Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Alegere Electrician Autorizat ANRE - Calitate Autorizatie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 18.11.2021
Uitandu-ma in lista de electricieni autorizati anre de aici, am observat la rubrica "calitate autorizatie" mai multe tipuri de tarife IIA, IIIB, etc ....  imi puteti spune ce reprezinta aceste simboluri ?

o explicatie pe care am gasit-o ar fi    corespund insemnarile de aici cu cele din rubrica "calitate autorizatie" ?

daca da, inseamna ca ar trebui sa aleg un electrician autorizat cu gradele IIA, IIIA sau IVA si IIB, IIIB sau IVB ? (eu locuind la bloc)

ori trebuie sa aleg unul autorizat care poate instala instalatii electrice cu putere peste 30kw ?

Attached Files


Edited by anaki, 17 August 2022 - 06:30.


#2
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009
Pentru ce-ti trebuie tie IIA/IIB e  suficient .

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postjumperishere, on 17 august 2022 - 05:36, said:

Uitandu-ma in lista de electricieni autorizati anre de aici, am observat la rubrica "calitate autorizatie" mai multe tipuri de tarife IIA, IIIB, etc ....  imi puteti spune ce reprezinta aceste simboluri ?
se referă la puterea maximă și tensiunea maximă pentru care sunt autorizați să lucreze.

#4
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
"Calitatea" aia e o exprimare nefericita. Se refera de fapt la tipul si gradul autorizarii pe care o are respectivul.
La articolele 8 si 9 din ordinul atasat la primul post ti se clarifica mai bine "cestiunea".
Tipul cica ar fi autorizat pentru proiectare(A) sau  executie(B), iar gradul are legatura cu tensiunea si puterea maxima pentru care e autorizat ciolavecul.
Depinzand ce lucrare ai de facut, teoretic poti apela inclusiv la unul cu gradul 1 ( daca o exista vreunul in lista aia), in cazul in care ai deja proiectul facut.  Spun asta fiindca in cele mai multe cazuri la apartament nu ai peste 10kW, iar tensiunea nici vorba sa depaseasca 1kV.

Edited by crstn, 17 August 2022 - 10:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate