parintilor,
asa cum este de exemplu in Grecia unde nu prea stiu familii in care copii sa nu mearga la sport
.Mult mai mult decat la cercuri de fite

Edited by vio69c, 18 September 2022 - 14:08.


#359
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,991
  • Înscris: 21.06.2016

 Neaceasca85, on 17 septembrie 2022 - 13:32, said:

Luna, se vede ca nu te scalzi, in apa nu ai cum sa transpiri. Poti transpira cand iesi dintr-o apa foarte calda (de cel putin 40-45 C) si in incinta e cald cu umezeala mare. In rest cand esti in apa nu transpiri, in apa non termala nu iti este cald oricat de canicula este. Apa termala e buna doar iarna sau cel tarziu in luna mai, oricum nu merg vara la Caciulata pentru ca dementii aia nu au AC, normal, AC-ul costa, incalzirea de iarna o au tot gratis de la izvorul termal.

Tocmai asta spuneam, Luna este foarte, foarte rau de caldura dar pierde din start o modalitate foarte buna de a combate caldura vara, scaldatul, ii ramane doar AC-ul. Eu le folosesc cu succes pe ambele, acuma ca nu am aproape de casa o modalitate de scaldat care sa-mi placa (nu agreez bazinul didactic sau Plaja Olt) si ma scald doar cateva zile pe an, e partea a doua.

Pana acum pe topic avem pe LunaCrystal care de departe as considera ca este cel mai mare ablutofob din Romania, apoi si pe moderatoarea AlexEn care spune ca nu ii e frica dar scaldatul nu o atrage/o plictiseste.

In orice apa peste 37C mori dacă stai prea mult, e fizica se baza, și evident transpiri deși fără nici un efect.

#360
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,881
  • Înscris: 15.08.2014
Cit de mult inseamna prea mult?  Cit de mult peste 37? Posobil sa murim din cauza ca stam.prea mult in apa si in apa cu temperatura optima. Nu s au facut studii stiintifice. Aia care stau luni intregi la temperaturi de +40 grade cum de nu mor? In apa nu i ca pe uqcat,dar sa stai trei luni la tempertura inrre 40 si 50 de grade e ceva

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate