Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Nati Badea, nepotism la privat

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#73
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View Postabac, on 17 august 2022 - 09:58, said:

Traiasca nepotismul din mediul privat.
tu spui ca și cum fratele ei ar fi laureat al premiului nobel.nulități sunt toți de acolo.așa că unde-i nepotismul?

View Postabac, on 17 august 2022 - 10:03, said:

Eu am vazut departament cazut in cap
într-o firmă adevărată dar aici este un fel de manelism tv

#74
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postgeorge_alexandru, on 17 august 2022 - 12:17, said:

Nu, pentru ca la stat vorbim de bani de la buget, adica din ce contribuim noi. La privat sunt banii patronului.

Sunt ai patronului [plm, in cele mai mari corporatii sunt ai actionarilor!!!]

Doar ca el activeaza in acelasi mediu economic in care activezi si tu si distorsiunile cauzate de coruptie sunt, pana la urma, si din buzunarul tau

Hai, ca m-ai-nervat :lol:

Edited by Mount_Yerrmom, 17 August 2022 - 12:43.


#75
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View Postpersona695, on 17 august 2022 - 10:04, said:


Cine este Mircea Badea?
ăla ce-o ia  peste bot la tv.și nu se lasă și mai vrea odată

#76
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Familia Badea este o familie de paraziti care au greata de munca.

Ma-sa a fost o bugetara prin invatamant. A apelat la pile si relatii prin anii '90 ca sa-i gaseasca un loc de munca pe la teveu cimpanzeului de fi-su, deoarece el singurel nu era capabil sa-si gaseasca ceva si chiar daca-si gasea, era sigur-sigur ceva ce presupunea munca, iar asta e greu. Pentru ca el se visa aceasta vedeta cu multa valoare, practic doar gandul la munca il obosea teribil. Asta nu ar fi neaparat un lucru rau, daca chiar ai avea ceva talent sau ai poseda vreo inclinatie artistica, dar cand esti o nulitate ca oricare alta de la coltul strazii si tot ce poti da mai bun din tine este spagatul pe doua scaune, intrebari cu "de cate ori te speli pe cap" si urlat, atunci e degeaba. Asa ca cracanatul a descoperit cu ajutorul mamicii ca e mai usor totusi prin viata cu spagatul si latratul, aruncandu-si coorul intr-un scaun la o masa, una sau doua ore pe zi, deoarece atat este capabil cercopitecul.

La fel si sora-sa, cu greata multa de munca, ea este aceasta printesa neadaptata contemporaneitatii, ce spera sa traiasca din scris de "poezii", si fiind o fire mai "romantica" i se facea instant greata doar la ideea ca trebuia sa presteze orice timp de 8 ore/zi. Asa ca cica i s-a scarbit in Romania, unde nu poate sa traiasca din "poezii" si a emigrat in Italia, unde ce face? Citeste stiri de pe web stand pe canapeaua de la gazda din Italia. Deoarece, ce sa vezi, si in Italia e greu cu munca. Si pentru ca e complicat cu munca asta nasoala si trista, si nu prea poti sa mananci din "poezii" nici in Romania, dar nici in Italia, babuinul de frac-su i-a facut surioarei rost de "job" la Varan, in fond Felix trebuia sa fie si el recunoscator cu ceva pentru anii de latrat pe care i-a prestat cimpanzeul cracanat.

Inca ceva, pentru cei care cred ca asta ar fi, asa, o treaba de "privati" si nu ar trebui sa ne intereseze pe noi: gunoaiele propagandiste de la Haznaua 3 sunt platite si din bani scursi pe diverse cai de la bugetul statului (publicitate sau alte forme), plus bani adusi prin metode de constrangere si santaj, (vezi cazul "bucatarului").
Problema apare acolo unde aceste nulitati barate incep sa se pozeze in personaje publice, "formatori de opinii", "vedete", "jurnalisti", incep sa se invite prin emisiuni intre ei si sa-si dea importanta unii-altora, iar eu ar trebui sa ma uit cu indiferenta si sa zic ca e o treaba privata, care n-ar trebui sa ma intereseze.

Edited by Zygoth, 17 August 2022 - 12:48.


#77
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006
Bine ca-i nepotism la privat si nu-i nepotism pe banii publici, daca mai adaugam si cateva contracte cu statul e totul perfect. Din punctul meu de vedere privatul poate angaja pe cine doreste, sunt banii patronului? Face ce vrea cu ei! Cat de competenta sau nu este doamna Naty Badea nu-i treaba mea, sa faca ce doreste, atat dumneaei
cat si fratele zis si dezosatorul sau cel mai bun bataus. Bine, asa se credea, pana la proba contrarie, da' asta-i alta discutie! Posted Image

Edited by un_el, 17 August 2022 - 13:01.


#78
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostZygoth, on 17 august 2022 - 12:45, said:

gunoaiele propagandiste de la Haznaua 3

deci am stabilit cine se angajeaza la antena 3
Publicul lor e pe masura, 4 dinti in gura si 4 clase.

Ce om de buna credinta, care sa dea pe dinafara de competenta, scolit s-ar amesteca in jirul de la A3?
De ce ar trebui sa iasa lumea in strada sa demonstreze ca la A3 se angajeaza pe pile?

Edited by marius.bunu, 17 August 2022 - 12:53.


#79
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostAdm, on 17 august 2022 - 10:01, said:

Sa iti explic o chestie: NU exista nepotism la privat; conceptul nu se aplica!
Pur si simplu nu conteaza, pt ca nu sunt bani publici, sunt bani privati!

Intelegi?

Conteaza cand serviciile oferite in privat sunt jalnice si marea parte se incadreaza la escrocherii. Valabil si la produse, si la servicii, si rar e cineva tras la raspundere. Daca totusi apar probleme, se strica firma, se face alta, aceleasi tepe. Totul pentru a nu opri evolutia si avantul capitalist prin reglementari si tras la raspundere

Edited by Cyanid3, 17 August 2022 - 12:57.


#80
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMount_Yerrmom, on 17 august 2022 - 12:42, said:

Hai, ca m-ai-nervat Posted Image

Ia-o si tu mai usor, nu mai pune la suflet Posted Image

View PostMount_Yerrmom, on 17 august 2022 - 12:42, said:

Sunt ai patronului [plm, in cele mai mari corporatii sunt ai actionarilor!!!]

Doar ca el activeaza in acelasi mediu economic in care activezi si tu si distorsiunile cauzate de coruptie sunt, pana la urma, si din buzunarul tau


Distorsiunile alea pot fi cauzate de multi factori, nu doar de coruptie si nepotism. Incompetenta de exemplu.

Tu ai vrea ca managementul companiei (sau corporatiei, ca sa includem si actionarii Posted Image) sa ia numai decizii bune, care sa duca la maximizarea profitului si a satisfcatiei tale de cetatean. Ori, asta nu prea se poate, chiar daca ar exista un deziderat. Dar acest deziderat nu este unanim....eu poate vreau sa-mi fac firma ca sa imi tin ocupate rudele retardate care nu-si gasesc loc de munca. Si, daca se poate, sa fac si ceva profit pe langa. Nu te obliga nimeni sa lucrezi la mine la firma, dar daca o faci, accepti si faptul ca lucrezi cu niste retardati care imi sunt rude. Sau nu accepti si cauti in alta parte....ca d-aia e perioada de proba.

Edited by george_alexandru, 17 August 2022 - 13:02.


#81
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Subiectul topicului este teoretic nimeni în drum, practic, femeia și familia ei are niste hateri pe care nici Iliescu nu ii are.

#82
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postgeorge_alexandru, on 17 august 2022 - 12:58, said:

Tu ai vrea ca managementul companiei (sau corporatiei, ca sa includem si actionarii Posted Image) sa ia numai decizii bune, care sa duca la maximizarea profitului si a satisfcatiei tale de cetatean.

Pe dreaq vreau :lol:

Vreau sa nu mai gasim scuze si alibiuri pentru coruptia din privat si sa ne mintim singuri ca nu ne priveste

Ca de starpit n-o s-o starpeasca nimeni niciodata, cum n-o s-o starpeasca nici pe aia din sistemul public

#83
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postabac, on 17 august 2022 - 10:03, said:

Conceptul de nepotism nu are legatura cu banul public.

Iar nepotismul poate face ravagii in institutiile private.

Eu am vazut departament cazut in cap cand oameni mega valorosi au demisionat in grup in urma unui nepotism. Departamentul schioapata si acum la aproape 2 ani distanta desi au fost adusi oameni in loc imediat.
Atâta timp cât instituția aia e privată, e numai și numai treaba lor ce fac, pe cine și cum angajează.


#84
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgeorge_alexandru, on 17 august 2022 - 12:58, said:

Tu ai vrea ca managementul companiei (sau corporatiei, ca sa includem si actionarii Posted Image) sa ia numai decizii bune, care sa duca la maximizarea profitului

Btw, de ce am vrea ca Haznaua 3 sa aiba profit maxim?
Le dorim faliment pe repede inainte.
Sunt un cancer pentru societatea romaneasca.

Edited by marius.bunu, 17 August 2022 - 13:15.


#85
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View Postericmario, on 17 august 2022 - 13:14, said:

Atâta timp cât instituția aia e privată, e numai și numai treaba lor ce fac, pe cine și cum angajează.

Cat timp respecta legislatia in vigoare.

#86
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tmNef1QMdfI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din vremuri imemoriale...

Legat de subiect, sunt banii lui Felix, angajează pe cine vrea el. Sunt și în trustul Intact o tonă de oameni care nu au nicio treabă cu meseria pe care o prestează. Și asta se vede și pe post. Dar dacă își fac "treaba" sunt ținuți în continuare. Chiar pe posturi de directori.

În altă ordine de idei, ar trebui să ne uităm la TVR, unde sunt o tonă de copii ai unor foști au actuali angajați. Dacă îți strigi mama în fața turnului TVR, ies 100 de femei minim. Și toți pe salarii bune. Voi știați că în TVR nu ești obligat să muncești? Nu te obligă nimeni! Nu vrei să faci emisiune, spui că nu vrei, că oricum nu te pot da afară.

#87
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postabac, on 17 august 2022 - 09:58, said:

Nati Badea, doar pentru ca este sora lui Mircea Badea, este corespondent special Antena 3 din Italia. Periodic citeste stiri din presa italiana (deci construite si verificate de altii) din sufrageria proprie. Nici macar in fata blocului nu coboara, "reporteaza" mereu din fata aceluiasi perete alb.

Un astfel de reporter nu ar rezista nici 3 minute intr-un mediu privat competitiv. Este practic o flegma in fata toturor ceilalti reporteri ai planetei care trebuie sa munceasca si sa se deplaseze distante serioase, trebuie sa documenteze si sa verifice stirile si sursele.

Traiasca nepotismul din mediul privat.

P.S. Nu am niciun fel de afiliere cu presa de niciun fel, nu cunosc niciun reporter din viata reala. Sunt doar un telespectator umplut de greata de cate ori o vad pe asta facand bani grei pe absolut nimic, timp in care alti reporteri sunt sub bombe, intre flacari pe la incendii de padure sau cine stie pe ce campuri in viscol.

Se pare ca stii f multe lucruri despre aceasta persoana, daca asa rau te supara ca este corespondent. Poate ne spui si ce facea in urma cu 10-15 ani. :)

Edited by LauCalin, 17 August 2022 - 13:20.


#88
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
cei doi banuti ai mei (desi sunt tentat sa mut topicul la dezbateri, nu are absolut nici o legatura cu politica):

- un film Quiz Show, care trateaza culisele unui concurs de cultura generala organizat de o mare tembeliziune din USA. In film, Turturo este amarat care ar trebui sa castige concursul, dar este preferat un "dm' doctor" cu mai mult apeal la pubilc (practic i se sufla raspunsurile). Mno, Tuturo ii da in judecata si pierde: pentru ca este banii companiei ABC si-i da cui vrea muschiuletii dumneaei.

Cam asa e si cu acest "nepotism": ce te intercourse pe dumneata cine si de ce e angajat(a) la Antena 3? In mod normal ar trebui sa bei de bucurie ca angajeaza toti tembelii: poate da faliment mai repede.

#89
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
In primul rand la Antena 3 sunt foarte multi bani publici, și de dinainte de 89 și de acum, daca A3 ar trăi din ce produc știrile lor, ar schimba politica editorială. Rolul principal al A3 nu e producerea de profit, ci are rol de propaganda bine direcționată.

In al doilea rând, e mai importanta calitatea știrii, nu faptul că reporterul e in mijlocul evenimentului, la propriu. Am in minte imaginea unor fufe jurnaliste cu cizme de cauciuc băgate până la genunchi in albiile învolburate ale râurilor, in timpul inundațiilor. Daca relata de pe marginea râului, nu era la fel de lacrimogenă știrea? Jurnaliștii trebuie sa relateze de pe margine, sa se concentreze la conținut, nu mă impresionează că se baga in foc, mai mult încurcă pe acolo.
PS: n am văzut noi relatare a lui Nati Badea, nici nu știu cine e.


#90
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,088
  • Înscris: 16.10.2018

View Postabac, on 17 august 2022 - 09:58, said:

Nati Badea, doar pentru ca este sora lui Mircea Badea, este corespondent special Antena 3 din Italia. Periodic citeste stiri din presa italiana (deci construite si verificate de altii) din sufrageria proprie. Nici macar in fata blocului nu coboara, "reporteaza" mereu din fata aceluiasi perete alb.

Probabil Nati nu ți-a dat nicio șansă, tu ai iubit-o mult de ai ajuns să o urăști atât...

Edited by _R_A_D_U, 17 August 2022 - 13:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate