Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Nati Badea, nepotism la privat

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#55
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postabac, on 17 august 2022 - 11:47, said:


Si iti dai demisia. Si te duci la alta firma. Si gasesti si acolo nepotism, ca e companie privata si nu intereseaza pe nimeni.

Mai bine iti faci tu propria firma unde angajezi numai pe baza de competenta.
Un inceput trebuie sa fie undeva...

#56
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,385
  • Înscris: 28.10.2018
Pana te roaga fratele sa ii angajezi fiul.

#57
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Depinde ce vreau de la firma. Vreau sa faca cat mai mult profit...angajez pe baza de competenta. Vreau sa fac ceva profit, dar sa le dau un rost in viata si rudelor somere...il angajez si pe nepot.

#58
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,121
  • Înscris: 03.07.2008

View PostAndreysc7, on 17 august 2022 - 10:59, said:

E irelevant. Un patron / administrator angajeaza pe cineva vrea pentru ca el il plateste. ...

Daca respectivul este o nulitate si nu aduce plusvaloare in firma salriul lui e platit de ceilalti colegi care trag pentru el. Ma indoiesc ca aduce patronu' bani d'acasa lunar ca sa-i dea salariu.

View Postargonaut, on 17 august 2022 - 11:01, said:


Frustrarile legate de "nepotisme in mediul privat" ai putea sa le tratezi studiind cele mai mari afaceri de familie de pe Mapamond:

Facebook, Volkswagen, Walmart și Samsung sunt unele dintre cele mai mari business-uri de familie din lume. Aceste companii sunt listate la bursă cu o valoare de piaţă de cel puţin un 100 de miliarde de dolari.

Posted Image

Naty Badea ce ruda de famile de cu varanul?

Si in fara de asta nu cred ca este un grad de competenta intre sora lu' Badea si mostenitorul Samsung

#59
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,291
  • Înscris: 05.08.2015

View Postgeorge_alexandru, on 17 august 2022 - 11:40, said:

E fix acelasi lucru. Daca nu sunt de acord cu nepotismele, nu cumpar actiuni la acea companie, sau le vand daca am deja.

Nu merge asa. Pentru ca nepostismul si coruptia din sistemul privat [ambele mult mai endemice si profunde decat cele din sistemul puiblic] nu se vede.

Asa ca intrebarea era retorica.

#60
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View PostImperathor, on 17 august 2022 - 12:01, said:

Daca respectivul este o nulitate si nu aduce plusvaloare in firma salriul lui e platit de ceilalti colegi care trag pentru el.

Si aia de ce ar fi prosti sa ramana intr-un mediu toxic?
I-a legat Mihai Viteazu de glie?

"Daca esti cel mai destept /competent din camera, e clar ca te afli in camera gresita" ;)

Edited by marius.bunu, 17 August 2022 - 12:11.


#61
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,121
  • Înscris: 03.07.2008

View Postgeorge_alexandru, on 17 august 2022 - 11:40, said:

Nepotismul la privat mi se pare irelavant, pentru ca toaca din banii patronului, nu din banii mei. ...

Toaca si din banii nostri. Cam asa e in afacerile care traiesc din reclame.

Noi dam bani antenei 3 chiar daca nu ne uitam niciodata la postul respectiv. Prin achizitionarea oricarui produs / serviciu care isi face reclama acolo platim (prin pret) o parte din reclama difuzata la a3.

Dupa aceea tv Varanului primeste bani de la stat  - adica din impozitele si taxele noastre.

https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

https://adevarul.ro/...70e9/index.html

#62
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMount_Yerrmom, on 17 august 2022 - 12:06, said:

Nu merge asa. Pentru ca nepostismul si coruptia din sistemul privat [ambele mult mai endemice si profunde decat cele din sistemul puiblic] nu se vede.
Asa ca intrebarea era retorica.

Se vad in rezultate. Daca firma nu mai performeaza conform asteptarilor, vand actiunile si investesc in alta companie. Ah, ca nu stiu motivul...ca e nepotism, dar ei declara altceva...irelevant. Nu mai merge la fel si ies.

Edited by george_alexandru, 17 August 2022 - 12:11.


#63
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,121
  • Înscris: 03.07.2008

View Postmarius.bunu, on 17 august 2022 - 12:10, said:

Si aia de ce ar fi prosti sa ramana intr-un mediu toxic?
I-a legat Mihai Viteazu de glie?

Deci de vina sunt cei care muncesc, nu cei care angajeaza si promoveaza nulitati.

#64
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View PostImperathor, on 17 august 2022 - 12:10, said:


Toaca si din banii nostri. Cam asa e in afacerile care traiesc din reclame.

Noi dam bani antenei 3 chiar daca nu ne uitam niciodata la postul respectiv. Prin achizitionarea oricarui produs / serviciu care isi face reclama acolo platim (prin pret) o parte din reclama difuzata la a3.

Dupa aceea tv Varanului primeste bani de la stat  - adica din impozitele si taxele noastre.

https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

https://adevarul.ro/...70e9/index.html

Si daca n-ar fi fost nepotismele, ar fi primit bani mai putini de la stat? Daca nu, atunci chiar nu ma afecteaza.

#65
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,644
  • Înscris: 01.10.2010
are dreptate initiatorul, ar trebui interzise business-urile de familie, interzisa angajarea rudelor pana la gradul 4 in acelasi sector de munca, fara rockeri, fani Manchester United si pana mea, oameni care poarta mai putin de 41 la papuc.

si astfel sectorul privat va merge ca pe roate si patronul va sti ca poate angaja pe cineva pe niste criterii clare, ca doar n-or fi banii si afacerea lui. :first:

#66
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,121
  • Înscris: 03.07.2008

View Postgeorge_alexandru, on 17 august 2022 - 12:12, said:

Si daca n-ar fi fost nepotismele, ar fi primit bani mai putini de la stat? Daca nu, atunci chiar nu ma afecteaza.

Daca nu ar fi nepotisme banii ar merge catre competenti.

Nu ai nimic nici impotriva entitatilor de stat pline de nepotisme care-ti toaca banii ca daca nu ar fi nepotisme tot ai plati taxe, este?

Edited by Imperathor, 17 August 2022 - 12:15.


#67
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,291
  • Înscris: 05.08.2015

View Postgeorge_alexandru, on 17 august 2022 - 12:11, said:

Se vad in rezultate. Daca firma nu mai performeaza conform asteptarilor, vand actiunile si investesc in alta companie. Ah, ca nu stiu motivul...ca e nepotism, dar ei declara altceva...irelevant. Nu mai merge la fel si ies.

Si n-ai senzatia ca aplici standarde duble atunci cand e vorba de coruptie la stat vs privat

Zici ca "nu ma intereseaza, eu pot sa ies"

Nu poti sa iesi, ca tot din economia reala faci bani si tot acolo ii versi

Coruptia din sistemul privat iti ia bani din buzunar la fel ca cea din sistemul public, doar ca mai multi

#68
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View PostImperathor, on 17 august 2022 - 12:12, said:

Deci de vina sunt cei care muncesc, nu cei care angajeaza si promoveaza nulitati.

Daca accepti sa lucrezi intr-un mediu toxic, gen A3, cine e de vina?
Te bagi in jir, te mananca porcii.

Eu stiu doar ca omul nemultumit de un loc de munca isi da demisia si se cara.

Badea si restul sunt indatorati la Varan pana peste cap, nu se pot cara, i-a imprumutat cu bani pentru case.
Mananca rahat la ordin

Edited by marius.bunu, 17 August 2022 - 12:17.


#69
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMount_Yerrmom, on 17 august 2022 - 12:14, said:

Si n-ai senzatia ca aplici standarde duble atunci cand e vorba de coruptie la stat vs privat


Nu, pentru ca la stat vorbim de bani de la buget, adica din ce contribuim noi. La privat sunt banii patronului.

Pe langa asta...e concurenta. Firma X presteaza servicii de proasta calitate din cauza nepotismelor....ma duc la firma Y. La stat nu am aceasta optiune. Eventual ma duc la alt ghiseu Posted Image

Edited by george_alexandru, 17 August 2022 - 12:18.


#70
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
m-ati facut curios, cine este fata. nu mi se pare ca este doar sora lui MB. am putea spune chiar invers, fratele lui Naty Badea nu se ridica la valoarea surorii sale.
a ajuns vreunul dintre voi la olimpiada de latina? a intrat vreunul dintre voi in Cotroceni, macar la Muzeu, sau e scump biletul?

În 2003, Naty Badea prezenta emisiunea „Monologurile lui Naty" de la Realitatea TV, o emisiune de succes, care se bucura de audiență.
Am fost producător la știri, mi se pare o meserie foarte grea, solicitantă și dacă nu ai idee cu ce se mănâncă televiziunea - de la montaj, la redactare etc - nu poți avea o astfel de funcție.

Am fost olimpică națională timp de patru ani fie la limba latină, fie la limba italiană. În fiecare an, plecam într-o călătorie drept premiu. Președinția României acorda aceste premii pentru olimpici. Acolo erau tabele cu toți câștigătorii diverselor concursuri naționale.
Cei de la Cotroceni m-au sunat, văzându-mă pe tabelul respectiv, fiind olimpică la italiană. Așa m-au ales. Nu a fost intervenția nimănui. Cât am lucrat, timp de patru ani, nu m-au plătit, dar asta nu a fost problemă pentru că mie îmi plăcea. A fost o oportunitate pentru mine. Era accesul la o lume fantastică, senzațională pe care oricine și-o dorește. Așa am ajuns să traduc corespondența președintelui României. Eu am lucrat timp de patru ani la toate pregătirile venirii Papei Ioan Paul al II-lea. Am văzut cum se face diplomație, cum ajungi să negociezi anumite situații. Au fost diverse întâlniri interesante, iar eu am fost prezentă la majoritatea, ca translator, desigur”.

om fi noi intr-o lume globalizata, dar nici asa... bugetul pt publicitate se gandeste cu totul si cu totul altfel...

View PostImperathor, on 17 august 2022 - 12:10, said:

Noi dam bani antenei 3 chiar daca nu ne uitam niciodata la postul respectiv. Prin achizitionarea oricarui produs / serviciu care isi face reclama acolo platim (prin pret) o parte din reclama difuzata la a3.



#71
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,121
  • Înscris: 03.07.2008

View Poststrongsss, on 17 august 2022 - 12:23, said:

...

om fi noi intr-o lume globalizata, dar nici asa... bugetul pt publicitate se gandeste cu totul si cu totul altfel...

Si nu este inclus in pretul final al produsului / serviciului? Sau vin actionarii cu bani de publicitate de acasa?

#72
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postbritishpub, on 17 august 2022 - 12:13, said:

are dreptate initiatorul, ar trebui interzise business-urile de familie, interzisa angajarea rudelor pana la gradul 4 in acelasi sector de munca, fara rockeri, fani Manchester United si pana mea, oameni care poarta mai putin de 41 la papuc.

si astfel sectorul privat va merge ca pe roate si patronul va sti ca poate angaja pe cineva pe niste criterii clare, ca doar n-or fi banii si afacerea lui. Posted Image


Initiatorul s-a urzicat abia cand a fost direct afectat.

Mi-e greu sa cred ca e primul caz de "nepotism"" din haznaua Varanului.
Fix cu el a inceput, pana la madam Badea numai pe competenta se angaja la A3 :)

Edited by marius.bunu, 17 August 2022 - 12:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate