Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Halele Obor, închise. Când se vor redeschide?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Când se vor redeschide? Produse alimentare vărsate nu cumpăram de acolo din moitive evidente, dar produse alimentare preambalate (cel puțin iarna) și mai ales produse nealimentare luam. De 2 săptămâni stau închise Halele Obor pe motiv că cică până nu remediază problemele...

Edited by djl, 17 August 2022 - 01:22.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sub stratul gros de jeg,se ascunde o bijuterie arhitectonica si cu o istorie semnificativa pentru B.
Am prins perioada cand acolo functiona o Drogherie.
De mult imi doresc ca Halele Obor sa isi arate adevarata fata. Sper sa nu aibe soarta Halei Matache.

Mai circula trenurile [marfarele] pe acolo ?

Edited by pasilla, 17 August 2022 - 01:51.


#3
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 03.02.2009

 pasilla, on 17 august 2022 - 01:45, said:

Sub stratul gros de jeg,se ascunde o bijuterie arhitectonica si cu o istorie semnificativa pentru B.
Am prins perioada cand acolo functiona o Drogherie.
De mult imi doresc ca Halele Obor sa isi arate adevarata fata. Sper sa nu aibe soarta Halei Matache.

Mai circula trenurile [marfarele] pe acolo ?
Sau a halei Traian care a devenit hala Megaimage.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ata ete! Cumperi rahaturile alea din alta parte!

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Singura solutie ar fi sa se transforme intr-un Mall, dar nu au parcare, sunt N interese si ar insemna o reconstructie.

Am vazut asfel de hale prin Germania si murea musca de foame pe acolo.
Nu exista ieftin si bun sau ieftin si frumos.

#6
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,877
  • Înscris: 31.08.2006

 pasilla, on 17 august 2022 - 01:45, said:


Mai circula trenurile [marfarele] pe acolo ?

  Nu mai circula de mult marfarele pe acolo.

#7
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 19.06.2018
Daca pe partea cealalta, in vechea piata Obor s a facut Veranda, de ce sa nu se faca si pe partea astalalta ceva ca e loc kklau, nu?

Romanii, in inteligenta lor milenara, sunt preocupati de chestii subtile gen pilonul doi si oengism anticoruptie nu de faptul ca nu mai au piete de ani buni. Ei nu observa ca pietele care se modernizeaza au de cateva ori mai putine tarabe. Mai aratoase, mai curate(nu cu mult, oricum), mai "europene" dar  la un sfert numarul de tarabe. Acaparate de o minoritate muzicala care intermediaza comertul intre producator si consumator si care face parte integranta din fenomenul numit "mafia pietelor".

Bine ca ne am europenizat si nu mai sunt tarabele de pepeni din jurul pietelor , unde puteai sa cumperi marfa pe incercate de la taran. Acum il iei palit si stricat de la Lidl si Kaufland si doar n o sa te intorci cu 5 kile sa ti iei banii inapoi. Dar aceleasi spatii din jurul pietelor miros a kkt si pishat ca intotdeauna, ca doar trebuia sa se pastreze specificul pietei si culturii romanesti de forma fara fond.

Initiator, ce e la parter la Veranda, ca am uitat? Carrefour parca. Si la magazinul Obor , Auchan? Au crescut vanzarile la Carrefour si Auchan? Daca da, ai inteles de ce au inchis halele.

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
hala obor are parcare subterana. n-am mai fost de ceva vreme acolo, dar ultima data functiona si era chiar plina.

on-topic, si eu sper sa se redeschida, dar nu asa cum era pana acum, o infectie ordinara. trebuie neaparat igienizata.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

 pasilla, on 17 august 2022 - 01:45, said:

Sub stratul gros de jeg,se ascunde o bijuterie arhitectonica si cu o istorie semnificativa pentru B.
Am prins perioada cand acolo functiona o Drogherie.
Eu am prins perioada cand acolo era circoteca - parc de distractii - la marginea Bucurestiului. Si nu e mult de-atunci - anii 70.
Adica era Obor pe bune.

#10
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 09.01.2004

 djl, on 17 august 2022 - 01:22, said:

Când se vor redeschide? Produse alimentare vărsate nu cumpăram de acolo din moitive evidente, dar produse alimentare preambalate (cel puțin iarna) și mai ales produse nealimentare luam. De 2 săptămâni stau închise Halele Obor pe motiv că cică până nu remediază problemele...

Asa-i ca ti-e dor de duhoarea de hoit care te traznea de cand intrai in hala?!?

Sa le tina inchise(dar deschise...) pana se aerisesc!

 pasilla, on 17 august 2022 - 01:45, said:

Sub stratul gros de jeg,se ascunde o bijuterie arhitectonica si cu o istorie semnificativa pentru B.
Am prins perioada cand acolo functiona o Drogherie.
De mult imi doresc ca Halele Obor sa isi arate adevarata fata. Sper sa nu aibe soarta Halei Matache.
...

Ai prins Hala Unirii? Se vede in coltul din stanga sus si Spitalul Brancovenesc, alt monument istoric ras de comunisti/bolsheviki.

Attached File  UNIRII.jpg   193.03K   54 downloads

 Adm, on 17 august 2022 - 08:28, said:

...
Am vazut asfel de hale prin Germania si murea musca de foame pe acolo.
Nu exista ieftin si bun sau ieftin si frumos.

Exista si mai aproape de noi, ar avea si cu ce sa hraneasca mustele, dar nu-s...

Attached File  Budapest_Central_Market_(Központi_Vásárcsarnok).jpg   671.03K   59 downloads

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

 Serpent, on 17 august 2022 - 12:27, said:

Ai prins Hala Unirii? Se vede in coltul din stanga sus si Spitalul Brancovenesc, alt monument istoric ras de comunisti/bolsheviki.
Mai era si Hala Matache rasa de Ceaus... Oprescu.
Noaptea ca hotii. Cu promisiunea ca o reconstruieste un pic mai incolo unde s-a inaltat intre timp un bloc turn.

Avea niste picturi misto in interior... pana la renovarea din 78-79.

#12
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Ma bucur din suflet ca sa inchis acel spatiu insalubru, infect, oribil mirositor, imputit, pestinential, neigienic o nenoricire si un pericol la adresa sanatatii publice. Inteleg foarte bine faptul ca anumiti politicieni fac bani in zona Obor si voi da un exemplu:

Am luat acum ~10 ani, 2 pachete de Ashima. In naivitatea mea, m-am dus pana la un politist local ( eu insasi comitand o infractiune prin cumpararea de tigari netimbrate ). Ii explic faptul ca in pachetele de tigari am gasit cartoane in loc de tigarete si l-am intrebat: "Domne' de ce nu ii opreste nimeni pe astia sa vanda tigari, telefoane etc.". Omul mi-a zis resemnat: "Ce sa facem noi baiatule. Aici sunt interese mari ( si printr-o miscare subtila a capului, mi-a indicat Primaria sectorului 2".

Revenind. Sper ca acel loc sa nu mai fie redeschis niciodata in scopul comercializarii de produse alimentare pana in momentul in care nu se face o renovare completa a acelei hale. Da-o in mama ma-sii de groapa de gunoi ce este.

Edited by Jemapel_cenzuratul, 17 August 2022 - 12:49.


#13
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,877
  • Înscris: 31.08.2006

 Serpent, on 17 august 2022 - 12:27, said:

Ai prins Hala Unirii? Se vede in coltul din stanga sus si Spitalul Brancovenesc, alt monument istoric ras de comunisti/bolsheviki.


   Asa e, a fost ras de comunisti. Au venit insa "democratii" care au ras si ei ce au mai gasit: fabrici, intreprinderi, paduri, parcuri, halci imense din plajele litoralului nostru, stranduri, imobile declarate monumente istorice care au fost lasate intentionat sa ajunga in ruina pentru a face loc noilor zei ai "democratiei" numiti Beton si Sticla etc.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Serpent, on 17 august 2022 - 12:27, said:

Ai prins Hala Unirii?
Am prins. Mergeam acolo sa mananc hot dog cu corn incalzit pe tepusa.
Era cam insalubra zona, dar avea farmecul ei.

#15
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007

 djl, on 17 august 2022 - 01:22, said:

Când se vor redeschide? Produse alimentare vărsate nu cumpăram de acolo din moitive evidente, dar produse alimentare preambalate (cel puţin iarna) şi mai ales produse nealimentare luam. De 2 săptămâni stau închise Halele Obor pe motiv că cică până nu remediază problemele...
Iei din alta parte.Astia care santeti pe social nu aveti si transport gratuit ? Mergi cu autobuzul pana alt magazin care da cu voucherele sociale.Sa nu zici ca e blocat ca ai vrut sa-l vinzi cu 200 sa iei un fier de calcat cu carbuni.

#16
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Din cate mi-au spus cativa oameni care au tarabe in piata, povestea e cu cantec. Se pare ca motivul real este faptul ca a expirat contractul celui care o inchiriase de la primarie, si acum se bat pe ea mai multe persoane. Doar ca nu s-au inteles inca la spaga.

Dar intr-adevar, jegul de acolo trebuie eradicat.

#17
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 09.01.2004

 fansat, on 17 august 2022 - 13:14, said:

Asa e, a fost ras de comunisti. Au venit insa "democratii" care au ras si ei ce au mai gasit: fabrici, intreprinderi, paduri, parcuri, halci imense din plajele litoralului nostru, stranduri, imobile declarate monumente istorice care au fost lasate intentionat sa ajunga in ruina pentru a face loc noilor zei ai "democratiei" numiti Beton si Sticla etc.

Pai si pseudo-democratii astia nu au fost/sunt tot nomenclaturistii comunisti?!? Sau urmasii lor?
Crezi ca vreun "om al muncii" (cu toate variantele care implica munca cinstita) a pus mana vreodata pe: "fabrici, intreprinderi, paduri, parcuri, halci imense din plajele litoralului nostru, stranduri, imobile declarate monumente istorice"???

 pasilla, on 17 august 2022 - 14:03, said:

Am prins. Mergeam acolo sa mananc hot dog cu corn incalzit pe tepusa.
Era cam insalubra zona, dar avea farmecul ei.

Acolo insalubra? Inseamna ca n-ai urcat pe deal, sa treci de Sf. Vineri, sa vezi cum era in fostul cartier evreiesc, plin de case pricopsite, dar capusat de neamuri proaste ce stateau acolo abuziv, fara niciun drept!
De pe atunci se vedea ca sunt o etnie favorizata!

 victord36, on 17 august 2022 - 17:31, said:

Iei din alta parte.Astia care santeti pe social nu aveti si transport gratuit ? Mergi cu autobuzul pana alt magazin care da cu voucherele sociale.Sa nu zici ca e blocat ca ai vrut sa-l vinzi cu 200 sa iei un fier de calcat cu carbuni.

Cata rautate...
djl, daca ai luat fierul ma ofer eu sa-ti descarc carbuni gratis in el.

#18
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

 pasilla, on 17 august 2022 - 01:45, said:

Sub stratul gros de jeg,se ascunde o bijuterie arhitectonica si cu o istorie semnificativa pentru B.
Am prins perioada cand acolo functiona o Drogherie.
De mult imi doresc ca Halele Obor sa isi arate adevarata fata. Sper sa nu aibe soarta Halei Matache.

Mai circula trenurile [marfarele] pe acolo ?

Dupa lovitura de stat din 1989, trenurile marfare nu au mai circulat mult timp iar vechea Hala Obor a trecut in posesia societatii CICO.Posted Image
Investitiile au fost 0 dar societatea CICO a incasat chirii barosane de atunciPosted Image
De aceea a fost inchisa acum de catre ANPC.

Edited by xmanyacs77, 17 August 2022 - 18:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate